Postul nu e post destul

Solidaritate masculină

RoseN

Vine o vreme în viața fiecărei femei când simte că i-a bătut ceasul biologic vrea să se mărite să slăbească se hotărăște să facă școala de șoferi.

Ne aflăm în plină primăvară, cu mulți ani în urmă. Ideea carnetului de șofer înmugurise în mintea domnișoarei Alexandra exact după ce se despărțise de prietenul meu ei iubit, desigur din cauze total nedrepte, la o săptămână după ce-și sărbătorise cei 19 anișori. De apreciat totuși că iubitul a așteptat până după ziua ei de naștere, cadoul fiind deja cumpărat și imposibil de returnat.

Proaspăt venită la facultate din alt oraș, ce faci atunci când nu cunoști prea multă lume și ai nevoie de ajutor? Te îndrepți spre colegii de facultate, preferabil spre cei cu mașină, fiindcă existau șanse destul de bune să aibă și carnet.

Absolut întâmplător, fata pune ochii pe un coleg fermecători, înalt, subțire, ochi negri, zâmbet sexy. Plus mașină de la tata. Toate aceste atribute îl recomandau categoric pe Dragoș pentru rolul de salvator.

– Locul ăsta-i liber, piuie ea.

– Să stăm așa în față la cursul de BMC? Mai bine mă duc în spate!

– Mmmda, dar poate așa te vede profa și te ține minte la examen! (erau niște zvonuri perfide cum că doamna T ar favoriza băieții la examene, mai ales pe cei frumoși, de când soțul ei divorțase pentru o studentă mult mai tânără. Sigur erau doar zvonuri, eu nu cred că un bărbat ar face așa ceva).

Și uite așa, datorită soțului doamnei T, cei doi au îndurat cursul împreună, mai cu un ochi la tablă, mai cu o chicoteală pe sub bancă.

Unii zic că toate lucrurile bune au un sfârșit. Din fericire se pare că e valabil și pentru cele rele.

– Mergi acasă?
– Da, înspre Hașdeu, se trezi ea vorbind.
– Hai că mergem împreună, trec și eu prin cămin să mă schimb.

Afară aștepta liniștită Dacia de culoare galben pai (serios, cui îi place culoarea galben? galben???).

– Tu de când ai carnet?, îl chestionă ea.
– Păi e aproape un an, dar conduc de vreo 3!
– Auzi, nu știi o școală bună de șoferi?
– Ăăăă, pai văru-mio tocmai ce și-a luat carnetul, da-i știa unchiu pe ăia, și nu prea s-a dus la teorie. I-am mai dat eu ceva chestionare.
– Aha, nu-mi dai și mie cartea?, sclipiră brusc ochișorii ei întunecați.
– Ba, îi zic să mi-o aducă. Vii la un suc?
Suc, biliard, discotecă, și seara s-a terminat cu un sărut romantic pe treptele din fața căminului ei.
– Mâine îmi aduci cartea la laborator, da?

Nu i-a adus nici o carte, poate și pentru că n-a dat pe la nici un laborator. A ajuns pe seară, la un seminar, dar uitase cartea acasă. S-au dus seara, după carte, la el în cămin. În cameră era o liniște suspectă. Nu era nimeni.

Deasupra patului său tronau postere de tractorist, cu femei dezbrăcate.

– Deci nu eu le-am pus, a urlat el. Idioții ăștia!

Tot idioții ăștia îi mai puseseră pioneze pe pat și niște prezervative care ieșeau de sub pat, cât să se vadă.

A prins-o de mână, strângându-i ușor degetele lungi și subțiri. Cealaltă palmă îi atinse coapsa și alunecă ușor în sus pe linia blugilor. Degetele ei îi mângâie părul, gâtul, brațul, stârnind fiori reci. Buzele ei erau moi și fine, de-o căldură arzător-dulce. Desfăcu încet un nasture de la cămașa ei.

Atunci țiui îngrozitor un ceas deșteptător sub pătură, potrivit de colegii lui cu mare precizie să sune la marele fix. Când a sunat ceasul sub pernă, ea a luat cartea cu chestionare auto, a îndesat-o în geantă și s-a ridicat.

