Evenimentul zilei de ieri

24 mai 15 î.Hr – Se naște Germanicus

Julius Constantinescu

 

Pe 24 mai 15 î.Hr. se naște generalul roman Germanicus, tatăl lui Caligula și una dintre cele mai populare figuri ale secolului I. Însă pe cât de popular a fost în vremea sa și destulă vreme după aceea, pe atât de uitat a ajuns – doar șoarecii de bibliotecă de la Daily Cotcodac îl mai pomenesc astăzi în câte un text pe acest mare general amintit în cărțile de istorie, în mod ironic, doar datorită isprăvilor făcute de loaza de fii-su.

 

Istoria primei dinastii imperiale a Romei, formată din famiile Iulia și Claudia, ar fi astăzi o adevărată mină de aur pentru industria sud-americană a telenovelelor. De fapt, dacă mă gândesc bine, nici măcar cei mai iscusiți scenariști nu sunt convins că s-ar descurca să explice trădările, asasinatele, divorțurile, amantlâcurile, înfierile și dezmoștenirile fără să le deruteze pe gospodinele telenoveliste, care ar întreba din 5 în 5 minute: „Auzi, dragă, da’ Tiberius Claudius Nero ăsta cine e? Nu-i ăla de era însurat în primul episod cu Livia Drussila de-i acu’ cuplată cu Octavian?” ”Da, dragă, e ta-su lu’ Germanicus, ăla frumușelu’ de-mi place mie, care se bate cu germanii mai la început, nu mai ții minte?”

 

Dar destul cu telenovelele, să trecem la lucruri serioase: suntem în anul 38 î.Hr. și Octavian caută să-și refacă viața după un divorț urât (ca o paranteză, să știți că, în ciuda previziunilor fostei, n-a ajuns vai de capul lui – vorbim de viitorul împărat Octavian Augustus). Așa ajunge să pună ochii pe Livia Drusilla, din familia Claudia, de care se îndrăgostește nebunește. Tânăra era și puțin măritată, și puțin gravidă, ba mai avea și un plod pe-acasă, deci lucrurile erau nițel cam complicate, dar, în cele din urmă, dragostea învinge: bărbatul Liviei era un om de înțeles și acceptă să-i dea soția celui mai puternic om din Roma.

 

Câteva zeci de episoade mai încolo, Octavian e împărat, căsătorit cu Livia și deja bunic. Cei doi nepoței sunt fiii Iuliei, fiică-sa pe care o avea dinainte s-o cunoască pe Livia, și Octavian îi pregătește serios să-i succeadă la tron. Ambii mor însă la un interval foarte scurt (îmi imaginez că Suetonius a ros multă vreme creionul în gură, nehotărându-se cum s-o dea: „hmm, pare cam trasă de păr, oare n-ar fi mai bine să-l trimit pe ăla micu’ în Grecia, la facultate?”) și Octavian e nevoit s-o ia de la capăt și să-și caute un alt succesor. Cu un asemenea deznodământ poți încheia sezonul cu speranțe îndreptățite că seria următoare o să facă record de audiență.

 

Vi-i mai amintiți pe cei doi copii ai Liviei din căsătoria cu bărbatul de înțeles? Unul dintre ei, Tiberius, are acum 45 de anișori, și Octavian îl adoptă, desemnându-l moștenitor al imperiului (să știți că am mai pierdut pe drum câțiva succesori, omul chiar n-avea noroc; dacă-i pomeneam pe toți vă încărcam memoria ca un portbagaj de Logan pregătit de concediu la Olimp). În același timp, îl obligă pe Tiberius să-l adopte pe Germanicus, fiul lui frate-su. Ee, ăsta e Germanicus ăla din titlu, la care tot încerc s-ajung de-o oră!

 

În anul 14 d.Hr., Octavian crapă în sfârșit și Tiberius e proclamat împărat (știu că pare greu de crezut, dar la moartea lui Octavian mai exista și un al treilea succesor, însă Tiberius a fost milostiv cu voi și i-a luat gâtul repede). În acel moment, Germanicus e comandantul legiunilor de pe Rin și foarte popular la Roma datorită calităților sale de general și a unui caracter frumos. Legiunile de pe Rin profită de moartea lui Octavian și se revoltă, propunându-i lui Germanicus purpura imperială, însă acesta refuză (gândiți, poate, că soldații au fost foarte de treabă oferindu-i imperiul unui om bun. Nu – în realitate, legionarii obișnuiau destul de des să-și ucidă ofițerii, să ceară bani în plus, să jefuiască și apoi să-i propună unui general imperiul în speranța că, dacă le iese, scapă de pedepsele care-i așteptau la terminarea revoltei).

