Postul nu e post destul

Recomandări de seară: istorie, geogra și poezie

Un reportaj de călătorie din Belfast. Are și foarte multă informație, puteți afla multe lucruri interesante – de pildă, știați că Belfastul e în Regatul Unit, nu în Republica Irlanda? Știai o laie, V3ntore…

Revista „Cutezătorii”, țigări „Amiral”, sticle de Cico, vederi cu „Salutări din Techirghiol!”, indieni de plastic și, în principiu, cam tot ce vă puteți aminti din vremurile alea găsiți aici. V3ntore, cu încredere, am verificat special pentru tine: n-au Gazeta Matematică.

Am avut geografie, am avut istorie, haideți să-i facem o seară frumoasă până la capăt lui V3ntor și să-i dăm de citit și o poezie.

Share:

30 comments

  1. mifty 28 May, 2012 at 19:54

    ”…
    Căci vezi,în el s-au deșteptat
    Instinctele de tată.” 😛

  2. Lecteriţa 28 May, 2012 at 20:01

    Ciocolata “Maimuta si ochelarii” !!! RoseN, daca vrei sa stii, aia era cioco’ adevarata!
    foarte misto Iv asta, dar nu inteleg de ce nu mai e in lista mea de pe fb. cre ca i-am parut prea superficiala si m-a (i)radiat

  3. mifty 28 May, 2012 at 20:05

    @Lecteriţa: ba asta d-aici: http://etimpu.wordpress.com/2011/10/02/amintiri-din-epoca-de-aur-ep-37-ambalaje-ciocolata/ 😀

  4. Lecteriţa 28 May, 2012 at 20:13

    lipseste ciocolata Mocca, ambalaj lucios, portocaliu, cu o negresa si niste boabe de cafea. Puisor, Lebada, Carnaval…???

  5. Ciprian 28 May, 2012 at 20:16

    Cata nostalgie pe aici, sper sa mai apucati o data comunismul ca sa va treaca.

  6. N.A. 28 May, 2012 at 20:17

    @mifty: @Lecteriţa: Plus preferata mea, naiba stie cum se chema, cred ca scria ori in chineza ori in ruseste, ava un ursulet mare desenat pe ea si niste arahide. Cu rosu, galben, foarte vesel ambalajul.

  7. lulu 28 May, 2012 at 20:22

    @Ciprian: Cine nu a stat la o coada pe trei randuri, ca sa cumpere o ciocolata si trei cutii de creveti vietnamezi, a trait degeaba :d

  8. lulu 28 May, 2012 at 20:24

    Foarte tare Iv. Poate doar putin cam naiv 🙂

  9. RoseN 28 May, 2012 at 20:36

    Iv e clar poetul meu preferat :))
    pe mine m-a cucerit definitiv cu asta

    Fundul tău desenează puncte puncte

    c.â.n.d p.l.e.c.i d.e l.â.n.g.ă m.i.n.e
    d.e p.i.l.d.ă l.a b.a.i.e
    r.ă.m.â.n a.t.â.t d.e p.r.i.n.s
    î.n v.e.r.t.i.j.u.l f.u.n.d.u.l.u.i t.ă.u
    c.a.r.e î.m.i d.e.s.e.n.e.a.z.ă f.e.l.u.r.i
    î.n c.a.r.e a.i v.r.e.a s.ă n.e i.u.b.i.m
    î.n.c.â.t s.i.m.t. n.e.v.o.i.a s.ă i.a.u
    o s.c.u.r.t.ă p.a.u.z.ă c.â.n.d
    v.o.r.b.e.s.c d.e.s.p.r.e a.s.t.a
    d.u.p.ă f.i.e.c.a.r.e l.i.t.e.r.ă.

  10. ErRon 28 May, 2012 at 20:38

    Julius, ce-ai cu noi de ne pui sa citim atata???
    Foarte faine pozele cu Belfast, dar textul e taaaare lung!:P

  11. anatotparca 28 May, 2012 at 20:43

    Creioane chinezesti, cu guma, aveti? =))

  12. mifty 28 May, 2012 at 21:00

    @anatotparca: … avem stilouri!!! 😀
    erau și alea superavere… bine, dacă aveai Parker, erai ”puiuț de comunist” 😛 restul, amărăștenii, visam la stilourile chinezești, care erau chiar foarte bune, comparat cu majoritatea stilourilor Flaro… :)))

  13. Lecteriţa 28 May, 2012 at 21:06

    Deci, priviti comportament la aia care n-au prins comunismul! Rozica e emblematica. =))

  14. RoseN 28 May, 2012 at 21:09

    @Lecteriţa: Da’ ceeee, ca eu am prins, daaaa? am stat si la coada la paine cu bunica :)) am mancat si inghetata de aia de arata ca un unt…daaaa?

  15. mifty 28 May, 2012 at 21:25

    @RoseN: moaaaaamăăăă… înghețata aia!!!
    gust ca aia n-o mai are nici o înghețată!… :((

  16. Dan1 28 May, 2012 at 21:31

    Cre’ ca titlul corect era “Recomandari de seara pentru V3nt0R”. 😐

  17. ErRon 28 May, 2012 at 21:33

    Am trait o buna parte a vietii mele in epoca de trista, nu-mi lipseste deloc si nici nostalgii nu am. De nici un fel!:D
    Am avut colectie de ambalaje de ciocolata si de guma dar le-am aruncat.
    Mai pastrez doar cartele de paine, oua si carne dar nu-mi face placere deloc sa le privesc si sa-mi amintesc!

