Postul nu e post destul

Documentaristul Gării de Nord: o carte contra la un vot

George Damian

Bancurile vechi au un aer aparte. Să vă spun unul din perioada interbelică. Grigore Vasiliu-Birlic tocmai ce îşi înfiinţase o nouă trupă de teatru şi alerga după ceva bani – aşa a ajuns la premierul Iuliu Maniu. Plângându-se de criza economică, Maniu a spus că tot ce poate să facă este să-l jignească pe marele actor cu o sumă de mizerie, 10.000 de lei. „Dar jigniţi-mă!”, a replicat Birlic.

Să vă mai dau una, de prin 1613, din jurnalul braşoveanului Andreas Hegyes: „7 iulie. S-a ţinut nunta lui Joannes Hermannus, calfă de aurar, cu fiica lui Crestel Igels. Însă a doua zi, la slujba de seară, i-a şi fost botezat primul fiu. Din partea unei calfe îmi pare a fi de-a dreptul o lucrătură de meşter! Chiar dacă va trebui să o facă din nou!” Simpatici oamenii pe vremea aia, nu?

Dacă vreţi să citiţi tot jurnalul braşoveanului Andreas Hegyes din anul 1613 (tradus de mine, merită citit dacă vreţi să vedeţi cum trăiau braşovenii în urmă cu 300 de ani), trebuie doar să mă votaţi în finala Roblogfest. Pentru cei care nu au cont pe RoBlogFest, găsiți aici explicaţii despre cum să vă faceţi unul, plus încă o mită electorală drăguță sub formă de e-book.

Notă Julius: Vă rog să-l votați pe simpaticul nostru documentarist; amintiți-vă că perioada de aur a lui Eftimie a fost după ce a câștigat RoBlogFest-ul (ce vremuri! Ovidiu era atât de fericit încât n-a fost nevoie să-l plătesc multă vreme). Vă promit că dacă George Damian câștigă RoBlogFest-ul va urma o eternă perioadă de aur, fiindcă n-am de gând să-l jignesc niciodată cu sume de bani.

Share:

32 comments

  1. Fratele Andryusha 1 April, 2012 at 15:45

    Putem continua aici comparativul benzină turbo vs. diesel turbo, sau deranjăm?…

  2. Cms 1 April, 2012 at 15:52

    @Fratele Andryusha: Da! ;))

  3. Raluca 1 April, 2012 at 15:52

    Daca am votat de 2 ori primim doua carti sau una mai mare?

  4. George Damian 1 April, 2012 at 16:08

    Primiti doua carti, trebuie doar sa-mi trimiteti un e-mail ca sa stiu unde le expediez.

  5. Klaus 1 April, 2012 at 16:19

    @George Damian:
    pai odata te votaram din placere, ca sa ne facem cont si pe alte adrese de mail va trebui sa ne stimulezi mai mult, eventual sa scrii un articol pe zi cat e Julius in vacanta 😀
    sau indragostit… 🙂

  6. CID 1 April, 2012 at 16:23

    @ Fratele Andryusha Toate bune si frumoase,da’ consumul ? Ca asta-i hotarator zic eu…

  7. Fratele Andryusha 1 April, 2012 at 16:23

    M-am adâncit în nişte forumuri auto. Discuţiile sunt, pur şi simplu, fascinante, limba română e împinsă la extrem, logica sfidează zona crepusculară… Revin. Sau, poate, cine ştie?… Nu.

  8. Fratele Andryusha 1 April, 2012 at 16:25

    @CID: Consumul cam cu un litru jumate mai mare pe benzină, dar eu zic că merită diferenţa. Adică, cred.

  9. RoseN 1 April, 2012 at 16:27

    Daca s-ar ocupa domnu seeeeeeeeef mai intensiv de campania electorala…de exemplu SA INTRE IAR pe FB 😀 eheeee…alta viata ar fi 😀

  10. Fratele Andryusha 1 April, 2012 at 16:56

    Buey, m-am zăpăcit de tot. Mai bine benzină aspirat, maxim 1.6 litri, după ce iese din garanţie, îi înfigi o instalaţie GPL şi-ai terminat povestea.

  11. Dan1 1 April, 2012 at 17:11

    Da’ un banc cu Zăroni nu ştii? Că e precursorul lui Bulă!
    @Fratele Andryusha: Da bre, da’ dieselu’ consuma mai putin si – pe termen lung – se amortizeaza mai repede, cred. Plus ca – tot pe termen lung – se fabrica deja “biodiesel” dar “biobenzina” nu! Asa ca io tot cu dieselu’ tin (desi am benzinar de 1,2l (aspirat).

  12. Tetelu 1 April, 2012 at 17:23

    Fac parte din generatia care se tundea pe 14 septembrie si la frizerie era afisat “Bacsisul dezonoreaza”. Asta nu m-a impiedicat sa beneficiez de mita electorala a domnului George Damian. Sigurul regret este ca nu e in format epub

  13. Ina_adevarata 1 April, 2012 at 17:38

    Buooon…mi-am călcat pe inimă, mi-am făcut cont la Roblogfest. Aștept căăăărticeeleee…

  14. Dan1 1 April, 2012 at 17:59

    Vine Bula plouat de la scoala. Taica-su:
    – Ce e Bula, de ce esti plouat? Ce-ai facut la scoala?
    – Ne-a predat la matematica despre numere negative si n-am inteles nimic.
    – Pai hai sa-ti explic eu ca sa-ntelegi: daca intr-un autobuz sunt cinci oameni si la prima statie coboara sapte, la a doua statie trebuie sa mai urce doi oameni ca autobuzul sa fie gol. Simplu, nu?

