Postul nu e post destul

Rubrica de metale noi

DJ Cotco

Dintre toate stilurile noi de metal cu care v-am oripilat la această rubrică, cel mai aproape de ceea ce știți voi despre muzica rock se cheamă power metal (v-am mai spus că am impresia că ultimele voastre cunoștințe despre muzica rock datează de cel puțin 15 ani?). Descinde pe linie directă din heavy metal-ul anilor ’80 (da, Iron Maiden și Helloween, bună seara și cititorilor din Drumul Taberei!) și, alături de toate genurile de metal care încep cu „melodic”, n-au growlinguri și, dacă se poate, o ard și puțin gothic (adică sună mai bălădos, să nu ne ascundem după deget), e unul dintre cele mai accesibile metale pentru publicul larg (public larg: ăia care ascultau Metallica în facultate, au auzit de Nirvana după ce-a crăpat Kurt Cobain și cred că Bon Jovi e rocker).

Ați înțeles, deci, ce era mai important: power-metal-ul e în general melodic și nu conține growlinguri. Chitara e mai puțin ritmică și e folosită mai mult ca element de melodicitate (ritmul e ținut de regulă de vocalist, care bate din picior în timp ce stă proțăpit în celălalt și cu capul dat pe spate). Trupele nemțești de power-metal sunt nițel mai energice și chitariștii tind s-o dea în speed, dar simt că deja devine cam complicat pentru voi, haideți să rămânem cu e bun din toată treaba.

Blind Guardian – The Bard’s Song

Saint Deamon – My Heart

Demons And Wizards – Fiddler On The Green

Pâna dată viitoare, \m/

Share:

30 comments

  1. Lecteriţa 19 May, 2012 at 19:43

    Nici dedicatiile nu mai e ce-a fost!
    Eram si noi din niste categorii: doamne, intelectuali, domni, absolventi de sesiune…

  2. Dan1 19 May, 2012 at 20:18

    Bon Jovi nu e rocker? Atunci, poate, nici Depeche Mode!… :))

  3. Van Kelie 19 May, 2012 at 20:38

    Si eu, care am crezut in toti acesti ani ca daca ascult Bon Jovi sunt un metalist adevarat! Merci ca mi-ai spulberat visele, DJ Cotco! 😀

  4. Lecteriţa 19 May, 2012 at 21:16

    CINE MA AJUTA SA GASESC UN PROGRAMEL DE CONVERTIT PDF IN JPEG? MOCA SAU DE FURACIUNE, CATEGORIC

  5. anatotparca 19 May, 2012 at 21:31

    \m/ (trupele nemtesti sunt niteluri.) :))

  6. Fratele Andryusha 19 May, 2012 at 21:32

    @Lecteriţa: Instalează un viewer moca de pdf, eu folosesc nitro pdf viewer, deschizi pdf, selectezi zona care te interesează, dai copy-paste in orice programel care vizualizează imagini gen IrfanView, Gimp, etc., dai comanda “save as jpg”.

  7. Dan1 19 May, 2012 at 21:34

    Si-acu’ domnu’ mentalistu’, ia zi-ne ceva si de Sepultura! :))

  8. Dan1 19 May, 2012 at 21:37

    @Lecteriţa: Incearca asta: http://pdf2jpg.en.softonic.com/

  9. ela 19 May, 2012 at 22:12

    Bon Jovi e hard rock , da ?

    Ceva influente metal , roots , blues si folk de acord dar numai asa oleaca cit a vinda zeci de milioane de albumuri !

    😀

  10. anatotparca 19 May, 2012 at 22:20

    @anatotparca: iar vorbesti in dodii! =))

  11. ela 19 May, 2012 at 22:23

    @anatotparca:

    Ca noi toti pe aici …. :D:D:D

  12. Gabitzmic 19 May, 2012 at 22:27

    sa moara bibi, n-am inteles nimic 😀

  13. anatotparca 19 May, 2012 at 22:31

    @ela: “ca noi – toti doo” adica, nu? =))
    Mie mi-e rau, am mestecat frumos – pelicaneste ‘fo juma de kil’ de fistic, nu mai poci a da din cap. ma mut pe “taraf” ca nici nu poci a varsa far’ de ajutor.
    Vi pup, nu, ca nu-i cazu’. 😀

  14. ela 19 May, 2012 at 22:35

    Nici eu nu ma simt prea bine … TRecu prima repriza si Bayern inca nu a marcat , Ribery ma dezamageste 😀

    Pai , sa ma dreg oleaca cu niste capsuni cu frisca 😀

  15. sebra 19 May, 2012 at 22:40

    @Lecteriţa:
    Adică eram nişte doamne intelectuale!

  16. anatotparca 19 May, 2012 at 22:40

    @ela: =)) Nu stii nimic, e scris in stele, Bayern si-o ia rau de tot. =))

  17. ela 19 May, 2012 at 22:53

    @anatotparca:

    Vorbesti de cele 4 stele de pe T-shirt-urile bavarezilor ?
    Lol

  18. ela 19 May, 2012 at 23:24

    GOOOOO LLLLLLLLLLLLLLLL !

    BAYERN 1 CHELSEA 0

  19. ela 19 May, 2012 at 23:31

    bravo Monsieur Drogba , frumos gol !

    😀

  20. Cristi 20 May, 2012 at 00:08

    Ultimul clip e pentru domnisoare draguuute, are si desene animate. :))

  21. AGI 20 May, 2012 at 01:39

    Io ascult Metallica si acum ( ca in liceu ascultam Bon Jovi ). :))
    Si corecteaza gresala, e vorba de Helloween, nu Halloween, ca acolo e cu dovleci . :))

  22. DJ Cotco 20 May, 2012 at 02:21

    @AGI: mersi, colega. l-am scris in ritm de speed metal, ca ma grabeam sa fug in oras.

  23. Serban 20 May, 2012 at 03:28

    Bun text. Și consistent. Păcat că s-a terminat și au urmat pozele alea urâte cu săgetuță în mijloc.

  24. Alexandra 20 May, 2012 at 09:10

    Dap Metalica , esteeee

  25. Cristina Ş. 20 May, 2012 at 10:33

    @Serban: :)) :))

  26. N.A. 20 May, 2012 at 17:00

    @Serban: L-ai citit?! Despre ce era vorba?

  27. mifty 20 May, 2012 at 17:59

    … și tu chiar vrei să te credem că o bucată muzicală cu ”fiddler” în nume nu e folk irlandez???
    pe cine crezi tu că duci, a??? 😀

  28. matei 20 May, 2012 at 18:31

    well, Melodic death metalul incepe cu melodic si are growl. :d