 

Germanicus potolește în cele din urmă revolta și, mai mult, reușește să-i ducă de nas pe idioții de soldați să treacă Rinul și să lupte cu germanii, cei mai temuți dușmani ai Romei. După ce obține una dintre cele mai răsunătoare victorii romane în fața germanilor, Germanicus se întoarce la Roma atât de popular încât Tiberius e nevoit să se prefacă prietenos și recunoscător, deși i-ar fi luat gâtul fericit.

 

Cinci ani mai târziu, Germanicus moare în condiții suspecte în Siria, cel mai probabil otrăvit din ordinul lui Tiberius. Nu s-a putut proba niciodată vreo legătură între Tiberius și moartea lui Germanicus (mă rog, nici nu văd cum s-ar fi putut, dat fiind că pe vremea aia justiția nu era independentă, ca acum).

 

 

A lăsat orfani trei băieți. Lu’ ăla micu’ soldații îi spuneau, cu drag, Cizmuliță.

Share:

67 comments

  1. RoseN 24 May, 2012 at 12:31

    Va rog sa apreciati textul pentru care domnul mogul n-a dormit azi noapte!
    si dupa ce dati like, poate-l si cititi si mi-l povestiti, ca de ne da cumva lucrare de control vreau sa iau 10, daaa?

  2. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 12:38

    O fi fiind el mare, portbagajul la Logan, dar are gura de încărcare mică şi incomodă, ştiu de când am încercat astă-iarnă să înghesui în el un fotolaş mic, luat de la Carrefour.

  3. Ina_adevarata 24 May, 2012 at 12:41

    Deci, urmează biografia lui Cizmuliță ăsta…ăăă…Caligula.

  4. Radu Udrescu 24 May, 2012 at 12:41

    O nedumerire am: daca ii batea pe spartani oare l-ar fi chemat Spartacus? /:)

  5. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 12:45

    În caz că sunteţi nedumeriţi, e fotolaşul pe care l-am luat după ce am scăpat de televizor…

  6. robbie 24 May, 2012 at 12:48

    Julius, păcat că nu mi-ai fost profesor de istorie în anii de liceu.

  7. Radu Udrescu 24 May, 2012 at 12:48

    @Fratele Andryusha: De ce l-ai luat? Nu aveai pe ce sa pui macrameul si pestele? 😀

  8. Cristina Ş. 24 May, 2012 at 12:48

    @Radu Udrescu: :))

  9. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 12:50

    @Radu Udrescu: =))

  10. George Damian 24 May, 2012 at 13:05

    “This must be a fashionable fight… they brought the finest people!” – Stephen the Mad Irishman

  11. dyers_eve 24 May, 2012 at 13:05

    Ce misto e sa predai asta la a V-a, la istorie =))
    Ce n-am inteles eu: il chema Germanicus pentru ca s-a batut cu nemtii sau invers, s-a batut cu nemtii din cauza numelui (probabil ca atunci cand era mic radeau ceilalti copii de el si a ramas cu traume) ?

  12. Cristina Ş. 24 May, 2012 at 13:09

    @Fratele Andryusha: rizi tu riz, dar nu e risul tau 🙂

  13. Cristina Ş. 24 May, 2012 at 13:12

    @dyers_eve: :)) si eu ma intrebam acelasi lucru!

    p.s. Remus Cernea e consilier, eforturile & voturile noastre n-au fost in zadar!

  14. sebra 24 May, 2012 at 13:16

    Vai, cât a putut să scrie băiatu’ ăsta!

  15. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 13:16

    @Cristina Ş.: Într-adevăr, mă oftic de moarte, trebuie să recunosc.

  16. Cristi 24 May, 2012 at 13:25

    Azi suntem rasfatati. Si Doc si Julius. 🙂

  17. Dan1 24 May, 2012 at 13:32

    @Fratele Andryusha: Totusi, de ce sa încerci sa bagi iarna fotoliul în portbagajul unui Logan? Când tu aveai la Grippen cauciucuri all-season? :-/

  18. Dan1 24 May, 2012 at 13:32

    @sebra: Mie mi se pare un text semnat Pirca! (dupa paranteze, zic) :))

  19. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 13:34

    @Dan1: Bre, în Grippen nu încăpea nicicum, şi am crezut că într-un taxi… neah! Până la urmă, m-a ajutat un domn amabil cu un microbuz, că altfel se sufoca peştele şi riscam să facă praf macrameul cu ultimele zvârcoliri… =))

  20. Cristina Ş. 24 May, 2012 at 13:46

    @Fratele Andryusha: a spus:”… că altfel se sufoca peştele şi riscam să facă praf macrameul cu ultimele zvârcoliri… ” :)) :)) acum inteleg de ce te oftici de moarte ..

