Concursuri

Concurs de mimă cu pisici

După ce am acordat tuturor autorilor și colaboratorilor Daily Cotcodac o primă consistentă de Paști constând în sincere felicitări, e timpul să răsplătesc și fidelitatea cititorilor oferind un coș de sincere felicitări pentru cele mai bune răspunsuri de astăzi. Întrebarea o știți, regulamentul nu e cazul, că nu avem așa ceva, iată poza:

Mult succes tuturor participanților!

Share:

115 comments

  1. joyflint 12 April, 2012 at 15:02

    Mult Matesc !

  2. Jean Valjean 12 April, 2012 at 15:03

    The Belly of an Architect (1987). De Peter Greenaway. Scena de la inceput, din tren.

  3. Irina 12 April, 2012 at 15:04

    A vendre

  4. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:09

    Toate pânzele sus

  5. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:09

    P.S.: s-o tras gaz în Palangă?

  6. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:10

    Canalizare, apă potabilă, posibilitate navetă?

  7. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:11

    Asfalt la 500 de metri.

  8. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:13

    Mihail, câine de circ

  9. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:14

    Intrarea Dragonului

  10. RoseN 12 April, 2012 at 15:15

    Evident e Wall Street ca-i vorba despre afaceri aci
    si ce poate fi mai potrivit pentru o mâță decat:
    “Greed is normal, greed is right, greed is, in a word, good.”

  11. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:16

    “Agenţia” cu Sylvester Stallone.

  12. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:17

    Sau fără Sylvester Stallone, la alegere.

  13. Cami 12 April, 2012 at 15:18

    Vanatorul de recompense, desigur 🙂

  14. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:18

    Sau fără agenţii, exclus intermediari, etc.

  15. Sanda 12 April, 2012 at 15:18

    sunt rosii felicitarile? 🙂
    raspunsul:
    That’s Life! 1986 film with Jack Lemmon and Julie Andrews

  16. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:21

    Era un film cu Petrică Muncitorul (jucat de Horaţiu Mălăele, parcă), pe care-l fugărea o basculantă imensă, pe un şantier. Am avut coşmaruri ani de zile, de la scena aia.

  17. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 15:23

    Bine, nu zic că-i exact filmul ăla, dar seamănă.

  18. stalker 12 April, 2012 at 15:24

    deja vu (2006)
    😀

  19. Ion T 12 April, 2012 at 15:26

    Reconstituirea (1968)
    http://www.imdb.com/title/tt0063493/

  20. ionut 12 April, 2012 at 15:30

    “pretty woman” (nu stiam ca si in Palanga e un cartier cu felinare rosii)

  21. ThoR 12 April, 2012 at 15:31

    oare cat o fi mp de teren pe acolo?

  22. CID 12 April, 2012 at 15:35

    Cred ca matza intra la utilitati.Altfel,desigur,
    “Atunci i-am condamnat pe toti la moarte”.

  23. andra 12 April, 2012 at 15:36

    Ion

  24. Pedro 12 April, 2012 at 15:36

    “In numele trandafirului” cu Sean Connery, evident.

  25. scorpy 12 April, 2012 at 15:38

    California dreamin’

  26. l@ura 12 April, 2012 at 15:39

    @Fratele Andryusha: matale nu esti colaborator? Pai n-ai primit prima de Pasti deja, mai vrei si premiu de la concurs? Mai lasa, nene si la altii cateva felicitari, ca sunt oameni necajiti care n-au ce pune pe masa langa miel, eeeeeee….

