Adolf Hitler, nu fi trist / Cuțu, Cuțu e rasist

Julius

Ne amintim cu toții de anii ’30 – ’40, când haite de evrei turbați mușcau cetățeni germani pașnici pe stradă, până când autoritățile au fost nevoite să-i adune pe toți în adăposturi special amenajate la Auschwitz, Dachau sau Buchenwald. Asociația „Cuțu, Cuțu” ne atrage însă atenția astăzi, într-un comunicat de presă, asupra faptului că drăgălașii câini de pe străzile Bucureștiului nu sunt evrei ca să fie duși la Auschwitz.



Ca iubitor de câini (asta a fost gluma din text), am răsuflat oarecum ușurat: slavă Domnului că nu sunt evrei, că altminteri puteau fi expediați la Auschwitz. Totuși, încă nu sunt liniștit: aștept comunicatul de la „Cuțu, Cuțu” în care să se precizeze explicit că animale respective nu sunt nici țigani, retardați mintali sau homosexuali.

59 Comentarii »

  1. Ozzy 04/05/2012 @ 15:12

    Sa fim seriosi, dupa aia negri nu va plange nimeni

  2. joyflint 04/05/2012 @ 15:14

    Lipseste un c de la aus-ul lui cutu-cutu.

  3. Cristi 04/05/2012 @ 15:15

    “Ca iubitor de câini” buna gluma, sa o spui si motanului.=))

  4. JULIUS 04/05/2012 @ 15:16

    @joyflint: nu cartea pare că e punctul lor forte.

  5. ionut 04/05/2012 @ 15:16

    se mimeaza “No country for cutu-cutu”..

  6. Dramoleta 04/05/2012 @ 15:17

    Da, căteluşii sunt drăgălaşi. Aştia de la “cutzu cutzu” sunt nişte idioţi.

  7. dc 04/05/2012 @ 15:25

    Pai exista si caini in Israel. Cu aia ce-i de facut? >:-)

  8. sebra 04/05/2012 @ 15:36

    Estimez că dacă fiecare neiubitor de câini comunitari ar dona câte 5 lei unui ONG (de neiubitori de câini, fireşte) TOATE problemele animalelor părăsite s-ar soluţiona favorabil.

  9. George Damian 04/05/2012 @ 15:37

    Parcă îmi este de dor de o organizaţie secretă care să eutanasieze câinii comunitari la pachet cu babele care îi hrănesc şi cu iubitorii de maidanezi…

  10. geo 04/05/2012 @ 15:37

    @JULIUS:google ma ajuta sa ii găsesc pe net și după 2 minute am ajuns la concluzia ca nici cu logica nu au ceva în comun

  11. Lecteriţa 04/05/2012 @ 15:42

    nu va dau like nici moarta, la asta, ca am pe cineva de la cutu-cutu, pe fb! =))

  12. Ozzy 04/05/2012 @ 15:46

    @Lecteriţa:
    Stai linistita, la Nurnberg n-or sa mai aiba ei facebook

  13. Ionel Stan 04/05/2012 @ 15:46

    Pentru 15000 de euro ii cresc eu.

  14. Cms 04/05/2012 @ 15:48

    @Lecteriţa: Să postăm noi pe wall-ul tău? :P

  15. Cristina Ș. 04/05/2012 @ 15:52

    imi place gaselnita “că drăgălașii câini”.. desi din rautate, cred, am sarit peste “drăgălașii” si am citit numai “că câini .. ”

    @sebra: parerea mea e ca poti dona oricit de multi bani vrei, atita vreme cit aceste fonduri sint “sifonate” nu se va rezolva nimic! am vazut intr-un documentar un teren de 1 milion de dolari!! donat/cumparat si nu mai stiu cum imbirligat, cu destinatia oficiala, dovedita prin acte. de a deveni spatiu pentru construirea unui azil pt aceste sarmane fiinte (câinii). dupa ce s-au incasat si spalat banii, terenul a ramas viran mai bine de 1 an de zile.. asta pina la data documentarului.

    in afara de donatii mai sint tot felul de “jmenuri” intre autoritatile locale si distribuitorii de hrana pt animale, de vaccinuri, medicamente etc ..

