Postul nu e post destul

Miracolul coreean

Fratele Andryusha

Cu nişte ani în urmă, am cumpărat un aspirator Samsung, bagless (adică fără saci – pentru cititorii mai în vârstă), care a costat aproape 7 milioane. Aspiratorul avea un sistem revoluţionar, turbionar, cu un fel de rezervor în formă de fus în care se adunau toate scârboşeniile aspirate prin casă, de-ți întorcea stomacul pe dos când trebuia să-l deşerţi în sacul menajer sau găleata de gunoi.

Hotărând, împreună cu soţia, că sacii de hârtie constituie o cheltuială inutilă şi luându-ne şi Dumnezeu minţile, în clipa aia, am scos din buzunar suma amintită şi am cumpărat respectivul aparat, ferm convinşi că ne va ţine atât de mult încât îl vom lăsa moştenire copiilor copiilor noştri, dacă până atunci nu se vor inventa particulele de nano-praf care să se ducă singure la lada de gunoi, la un simplu semn al unei aplicaţii instalate pe iPhone, contra unei sume modice, de câteva zeci de dolari.

Aspiratorul-minune a rezistat vitejeşte vreo doi ani, apoi a decedat într-un nor spectaculos de fum şi miros de izolaţie arsă, spectacolul oferit cu acest prilej având darul de a ne mângâia pentru pierderea suferită, fanii concertelor rock știu despre ce vorbesc.

S-a impus, aşadar, înlocuirea acestuia. Gândurile, sentimentele şi, mai ales, buzunarele noastre înţelepţite de primii doi ani de criză ne-au purtat paşii către un aspirator LG, cu saci de hârtie, al cărui preţ era cam pe la jumătatea celui plătit pentru revoluţionarul decedat de curând. Modelul, relativ simplu, chiar auster, prezintă acea particularitate specifică produselor coreene, în sensul în care beneficiază de o tehnică de asamblare inteligentă, menită să nu lase loc nici unei marje de eroare. În acest sens, nu poţi închide capacul aspiratorului dacă nu i-ai scos mai întâi muştiucul, nu poţi scoate muştiucul dacă nu ai schimbat mai întâi sacul, nu poţi schimba sacul dacă în prealabil nu te-ai spălat pe mâini, etc.

Partea ciudată e că am observat că nu pot monta cu nici un chip diferitele părţi componente dacă stau cu spatele la lumină. Nu intră nicicum una în alta, parcă ar fi fabricate la Dacia Piteşti, pe vremea lui nea Nicu. În schimb, dacă mă întorc cu faţa spre fereastră şi ţin piesele în lumina Soarelui, acestea se asamblează aproape singure, într-un tot unitar, ca prin miracol.

Habar n-aveam că în Coreea budiștii salută Soarele asamblând aspiratoare.

Share:

71 comments

  1. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 11:29

    Mamă, ce bine scriu!

    Am dat şi like, am dat şi share, ptiu! numai să nu-ţi fie de deochi! =))

  2. JULIUS 5 May, 2012 at 11:31

    @Fratele Andryusha: asta ziceam și eu azi-noapte pe la 12.

  3. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 11:33

    @JULIUS:
    Atunci ai terminat de editat?… =)) =))

  4. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 11:40

    Bre, sunt căpuşe la iarbă verde, sunteţi inconştienţi?… Veniţi înapoi! =))

  5. RoseN 5 May, 2012 at 11:43

    dar pe plaja nu-s 😀

  6. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 11:44

    @RoseN: Pe plajă sunt ultraviolete, foarte periculos!

  7. sebra 5 May, 2012 at 11:49

    @Fratele Andryusha:
    Ai uitat să spui că micii, ceafa, mâncatul în general în natură, îngraşă!

  8. Sanda 5 May, 2012 at 11:49

    Philips Triathlon – cu asta ma ingrop:)
    de 8 ani isi face treaba perfect hardughia si este ideal cand ai blanosi in casa.

  9. RoseN 5 May, 2012 at 11:50

    @Fratele Andryusha: Corect, corect :)) dar macar nu-s capuse =))
    @sebra: ce noroc…pe plaja nu se mananca =)) uite inca un avantaj…cine naiba poate sa manance cand il bate soarele in cap

  10. AGI 5 May, 2012 at 11:51

    Ma, o fi facut in Coreea aia care se invecineaza cu China.

  11. Belle d”Imagination 5 May, 2012 at 11:54

    Aspiratoarele cu rezervor de apă rullzzzz!