  27. l@ura 12 April, 2012 at 15:40

    La Dolce Vita

  28. stalker 12 April, 2012 at 15:42

    știam eu:
    http://www.dailycotcodac.ro/2011/08/concurs-de-mima-cu-pisici-8/

    nici o mînărie nu rămîne nepedepsită 😀

  29. miki 12 April, 2012 at 15:46

    Io-s consecventa si zic tot “Saraca fata bogata”. Nu ma urâţi ca nu m-a lovit inca alţaimăru’ 😀

  30. karmapolice 12 April, 2012 at 15:47

    JESUS OF NAZARETH..pentru ca vine incognito printre noi, ca sa ne aduca aminte ca, chiar daca totul este de vinzare pacea interioara nu e

  31. alecsa 12 April, 2012 at 15:50

    Hmmmm…. Inclin sa cred ca este „Moartea unui comis voiajor”, dar ecranizarea din 1951, nu cea din 1985.
    Nu cred ca se mai aplica conditia de a-i oferi o bere Indragitului in schimbul premiului mult ravnit. :p
    Daca nu castig felicitarile o sa cred ca e o manarie, dar cum pe acest site de pe internet nu exista asa ceva…..

  32. ralu 12 April, 2012 at 15:51

    The Closer You Get (Anunt la mica publicitate)

  33. Ferdinand 12 April, 2012 at 15:52

    Moliere

  34. Luke 12 April, 2012 at 15:54

    E prea simplu ,Sex Slaves (2005)…ai o pisica si un anuntz de vanzare .

  35. Ferdinand 12 April, 2012 at 15:56

    “Moartea unui comis voiajor”

    @stalker:
    înclin să cred c-ar fi vorba de ecranizarea din ’51, dar nu sunt sigur; apropo, cine jurizează?)

  36. chocolate 12 April, 2012 at 15:59

    Ion, blestemul pamantului, blestemul iubirii.
    Evident ca e vorba de pamant si de iubire(ce iubire mai mare are Jul???).

  37. Andrei 12 April, 2012 at 16:01

    reclama mascata!
    Julius, care-i ultimul pret?

  38. io 12 April, 2012 at 16:06

    Rear window

  39. Tudor 12 April, 2012 at 16:10

    “La vie en rose”….fie si in cotext monahal 😀

  40. joyflint 12 April, 2012 at 16:20

    @joyflint: … torcea pisica in sinea ei, mai vad si eu oameni hipnotizati sa-mi faca umbra.

  41. NNA 12 April, 2012 at 16:38

    Felinarul rosu :))

  42. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 16:40

    @l@ura: Eu nu sunt şi n-am fost colaborator, pot să aduc şi dovezi de la CNSAS în acest sens!

  43. dudi 12 April, 2012 at 16:41

    cu posibilitatzi de aterizare a elicopterului shi cu vedere la mare,simbata si duminica acces pe dn 1(da nu va suparatzi,,, cine iPALANGA?)si acces nelimitat la minastire

  44. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 16:42

    Observ că sunt oameni şi în reţeaua Vodafone. Ce interesantă e viaţa, în fiecare zi aflăm câte ceva!

  45. boemul 12 April, 2012 at 16:45

    Alice doesn’t live here anymore 🙂

  46. coradob 12 April, 2012 at 16:47

    Eyes wide shut, desigur! Desi matza nu e prea blonda.
    P.S. Unde e Palanga asta, ca-mi place cum suna?

  47. Men In Fire 12 April, 2012 at 16:47

    Shogun – din cauza privirii de chinez .
    😀 da stiu ca e cu japonezi dar evident e o privire de chinez in japonia..

  48. Sebi 12 April, 2012 at 16:51

    Avand in vedere anuntul de vanzare din geam, pisica il mimeaza pe Alec Baldwin in filmul Glengarry Glen Ross.

  49. lulu 12 April, 2012 at 16:54

    Nu inteleg sub nici o forma de ce concursul asta are asa mare succes. Cum nu inteleg nici de ce aici nu troleaza nimeni… O fi pacat??

  50. lulu 12 April, 2012 at 17:08

    Admin, eu nu am nevoie de cosul tau cu felicitari, ca am primit un cos cu mita electorala din partea primarului(cred ca drept recomprnsa ca nu merg niciodata la vot, si las decizia in mainile babelor multumite ca le plimba pe la toate bisericile din zona)

  51. RoseN 12 April, 2012 at 17:11

    @lulu: Cum nu se troleaza, dar fratele A. ce pacatele lui face aci =))

  52. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:12

    @RoseN: Eu încerc să câştig, nu se vede? =))

  53. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:13

    Bine, de fapt voiam să aflu dacă s-a tras gaz în Palangă, da’ cum nu mi-a răspuns nimeni, am dat-o pe glumă.