  18. sebra 28 May, 2012 at 21:42

    Julius a scormonit în seara asta prin site-urile (de pe internet) pentru V3ntor? Cu ce se ocupă tata lui V3ntor?

    @Dan1,
    Acum am văzut că tu ai spus-o mai bine ca mine, da’ întrebarea cheie eu am pus-o! :))

  19. Dan1 28 May, 2012 at 21:46

    @ErRon: Eu avusei pâna de curând (adica pâna mi le-a pus nevasta-mea bine) niste bonuri de livrare de cauciucuri la IRVMR. Ca sa-ti iei anvelope noi, trebuia sa prezinti de-astea. Mai aveam si unul de predare a unui acumulator. Ca sa-ti iei un acumulator nou – ai înteles… :)) Ce ma întristeaza, e ca se revine la chestiile astea. Ne întoarcem la mizeriile astea. Asa ca nici eu n-am nostalgii de-astea, perverse.

  20. anatotparca 28 May, 2012 at 23:47

    buna dimineata! aveam si eu o sacosa la rand. 😀

    PS: ce va mai place la coada! =))

  21. etimpu.com 29 May, 2012 at 00:32

    @Ciprian: Este foarte trist sa vezi oameni cu mentalitatea asta tipic romaneasca ca a ta. Nostalgia nu are nici o legatura cu regimul politic si daca ii condamnam pe comunisti nu ne curata ca popor de aceasta povara. Toate regimele politice se impun cu ajutorul poporului contemporar vezi regimul nazist. Nostalgia inseamna insa ca exemplu pt o tara ca SUA: Marlyn Monroe, Elvis Presley, Andy Warhol si multe altele care nu au legatura cu nici un regim politic. Pt noi romanii nostalgia inseamna Toma Caragiu, Revelionul in familie, Ciocolatele Coniac, Jucarii chinezesti, Revista pif & Cutezatorii… Nu e paradoxal ca nostalgia nu inseamna nici decum Ceausescu insa astia care il urasc cel mai mult sunt tot cei care il aduc mereu in atentie si ii pronunta numele??? Think ABOUT!!!! Multumim autorului pt ca ne-a mentionat Blogul. Regimul politic se schimba, mentalitatile se schimba insa amintirile raman si sunt doar amintiri nimic altceva..

  22. Cms 29 May, 2012 at 03:26

    @etimpu.com: Nu uita că ăsta este un blog de umor, ok? Afirmaţiile nu sunt întotdeauna ceea ce par. 🙂
    În altă ordine de idei, frumoasă iniţiativă, colecţionarea de imagini din trecut.

  23. Serban 29 May, 2012 at 04:16

    Ce puști sunteți!
    Nostalgia poa’să’nsenmne și Elena Udrea, nu numai Ceaușescu.
    Ia mai așteptați voi douăzeci-treizeci de ani și vedeți ce zic cei de-atunci tineri!

  24. N.A. 29 May, 2012 at 10:10

    @etimpu.com: Nu te mai lua de Cip, ca te iei de noi toti! E unul dintre comentatorii premium de pe aici, e un tip foarte istet si haios, cu simtul umorului si are douazeci de ceva de ani. Deci lui n-au cum sa-i spuna pozele astea ce ne spun noua si e normal. Dar mai ales noi ne adunam pe aici pentru pamflete si arogante, sa ne relaxam un pic, satui de cei care se iau prea mult in serios, cei incrancenati..

  25. anatotparca 29 May, 2012 at 10:33

    @N.A.: are douazeci si inca aproape 7, de aproape 7 ani! =))
    Subscriu celor spuse de tine! 🙂

  26. N.A. 29 May, 2012 at 10:55

    @anatotparca: Pfuuu, ce-a crescut! :))
    Multi inainte, mai, Cip! :))

  27. anatotparca 29 May, 2012 at 11:01

    @N.A.: aham, e baiat mare acum! Si canta frumos, ai vazut? :))
    Multi si frumosi sa-ti fie! 🙂

  28. Savantu' 29 May, 2012 at 13:19

    – tenisii chinezesti de aia bunii (ii primeam moka de la clubul orasenesc de ping-pong)!!!!
    – napolitanele Aida (cu crema de migdale) si Carmen (cu crema de cacao
    – mai tarziu, vinul Murfatlar la litru, cu corabioare, era baza chefurilor nocturne de la Costinesti (mergeam de obicei cand era festivalul de jazz
    – si mai tarziu, tanar tatic, coada la lapte pe ger, de la 4-5 dimineata…

  29. Cristi 29 May, 2012 at 13:27

    Ca mi-am adus aminte. Vinul Pelin. Ce bun era. 🙂

  30. Morning_Blaze 29 May, 2012 at 14:41

    Uuuuuu!! Tuica de Valenii de Munte!!! Imi amintesc de copilarie cand treceam pe langa MAT in Valeni toamna… Tot orasul parea sa miroasa a borhot!