Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri: moartea lui Socrate

7 mai
399 î. Hr. Socrate se sinucide bând cucută, după ce fusese condamnat la moarte. Deși eu, după ce-am citit „Dialogurile” lui Platon, nu exclud totuși posibilitatea ca până la urmă să-l fi călcat careva în picioare.

Share:

22 comments

  1. RoseN 7 May, 2012 at 13:09

    Deci lasa-l in plata lui pe Socrate, zi mai bine ca fu Julius la TV ieri si l-am ratat :(( aseeeea ceva…

  2. RoseN 7 May, 2012 at 13:11

    Butoanele de LIKE au cerut marire de salariu si au fost scoase din grila???

  3. Dan1 7 May, 2012 at 13:14

    @RoseN: In realitate Socrate putea sa moara si în urma unei intoxicatii cu zmeura! :))

  4. Ionel Stan 7 May, 2012 at 13:15

    Cine-i Socrate?

  5. Dan1 7 May, 2012 at 13:17

    @Ionel Stan: Dirigintele din Liceenii! :))

  6. camionagiu 7 May, 2012 at 13:19

    părerea mea e că tre să fii dus cu pluta să scrii o carte numa din dialoguri. Bagi şi tu o descriere, o metaforă, un cârlig secsual, dacă vrei best seller. platon…
    luzerii antichitatii

  7. darius 7 May, 2012 at 13:20

    @Ionel Stan: Ion Caramitru.

  8. aNDRIIpOPA 7 May, 2012 at 13:20

    … posibil chiar Platon…

  9. Fratele Andryusha 7 May, 2012 at 13:26

    S-a stricat imprimanta de la cartuşel, îmi spune că s-a terminat cartuşul negru, bestia…

  10. Ionel Stan 7 May, 2012 at 13:31

    @Dan1: @darius:
    A murit Ion Caramitru?

  11. Cristi 7 May, 2012 at 13:47

    @RoseN: Io l-am vazut pana am gasit ceva mai important de facut recte m-a chemat sotia la masa pe un ton suav denumit in gramatica de scoala generala ton imperativ. Am si ras la ce a spus (mogulul nu nefasta) dar nu i-am dat like ca nu permiteau conditiile tehnice. Dar sta cam aplecat pe scaun ca-i inalt saracu’.

  12. serban 7 May, 2012 at 14:13

    Nu lua obiceiuri rele de la Realitatea. Verifică-ţi sursele!

    “Amicus Plato, sed magis amica veritas”. Dialogurile sunt scrise la comandă politică.

  13. joyflint 7 May, 2012 at 14:55

    Daca lipseste unirea nici statul nu poate fi bine carmuit si nici casa bine gospodarita (Socrates)

  14. Cms 7 May, 2012 at 15:47

    @Dan1: Greşit! Nu în urma unei intoxicaţii cu zmeură, ci în urma refuzului de a se lăsa investigat după paravan şi tratat. [-(

  15. serban 7 May, 2012 at 15:48

    Doar atât despre un aşa subiect generos?

    Uite aici un articol excelent! Şi cu poze bune, nu aiureala aia a lu’ David.

  16. Stephanie 7 May, 2012 at 16:30

    @serban: =)) =))

  17. geo 7 May, 2012 at 16:33

    Socrate asta nu a fost coechipier cu Planton ala U Craiova ? parca acuma au ajuns la CFR

  18. lulu 7 May, 2012 at 17:03

    Cum adica? Moartea astuia nu are nici o legatura cu nevasta-sa???
    Ce ati facut cu Julius al nostru???

  19. M3bis 7 May, 2012 at 17:58

    @RoseN: Aşa, aşa, mai bagă şi tu paie pe foc!

  20. sebra 7 May, 2012 at 18:17

    @Fratele Andryusha:
    Aşa începe…

  21. Fratele Andryusha 7 May, 2012 at 18:45

    @sebra: :))

  22. mifty 7 May, 2012 at 19:15

    @M3bis: gaz pe lampă… aaaa… foc!!! 😀
    @camionagiu: serios vorbind, Socrate n-a scris un cuvânt cu mânuța lui.
    tot ce se știe despre el a fost scris de terți…
    și având în vedere că cei care îl laudă sunt cam tot atâția ca cei care îl înjură…
    neserios vorbind, era vorba de Socrates, coleg de bancă cu Pele… nimic nu știți!!! #-o