  54. lulu 12 April, 2012 at 17:15

    @RoseN: Daca troleaza o face mascat, ca se mentine destul de aproape de topic

    @Fratele Andryusha: Daca iti dai jumatate din mita mea electorala, batii campii cu mine pe aici??

  55. joyflint 12 April, 2012 at 17:15

    Dupa pretul probabil, fiecare sta si se gandeste spre rusinea lui.

  56. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:16

    Cred că la filmul cu Petrică Muncitorul ne uitam în ’77, la cutremur. Poate de aia mi s-a întipărit aşa de bine în minte – nu înţelegeam cum un om în toată firea nu poate depăşi o basculantă când mie, la 4 ani, mi-a luat 5 secunde să ajung în faţa blocului.

  57. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:17

    @lulu: Nu prea mult, că acuşi bag un episod, că am muncit prea mult pe ziua de azi.

  58. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:18

    Bine, eu şi săream câte 8 trepte deodată, nu eram ca Horaţiu Mălăele.

  59. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:19

    Bine, nu la 4 ani, la 14, da’ parcă mai contează…

  60. lulu 12 April, 2012 at 17:21

    @Fratele Andryusha: Ai mei parca spuneau ca era un film rusesc la tv in seara aia. Eu nu-mi amintesc, ca aveam decat trei luni 🙂

  61. dudi 12 April, 2012 at 17:23

    INGGERUL ALBASTRUsau varianta autohtona EU; TU SI OVIDIU:::

  62. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:23

    @lulu: Posibil, filmul cu Petrică Muncitorul l-am văzut de mai multe ori, aşa că e posibil să se suprapună…
    P.S.: La 3 luni în câte secunde ai ajuns în faţa blocului? În 8? =))

  63. dudi 12 April, 2012 at 17:24

    nu ma in seara cutrmurului era un film BULGARESC bag pariu

  64. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:25

    Acu’ on-topic: eu cred că pisica mimează “posibilitate utilităţi” sau “utilităţi în apropiere, nu vă lăsaţi păcăliţi”.

  65. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:27

    Eu nu cred că am văzut vreodată vreun film bulgăresc. Era să văd filmul cu sora 13 în ’90 da’ şi atunci m-a dat cutremurul afară din cinematograf şi nu ştiu nici până în ziua de azi care stil e mai bun: picioare fermecate, sau pumn de fier?…

  66. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:28

    Trecuse ca la o treime din film, tocmai trebuiau să înceapă caftelile serioase. 🙁

  67. lulu 12 April, 2012 at 17:28

    @Fratele Andryusha: Aiurea. Nefiind destul de obisnuiti cu prezenta mea, m-au uitat in casa. L-au luat doar pe frate-meu. Desi nu inteleg cum au putut sa ma omita: cica de la nastere eram si urata si rea 🙂

  68. joyflint 12 April, 2012 at 17:29

    La negociere trebuie sa torci ca o pisica.

  69. lulu 12 April, 2012 at 17:30

    @Fratele Andryusha: Acolo a fost dreptatea divina, ca in 90 cutremurul a fost in programul regulamentar de scoala…

  70. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:31

    @lulu: ’77 a fost un an greu pentru toată lumea.

  71. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:32

    @lulu: Păi, ştiu, doar nu era să mă duc la film în timpul meu liber?…

  72. lulu 12 April, 2012 at 17:34

    @Fratele Andryusha: =))
    @Fratele Andryusha: Si unde mai pui ca era si inceputul democratiei iliesciene

  73. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 17:35

    Gata, mă duc să văd ce mai mimează actorii din Criminal Minds în după-amiaza asta…

  74. lulu 12 April, 2012 at 17:38

    @Fratele Andryusha: Dap, eu mi-am reinstalat calc, si nu-mi mai merge vplayul. Plus ca au nu am avut cum sa obosesc ca am fost la servici, asa ca merg sa spal ceva vase :d

  75. Lecteriţa 12 April, 2012 at 17:41

    poza asta a mai fost !!! imi amintesc cele doua conducte, albastra si rosie, eu le-am vazut ca pe vasele de sange, vena si artera. sunt obosita si nu castig niciodata,asa ca nu particip

  76. lulu 12 April, 2012 at 17:44

    @Lecteriţa: Pai ce filmele nu le vezi si de enspe ori in reluare? La fel si pozele. Se pun aceleasi, pentru ca in ziua de azi nu se mai nasc pisicile expresive de odinioara.