  12. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 11:55

    @sebra: Îngraşă căpuşele şi le fac să nu mai poată purta costumele de anul trecut. :))
    @AGI: Nu cred, că are cablu de curent. Dacă era făcut în Nord, avea pedale. =))

  13. sebra 5 May, 2012 at 11:59

    Aaa, referiror la chestia că merge montat numai dacă stai cu faţa la soare, ai încercat să faci asta cu spatele la soare, da’ cu ochelarii pe nas? :))

  14. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 12:01

    @sebra: Am încercat, dar Soarele rămâne în spate, nu se roteşte după ochelari. :))

  15. Cms 5 May, 2012 at 12:02

    Chiar aşa, bun text. Ai jura că-i scris de Fratele Andryusha. 😛
    P.S. Samsung Veloce-Eco, 1300 W, cred că îl avem de peste 5 ani…

  16. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 12:10

    @Cms:
    Excepţional text! Are omul ăsta un dar de a zugrăvi atmosfera, zici că-i neam cu Sadoveanu… =))

  17. RoseN 5 May, 2012 at 12:15

    @Fratele Andryusha: Eu as inclina spre Marcel Proust si madlena aia a lui…ca mi-am adus aminte ce bine e sa stai la plaja, in loc sa stai acasa sa faci curatenie 😀

  18. sebra 5 May, 2012 at 12:18

    @Fratele Andryusha:
    Ce Sadoveanu, bre?? Hugo! Păi pînă te băga Hugo în casă citeai 2 capitole despre cum era aleea!

  19. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 12:21

    @RoseN: Eu lucrez la un proiecţel, nu pun azi mâna pe aspirator, că e week-end.
    @sebra: Şi eu, până am băgat revoluţionarul în casă, am citit de două ori prospectul, da’ nu mi-a folosit la nimic… =))

  20. Lecteriţa 5 May, 2012 at 12:23

    ia sa incerc si niste secs cu fata spre lumina, ca io credeam ca din cauza de varstei…

  21. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 12:23

    @RoseN: Bine că nu m-ai comparat cu Alain Prost, ca după aia să te prefaci că ai uitat prenumele… =))

  22. RoseN 5 May, 2012 at 12:28

    @Lecteriţa: =)) eu as zice totusi sa nu incerci c-un barbat, prea multa pierdere de vreme…cu fata spre rasarit suna taman bine

  23. Cms 5 May, 2012 at 12:28

    Îi amintesc persoanei care ne scoate ochii de vreo oră cu avantajele plajei că în nisip nu există căpuşe, dar trăiesc păianjeni. 😛

  24. RoseN 5 May, 2012 at 12:29

    @Fratele Andryusha: eh…te rog sa apreciezi ca m-am straduit sa nu mananc prea multe litere de data asta :))

  25. Lecteriţa 5 May, 2012 at 12:36

    @RoseN:
    bre, ej’sanatoasa? cum adica, sa nu fac cu omu’? da n-oi face cu o muiere!

  26. Lecteriţa 5 May, 2012 at 12:37

    nu ma mai spamati cand zic femeie in regionalism!!!!!!!!!!

  27. RoseN 5 May, 2012 at 12:38

    @Cms: si pe cine crezi c-ai impresionat cu informatia asta? 😀
    auzi Julius..cica la Vama Veche unde ai fost erau paianjeni, hahahaha :)) bine ca te-ai intors, in casa sunt doar acarieni 😀

  28. sebra 5 May, 2012 at 12:44

    Adevărul e că de Ziua bărbatului pică la fix textul ăsta. Arată clar cine trebuie să monteze aspiratorul. Eventual să-l şi folosească, pentru că, nu-i aşa, aspiratul e ca şi şofatul!

  29. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 12:50

    @sebra: Păi, de montat, eu îl montez, ce-i drept. De şofat, mai las şi pe alţii, dar sub atentă supraveghere…

  30. RoseN 5 May, 2012 at 12:55

    @Lecteriţa: da’ am zis eu asa ceva? =))
    nu draga… ia uite tot de la asiaticii astia ni se trage 😀

  31. Dexter 5 May, 2012 at 13:11

    @RoseN: Da, poate fi o solutie (eco-logica, adica mai mult “eco” decat “logica”) pentru a mai reduce populatia planetei … 😉 Despre celelalte avantaje ne-ar putea povesti Jul 😀

  32. lulu 5 May, 2012 at 13:13

    Sadoveanu iar a picat la montaj?

