Postul nu e post destul

Să restabilim legenda întemeierii Romei

Ce naiba, nu putea lipsi tocmai Romulus și Remus. Puțină atenție la detaliile istorice, domnilor artiști!

Share:

36 comments

  1. RoseN 14 May, 2012 at 15:34

    Pfff, plin de putulici pe acest site cultural de pe internet 😀

  2. geo 14 May, 2012 at 15:39

    in acelasi ton, Domnul Nasu de la FRF doreste sa restabileasca legenda lu aia de ii chema pana astazi U Craiova si drept simbol al marinimiei domniei sale a facut ca cadou un loc la mantineu, in B nu va ambalati, pentru fanii si infocati si olteni 🙂

  3. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 15:42

    @RoseN: Aşa au venit toţi, dezbrăcaţi, în Dăcioara noastră şi au plecat îmbuibaţi şi îmbrăcaţi numai în blănuri de cele scumpe, că nu-i mai satură Dumnezeu pe occidentalii ăştia…

  4. Dan1 14 May, 2012 at 15:43

    Hei, Roma n-a fost întemeiata de zoofili! :))

  5. Dan1 14 May, 2012 at 15:43

    Sau poate am chiulit eu cam mult de la istorie!?… 😐

  6. sebra 14 May, 2012 at 15:51

    Eu nu mi-am dat seama ce-i chestia aia din partea dreaptă (partea dreaptă sus, nu partea dreaptă jos).
    Nimeni nu s-a gândit să facă şi o poză din profil.

    p.s. @Andryusha,
    Vezi c-a apărut ep.22 din Neveste disperate. 😉

  7. Ina_adevarata 14 May, 2012 at 15:54

    Totuși, să respectăm viziunea artistică, da? Dacă artistul i-a făcut-o mică, cine sînteți voi să i-o măriți? Viziunea, zic.
    Aveți voi alte izvoare istorice decît cele la care s-a adăpat artistul, ca să faceți asemenea modificări în reprezentarea operei?

  8. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 15:55

    @sebra:
    E fularul lupoaicei, doar nu vroiai să-i alăpteze pe întemeietorii Romei dezbrăcată…

  9. Stephanie 14 May, 2012 at 15:56

    @RoseN: No vezi ca avea dreptate domnul Marsel? Site-ul asta nu face nici cat o p***! :))

  10. sebra 14 May, 2012 at 15:57

    @Fratele Andryusha:
    Nu, bre, chestiunea aia “pleacă” din Traian.

  11. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 16:00

    @sebra:
    Ei, atunci, o fi curs nişte bronz la turnare, ce tot vă daţi cu presupusul, dacă habar n-aveţi despre artă! =))

  12. dragos 14 May, 2012 at 16:00

    @sebra Reprezinta steagul dacic. Presupun ca autorul a vrut sa arate care ne sunt originile: lupoaica romana si lupul dacic cu trup de sarpe.

  13. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 16:03

    Vorba aceea: “Traian ni-i tată, şi mumă Decebal”, da’ cine o fi dat drumul la adopţii?… =))

  14. Dan1 14 May, 2012 at 16:08

    @sebra: Atunci e Popa Nan! =))

  15. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 16:11

    @sebra: Unde a apărut, că eu nu l-am văzut nici pe 21?…

  16. sebra 14 May, 2012 at 16:12

    @dragos:
    Spune-ne că nu eşti tu artistul! Pls! :))

    @Andryusha,
    Ha? :-O Pe vplay.