  77. Belle d”Imagination 12 April, 2012 at 17:46

    Desigur că e Andre Arend van Noord în Venus in furs, producţie Olanda, 1994

  78. joyflint 12 April, 2012 at 17:54

    (Pisica blanda zgaraie rau… De ce nu se raspunde la telefon ? )

  79. GEORGE 12 April, 2012 at 18:02

    No, aici merge tot un film romanesc. E “Crucea de piatra”, numai ca actiunea nu se petrece in Bucuresti ci in Amsterdam la chitrosii aia care nu ne dau Shengen. Culmea, are perdeluta rosie si numar de telefon pentru “motani” interesati.

  80. serban 12 April, 2012 at 18:04

    E o mânărie: am sunat la numărul ăla şi mi-a zis că nu vinde nimic!

  81. joyflint 12 April, 2012 at 18:05

    Aha… (Afisul e de Mickey ?) Sa ne plimbam… mouse-ii 🙂

    PS. Stiam eu ca pisicile sunt viclene. Doggy, the show must go on…

  82. mitza 12 April, 2012 at 18:20

    Radu Udrescu cand se pronunta?

    Dan1 unde a disparut? Si-a facut formele de vacanta? Nu am vazut sa le supuna aprobarii!

  83. Adina 12 April, 2012 at 18:21

    “One for the money”, 2012

  84. joyflint 12 April, 2012 at 18:27

    Pisica alba, pisica neagra, terenul galvanic si balcanic, voda afonic invitrinat si nepalagalant sa va caramanizeze cu utilitati cu tot !

  85. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 19:12

    @lulu: Ce nevoie ai de vplay? Eu le văd online, cu extraordinarul browser de internet Opera!

  86. Lepka 12 April, 2012 at 19:21

    Crucea de piatra – 1994

  87. RoseN 12 April, 2012 at 19:25

    @Fratele Andryusha: si Vplay-ul crezi ca-i offline? 😀 ia cum mi se incarca mie acu un serialuț

  88. Fratele Andryusha 12 April, 2012 at 19:29

    @RoseN: Nu ştiu ce-i vplay, eu folosesc Opera, cel mai extraordinar browser de internet. 😛

  89. ErRon 12 April, 2012 at 19:35

    “Latifundiara”! Se poate sa nu fie un film, dar mie asta imi sugereaza!
    Desi, dupa spusele lui Serban, se poate sa fie o “Latifundiara inchipuita”!:D

  90. joyflint 12 April, 2012 at 20:00

    Rasul cu Afisul. Se poate sa nu fie inca un film…

  91. Cms 12 April, 2012 at 20:27

    @stalker şi alecsa: =))

  92. Rada 12 April, 2012 at 21:01

    @serban: Multumesc pentru pont. Prin urmare, “Vanzatorul de iluzii” ar fi numele filmului =))

  93. Jewel 12 April, 2012 at 21:04

    Rear Window

  94. Rada 12 April, 2012 at 21:07

    @stalker, alecsa si Cms: Au iesit aceleasi numere la loto! 😀

  95. lulu 12 April, 2012 at 21:18

    Nimeni nu ne recomanda nimic??
    @Cms: Doctore, macar tu recomanda-ne cum sa evitam indigestia in zilele urmatoare. Sau cum sa scap de durerea de gat.