– Hai că mă duc acasă, e târziu!

O dilemă rămâne totuși, a reușit sau nu Alexandra să-și ia carnetul de șofer?

NOTA REDACȚIEI: La mulți ani, RoseN!

Share:

92 comments

  1. Claudiu P.R Partidul Acarienilor 21 March, 2012 at 22:22

    Asta e din tineretea ta Julius?

  2. 4mall 21 March, 2012 at 22:23

    Si ramanem in suspans???
    P.S. LMA ROSEN!!!

  3. Claudiu P.R Partidul Acarienilor 21 March, 2012 at 22:23

    La multi ani RoseN 🙂

  4. sabina 21 March, 2012 at 22:24

    Ce frumos scrie RoseN! 🙂 (Eu nu-s de putin timp pe-acilea, da’ e drept ca am mai ratat cateva posturi! Mai aveti? Da-ti-mi si mie link :D)
    P.S. M3bis, daca te gandesti sa ma bagi pentru ce-am zis…atunci a fost o gluma! :))

  5. Cici 21 March, 2012 at 22:26

    Deci nu concep ca Fratele Andryusha sa nu comenteze imediat. Al doilea, adica. Nu spun nimic pana nu da el tonul. :-W

  6. Narcisa 21 March, 2012 at 22:27

    cui îi mai trebuie carnet de șofer când ai un tractorist?

  7. sebra 21 March, 2012 at 22:29

    La mulţi ani!! >:D<

    p.s. Să-ţi fie de bine debutul şi cocoţatul! 😉

  8. RoseN 21 March, 2012 at 22:31

    Mersi mersi… ^:)^
    un pupic si-o prajitura bunaaaa buna la toata lumea 😀

  9. Old John Wheel 21 March, 2012 at 22:32

    Nu zic niik până nu vine Andryusha aciulea, să vază hal de dezmăţ pă DC!!! Auzi colea, “Vine o vreme în viața fiecărei femei când se hotărăște să facă școala de șoferi.”!!! Da’ voi chiar vă credeţi în democraţie?!!! 😮

  10. N.A. 21 March, 2012 at 22:34

    Materialiste femeile astea! Ni cum i-a frant inima bietului tractorist!
    La multi ani, Rozicaaaaaaaa! :*

  11. RoseN 21 March, 2012 at 22:36

    @N.A.: Deci… deci eu n-am frant nimic la nimeni ;))

    @Old John Wheel: Mah… stii ca eu sunt un ingeras… atata doar ca pe matura se zboara mai repede, mnoooo!

  12. Old John Wheel 21 March, 2012 at 22:36

    @Cici: :)) Cum era aia? “Minţile mari”?
    @RoseN: La mulţi ani, faaatăh!!! 🙂

  13. Adriana Popescu 21 March, 2012 at 22:48

    LMA, RoseN! \m/

  14. lulu 21 March, 2012 at 22:54

    La multi ani! 🙂

  15. m3bis 21 March, 2012 at 22:55

    LMA, fată! Să trăieşti, să înfloreşti!

  16. Ina_adevarata 21 March, 2012 at 23:00

    Adeluța, de-aia ai șters-o tu de pe Facebook? Ca să te apuci de literatură cu tractoriști, fată? La mulți ani! (deci eu intuiesc că Alexandra avea un fund fond bun, sint aproape sigura ca a gasit o solutie sa isi ia permisul).

  17. Cms 21 March, 2012 at 23:01

    Dumnezeule, umor erotic pe Daily Cotcodac! :-O Ce dezmăţ, maică, ce dezmăţ!

    P.S. Nu ştiu de ce, dar pe Dragoş ăsta parcă îl cunosc de undeva… 😕
    P.P.S. Felicitări, RoseN! Asta chiar că a fost o surpriză plăcută! La mulţi ani! 🙂

  18. RoseN 21 March, 2012 at 23:02

    >:D< Multumesc, sunteti toti foarte draguti 😀

  19. RoseN 21 March, 2012 at 23:04

    @Ina_adevarata: Da’ sa nu-i zici la Andryusha, n-am vrea sa-l traumatizam =))
    @Cms: Ce dezmat mai? unde, unde, ca vreau si eu =))

  20. Fratele Andryusha 21 March, 2012 at 23:06

    Băi, frate, cât costă cărticica cu chestionare auto, că eu am primit noul cod rutier cadou şi n-a trebuit să dezbrac pe nimeni pentru asta?…

    P.S.: LMA! RoseN, ş.a.m.d., etc.