  33. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 13:23

    @lulu: Judeci! :))

  34. ady 5 May, 2012 at 13:34

    am si eu unu d-asta fara sac, functioneaza inca dupa 1,5 ani. (numa’ 225 lei; jur; acu’ m-am uitat pe factura); nu-mi zice ca in toamna tre’ sa-mi iau aspirator nou, ca ma ia cu palpitatii.
    da’ am avut si eu distractia mea cu el; e produs d-ala “refurbished” si vine din anglia. nu stiu daca din acest motiv avea un stecher cu 3 brate, da’ avea stecher cu 3 brate. mi-a fost furnizat si un adaptor, a decedat extrem de rapid. am acu’ o omida de adaptoare care au decedat si ele rapid. pana n-am luat niste adaptoare la peste 30 lei bucata (fata de cele din omida de 5-6 lei/bucata) nu s-au lasat. astea vad ca rezista de mai multe luni. (7-10 functie de masinarie, ca n-am luat numa’ aspirator).

    totusi, povesti cu aspiratoare sambata?! sa nu-mi tihneasca mie zbudatu’ pe net inainte de “marea curatenie”?!

  35. lulu 5 May, 2012 at 13:52

    @Fratele Andryusha: Multumeste-te cu faptul ca te va aprecia posteritatea. Sau te vor injura viitorii elevi, cand te vor intalni in programa de bac.

    PS Pentru originalitate fereste-te sa mori de vreo boala cu transmitere sexuala, sau intr-o saracie lucie…

  36. Dramoleta 5 May, 2012 at 14:02

    Sa incerci si noaptea.

  37. ErRon 5 May, 2012 at 14:32

    Frate Andryusha, esti grozav cum stii tu sa faci diverse conexiuni, ca soarele si asamblatul aspiratorului! Pana la propozitia finala nu mi-am dat seama unde bati! Foarte fain text!
    As avea o intrebare: asa-i ca, la condus, mai ales in cazul femeilor, soarele in fata este un dusman?:D

  38. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 14:33

    @ady:
    De fapt, eu am scris ceva romantic, despre doi adolescenţi mega-îndrăgostiţi, din clanuri mafiote rivale. Ceva epocal – hotărăsc să-i păcălească pe babaci că se sinucid, apoi să fure Lexus-ul familiei şi să o taie spre asfinţit. Ea, ca toanta, încurcă sticluţele şi în loc de somnifer ia Furadan, el, ca băieţii, îşi pierde smartphone-ul şi fără GPS nu mai găseşte locul de întâlnire… Ceva modern şi clasic, în acelaşi timp. Dureros de tragic şi visceral de sincer, i-am trimis-o lui Julius şi el, din două virgule şi trei apoziţii, a scos textul de mai sus… cu coreeni, aspiratoare, Soare, lumină, chestii. =))

  39. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 14:36

    @ErRon: Nu e meritul meu, chiar aşa se întâmplă lucrurile în realitate: dacă nu mă întorc cu faţa spre geam, nu intră porcăriile alea de plastic una într-alta nici să le omori! :))

  40. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 14:40

    @ErRon:
    În cazul femeilor la volan, tot ce stă în faţă, spate, stânga, dreapta, deasupra şi dedesupt, totul, dar absolut totul, le este împotrivă… =))

  41. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 15:10

    Tocmai m-am întors din renumitul trafic bahluian, prilej cu care am constatat că femeile au dificultăţi nu numai ca şoferiţe, ci şi ca pietoni, în special în descifrarea semnificaţiei culorii semaforului…

  42. lulu 5 May, 2012 at 15:20

    @Fratele Andryusha: De data asta exagerezi si il manii pe Dumnezeu. Sfidarea semaforului tine de nesimtire si e unisex :d

  43. Dan1 5 May, 2012 at 15:21

    Andryusha, da’ sa-l rebobinezi pe-ala vechi nu te-ai gândit, este? Ca asa se aduna munti de aparate defecte pe planeta asta, mai ceva ca-n Wall-E (2008, Pixar Animation Studios). :))

  44. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 15:24

    @lulu: Acu’, la prânz, ce-i drept, erau două balenuţe care nu au putut frâna pe bordură şi s-au rostogolit în mijlocul drumului exact când se schimbase culoarea. Mi-au zâmbit, resemnate, de dincolo de parbriz. 🙂 Dimineaţă, pe de altă parte, era un taximetrist şi cu încă un nene, au trecut pur şi simplu pe roşu unul în urma celuilalt, într-un tandem cvasi-ireal…

  45. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 15:26

    @Dan1: Ce să-l mai rebobinez, că eram aşa de bucuros să scap de scârboşeniile alea adunate, încât mă rugam în fiecare zi să ia foc… =))

  46. l@ura 5 May, 2012 at 15:50

    si eu am LG dar fara sac si nu mi-a cerut niciodata sa-l pun la soare, se monteaza fara sa te uiti la el. O fi piratat?…..:>

  47. sebra 5 May, 2012 at 15:53

    @Fratele Andryusha:
    Deci îţi place pe scaunul din dreapta. :))

  48. Carmen Tanu 5 May, 2012 at 16:09

    Sigur ai acum un aspirator si nu o bicicleta?