  17. joyflint 14 May, 2012 at 16:16

    (gluma – numai de azi inainte) Ulpia traiana multi lactiduza

  18. NNA 14 May, 2012 at 16:17

    Daca dragoste nu e, nimic nu e… pe DC, cine stie…, poate maine. 😀

  19. joyflint 14 May, 2012 at 16:31

    @joyflint: Sa fie (fara romulus si remus), publica

  20. dragos 14 May, 2012 at 16:36

    @sebra Doar daca m-ar chema Vasile Gorduz, muream prin 2008 si-as fi lasat o lucrare cu p..a la vedere,cat a lui David, al lu’ Michelangelo. Asa, ca sa moara de ciuda toti pudibonzii..
    Daca eram eu artistul, maream obectul. Iar in locul fratilor fotosopati puneam niste oameni de la brutarie si din clasa politica, ca orium ar face ceva normal. Numai ca acum ar suge ceea ce trebuie.

  21. Zarionu 14 May, 2012 at 17:06

    ita eximius fortis frater

  22. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 17:09

    Am găsit o galerie de poze din toate poziţiile: http://www.modernism.ro/2012/05/03/imperator-traianus-vasile-gorduz/
    Fularul lupoaicei pleacă din ceafa acesteia, nu din împăratul Traian, aşa cum greşit lasă Sebra să se înţeleagă. De asemenea, împăratul Traian prezintă nişte muşchi fesieri excepţional de bine lucraţi la sală, probabil că din acest motiv artistul optând pentru expunerea lor curajoasă, lipsită de inhibiţii – ar fi fost păcat ca bietul om să fi plătit abonament complet de fitness acum 2000 de ani, iar noi să ne batem joc de osteneala lui, acoperind-o cu o tunică sau ceva asemănător.

  23. Stephanie 14 May, 2012 at 17:37

    @Fratele Andryusha: =)) =)) =))

  24. lulu 14 May, 2012 at 19:15

    Sigur aia sunt romulus si remus?? Ca mie mi se pare ca seamana cu Ganditorul si sotia sa, care vazand ca intelectualii mor de foame, s-au ridicat de jos :))

  25. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 19:23

    @lulu: =))
    Mai ales când pe deasupra capetelor lor trecea asemenea pleaşcă. =)) =))

  26. lulu 14 May, 2012 at 19:34

    @Fratele Andryusha: George Damian sa ne confirme daca acolo Traian oferea mita electorala :d

  27. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 19:54

    @lulu: Ei, eu vorbeam de lupoaică, pe Traian l-am dezbătut într-un comentariu anterior, mai amplu.

  28. Stephanie 14 May, 2012 at 19:57

    @Fratele Andryusha: Si-o fi lucrat el fesierii, dar pipi nu prea a facut! :))

  29. Dan1 14 May, 2012 at 20:08

    @Stephanie: =)) =)) =))
    Pai arsese Burebista viile! =))

  30. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 20:24

    @Stephanie:
    Poate nu i-o fi venit, ce atâta grabă?…

  31. Dan1 14 May, 2012 at 20:34

    @Stephanie: Da’ cum de remarci tu la statui exact chestiile… cum sa le spun… dazamagitoare? Poate avea ditamai jeep-ul SUV-ul! :))

  32. Fratele Andryusha 14 May, 2012 at 20:35

    Dacă tot s-a deschis subiectul, oare la REMAT primesc şi aliaje din bronz? Pentru un grup de connaţionali întreb…

  33. Stephanie 14 May, 2012 at 20:49

    @Dan1: @Fratele Andryusha: =)) =)) Frate, da’ sunteti in forma rau astazi!!!

  34. cuela de vino 14 May, 2012 at 21:07

    Mie mi se pare ca unu’ din copchii se intinde dupa “tzatza de matza” si celalt dupa penis..adica un oral..adica,stiti voi cum ii zice … Ba mai mult, ala cu tzatza freaca genitalele pentru a stoarce picatura datatoare de viata pentru hranirea fratiorului…Asa e poza, bre!

  35. Dan1 14 May, 2012 at 21:10

    @Stephanie: Vaaai, merçois! Sa fiu magar si sa spun cum as fi fixat eu lupoaica aia în bratele lui Traian, daca eram artist? =))

  36. Ina_adevarata 14 May, 2012 at 21:39

    @Dan1:
    Nu, lasă…=))