Postul nu e post destul

Bicicleta şi Bestia

Cms

Câinele căscă adânc, cu poftă, trosnindu-şi maxilarele. Era o după-amiază caldă şi calmă de primăvară, iar soarele se pregătea să dispară, ca de obicei, în spatele blocului gri cu multe ferestre, de lângă stradă. Uneori, de la acele ferestre cădeau lucruri bune de mâncat, iar câinele obişnuia să nu facă fasoane. E drept, de vreo două ori căzuseră şi lucruri mai ciudate, o dată ceva care hârâia cu o voce vag umană „Gool, Steaua, goool!”, iar altă dată vecinul Costică, de la şase, cel care avea obiceiul să-l gonească din scară, de câte ori îl prindea aciuit acolo. Lucrul care hârâia a rămas vreo două zile acolo unde căzuse, dar pe Costică l-au luat unii cu o dubă ca cea de hingheri, era moale şi lăsase o groază de mizerie pe jos.

Peste stradă, pe refugiul de tramvai, câţiva oameni aşteptau hărăbaia metalică ce făcea un zgomot îngrozitor de câte ori apărea din stânga sau din dreapta. Unchiu-său, care, din cauza unor probleme la prostată venite odată cu vârsta, începuse să-şi marcheze teritoriul cam des, îi spusese odată că roţile hărăbăii nu sunt bune de muşcat, pentru cine era suficient de nebun să se apropie de monstrul zdrăngănitor. Iată că unul dintre bipezi, o femeie între două vârste, se hotărăşte brusc să traverseze strada, venind spre el. Poartă în mână o sacoşă. „Poate e ceva bun de ros”, gândeşte Câinele, cu un optimism bine temperat de anii petrecuţi în mijlocul Bucureştilor.

Din lungul bulevardului apare un biciclist. Câinele îl etichetează imediat: cross-bike, roţi de 28, non-hipster. Se decide să-l lase în pace, nu pare ciclist de duminică, circulă pe stradă, şi pe urmă roţile de 28 se mişcă mai repede şi sunt mai înguste ca cele de mountain-bike, parcă nici nu simţi că muşti ceva, asta când nu scapă, că imediat au şi ajuns prea departe.

Biciclistul pare că este pe un curs de coliziune cu gospodina imprudentă. Aceasta nu se uită decât în faţă, în timp ce traversează în diagonală strada. Câinele devine dintr-o dată interesat de spectacol, şi se aşează comod pe coadă. Adoră carambolurile produse de oameni, mai ales atunci când se lasă cu parbrize sparte, zboruri cu traiectorii frumoase şi aterizări la punct fix, ca la olimpiadele de gimnastică.

Biciclistul se apropie, femeia continuă să meargă înainte, orbeşte, fără să bănuiască pericolul. În ultimul moment, biciclistul încetineşte, o ocoleşte prin spate, aproape atingând-o şi, în acelaşi timp, îşi apropie capul de urechea ei: „Bau!”

Câinele rămâne descumpănit un moment, dar are simţul umorului negru, aşa că scoate limba satisfăcut şi agită coada, pe post de aplauze, în timp ce gospodina, cu sacoşa scăpată din mână şi conţinutul ei împrăştiat pe stradă din cauza spaimei, îi strigă cu o voce gâtuită de frică şi furie biciclistului ce se depărtează: „Porcule! Bestie ce eşti! Nu vă mai potoleşte Dumnezeu, nenorociţilor!”

Biciclistul rânjeşte sadic, în timp ce glasul femeii devine tot mai slab în urmă. Era al treilea pieton care traversa strada neregulamentar şi fără să se asigure, iar răbdarea are limitele ei. Începe să pedaleze cu toată viteza în lumina asfinţitului ce cuprinde cu viziuni de incendiu portocaliu oraşul, îndreptându-se spre casă.

Câinele ridică un picior, urină pe un afiș al lui Prigoană și se urni să caute prin tomberoane.

Share:

37 comments

  1. Cms 30 May, 2012 at 03:32

    Ham-ham! 😛

  2. dragos 30 May, 2012 at 04:13

    Caine destept.. Stie cum e treaba cu politica.. 😉

  3. ErRon 30 May, 2012 at 05:09

    In sacosa aia golita pe strada, n-a gasit bietul caine nimic de mancare??
    Biciclsitul facea ceva studii antropologice pe pietonii sinucigasi?:D

  4. dyers_eve 30 May, 2012 at 05:58

    si din urma aparu un peugeot, din care cobori un domn elegant, cu ochelari si un usor inceput de chelie, care incepu sa o ajute pe sarmana gospodina sa-si adune continutul sacosei, asa-i?

  5. Alexandra 30 May, 2012 at 06:53

    Caine destept , mda , la cati caini sint in partide ma mir de gestul lui :))

  6. geo 30 May, 2012 at 07:10

    @dyers_eve: vezi ca era si inalt … domnul :))

  7. Cristi 30 May, 2012 at 08:09

    Dar ce-i cu invazia asta de articole despre caini? Maine poimaine o sa avem, Doamne fereste, concursuri de mima cu caini. Poate le sare mustarul la pisici.

