Postul nu e post destul

Trei constatări după Barcelona – Chelsea

Ozzy

1. Românii consideră că toată lumea trebuie să graviteze în jurul bunei dispoziţii a lor. Plictisiţi de câte trofee a câştigat echipa lor de suflet, Steaua, microbiştii din România nu mai urmăresc meciurile de fotbal decât în speranţa că papagalii din teren le vor oferi un show cel puţin la fel de valoros ca emisiunile lui Bendeac. Problema e că numai Barcelona pare dispusă la aşa ceva. Ceilalţi nu numai că nu sunt în stare, dar uneori se pun de-a curmezişul şi nu-i lasă nici pe catalani să se producă la adevărata valoare, ceea ce le atrage o binemeritată ocară. În mintea microbistului român, antrenorul unei echipe care joacă împotriva Barcelonei nu trebuie să fie preocupat de cum ar putea scăpa nebătut, ci de cum ar face să ia minimum cinci goluri, ca să fie telespectatorul mulţumit.

2. O grămadă de ziarişti aberează că mentorul lui Guardiola e ba Bielsa de la Bilbao, ba nu ştiu ce alt antrenor de care n-a auzit nimeni. În realitate, meciul cu Chelsea a demonstrat clar că mentorul lui Pep este Radu Voina*. „Fotbal spectacol? Dar avem şi la noi, la Oltchim”, trebuie să-şi fi spus simpaticul domn Voina, văzând nesfârşitele pase de la o extremă în centru şi de acolo la extrema cealaltă pe care le presta Barca contra englezilor, fără ca cineva să ameninţe poarta. Singurul motiv pentru care Guardiola e mai celebru decât Voina e că, la handbal, nişte nenorociţi au introdus regula jocului pasiv, care, după maximum 30-40 de secunde de tiki-taka din ăsta, întrerupe jocul şi dă mingea adversarilor. Poate că n-ar fi exagerat ca federaţia română de handbal să înainteze o petiţie pentru eliminarea acestei reguli. Adică de ce Barca are voie să facă spectacol, iar naţionala României nu?

*Unii pot spune că mentorul lui Guardiola ar putea fi la fel de bine şi Gheorghe Tadici, însă Pep pare genul finuţ care, atunci când nu merge jocul, nu îl ameninţă pe Messi cu bătaia, ci îl încurajează părinteşte „hai că se poate, mai avem 10 minute”.

3. Mai erau doar două minute, dar bietul Olaianos ne tot repeta că Barcelona e o formaţie de vis, căreia şi o fracţiune de secundă îi este suficientă ca să marcheze 2, 3 sau câte goluri e nevoie. Cât despre Oooo,Messi…, aştept cu nerăbdare primul comentator care să spună ceva de genul „senzaţional, ce flegmă a dat Messi… sper să avem o reluare, căci este vorba de o mecanică ce trebuie studiată de fizicienii din întreaga lume”. Iar, după meci, Cosmin Cernat şi Marius Mitran erau mai negri de supărare decât dacă s-ar fi anunţat al 15-lea divorţ dintre Bahmu şi Prigoană, numai perplexitatea produsă de norocul porcesc al lui Chelsea împiedicandu-i să declare pe loc doliu naţional. Oare când vor înţelege comentatorii ăştia că trebuie să fie mai obiectivi? Pe bune, mi-e dor de un meci în care crainicul să aibă o vorbă bună şi despre echipa cu care joacă Barcelona, să ne spună că şi echipa aia joacă un fotbal de înaltă clasă, aşezată fiind în teren de un antrenor genial. La dracu’, mi-e dor de un Barca – Sahtior.

Share:

32 comments

  1. Fratele Andryusha 26 April, 2012 at 12:53

    Adevărul e că Steaua a câştigat trofee, nu glumă.

  2. punKreas 26 April, 2012 at 12:55

    Dati vina pe Barca ca paseaza atat de mult, dar nu blamati echipele adverse care nu vor sa iasa din careu.

    PS: Ce-a facut Real aseara? =))

  3. Ionel Stan 26 April, 2012 at 12:55

    Cei mai inversunati adversari ai Barcelonei sunt nevestele care se pun de-a curmezisul spectacolului.

  4. sow 26 April, 2012 at 12:59

    Poate e cum zicea Arpi: Steaua tine mingea cate 10 min. da’ nu face nimic cu ea…au un joc steril…

  5. Fratele Andryusha 26 April, 2012 at 13:01

    Pe Sopcast nu prea am prins meciuri comentate în limba română, poate ăla e motivul pentru care revin.

  6. sow 26 April, 2012 at 13:04

    Poate e cum zicea Arpi: Steaua tine mingea cate 10 min. da’ nu face nimic cu ea…au un joc steril…
    P>S. Mentorul lui Guardiola nu poate fi decat Lucescu sr.

  7. NNA 26 April, 2012 at 13:05

    Ce trebuie sa facem, sa radem? 😀 Mai mult decat un ranjet nu pot.
    Poate e de plans!!!???
    Mai bine ma duc dupa minge…, mai bine citesc altceva. :))

  8. Fratele Andryusha 26 April, 2012 at 13:06

    @sow:
    Ia să-şi vândă Arpi mercenarii şi să joace numai cu băieţi adunaţi cu furca, de prin campionatul intern, la o sută – două de mii snopul, să vezi ce joc nesteril ar avea CFR-ul…

  9. sow 26 April, 2012 at 13:22

    @Fratele Andryusha: A jucat insa numa’ pana a promovat. Dupa aia cred ca o zis in sinea lui ca se face om serios.