  49. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 16:11

    @sebra: La aspirator, da!… =))
    @l@ura: Al meu mă înnebuneşte cu Soarele, începe să schelălăie şi să zgrepţăne la uşă încă de la revărsatul zorilor… =))

  50. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 16:12

    @Carmen Tanu: O fi bicicletă, dar aspiră bine… :))

  51. l@ura 5 May, 2012 at 16:14

    @Fratele Andryusha: ai un catel sau un motan pe care l-ai numit LG?… sunt confuza, despre ce naiba se trolleaza aici :-O

  52. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 16:20

    @l@ura: Despre orice, te orientezi din mers. 😉 :))

  53. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 17:25

    @Sanda: Dacă ne gândim că pe Winnetou l-au îngropat pe cal şi cu puşca cu ţinte de argint în mână, parcă e firesc ca o doamnă să-şi petreacă somnul de veci alături de aspiratorul ei preferat… =))

    P.S.: Eu ar trebui s-o iau pe Grippen cu mine, da’ la halul la care a luat-o razna bursa locurilor de veci… mă mai gândesc.

  54. Serban 5 May, 2012 at 17:31

    Chestia asta cu întorsul cu fața la soare tre’ să fie de la Feng Shui. E normal la un aspirator asiatic.

  55. Lecteriţa 5 May, 2012 at 18:22

    Serbane, misto avatar! Rosinanta e preferata mea.

  56. Gabitzmic 5 May, 2012 at 19:25

    misto faza, da` am o nedumerire: ai incercat sa aprinzi lumina? :))

  57. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 19:43

    @Gabitzmic: Cum să aprind lumina când străluceşte Soarele pe cer?… Păi, economia, unde-i?…

  58. mifty 5 May, 2012 at 20:32

    @Fratele Andryusha: ”… Mansell e în frunte, urmat îndeaproape de Prost…”
    fragment dintr-o transmisiune de cursă de Formula One de acum niște ani buni de zile…

  59. Fratele Andryusha 5 May, 2012 at 21:25

    @mifty: Bine că n-a zis de “un Prost”… =))

  60. joyflint 5 May, 2012 at 22:05

    Nu conteaza locatia, ci aspiratia (Simona Catrina dixit)

  61. mifty 5 May, 2012 at 22:10

    @joyflint: ba transpirația, dom’ne!!!
    (nimic nu știi!!! 🙁 )

  62. ela 5 May, 2012 at 23:56

    Daca ai dat-o la pace cu aspiratorul coreean cre’ca in curind vei ingadui femeile la volan !

    😀

  63. Coreenii iubesc lumina precum iubeşte sclavul libertatea | biacad 6 May, 2012 at 12:52

    […] o pauză de la proiectare, obişnuiesc să-i trimit câte un text lui Julius Constantinescu, de la Daily Cotcodac, pentru a testa cât de jos poate coborî acesta în politica editorială. Zilele trecute, mi-am […]

  64. Fratele Andryusha 6 May, 2012 at 12:57

    Pentru cititorii super-quality ai acestui blog de pamflete, am publicat şi la mine textul în varianta originală, needitată, ca să vedeţi cât de mult vă iubeşte mogulul, stând până la 12 noaptea şi muncind pentru voi.

  65. ErRon 6 May, 2012 at 13:09

    @Fratele Andryusha: Mare smecher esti! Intr-o singura postare reusesti sa scrii trei texte: unul stiintific si religios, altul romantic si altul neslefuit de mogul!:D

  66. Fratele Andryusha 6 May, 2012 at 13:33

    @ErRon: Aşa suntem noi, arhitecţii – facem extrem de multe cu atât de puţine resurse… (ca să nu mai vorbim de simbrie… ) =))
    Uită-te la Casa Poporului – ai crede că a construit-o un popor de numai 22 de milioane de oameni?… =)) =))
    @ela: Chiar atât de jos nu pot coborî standardele toleranţii… 😀

  67. lulu 6 May, 2012 at 14:26

    @Fratele Andryusha: Nu te mai plange atat! Am vazut acolo vreo doua fraze care chiar aduc oarecum cu textul asta :))

  68. joyflint 6 May, 2012 at 14:45

    @mifty: motivatia. (afla)

  69. Fratele Andryusha 6 May, 2012 at 14:46

    @lulu: =))

  70. joyflint 6 May, 2012 at 15:09

    ,,Habar n-aveam că în Coreea budiștii salută Soarele asamblând aspiratoare.”
    Si noi, in umbra. le reparam des.

  71. Dexter 7 May, 2012 at 13:00

    @ady: In loc de adaptoare: taie cablul cu stecherul reginei, ia cate-un stecher de-a nost’ si monteaza-l; daca vrei detalii de executie iti poate spune Jul cum a taiat el cablul la boxe 😀