  21. Cristi 24 May, 2012 at 13:49

    @Fratele Andryusha: In Logan daca nu intra pe usa din dreapta fata nu intra nici in portbagaj. 🙂
    Meserias la carat chestii mari e Fiat-ul Doblo.
    Oare cu Peugeot-ul 206 ce se poate cara? :))

  22. Dan1 24 May, 2012 at 13:52

    @Cristi: Un taburet! =))

  23. RoseN 24 May, 2012 at 13:54

    @Dan1: incape :-O ???

  24. Cici 24 May, 2012 at 14:02

    @Cristi: pejeu 206 poate cara maxim o poseta mare de dama :))

  25. N.A. 24 May, 2012 at 14:14

    @sebra: Si ce frumooooos! A meritat o noapte pierduta, sa ne bucure noua ochiu’ sau intelectu’.

  26. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 14:25

    Da, păi am zis că următoarea maşină va fi hatchback sau break, să mai poţi căra, ca omul, una-alta.

    Asta apropo de Germanicus, că şi el a cărat legionarii peste Rin, cine ştie cât s-a chinuit, săracul…

  27. Dan1 24 May, 2012 at 14:28

    @Fratele Andryusha: Crezi ca i-a-nghesuit în portbagajul de la cvadriga? =))

  28. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 14:30

    @Dan1: Păi, altfel cum? N-auzi că nu prea vroiau?… =))

  29. serban 24 May, 2012 at 14:45

    Poussin! Pffff!!

  30. N.A. 24 May, 2012 at 14:52

    In orice caz, aveau niste rochite dragute foc romanii astia…

  31. Camionagiu 24 May, 2012 at 14:54

    iar e text cu sageata la bietul camionagiu si celebrele lui excursii la mare cu bombita Logan, ca odinioara mai putin cunoscutul Vlad Musatescu, adica Al Conan Doi cu Fiatul

  32. serban 24 May, 2012 at 14:55

    @N.A.: Şi săndăluţele erau frumuşele.

  33. Ciprian 24 May, 2012 at 14:56

    Bă, da şmecheri sunteţi voi, aţi comentat la primele ore la articolul cu Spania şi apoi aţi oprit comentariile. Sta-v-ar tricoul cu năvod peste burtă!

  34. sebra 24 May, 2012 at 15:02

    @N.A.:
    Ai şi citit sau pe ce te bazezi când spui asta? =))

  35. Dan1 24 May, 2012 at 15:04

    @N.A.: Doar ca erau facute din bucati de platbanda! :))

  36. Dan1 24 May, 2012 at 15:06

    @Camionagiu: Şi cu mătuşă-sa Raliţa! (cu Trabantu’ ) :))

  37. Cristina Ş. 24 May, 2012 at 15:26

    @N.A. a spus: “Si ce frumooooos! A meritat o noapte pierduta, sa ne bucure noua ochiu’ sau intelectu’.” asa-i =D>
    o fi gasit pe cine sa trimita dupa tigari in colt?

  38. Cristi 24 May, 2012 at 15:33

    @Fratele Andryusha: Poate avea MCV cu 7 locuri si nu s-a chinuit.:))

  39. l@ura 24 May, 2012 at 15:49

    Si cum o sa se numeasca telenovela? Lacrimi de imparat?…Liviei, cu dragoste…Lost in Germania…Spuneti la ce ora o dati, sa stiu cum imi fac programul

    …aaa sau poate Sandalutele buclucase :p 😉

  40. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 15:52

    @Cristi: Mda. Sau Lodgy… =))

  41. l@ura 24 May, 2012 at 15:53

    @RoseN: tre’sa-ti faci fituici ca sunt o groaza de nume de tinut minte, numa in -us si -illa, d’astia; daca ne da din asta sigur vrea sa ne pice

  42. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 16:03

    Argumentul ca soldaţii romani să treacă Rinul a fost:
    – Băi, sunteţi nebuni?… Ăştia fabrica volkswagenuri şi noi ne chinuim cu fiat-urile noastre?… Pe ei, băieţi!

  43. Dan1 24 May, 2012 at 16:08

    @Fratele Andryusha: Si cre’ ca Germanicus le-a zis: “Soldati, va ordon: treceti Rinul!” :))

  44. Fratele Andryusha 24 May, 2012 at 16:19

    @Dan1: “… că altfel îmi beţi tot vinul!” =))

  45. boemul 24 May, 2012 at 16:20

    @Radu Udrescu:
    nu, Spart Anus :))

  46. Dora 24 May, 2012 at 17:12

    Curat telenovela. :)) Astept cu interes episodul urmator. Serios, chiar mi-a placut (si nu ma uit la telenovele 😛 )

  47. Insignifianta 24 May, 2012 at 17:36

    Io am venit doar să vă spun că dacă îl cunoaşteţi pe unu’, Adrian Popescu, să-i spuneţi să-mi trimită, în p… mă-sii, odată, datoria de 100 RON! Da’ URGENT!