  21. Cici 21 March, 2012 at 23:09

    @Old John Wheel: asa e, asa e! Numa’ ca Fratele se lasa asteptat, observi?
    @RoseN: auzi tu fata, de ce iti spun toti “la multi ani”? De fapt altceva ma roade pe mine: de ce stiau toti numai eu, nu?! Happy Birthday, care va sa zica, daca tot am aflat ultima! 🙂

  22. RoseN 21 March, 2012 at 23:13

    @Cici: :)) Mersic 🙂
    Pentru ca scrie ultimul rand din text. Si unii ma cunosc si personal.
    @Fratele Andryusha: ieftin dom’le ieftin! da’ ce, te pui cu natura umana? =))

  23. Cms 21 March, 2012 at 23:13

    @Cms:
    P.P.P.S. Ţineţi-l departe pe Camionagiu de textul ăsta, vreţi să-l omorâţi? :))

    @RoseN: Termină cu prostiile, acum eşti o fată cuminte, ai lăsat în urmă nebuniile adolescenţei! 😛 Apropo, Dragoş e colegul cu şase ani de ghinion în amor? =))

  24. RoseN 21 March, 2012 at 23:15

    @Cms: Stttt, doooh!

  25. Belle d”Imagination 21 March, 2012 at 23:32

    La mulţi ani fericiţi!

  26. 4mall 22 March, 2012 at 00:06

    @RoseN: Cata discretie! :)))

  27. RoseN 22 March, 2012 at 00:08

    @4mall: Ar trebui sa precizez ca e doar o fictiune? :))

  28. Ciprian 22 March, 2012 at 00:19

    E mult mai bun decât textul meu de debut. :)) Poate mai scriu si eu unul.

  29. JULIUS 22 March, 2012 at 00:23

    @Ciprian: tot de debut?

  30. ionut 22 March, 2012 at 00:25

    La cat mai multe postari si cat mai putini nasturi (asta ca sa fiu si on topic) 🙂 😛

  31. Ciprian 22 March, 2012 at 00:27

    @JULIUS: Bineînţeles =)) chiar vroiam să te rog să-l ştergi pe ăla sau măcar comentariile unde am fost măgăruş.. fiindcă în viaţa reală nu sunt chiar aşa. =))

  32. Nero 22 March, 2012 at 00:37

    Faza cu Doamna T. nu e zvon, e pe bune:D

    La Multi Ani!

  33. Alex Ripper 22 March, 2012 at 00:38

    Bravo!!! De cand asteptam asemenea articole!!! :))

  34. Raluca 22 March, 2012 at 00:57

    LMA si bine te-ai facut autoare!

  35. Ciprian 22 March, 2012 at 01:01

    -Is your wife economical?
    -Sometimes. She had only twenty-six candles on her fortieth birthday cake last night.

  36. Ferdinand 22 March, 2012 at 01:34

    La mulți ani RoseN!
    Ce faci azi mâine?

  37. adrian 22 March, 2012 at 06:17

    La multi ani!

  38. Dan1 22 March, 2012 at 08:13

    Vaaai un text bun publicat la o ora asa târzie!
    P.S. Eu cred ca si-a luat carnetul si l-a si oripilat deja pe Andryusha în trafic, da’ nu mai spuneti la nimeni! =))

  39. Didinutza 22 March, 2012 at 08:33

    La multi ani RoseN! Mi-ai demonstrat inca o data ca femeile, cand isi pun ceva in cap, o fuck cu orice mijloace. Bravo!
    P.S. Si Camio nu zice nimic?? ca el e cu din astea….

  40. Fratele Andryusha 22 March, 2012 at 08:34

    Iaca am găsit şi o filmare cu Alexandra. Are reflexe bune, se vede că a prins câte ceva de la băieţii din cămin: http://www.sport.ro/video/video-atentie-prostia-se-plateste-o-femeie-calcata-de-propria-masina-in-ce-stare-se-afla.html . =)) =))

  41. ralu 22 March, 2012 at 08:39

    @Fratele Andryusha: Da cum ghinionu ei o putut face asta?!