  15. Airy 1 April, 2012 at 18:22

    Vai,ce m-am speriat!Doua posturi într-o singura zi!Asta înseamna ca totul revine la normal sau mogulul așteapta pană intram toți la terapie intensivă?Nu știu cine-o să mai voteze atunci.Probabil că o s-o facem și conectați la aparate.

  16. Dan1 1 April, 2012 at 18:28

    @Airy: Altu’ legat de aparatele-alea:
    Discutam ieri cu nevasta-mea despre viata conectat la aparate. Si i-am zis: “Draga, daca vreodata o s-ajung o leguma tinuta in viata de aparate, hranit cu lichide, te rog sa nu ma lasi in starea asta, ci sa ma deconectezi de la aparatele astea.”
    Atunci ea mi-a inchis calculatorul si televizorul si mi-a aruncat berea la chiuveta.

  17. Fratele Andryusha 1 April, 2012 at 18:54

    @Dan1:
    Am avut o discuţie pe această temă cu un taximetrist conducător de Logan Diesel. Mi-a spus că la Diesel numai la combustibil faci economie, în rest toate sunt mai scumpe: revizii, consumabile, etc. Unui alt amic posesor de Logan relativ nou, Diesel, i-au picat injectoarele. Îl costa reparaţia ca la vreo mie bună de euro (dacă nu şi mai mult, drept urmare circula cu tramvaiul). Mutând discuţia de pe problematica Loganului Diesel şi îndreptând-o către Diesel în general, putem spune că Dieselul poluează mai mult – de unde necesitatea filtrului de particule, iar dacă intri pe un forum unde se discută despre filtrele de particule, se ajunge la nişte explicaţii atât de complicate despre funcţionarea lor, teorie şi aplicaţii, probleme apărute, regim optim de funcţionare, etc., încât zici merci că benzinarul tău consumă cât consumă şi te lasă în pace să trăieşti. Tu pe el şi el pe tine… =)) =))

  18. lichu 1 April, 2012 at 20:43

    Si dupa aia tragem pisica prin apa pana la 3 dimineata?

  19. Ina_adevarata 1 April, 2012 at 20:50

    @lichu:
    Eu chiar ma intreb ce o fi vrut sa zica domnu’ Hegyes prin expresia asta. Ca nu imi imaginez ca un preacinstit-prudent-intelept ca domnu’ Hegyes ar fi baut pur si simplu ca un porc, toata noaptea, cu ceilalti prudenti intelepti.

  20. stalker 1 April, 2012 at 20:55

    @George Damian: mulțumiri pentru cărți 🙂

  21. ionut 1 April, 2012 at 22:39

    @Fratele Andryusha: Nu mai e o saptamana si vine Pastele, Frate Andryusha? – sa stim cand sa ne bucuram pentru tine 🙂

    @RoseN: Eu il inteleg si ma bucur pentru Julius daca si-a gasit linistea si fericirea 🙂
    putin mahnit sunt insa, caci nu a impartasit putin si cu restul pana sa plece. 🙂

    sau nah… vba aia: pana la urma, cei care conteaza stiu 🙂
    la cat mai multa fericire, oricum 🙂

  22. RoseN 1 April, 2012 at 23:00

    @ionut: da da daaaa bine, ce-ti mai place sa vorbesti :))

    Everybody, ati fost pacaliti azi?:D

  23. Fratele Andryusha 1 April, 2012 at 23:08

    @ionut:
    Păi… nu vine numai pentru mine, eu zic că ne putem bucura cu toţii… 😉 🙂

  24. Ciprian 2 April, 2012 at 00:59

    (:|

  25. George Damian 2 April, 2012 at 08:10

    @lichu si @Ina_adevarata: ma bucur ca v-a placut jurnalul prudentului si inteleptului domn Hegyes.

  26. Ina_adevarata 2 April, 2012 at 08:37

    @George Damian:
    amindoua mi-au placut teribil.

  27. Sanda 2 April, 2012 at 09:36

    am votat cu drag:)

  28. dush 2 April, 2012 at 10:48

    julica, lasa te, indragitul o duce bine, parea sanatos si ma gandesc, de butona laptoapa in pizzerie avea si cu ce…ca n-o sta acolo doar sa se imbete cu miros :))

  29. Belle d”Imagination 2 April, 2012 at 12:07

    Am votat şi eu

  30. mifty 2 April, 2012 at 21:11

    ăăă… votai.
    păcat c-am scăpat promoția cu jurnalul lui hegeduș ăla… nușh de ce am senzația că e mult mai delicioasă ca ”istoria” ;))

  31. George Damian 2 April, 2012 at 21:38

    @Belle d”Imagination: nu am primit mail de la tine, unde sa iti trimit cartile?
    @mifty: mai poti inca sa votezi si sa soliciti si jurnalul lui hegedus

  32. borg 2 April, 2012 at 22:46

    @Fratele Andryusha: Acuma depinde ce motor diesel e si ce masina. Io acuma la 420000 de km am schimbat pompa de vid. Si nu ca nu mai mergea dar asa, sa fie ok. E drept ca nu e trotineta frantuzeasca sau cu influente. Si mai ca as pune pariu ca piesele costa mai putin ca la dacie.