    vinovatii morali, adica cei adevarati, pentru victimele umane si canine din toata povestea asta sint cei care fac afaceri cu banii din fondurile strinse pt câini.

    pfff .. X(

  16. Dramoleta 04/05/2012 @ 15:52

    @George Damian: Esti mb “cutzu-cutzu”? :D

  17. sebra 04/05/2012 @ 15:52

    @Lecteriţa:
    =)) şi ţi-e frică c-o spună despre tine că eşti evreică? :))

    @Cristina Ş.,
    Astea sunt aspecte cunoscute, dar nu m-ar împiedica să adun eu banii la o adică. =))

  18. joyflint 04/05/2012 @ 15:56

    Julius, cu moderatiune spune, lui cutu cutu si la lume, cum din prea multe exagerari, s-au provocat escaladari…

  19. Cristina Ș. 04/05/2012 @ 15:57

    @George Damian: la Tg-Jiu se pare ca e una, au “eutanasiat” citeva zeci de ciini in iarna .. sincer, mi-a parut rau de ei, si aproape ca mi-a venit sa pling .. dar, pina la urma, decit noi, mai bine ei. pun mai presus viata si integritatea fizica a unui om decit ale unui ciine. si nu cred in povestile alea idioate ca te musca doar daca esti om/copil rau. peste toate astea mai sint si traume psihice, eu nici acum, dupa 10 ani de stat in strainataturi, nu am scapat de reflexul de a ma uita sub/pe linga masini, sa nu fie aciuat vreun ciine gata sa sara sa ma muste pe furis ..

  20. Fratele Andryusha 04/05/2012 @ 16:14

    Cum adică “aproape jumătate din probleme”? Le face o jumătate de cuşcă sau asigură fiecăruia câte o jumătate de proprietar?…

  21. lulu 04/05/2012 @ 16:17

    Eu nu-mi amintesc anii 30-40. Probabil ca in viata aia eram caine :d

  22. Fratele Andryusha 04/05/2012 @ 16:30

    Dacă ar fi fost evrei, ar fi căscat boturile şi ar fi spus:
    “Daţi-ne nouă 3 lei în mână şi am rezolvat toate problemele…”

  23. ErRon 04/05/2012 @ 16:31

    Exceptionala proba de umor negru, neslefuit!
    Mie nu mi-ar fi iesit niciodata, iar astora de la “cutu-cutu” le-a iesit din prima!
    Alaturi de site-ul guvernului, ala ce-i invata pe straini limba romana, ar putea fi certe castiguri pentru acest blog!:D

  24. Lucius Fascius 04/05/2012 @ 16:32

    @dc: pentru catelusi din Israel a propus iubitorul de animale Ahmadinedjad o solutie draguta ;)

  25. Ozzy 04/05/2012 @ 16:37

    @Lucius Fascius:
    Presedintele iranian, Mahmoud Ahmadinejad, a criticat vehement puterile occidentale pentru ca nu au creat si o tara a maidanezilor, asa cum le-au creat evreilor. Nu s-a linistit decat atunci cand a fost asigurat ca maidanezii au deja o tara a lor, care se cheama Romania.

  26. Fratele Andryusha 04/05/2012 @ 17:12

    @ErRon:
    Îţi dai seama cât umor negru trebuie să ai în tine ca să ceri 5 lei pe lună pentru aproape jumătate din problemele câinilor comunitari… =)) =))

  27. N.A. 04/05/2012 @ 17:34

    Genial!!! =))

  28. N.A. 04/05/2012 @ 17:37

    Eu, totusi, am cunoscut doi catei homosexuali!
    R.I.P. ca erau ai unei prietene si mi-au fost dragi.
    Probabil ca mai sunt, dar le-o fi teama sa-si dezvaluie orientarile, sa nu fie judecati..

  29. Dora 04/05/2012 @ 17:44

    @Ozzy: Ha! Asta da umor negru … E atat de negru ca-mi vine sa plang :( Numai “maidanezi” nu eram strigati “in afara” …

  30. Ina_adevarata 04/05/2012 @ 18:33

    @Lecteriţa:
    Ejti nepoliticoasa. Adica, io iti dau pe FB un link dragut despre catelusi, iar tu refuzi sa ii dai like. Nu ma mai joc cu tine.