  48. Sake 24 May, 2012 at 17:38

    Mai ceva ca Urzeala tronurilor! 🙂
    Bun! Astept cu interes urmatorul episod (text) 🙂

  49. Dan1 24 May, 2012 at 17:43

    @Insignifianta: Adriana Popescu ştim noi! Metalistă de profesie!

  50. Insignifianta 24 May, 2012 at 17:51

    @Dan1: Nu. Popescu Adrian. De profesie bou. Sau Dugăeşescu Oana Adriana. De profesie contabilă.

  51. N.A. 24 May, 2012 at 18:10

    @serban: Un pic de toc i-ar fi avantajat mai mult.
    @Dan1: Mai practic, asa, pentru cand bate vantul.:D

  52. N.A. 24 May, 2012 at 18:11

    @sebra: Da, bineinteles! Am constatat ca ajuta cititul la comentat, iti mai da idei de discutii… 😀

  53. NNA 24 May, 2012 at 18:13

    @Fratele Andryusha: fotoliu ca fotoliu, dar lopata incape, ca acum vine iarna. :))

  54. anatotparca 24 May, 2012 at 18:24

    Io azi am desenat sori pe perete! Se pune? ;;)

  55. Cristina Ş. 24 May, 2012 at 19:12

    @anatotparca: la ce sa se puna? 🙂

  56. anatotparca 24 May, 2012 at 20:11

    @Cristina Ş.: doar asa.
    Vrei sa-i vezi? Si daca nu: uite-i! :))
    http://www.facebook.com/media/set/?set=a.355909061128884.84909.100001293803620&type=3

  57. Stephanie 24 May, 2012 at 20:13

    @Julius: maaaare greseala ai facut ca ai postat articolul lui Sendroiu inainte! Cum vrei sa se mai concentreze fetele la ispravile lui Germanicus cand toata lumea viseaza acum la doctori imbracati (sau , mai corect spus dezbracati) in tricouri cu gaurele. Unele ( fara apropouri, daaa?)cu imaginatie mai bolnava si-l imagineaza uns, cam asa, ca Shakira in videoclipul ala unde facea schimbul de ulei la masina, echipat cu un tricou sfasiat si cu stetoscopul atarnandu-i stramb la gat.
    No, am tot dat-o pe ocolite, de fapt voiam sa zic: sa scrie Pirca, ca el stie!!!
    :))

  58. anatotparca 24 May, 2012 at 20:19

    am tacut! 😐 =))

  59. lulu 24 May, 2012 at 20:21

    @Stephanie
    Mai usor, fata. Ca daca te trimite Julius in spam, sa nu creada T.oader ca el te-a infierbantat asa… :))

  60. lulu 24 May, 2012 at 20:23

    @anatotparca: =)) =)) Te-am speriat, este? =))

  61. anatotparca 24 May, 2012 at 20:35

    @lulu: aaaaaa…cre’ca da! :-SS (Toader e ok, stiu eu, am petrecut ceva vreme cu ‘mnealui.) =))

  62. N.A. 24 May, 2012 at 20:44

    @Stephanie: =)) De-acum n-o sa mi-l mai pot imagina pe don’ doftor altfel! =))

  63. Ina_adevarata 24 May, 2012 at 20:50

    @Stephanie:
    De la descrierea ta pina la calendarul pompierilor newyorkezi mai e doar un pic =))

  64. Stephanie 24 May, 2012 at 21:16

    @lulu: Ce te face sa crezi ca as fi infierbantata?

  65. Stephanie 24 May, 2012 at 21:19

    @Ina_adevarata ,@N.A.: Mah, in mine zace o Sandra Brown nedescoperita! :))

  66. sendroiu 25 May, 2012 at 00:54

    Uite o tema pentru urmatoarea expeditie a lui Pirca prin carciumile de pe langa SNSPA: un studiu comparat intre Germanicus, Angela Merkel si Berlusconi …

  67. pretender 26 May, 2012 at 02:12

    @Camionagiu: Cred ca daca numeri pe degetele de la o mana iti raman mai toate libere, socotind cati de acilea si-au astamparat copilaria cu fabulosul, inegalabilul, al conan doi… 🙂
    P.S. @Dan1 nu se pune, el tre’ sa fi fost unul din exploratori ( ala cu cleiul, cerbul lopatar … sau insusi Motofleashca ?! 😀 ) ! =))