  10. dc 26 April, 2012 at 13:25

    V-ati bagat peste tarlaua mogulului, numai el avea voie sa chibiteze despre fotbal si numai despre legendarele fapte de fotbal, respectiv necazurile din epoca mititeliana ale iubirii lui alb-albastre 😀

  11. Lecteriţa 26 April, 2012 at 13:25

    Decat barbatii sa comenteze la articolul asta

  12. ungluk 26 April, 2012 at 13:32

    Pai ba nenorocitule de autor care postezi pe un site mincinos, ia sa bat io siteul asta mincinos uite-asa, na, na, na, tu te iei intr-o postare si de Barcelona si de Steaua?

    Normal c-o sa-ti comenteze lumea ca nici Real nu e mai breaza echipa, nici cu Dinamo sau ungurii nu mi-e rusine, ca bine ca vorbesti tu, cu “ti…” aia ai tai 🙂

  13. sow 26 April, 2012 at 13:41

    Suferim prea mult pentru puţinul care ne lipseşte şi ne bucurăm prea puţin de multul pe care îl avem. – Shakespeare

  14. io 26 April, 2012 at 13:46

    Shakespeare asta prin ce liga obscura a antrenat?

  15. Fratele Andryusha 26 April, 2012 at 13:48

    Eu sunt fan Terry de la Chelsea. Adevărul e că omul are creier, nu glumă! =))

  16. MNX 26 April, 2012 at 14:04

    Messi a facut si el un lucru bun. I-a dat cu mingea-n mufa lui Dan Negru.

  17. N.A. 26 April, 2012 at 14:31

    @Lecteriţa: Schimbam si noi o reteta? 😀

  18. N.A. 26 April, 2012 at 14:33

    M3biseeeeee, unde esti? Sau Dan1. Sau cineva care are habar despre un Ipad care de cateva zile are urmatoarea problema cand deschid DC: se incarca pagina, dupa o secunda ecranul devine alb. Trebuie sa mai dau un refresh ca sa-si revina. La absolut fiecare pagina, a devenit un ritual. M-am facut cu un puisor de virus? 🙁

  19. RoseN 26 April, 2012 at 14:34

    @N.A.: Eu nu vreau nici o reteta, mie-mi dau tantiile la farmacie si fara, se uita doar la mine si gata, e clar :))

  20. Fratele Andryusha 26 April, 2012 at 14:38

    @N.A.:
    E un ritual în amintirea marelui Steve, vopsitorul de carcase. Nu te impacienta, e ceva normal. =))

  21. Ozzy 26 April, 2012 at 14:39

    @ungluk: Eu n-am avut tupeul asta, dar mogulul cred ca a vrut sa-mi dea o lectie 😀

  22. Ionel Stan 26 April, 2012 at 15:12

    Jose Murinho a declarat ca oricum nu-i placea gazonul de pe Allianz Arena.

  23. NNA 26 April, 2012 at 15:16

    @RoseN: Nu ti-au propus si un halat alb cu maneci lungi? :))

  24. Cristina Ș. 26 April, 2012 at 16:15

    @N.A.: si iMacul meu face la fel .. 😐

  25. Belle d”Imagination 26 April, 2012 at 17:46

    Să mor dacă am priceput ceva!

  26. N.A. 26 April, 2012 at 19:35

    @Cristina Ș.: @Fratele Andryusha: Precizez ca se intampla doar la DC si doar de cateva zile. Pana acum intr-un an jumate nu m-a suparat cu nimic.

  27. Fratele Andryusha 26 April, 2012 at 20:05

    @N.A.:
    Nu cred că e vorba de virus, mac-urile sunt prea evoluate pentru aşa ceva, doar sunt vopsite în alb! =))
    http://stirileprotv.ro/stiri/ilikeit/greseala-incredibila-a-lui-steve-jobs-decizia-prin-care-apple-a-ramas-cu-10-ani-in-urma-microsoft.html

  28. Ozzy 26 April, 2012 at 20:11

    @Belle d”Imagination: Eu ti-am zis, Julius…acu’ sa nu ma invinovatesti pe mine ca ti-a scazut traficul 🙂

  29. RoseN 26 April, 2012 at 20:56

    @Ozzy: Eh lasati, noi ne-am vazut de ale noastre, am dat like-ul cuvenit sefului, facut prezenta, pupat… aaaa ma rog, aia nu :))

  30. N.A. 26 April, 2012 at 22:23

    @Fratele Andryusha: Mda, ca l-oi si crede eu pe nenea asta! :))
    Ca pe nenea care ne-a jurat, cu doua zile inainte sa ne rasara gazonul, ca niciodata n-o sa iasa pus de noi, manual, doar el si firma lui pot oferi rezultate garantate. Dupa o saptamana a recunoscut, spasit, ca a iesit tare frumos.

    Adevarul e ca n-are cum sa fie virus daca se intampla asta numai pe DC…

  31. Cristina Ş. 27 April, 2012 at 00:54

    @N.A.: si la mine numai pe DC!

  32. mifty 27 April, 2012 at 23:23

    @Fratele Andryusha: o să-l și cred pe ăla care promovează malware-ul kaspersky!!!
    știi ce greu e de dezinstalat porcăria aia??? ajungi garantat să dai format!!! X(
    @N.A.: virus pe android??? :))))
    poate în visele umede ale lui nenea ăla de-l pomenea Andryusha!!! ;))