  31. Sorin Valcu 04/05/2012 @ 18:58

    Lasand gluma la o parte maidanezii chiar sunt o problema serioasa…mai grav este faptul ca nimeni nu face nimic, sau daca se face ceva rezultatele nu se vad

  32. NNA 04/05/2012 @ 19:06

    Nici evreii nu sunt maidanezi ca sa-i lasam sa faca ce vor. =))
    Asta este logica lui Cutu-Cutu. :))

  33. Fratele Andryusha 04/05/2012 @ 19:07

    @N.A.:
    R.I.P., desigur, dar ce s-a întâmplat cu ei, a căzut pucioasă din cer asupra lor, după cum ar fi fost şi normal?…

  34. Ciprian 04/05/2012 @ 19:10

    Cainii sa fie trimisi in Champions League.

  35. joyflint 04/05/2012 @ 19:31

    @Ciprian: La sanii.

  36. N.A. 04/05/2012 @ 19:48

    @Fratele Andryusha: Daca iti mai zic ca erau si tata si fiu… :))
    Nu, bietii, de la batranete + diverse boli li s-a tras.

  37. Fratele Andryusha 04/05/2012 @ 19:53

    @N.A.:
    Şi mai împărţeau şi aceeaşi pensie, rămasă de la o bunică, văduvă de război…

  38. Fratele Andryusha 04/05/2012 @ 19:55

    Mă rog, probabil s-au uitat prea mult la televizor sau au citit prea mult Truman Capote.

  39. Sanda 04/05/2012 @ 20:33

    le-am scris si vad ca au corectat mesajul initial:)
    UPDATE 17:35 Asociatia Cutu-cutu a modificat titlul comunicatului, in “Un Auschwitz la alta scara: adaposturile de stat. Un padoc cu 10.000 de caini?”
    Chiar daca sariti sa ma bateti cu posetutele din dotare, au dreptate. O sa fie macel si multi bani scosi de pe urma acestor suflete nevinovate:(

  40. RoseN 04/05/2012 @ 20:38

    Ia uite ce de amatori de căţei :))

  41. Sanda 04/05/2012 @ 20:41

    @RoseN: sunt in liga profesionista:)
    am doi catei luati de la ecarisaj,motan scos prospat nascut si aruncat la tomberon, am sterilizat si vaccinat zeci de catei si pisicute, am salvat si donat zeci de pisicute, etc. Fac ce pot si o fac cu mare placere:)

  42. Dan1 04/05/2012 @ 20:54

    @sebra: S-ar solutiona! Daca nu i-ar trage prin qr! :|

  43. Cms 04/05/2012 @ 21:00

    @Sanda: Ssst! Nu pomeni de motan. RoseN are unul, dar nimeni nu l-a văzut vreodată. Gurile rele spun că e ca în filmul “Psycho”, motanul mumificat şade într-un fotoliu iar RoseN îi spune în fiecare seară câţi amărâţi care i-au călcat pragul apartamentului a mai îmbătat cu Johnnie Walker.

  44. Sanda 04/05/2012 @ 21:06

    merita pomenit Aurel Kovalski ca-i un frumos:) aici se poate vedea prospat scos din tomberon in 31 mai 2011 http://www.de-azi.ro/nascuti-in-31-mai-2011/

  45. RoseN 04/05/2012 @ 21:06

    @Cms: :-w Poate vrei sa fii tu primul mumificat… direct acolo la tine, nu trebuie sa te deplasezi :))

  46. Cms 04/05/2012 @ 21:42

    @RoseN: Aş fi prima mumie care trollează pe Daily Cotcodac, presupun… :))

  47. Dan1 04/05/2012 @ 21:42

    @Cms: RoseN are un purcel! Parca asa reţinui! Gustos, dar plin de colesterol! :))

  48. RoseN 04/05/2012 @ 21:48

    @Dan1: are SI un purcelas :D inca…

  49. N.A. 04/05/2012 @ 21:59

    @Fratele Andryusha: Lumea, pe strada (obisnuiau sa-si exprime dragostea in mod plenar si entuziast, nu se sfiau sa-si arate sentimentele), o intreba pe prietena mea de unde or fi invatat, oare… Ea, jenata la maxim, se tot chinuia sa-i aduca pe calea cea dreapta, sa le inabuse amorul. N-a reusit niciodata, sentimentele erau mult prea puternice.