  96. Lecteriţa 12 April, 2012 at 21:35

    Da, doc, macar zi-ne cum sa facem sa nu ne crape coaja la oua! =))

  97. Cms 12 April, 2012 at 21:35

    @lulu: Eu v-aş recomanda pentru prevenirea indigestiei articolul Simonei Tache din Caţavencii, pentru că după ce-l citiţi nu o să mai mâncaţi o săptămână. :-&
    În ceea ce priveşte durerea în gât… ceai, miere, lămâie cu zahăr, gargară cu apă cu sare, albastru de metil, un antiinflamator, Faringosept/Septolete sau ce-o mai fi pe piaţă… dar dacă nu trece, tot la doctor trebuie să ajungi.

  98. Cristina Ş. 12 April, 2012 at 21:37

    nu va lasati pacaliti, nu e nici un film involved. e vorba de deochiul acela cumplit care a fost aruncat pe pozele unor utilizatori de FB:

    “Deochiul online se practica? Stie cineva? Am postat ieri o poza cu mine pe net, chiar pe facebook si ma simt rau, mi-e somn, casc si mi-e lene. Va rog sa ma ajutati.”

    via Bergman Florescu/Andi Tutescu

  99. lulu 12 April, 2012 at 21:55

    @Cms: Trachisept. Multumesc 🙂

  100. mifty 12 April, 2012 at 22:49

    @Fratele Andryusha: bulgăresc era… și era un eveniment, că rar băgau alte filme decât românești…
    cât privește chestia cu sora 13: picior de fier e cel mai tareeeeeee!!! 😀
    și apropo, pe voi la ce etaj v-a prins ăla din 77????
    că io l-am prins la 9… se hâțâna blocul de ziceam că acuși-acuși se dărâmă… și mama zicea că io n-aveam treabă, ba chiar îmi plăcea, că mă legăna!!! ;)) (aveam 6 ani pe-atunci… )

  101. eu din EU 12 April, 2012 at 23:06

    Eu acum am aterizat pe aici. Ce naiba se intampla ca nu inteleg nimic????
    Cu toate acestea cred ca este vorba de “Ferestre (Windows)”, al lui Bill Porţi

  102. kristinik 12 April, 2012 at 23:20

    carpathian gardens pictures presents

  103. l@ura 12 April, 2012 at 23:56

    @eu din EU: aici se trolleaza cu stil si gratie; ca oricum concursul n-ai cum sa-l castigi, e manarit deja… 😉
    Jos Dictatura Decadenta si Corupta!! Sa vina anarhistii!!

  104. mifty 13 April, 2012 at 00:16

    na, c-am uitat să zic filmul: la fereastra unde doarme o pisică! 😀
    bine, e cântec, dar oricum… 😛

  105. edy 13 April, 2012 at 00:20

    The Godfather…

  106. aNDRIIpOPA 13 April, 2012 at 08:14

    “Sliding doors”

  107. Dan1 13 April, 2012 at 08:48

    Cum a zis si stalker si a repetat: E vecheee! S-a mânărit demult! =))

  108. N.A. 13 April, 2012 at 09:21

    Pact cu diavolul

  109. adi_k 13 April, 2012 at 09:41

    pai..
    into the wild

  110. Suminona 13 April, 2012 at 11:06

    Wall Street 1987 , ala cu Charlie Sheen (dupa culoarea blanei) , indubitabil !

  111. paxton 13 April, 2012 at 11:08

    Asta este boierul Amedeu Crainic,din filmul Maiorul Mura,1928.sunt sigur.l am mai vazut o data.

  112. domnita ralu 13 April, 2012 at 11:28

    E pericoloso sporgersi

    Realitati din cazarma, incercarea de evadare din monotonie, escapism, toate se pot citi in privirea pisicii plictisite de viata searbada si vulgara, cu utilitati.

  113. Catalin 13 April, 2012 at 12:06

    Dupa parerea mea deghizarea nu este cea mai reusita si se vede clar cine joaca rolul.
    Asa ca: Dog Day Afternoon (După-amiază de câine)

  114. Ariel 13 April, 2012 at 12:07

    “Muscata din fereastra” – piesa de teatru de Victor Ion Popa, in regia Olimpiei Arghir (1986, TVR 1)