  42. Fratele Andryusha 22 March, 2012 at 09:19

    @ralu: Ştiu şi eu? Probabil că nu i-au arătat mişcările care trebuie… =))

  43. Old John Wheel 22 March, 2012 at 09:27

    @ralu: Ăsta nu-i ghinion, asta-i artă şi preţizie, maică! Probabil de aici a apărut şi urarea plină de iubire faţă de aproape “Plimba-te-aş între faruri, pe trecerea de pietoni!” :))

  44. Fratele Andryusha 22 March, 2012 at 09:35

    Apropo: dimineaţă am fost martorul unui eveniment rutier deosebit de grav! O fătucă s-a băgat pe banda din dreapta la semafor, aia destinată virajului – evident! – la dreapta; a aşteptat să se facă verde şi apoi a ţâşnit în faţa celui care voia să meargă înainte. Eu eram a patra maşină la semafor. Să fi fost în prima, ce claxoane, ce proteste vehemente, ce priviri încărcate de fulgere ar fi ţintit-o pe imprudentă! Din păcate, nu trăim în Arabia Saudită şi asta ne ocupă tot timpul…

  45. Dan1 22 March, 2012 at 09:40

    @Fratele Andryusha: Cre’ ca era “Alexandra”! Clar! :))

  46. Fratele Andryusha 22 March, 2012 at 09:41

    @Fratele Andryusha:
    Şi, în sfârşit, după ce a reuşit să-şi potolească bidiviul nărăvaş în parcare, Alexandra l-a dus la benzinărie să-i dea o gură de jăratec: http://www.sport.ro/masini/video-cea-mai-periculoasa-soferita-n-viata-era-sa-arunce-benzinaria-in-aer-si-sa-i-omoare-pe-toti.html . =)) =))

  47. Fratele Andryusha 22 March, 2012 at 09:42

    @Dan1: Alexandra după ce a făcut cunoştinţă cu Alexandrion. =))

  48. Old John Wheel 22 March, 2012 at 09:44

    @Fratele Andryusha: Dacă ai fi trăit în Arabia Saudită, nu te-ai mai fi bucurat de astfel de evenimente marcante! Acolo femeile n-are voe să conduce, indiferent de cetăţenie. Raiul (tău) pe pământ, dom’le! 😀

  49. Fratele Andryusha 22 March, 2012 at 09:46

    @Old John Wheel: Pe acolo pe undeva a fost şi Raiul adevărat, până ce nu l-a apucat pe Adam singurătatea… =))

  50. Old John Wheel 22 March, 2012 at 09:48

    @Fratele Andryusha: “Băăăăh! Care-aţi pus pompa asta-n calea mea?!!! ‘R-aţi ai dracului de misogini care nu v-ar mai încape şoselele!”

  51. RoseN 22 March, 2012 at 09:50

    Ia ce vioi sunteti in dimineata asta :)) zici ca nici nu sunteti la munca 😀

  52. Old John Wheel 22 March, 2012 at 09:51

    @RoseN: Ei, zici!…

  53. Cms 22 March, 2012 at 09:53

    @Fratele Andryusha, Dan1 şi Old John Wheel: Măi, măi, măi! Misoginii Matinali… :))

  54. Fratele Andryusha 22 March, 2012 at 09:55

    @Cms:
    Şi o ţinem aşa toată ziua, îţi dai seama?… =))

  55. Old John Wheel 22 March, 2012 at 09:56

    @Cms: Stai că iar apare sor-mea să-mi povestească ce bine era dacă mă arunca de la balcon când m-au adus ai mei de la maternitate! Şi cum mi-ar arăta cât de solid şi sigur e (pentru şofer şi pasageri) jeep-ul ei la impactul cu un corp omenesc -corp care, cu totul şi cu totul întâmplător, ar putea fi chiar al meu! :))

    @Fratele Andryusha: Oh, yeaaaahhhh!!! Am putea s-o ţinem tot aşa, chiar fără să ne repetăm deloc! Izvorul este inepuizabil! =))