  50. Cms 04/05/2012 @ 22:00

    @Dan1: Eu cred că era o metaforă pentru purceluşul interior, ăla care dă iama în bomboanele de ciocolată şi în zmeura de congelator. :)

  51. Fratele Andryusha 04/05/2012 @ 22:06

    @N.A.:
    Un tratament cu stricnină ar fi făcut minuni, am auzit că vindecă de toate celea, chiar şi la cazurile aparent fără speranţă.

  52. Cristina Ş. 04/05/2012 @ 22:15

    @George Damian: mey, unde mi-a disparut ditamai mesajul in care-i povesteam lui George Damian cum ca la Tg-Jiu se pare ca exista o secta din aia, au “eutanasiat” citeva zeci de caini asta iarna …!

    in fine. esenta e ca, oricit mi-ar parea de rau de ciini (si imi pare sincer rau, si familia mea a salvat mai multi, eu doar pe motanul Ferdinand de la tomberonul din fata blocului O:-) ..) mai bine ei, decit noi. sau si mai bine, sa fie eutanasiati cei care intretin aceasta stare de lucruri pentru a avea flux continuu la fonduri si donatii .. :-t

  53. Cristi 04/05/2012 @ 22:28

    @RoseN: Las’ ca se apropie Craciunul. Scapi tu de el. >:)
    @N.A.: Eu am vazut catele lesbiene. =))

  54. joyflint 04/05/2012 @ 22:50

    Ce sa va mai povestesc, un gand bun e omenesc, un gand rau, este cainesc…

  55. Mel 05/05/2012 @ 00:43

    Frate, de ce nu estimeaza astia ca 12 lei donati/an unei asociatii pentru protectia animalelor, ONG, oricare ar fi el, ar rezolva IN TOTALITATE problema cainilor vagabonzi….de ce umbla cu jumatati de masura?
    “cu 5 lei/an rezolvam aproape jumatate din problemele animalelor parasite”, atata vrem, nu ne donati mai mult ca nu stim ce sa facem cu restul….scarry movie….

  56. panzerballe 05/05/2012 @ 01:43

    Sa redeschis Auschwitz? Unde pot dona bani?

  57. aspera 05/05/2012 @ 09:10

    @mel…Chiar ai intrebat asta? pai daca ne luam dupa logica lor si doneaza toata lumea cate 12 lei se rezolva problema….si rolul lor in univers se termina.Raman oamenii-cutzi fara sens. :)) Nu trebuie sa aiba si eu un scop in viata. Si pe urma cine o sa angajeze oamenii-cutzi? „angajam persoane empatice, care se pricep la adaptarea cu forta a speciilor inferioare la conditiile de trai citadin. Experienta: postatul de injuraturi la adresa haterilor de mici bijuterii latratoare. Obligatii: Rol apostolic. Reclama la cola te convinge sa bei cola….desi e neagra si are gust de….cola. Angajatul Cutz te convinge ca orice copil muscat e un viitor Silvestre Stalone….si lumea trebuie salvata de actori prosti

  58. Carmen 05/05/2012 @ 12:49

    Daca aveti cont pe Facebook si sunteti de parere ca locul cainilor nu este pe strada, alaturati-va grupului http://www.facebook.com/groups/194538597328574/?bookmark_t=group . Sper sa nu va suparati de “reclama” , insa dorim sa ne strangem cat mai multi, sa ne facem auziti. Momentan situatia este sub controlul catorva oameni care au gura mare, mult tupeu si fac mult lobby.
    Va multumesc

  59. Gabitzmic 05/05/2012 @ 19:19

    da` un concurs de mima cu pisici se poate tine in adapostu` ala ? sa nu stea degeaba, zic :D

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL