Postul nu e post destul

Recomandări de seară: lagăre pentru taximetriști

A scris și vecina Simona Tache, au mai scris și alții, scrie și Diacritica: sunt ziarist, blogger, scriitor ratat, mercenar nemilos, scârța-scârța pe hârtie, spune-mi cum vrei, și trăiesc din scris, deci nu mă mai suna să-mi propui să scriu gratis pentru niște proiecte extraordinare din care alții, printre care și tu, câștigă bani! „Bine, mă, da’ tu nu faci la fel cu bieții autori de pe Daily Cotcodac?”, o să întrebați (ee, n-o să întrebați o laie). Ba da, dar măcar o fac elegant: îmi țin banii în Elveția și, când mă întâlnesc cu domnii autori, mă duc cu Peugeotul ăla cu parbrizul crăpat și-i pun pe ei să plătească, pretextând că n-am nici un ban. Exact, ca George Copos.

Cred că muza lui Groparu s-a combinat cu un student la Finanțe – Bănci, fiindcă ceva mai lipsit de fantezie n-am mai citit de mult: un afro-american (sau negru, cum îi spune pe la noi) mactard, plin de datorii, se duce la lansarea ultimului iPad să caște gura și sfârșește prin a da 850 de dolari pe o chestie de care n-avea nici o nevoie. Deci, Gropare: dă-i doi pumni în cap, calc-o în picioare, du-o la munte sau la Halkidiki, cumpără-i ceva drăguț, fă ce știi, dar fă-o să-l uite pe ăla de la Finanțe – Bănci. După aia, o să vezi, o să-ți vină natural finalul textului: negrul nu doar că nu aruncă banii pe prostii, dar își plătește și datoriile, chiria și facturile. Dacă ești în zi mare, muți povestea în România, iar pe negru în faci blogger din Z-list. Rupi!

Întotdeauna mi-a plăcut să cred că sunt un om tolerant, care n-are nimic în comun cu rasismul, xenofobia, homofobia sau orice alt fel de discriminare. Citind însă mesajul lui Camio pentru taximetriști am realizat că putregaiul discriminării se află totuși cuibărit undeva în inima mea: cum să le vorbești așa, ca unor oameni capabili să raționeze?? Mărturisesc că există momente în care îmi imaginez lagăre îngrădite cu sârmă ghimpată, pe poarta cărora scrie, cu litere mari: „Bine-ai venit la adresă!” și „Arbeit macht frei, colegu’!”

Share:

34 comments

  1. coradob 3 April, 2012 at 19:19

    Si cand te gandesti ca taximetristii sunt asa de draguuuti! 😀

  2. Cici 3 April, 2012 at 19:33

    De unde rezultă că eu – spre deosebire de alţii – pot să mă laud că am trăit din scris. Dacă nici eu n-am scris în carnetele de muncă, apăi cine?!
    =)) =))

  3. Fratele Andryusha 3 April, 2012 at 19:37

    Off-topic: vă daţi seama cum va fi când Alexandra îşi va lua permis pentru aşa ceva: http://www.youtube.com/watch?v=x6MVQ4m0vaE =))

  4. RoseN 3 April, 2012 at 19:40

    @Fratele Andryusha: Alexandra zice ca nu-i place monstruletul ala =)) prefera betonul

  5. mifty 3 April, 2012 at 19:45

    … julius, ce bună lecție de capitalism pe pâine i-a predat VictorCh domnișoarei diacritica!!!
    excepțional!!! 😀

  6. geo 3 April, 2012 at 19:48

    Etalon de nesimțire, taximetriștii, cei mai multi dintre ei, cred ca mașina aia galbena a lor le da dreptul sa se poarte mitocănește fie ca ești client și apelezi la serviciile lor, fie ca ești alt participant la trafic (șofer). Prioritatea li se cuvine, drumurile sunt ale lor moștenire testamentara, iar bunul-simț cred ca este încarcerat și putregăit demult în conștiința lor…

  7. Cms 3 April, 2012 at 20:11

    @RoseN: Ei, hai, nici măcar nu contează monstruleţul, ar fi doar un pretext ca să faci cunoştinţă cu un aviator înalt, cu ochi albaştri… 😛

  8. RoseN 3 April, 2012 at 20:13

    @Cms: Euuuu? pai ce treaba am eu? =))
    Eu sunt fata serioasa mah, sa-si vada de treaba lor…aia inalti si mai nu stiu cum =))

  9. mifty 3 April, 2012 at 20:15

    @Cms: … i-auzi RoseN, CMS zice ceva de monstruleți… 😀

  10. Cms 3 April, 2012 at 20:25

    @RoseN: Şi “Zburători”, măi! Înalţi şi “Zburători”. Şi care se dau în vânt după ciocolată! :))
    @mifty: Monstruleţii apar mai târziu. 😀

  11. Fratele Andryusha 3 April, 2012 at 20:26

    Ultima dată am mers cu un taximetrist, tânăr, astă-iarnă. Foarte amabil, mi-a explicat avantajele şi dezavantajele motorizării Diesel pe Dacia Logan şi n-a vrut să primească niciun leuleţ peste ce indica aparatul. Dar, bine, asta se întâmpla în îndepărtata şi sălbatica Moldovă, departe de strălucirea urbană a capitalei… =))

  12. RoseN 3 April, 2012 at 20:28

    @Cms: Da, chiar foarte zburatori :)) te pocnesc :))

  13. ionut 3 April, 2012 at 20:41

    @Fratele Andryusha: Asta era versiunea demo -ia sa vezi ce te taxa daca il intrebai de gpl (arta costa scump, nu.. ) 🙂

  14. Dan1 3 April, 2012 at 20:50

    Da’ de comentariu’ meu la articolu’ lu’ camio ce zici colegu’? :))

  15. Fratele Andryusha 3 April, 2012 at 20:53

    @ionut: La GPL nu mai am întrebări, am aproape 7 ani de când mi-am montat la maşină, pot să dau meditaţii… =))

  16. sebra 3 April, 2012 at 20:54

    Nici măcar noi nu comentăm gratis, de ce ar scrie un blogger gratis??

  17. Cms 3 April, 2012 at 20:56

    @RoseN: :-” ==> b-( ==> ^:)^

  18. CID 3 April, 2012 at 21:31

    @Fratele Andryusha Da’ am auzit ca gpl-ul strica motorul,adica sufletul masinii ! E adevarat ?

  19. Fratele Andryusha 3 April, 2012 at 21:36

    @CID: Nu cred, la mine încă merge. Pe de altă parte, la câte piese am schimbat, cine să mai ştie dacă a fost vina GPL-ului sau a altcuiva?… :))

  20. ionut 3 April, 2012 at 21:44

    As dori sa felicit interventia oportuna a primului comentator de la articolul lui Camio. A punctat foarte bine(si cu destul de mult umor) o problema arzatoare 🙂 Sincere Felicitari, Dan1 🙂

    @RoseN: Pe vremea mea, fetele pupau, nu..:( =((
    saracul baiat, ce-o sa mai inteleaga acum? (m-o iubi, nu m-o iubi..)

    @Fratele Andryusha: Cine stie..poate si masina fu buna, numai ti-a fost putin incercata credinta:)

  21. Dan1 3 April, 2012 at 21:46

    @ionut: Vaaai, merçois! :))

  22. Cms 3 April, 2012 at 21:52

    @ionut: Şşt! :-$ Vezi că te pocneşte şi pe tine, ca să ne întrebăm pe urmă amândoi pe care-l “iubeşte” mai tare. :))
    Şi ce tot zici “pe vremea mea”? Ce, gata, ai atârnat dragostea în cui? ;))

  23. ionut 3 April, 2012 at 21:54

    @Dan1: Daca n-am nici copii, nici nevasta, nici covoare de batut, macar o fapta buna sa fac si eu :))

  24. ionut 3 April, 2012 at 22:01

    @Cms: Eu nu ma mai intreb, ca stiu raspunsul: numai olecuta sa te uiti la ea si-ti dai seama ca e pusa pe furat, ca orice femeie de altfel. 🙂
    ori zau de mie mai are cineva ce sa-mi fure :)))

  25. Cms 3 April, 2012 at 22:23

    @ionut: Da, da, se vede după ochi, ca să citez o cunoscută autoare de pe Daily Cotcodac: “- Aha, nu-mi dai și mie cartea?, sclipiră brusc ochișorii ei întunecați.”
    Cum să n-aibă ce să-ţi fure? Nu cunoşti cât de inventive sunt femeile? Întotdeauna vor găsi ceva la tine de jumulit, n-ai grijă! 😛

  26. Camelia 3 April, 2012 at 22:24

    @ionut: cu covoarele te ajut eu :))

  27. Dan1 3 April, 2012 at 22:35

    @ionut &@Cms: Ăăă… cardu’? :))

  28. mifty 3 April, 2012 at 22:35

    @Camelia: … cu nevasta nu l-ai ajuta, ‘ai??? ;))

  29. RoseN 3 April, 2012 at 22:36

    @ionut:
    @Cms:
    Mhmmm ma vorbiti in absenta…profitati c-am fost cu treaba, hah! Pai ia vedeti, daca inainte imi pocnira becurile in casa, acuma dupa ce m-am incarcat, ia pe cine credeti voi c-o sa pocnesc? =))

  30. Camelia 3 April, 2012 at 22:49

    @mifty: sa se ajute singur in departamentul ala! ca sa nu ma-njure o viata-ntreaga :))

  31. ionut 3 April, 2012 at 22:57

    @Camelia: Acu’, intre noi fie vorba: daca ajungi sa “fii la casa ta”.. parca-i si pacat sa strici frumusete de timp pe batut covoare 🙂 8-> uite frumos, civilizat, se tocmeste o femeie in casa, iar in restul timpului…- ca doar o viata avem ;;) 8->

    @RoseN: sa ramanem on topic.. totusi =))

    @Dan1: e deja poveste veche.. :))

  32. Airy 4 April, 2012 at 08:47

    Ori unii dintre noi au devenit subiectivi ori mogulul dispune de resurse inepuizabile si scrie din ce in ce mai bine.Probabil amandoua variantele combinate.

  33. coradob 4 April, 2012 at 10:54

    @Airy: degeabam nu cred ca te lipesti la sincere felicitari :)))

  34. Airy 4 April, 2012 at 11:31

    @coradob: Ți se pare ca aș fi intr-o cursa pt sincere felicitari?Ce sa zic ,fiecare cu sistemul lui de referința.