  56. RoseN 22 March, 2012 at 09:58

    @Old John Wheel: Vezi mah cum te iubesc pe tine femeile, norocosule =))

  57. Old John Wheel 22 March, 2012 at 10:09

    @RoseN: Daaaa! M-ar rupe cu atâta iubire! M-ar umple de semne de dragoste şi ar presăra sare pe ele! :))

  58. Cami G. 22 March, 2012 at 10:20

    La multi ani, RoseN!!! 😀

  59. RoseN 22 March, 2012 at 10:26

    Multumesc de urari 🙂 si de aprecieri 🙂

  60. Dan1 22 March, 2012 at 10:27

    @RoseN: Suntem la birou, da? Nuuu, la ce-ai zis tu acolo, ca nici nu pot pentru ca sa pronunt!… :))

  61. RoseN 22 March, 2012 at 10:33

    @Dan1: Daaaaaaa, da, clar, si eu tot la birou!
    Si bate asa un soare de ma doare capul, pfffffff :))

  62. Dan1 22 March, 2012 at 10:42

    @RoseN: Pai da-i repede cu niste prajituri, ca nu e de joaca cu insolatia! :))

  63. Cms 22 March, 2012 at 10:49

    @Dan1: Lasă, bre, că, dacă i se face rău, o duce în braţe vreun coleg “fermecător, înalt, subțire, ochi negri, zâmbet sexy” până la maşina lu’ tata şi apoi la spital.

  64. RoseN 22 March, 2012 at 10:51

    @Cms: Pe mine?????
    Mai CMS-ica, facultatea s-a terminat de mult, si eu n-am zis c-as avea vreun coleg blablabla :))
    (bine, poate ca am:)) )

  65. dc 22 March, 2012 at 10:52

    @RoseN: La multi ani!
    O intrebare, totusi: ti-ai luat pana la urma carnetul? 😀

  66. RoseN 22 March, 2012 at 10:54

    @dc: Euuu? :))
    Pai o sa intreb o prietena :)) eu n-am masina :))

  67. Dan1 22 March, 2012 at 10:54

    @Cms: Ce spital bre, pentru o insolatie? O unge cu niste unguent de-ala… de insolatie! :))

  68. Cms 22 March, 2012 at 10:55

    @RoseN:
    Dan1, am verificat, poţi sta liniştit. Încă nu are insolaţie, e bine ancorată în realitate. 😛
    @Dan1: Trebuie să ajungă la spital, altfel cum se mai întâlneşte cu Dr. House? ;))

  69. Dan1 22 March, 2012 at 10:55

    @RoseN: “Dar dupa publicarea acestui text pe DC o sa-mi permit direct un Porsche Carrera rosu!” :))

  70. RoseN 22 March, 2012 at 10:57

    @Dan1: Ahahahaha =)) bancul saptamanii asta =))

  71. Old John Wheel 22 March, 2012 at 11:10

    doi-zece, doi-zece… probă de server.
    Am băgat-o p-asta doar pentru că nu-mi plăcea numărul ultimului comentariu. La un subiect aşa de drăguuuuţ… 😀

  72. RoseN 22 March, 2012 at 11:11

    @Old John Wheel: Nu puteai sa lasi, asa-i? =)) te manca rau de tot =))

  73. Cms 22 March, 2012 at 11:18

    @Dan1: Şi dacă i se strică, îi împrumut eu Mercedesul SLS AMG, luat după primele 5 texte, că oricum zace în garaj de când mi-am cumpărat avionul de acrobaţie. 😉

  74. DianaM 22 March, 2012 at 12:13

    La multi ani!
    Scrii foarte frumos, te chiar invidiez, sau admir… si frumoasa, si desteapta. Eu cred ca nici nu esti adevarata!

  75. RoseN 22 March, 2012 at 12:32

    @DianaM: :”> Multumesc!
    Inca ma stradui sa exist :))

  76. Analfabetu" 22 March, 2012 at 12:35

    Cms: Daca ai reusit sa-ti cumperi atatea, deduc ca(*) castigi bine. Ma angajati si pe mine, macar sa dau cu matura, poate strang si eu bani pentru o coaja de dacie? Aici, la moldova, nu pot sa fac banii necesari.