  8. boemul 30 May, 2012 at 08:47

    mă bucur să văd un post în care câinii şi bicicliştii se pot respecta între ei, nu ca în Berceni :))

  9. NNA 30 May, 2012 at 09:18

    @dyers_eve: …si o conduce pana acasa unde doamna il rasplateste cu o cafea fierbinte. :))

  10. l@ura 30 May, 2012 at 09:23

    unde e butonul de like?

  11. Cristi 30 May, 2012 at 09:37

    @l@ura: Opera, Mozzila….

  12. oreste 30 May, 2012 at 10:08

    domnu cu peugotul tocmai isi lasase masina acasa si a preferat o plimbare pe bicicleta, dar n-a gasit cainele care trebuia

  13. ela 30 May, 2012 at 10:31

    viata bucuresteana vazuta prin ochii unui ciine filozof….
    😀

  14. Ina_adevarata 30 May, 2012 at 11:06

    O superbă răsturnare de situație. Cîinele (etern agresor în alte texte) este chiar naratorul, din postura lui de observator neutru al străzii; biciclistul (eterna victimă) este aici Bestia. Nefericita cu sacoșă joacă rolul rezervat biciclistului în textele mai puțin profunde.
    Dacă nea Costică nu ar fi căzut pe geam la beție, ar fi aruncat și acum cu pantofi scîlciați după bicicliști- acești ticăloși, pegră a societății.

  15. l@ura 30 May, 2012 at 11:12

    @Cristi: si Opera si Mozilla 😀
    conexiune hifi grrrr
    Cms-ule bestial, absolut bestial!! Bauuuuu =))

  16. N.A. 30 May, 2012 at 11:41

    Bine ca inca nu atarna luna ca o felie de slanina, ca cine stie ce ganduri i-ar mai fi venit cainelui…

  17. Cms 30 May, 2012 at 11:45

    @ErRon: Biciclistul făcea observaţie antropologică participativă. :))
    @Ina_adevarata: Cineva trebuia să prezinte şi punctul de vedere al părţii adverse, nu? 😀
    @l@ura: Mulţumesc! :))

  18. RoseN 30 May, 2012 at 11:58

    Bau! iarasi ti-a publicat povestirea la ore d’alea :))

  19. Dan1 30 May, 2012 at 12:00

    @Cms: Ma scuzati, erati veterinar? Nu antropolog, cum gresit întelesese doc. Sendroiu într-un articol mai vechi? :))
    Oricum, textul este bicicl bestial!

  20. Andrei 30 May, 2012 at 12:07

    Frumos.
    Parca vedeam baba la apus pe Camil Ressu, intre Dristorului si Rm.Sarat.

  21. l@ura 30 May, 2012 at 12:10

    @Dan1: cuvantul pe care-l cautati este etolog🙂 sau poate chinolog:)….ca pisicolog in nici un caz hihihihi

  22. l@ura 30 May, 2012 at 12:17

    am gasit butonul de like…just trolling

  23. serban 30 May, 2012 at 12:25

    Lumina asfinţitului ce cuprinde cu viziuni de incendiu portocaliu oraşul e mai marfă decât luna ca o felie de lămâie.
    Hau!!

  24. Ina_adevarata 30 May, 2012 at 12:51

    @serban:
    …dar nici una din variante nu valoreaza pentru o javra cit luna ca o felie de slanina!

  25. Mme 30 May, 2012 at 13:09

    “în lumina asfinţitului ce cuprinde cu viziuni de incendiu portocaliu oraşul”…ale cui viziuni? ale luminii sau ale ciinelui?

  26. l@ura 30 May, 2012 at 13:32

    @Ina_adevarata: sau cat un rotocol de mamaliga…mmmmmm

  27. sebra 30 May, 2012 at 13:35

    Bine că n-a văzut Prigoana faza, că-l urmărea cu pliciul. Pe căţel.

  28. N.A. 30 May, 2012 at 14:29

    As mai dori sa precizez ca eu am tinut cu biciclistul. Chiar daca nu-mi plac decat mountain bike-urile.

  29. Dramoleta 30 May, 2012 at 14:35

    Vecinii tai obişnuiesc să se arunce pe fereastră? =))

  30. Cristina Ș. 30 May, 2012 at 15:58

    geeeniiiaaal, Cms-ule!! =D> =D>

    numai ca nu pot sa dau like 🙁 .. reparati, va rog, ca nu pot sa stau asa :-w

  31. N.A. 30 May, 2012 at 16:06

    @Cristina Ș.: Da share. 🙂
    Later edit: ai dat :))

  32. Cristina Ș. 30 May, 2012 at 16:26

    @N.A.: share merge, dar like nu .. ba ma mai si indeamna “”be the first of your friends to like this” .. hey, voua nu va place?! 🙂

  33. Cristina Ș. 30 May, 2012 at 16:45

    🙂 jetzt aber!

  34. mifty 30 May, 2012 at 18:13

    @Cristina Ș.: … asta era problema: butonul de like nu știe germană!!! 😛
    @Cms: Bau.
    pe sâmbătă, cred că ”Bau” pe viu! 😀

  35. Cristina Ş. 30 May, 2012 at 22:18

    @mifty: 🙂

  36. area 30 May, 2012 at 23:51

    deci in blocul gri locuiesc dinamovisti inraiti

  37. Catush 31 May, 2012 at 10:08

    Excelent! Sa scrie doar Cms despre catei, ca numai el se pricepe! 😀