Postul nu e post destul

Viața poate fi simplă, fără multe aspecte

Julius Constantinescu

Eram la Dublin, într-o vară dintre cele mai toride – peste zi fuseseră 19 grade Celsius! Aproape de miezul nopţii, la o masă alăturată, pe terasa unui restaurant, nişte oameni în vârstă cântau. Erau doi bărbaţi şi două femei. Nu ştiu dacă formau două cupluri sau erau doar o mână de prieteni buni, dar asta e mai puţin important, la vârsta aia oamenii pot fi şi una, şi alta.

Ciocneau halbele pe rând, fiecare cu fiecare, salutându-se printr-o înclinare discretă a capului, sorbeau o înghiţitură şi apoi, fără să lase nici o clipă halbele jos, umpleau noaptea ce plutea deasupra Dublinului de cântecele lor irlandeze despre marinari cărora le plăcea să tragă la măsea sau femei care-şi câştigau existenţa vânzând cărbuni din poartă-n poartă dintr-un căruţ pe care-l târau veşnic după ele. (Continuarea o puteti citi pe Pensionarul.ro… )

Share:

20 comments

  1. Analfabetu` 17 March, 2012 at 11:42

    Lucrurile sunt simple… Oamenii le complica, pentru a putea fi intelese.

  2. Fratele Andryusha 17 March, 2012 at 11:57

    Am înţeles. E ca şi cum te-ai duce la noi într-un club şi ai începe să cânţi povestea Fefeleagăi… =)) =))

  3. geo 17 March, 2012 at 12:06

    încet … încet … te pregătești

  4. lulu 17 March, 2012 at 12:10

    Bunicii nostri au crescut 4 sau 5 copii, au fost pe front, au crescut orfani fiind, au prins iarna lui 54 cu trei copii in casa acoperita de troiene si barbatul plecat in aramata, si-au vandut animalele sa isi tina copii la scoala,si-au adorat nepotii, acum sunt icoane intr-un cimitir de icoane…

    Parintii nostri au facut ceva scoala, au crescut 2 sau 3 copii, au luptat pentru libertate, au compatat pe inainte cu acum: acum lupta pentru ziua de maine…

    Noi ne-am nascut liberi, am facut scoala, am cunoscut miracolul tehnologiei, inca mai facem scoala, alergam dupa orice, o sa avem 2 copii, suportam greu drama unei zile in care faceboocul a cazut, hotaram sa nu avem copii…

    Copiii nostri rad cu doua puncte si una sau doua paranteze. Dupa caz.

    Cred ca am depasit cu 50 de ani momentul in care viata putea fi simpla. Sau, cum spune Julius, cu cateva mii de kilometri…

  5. George Damian 17 March, 2012 at 13:39

    Până la urmă, unde bem în această seară?

  6. Serban 17 March, 2012 at 13:51

    @George Damian:
    Într-un pub pe coasta Irlandei, pe lângă Salonic.

  7. sebra 17 March, 2012 at 14:40

    Mogulul poate fi sensibil, fără multe aspecte.

  8. unmihai 17 March, 2012 at 14:42

    @Serban:
    frumos maieu! nu te strange? 😀

  9. Ina_adevarata 17 March, 2012 at 14:47

    Și eu visez că îi duc pe ai mei la Praga, unde își doresc de mult să meargă. Sau că o invit pe mama la Viena, la concertul de Anul Nou pe care îl adoră.
    Pînă atunci, tot ei își rup din pensie să mă mai ajute pe mine, fiica lor- mic întreprinzator al țării ăsteia vesele cu oameni triști.

  10. Serban 17 March, 2012 at 14:57

    @unmihai:
    Pe mine?! Nu, tocmai că eu mă lăfăi.

  11. Daniel 17 March, 2012 at 14:57

    Super fain articolul! Felicitari!

  12. coradob 17 March, 2012 at 14:59

    Eh, ma jenez sa vin cu trollatu’ cand mogulul se dovedeste sensibil…

  13. RoseN 17 March, 2012 at 15:53

    >:D< O sa te vedem si pe tine peste 30 ani cu nepotii pe genunchi, sa le explici ce mogul misto erai la vremea ta 😀

  14. Lecteriţa 17 March, 2012 at 17:59

    Eu nu pot sa ies cu fetele la baut, ca nu ma simt bine. Multe dintre ele cred ca a iesi la bere e chestie de fitza si cand ajung acolo cer apa plata sau nectar de pere. Mai bine ies cu baietii si eu tin socoteala cu scobitori, cata bere comandam, ca sa stim cat avem de plata, sa nu ne faca chelnerul

  15. Insignifianta 17 March, 2012 at 18:35

    Viaţa E simplă. Păcat că ne-o complică alţii. Li se mai spune: cunoscători, iniţiaţi, nişte cercetători, politicieni, consilii, comiţii, uniuni, cluburi, organizaţii. Li se mai spune în multe alte feluri. Nici nu le mai ţin şirul. Dracu’ să-i pieptene, până la coadă! Şi ei, mie!

  16. apophys 17 March, 2012 at 19:45

    2 articole succesive cu link extern. Ntz..

  17. BRRC 17 March, 2012 at 20:52

    Alive-Alive-O:
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wgXTZ8clbJA

  18. Stephanie 17 March, 2012 at 22:18

    Mama unei colege e vaduva, are 76 de ani si merge la un curs de dans in fiecare duminica. Acolo a cunoscut un “pustan” de 65 si a fost “un coup de foudre”. De cateva luni porumbeii sunt de nedespartit, se pupa, se alinta, pleaca impreuna in vacante, ba domnul face si crize de gelozie atunci cand alti masculi (evident la fel de “tineri” ) indraznesc sa-i complimenteze domnita.

  19. Cristi 18 March, 2012 at 09:08

    Nu am eu multa experienta in domeniu (adica nu am cunoscut multe old girls) dar am observat ca englezoaicele devin amuzante si placute la batranete. 🙂