  77. Radu Udrescu 22 March, 2012 at 13:05

    LA MULTI ANI ROSEN!!!

  78. Cms 22 March, 2012 at 13:33

    @Analfabetu”: Eşti din Moldova? Păi atunci ai un mare noroc! Vorbeşte cu Mogulul, căuta un grădinar priceput ca să amenajeze gazonul pe dealurile alea de prin Moldova sub care zac autorii care n-au trimis textele la timp. Acum înţelegi de ce câştigăm atât de bine: avem spor de periculozitate. 🙂

  79. serban 22 March, 2012 at 14:08

    Scuzaţi, de ieri mi-au tăiat ăştia netul. 🙁

    Aşa că, abia acum, La mulţi ani, RoseN!

  80. RoseN 22 March, 2012 at 14:10

    Multumesc, sunteti tare draguuuuuuti :))

  81. mifty 22 March, 2012 at 14:12

    @RoseN: … eu ți-am zis ”La Mulți Ani!”??? 😀

  82. RoseN 22 March, 2012 at 14:15

    @mifty: aaaa… hmmm , cred ca 😕
    Da, daaaa, si tu esti draguuuut :D!

  83. Cms 22 March, 2012 at 14:15

    @RoseN: Lasă asta, aşteptăm următorul text, cu sau fără carnet de şofer! Acum, dacă ai intrat în horă… 😛
    Mai rămâne să se apuce şi Rushenne să povestească aventuri cu cafteli tătăreşti în minunatul decor al Crimeei iar Raluca să ne prezinte drame psihologice cu blonzi înalţi şi cu ochi albaştri, din recele şi îndepărtatul Nord. 😀

  84. mifty 22 March, 2012 at 14:17

    @Cms: … norocul meu că nu par să am în inventar povești mișto… și chiar n-am!
    așa că… puteți doar broda visăto(are)ri fantezii pe marginea mutrei mele… 😛
    @RoseN: mda… drăguuuuuuț… ca un concurs de mimă cu pisici!!! 😀

  85. Dan1 22 March, 2012 at 14:38

    @Cms: Sunt cafteli si în minunatul decor al Constantei! Si mai e si Mazare despre care se pot scrie o multime. Chiar mifty, cum sa n-ai “în inventar povești mișto”? Povesteste-ne câte ceva de primar. :))

  86. Stephanie 22 March, 2012 at 14:46

    LMA! In sfarsit incepem sa fim reprezentate corespunzator la categoria “autoare indragite”, pana acum Simona ducea greul singurica!
    Nu-mi merge fb-ul, dar ai un like pentru articol! 🙂

  87. RoseN 22 March, 2012 at 15:00

    @Stephanie: Oooh, mersic ^:)^

  88. Analfabetu' 22 March, 2012 at 15:34

    @Cms: Multumesc de sfat, dar e prea mult pentru mine; raman la gainariile mele. Se pare ca tot pieton raman…Las’ ca mersul pe jos face piciorul frumos!

  89. RoseN 22 March, 2012 at 15:40

    @Analfabetu’: Gainarii, adica…hmmm, vine cumva de la ACEA gaina care este un organism viu care produce oua :-/?

  90. mifty 22 March, 2012 at 15:44

    @Dan1: … de parcă stau bot în bot cu el, inclusiv când el e în brazilia, și eu stau la coadă la ouă…
    ce, tu dacă stai în bucurești, te vezi zilnic cu băsescu???
    sau Stephanie, că tot stă în franța, se vede zilnic cu Sarko???
    ori Megami îi dă zilnic ”bună dimineața” lui Hirohito… sau cum l-o fi chemând pe actualul împărat al Japoniei??? :))

  91. Dan1 22 March, 2012 at 15:50

    @mifty: Credeam ca Mazarica e mai activ, ca face samba pe strazi cu piţ animatoare, de-astea! :))
    Ca Oprescu nu face de-astea! =))

  92. Cms 22 March, 2012 at 20:46

    @Old John Wheel: Na, că RoseN a ajuns la 69 de like-uri! 😀