Postul nu e post destul

Românul s-a crezut poet

Simona Catrina

Să mai aud eu că e careva indignat de lipsa deschiderilor culturale în blogosfera României! Deunăzi, pofteam la versuri proaspete, ouate de poeți neînțeleși. Visam să devin un Mecena cândva, să câștig bani și să finanțez volume de poezii ale unor genii sărace. (Cu ocazia acestei mărturisiri, cred că n-o să-mi mai dea nimeni bani pe ceea ce scriu, or să spună că, dacă am de gând să-i arunc pe prostii, mai bine să nu-i capăt). (Vezi aici ce a scris Simona mai departe! )

Share:

17 comments

  1. RoseN 3 April, 2012 at 17:38

    Am si eu ceva poetic, sigur o sa-i placa fratelui Andyusha 😀

    O blonda la volan este precum o stea de pe cer. Tu o vezi, ea pe tine nu!

  2. MNX 3 April, 2012 at 17:38

    @ RoseN – Te anunt ca te-am promovat la status de Facebook 🙂 Adica ma rog, spusele tale 🙂

  3. RoseN 3 April, 2012 at 17:44

    @MNX: 😀 mersi mersi… dar un add friend n-ai da =))

  4. MNX 3 April, 2012 at 17:46

    Voi discuta o conversatie vorbita auditiv cu oamenii mei, si vor trata cu celeritate acest aspect ..

  5. Camelia 3 April, 2012 at 17:54

    in cazul asta, parca parca mi se face dor de Bacovia… chit ca nu l-am inghitit in liceu 🙂 deh, fire optimista :))

  6. Fratele Andryusha 3 April, 2012 at 18:13

    @RoseN:
    În timp ce o priveşti, murmuri nişte versuri pline de speranţă:
    Poate demult s-a stins în drum,
    În depărtări albastre,
    Iar raza ei abia acum
    Luci vederii noastre.
    =)) =))

  7. RoseN 3 April, 2012 at 18:17

    @Fratele Andryusha: Talentatule =D> sunt impresionata!

  8. serban 3 April, 2012 at 18:20

    Şi totuşi, scriu SMS-uri atât de frumoase…

  9. Fratele Andryusha 3 April, 2012 at 18:24

    @RoseN: Mda. Păi, când era în pană de idei, Mihai îmi mai dădea câte-un telefon, să-l scot din belea. =))

  10. Rada 3 April, 2012 at 19:09

    “Vezi aici ce a scris Simona mai departe!”. Se fac experimente pe noi! =))

  11. Cici 3 April, 2012 at 19:50

    Vai, dar mă apucă o invidie teribilă că nu mi-a dat în cap să îmi public creaţiile literare pe un site aşa de dedicat poeziei contemporane. De-ar şti pasionaţii cam ce versuri mirifice compun eu pentru felicitările colegelor de birou… Versuri despre pontaje şi certificate medicale (atenţie!) cu rimă (alternez rima împerecheată cu rima încrucişată :P). O să devin celebră şi Simona o să şi scrie despre mine! ;))

  12. Dan1 3 April, 2012 at 20:39

    Asa Simona, adica eu si Andryusha scriem “poeme despre cauciucurile de iarnă”, nuuu? 😐
    Ca despre noi era vorba, claaar!

  13. Dan1 3 April, 2012 at 20:40

    Si beee. eu nu scriu poezii, dar stiu sa recit:
    Pe un câmp cu viorele
    Crestea numa’ ghiocei.
    Si-a venit mândrele mele
    Si le-a cules ei pe toate.

  14. sebra 3 April, 2012 at 22:32

    Încep să am dubii în ceea ce priveşte originea mea. Nu ştiu să fac poezii. :-/

  15. N.A. 4 April, 2012 at 09:28

    Si eu puteam fi o noua luceafara a poeziei romanesti, de prin clasele a III-a, a IV-a, imi mai tin minte doar niste titluri “Azorel”, “Primavara”, “Drapelul” – asta mustea de patriotism (eram pe vremurile celea si eram si sefa de detasament, da?). Incepusem si un roman “Lelia”, cred ca thriller politist s-ar fi vrut, da’ nu bag mana in foc. Eh, ce nestemata a literaturii romanesti s-a risipit cu mine….

  16. Dan1 4 April, 2012 at 09:32

    @N.A.: Pai recupereaza acum! Cred ca Julius abia asteapta sa nu scrie sa te publice! :))

  17. N.A. 4 April, 2012 at 10:14

    @Dan1: Ma tem ca s-au pierdut operele nemuritoare.. :))