Postul nu e post destul

Recomandări de seară

Pe lângă ipohondria care mă chinuie de când mă știu, mai am o spaimă, anume că în orice moment ni s-ar putea întâmpla ceva groaznic (asta merită un text separat, sper să fiu sănătos și să apuc să-l scriu). Știați, de pildă, că peste 5 miliarde de ani Pământul se va dezintegra și vom crăpa cu toții? Sau că putem dispărea în scurt timp dacă planeta e lovită de un meteorit nici măcar foarte mare? Dar că un banal virus ar putea depopula planeta în doi timpi și trei mișcări, că în maximum 200 de ani ne vom ucide unii pe alții ca să avem ce mânca, că Luna se îndepărtează de Pământ și asta înseamnă moarte sigură? Ei bine, ce credeți că fac oamenii de știință chiar în acest moment, în loc să găsească soluții la toate astea? Se ceartă ca la ușa cortului dacă există sau nu culoarea roz! Nu, pe bune, nu era mai bine pe vremea lui Vader că-i ținea din scurt p-aștia?

Dacă n-ați urmărit ultimul interviu al lui Traian Băsescu, să știți că a spus și alte lucruri în afară de ăla cu umilința vieții lui. Printre altele, a interpretat din nou Constituția și ne-a spus printr-o întrebare și până unde e dispus să meargă: “Ştiţi ceva ce mie ar putea să nu îmi treacă prin minte în politică?” Un text de Vlad Petreanu.

Share:

16 comments

  1. Prothero 12 March, 2012 at 19:35

    Daca nu ne-a comunicat dom’ presedinte ce parere are despre culoarea roz, tot degeaba.

  2. RoseN 12 March, 2012 at 19:36

    Serios, stii ca la un moment dat o sa mori, nu? 😀

  3. sebra 12 March, 2012 at 19:48

    Care-i părerea doamnei Tatoiu vis a vis de existenţa culorii roz?

  4. miki 12 March, 2012 at 19:52

    @RoseN: Lasă-l, fată, să mai spere un pic! Poate că după ce termină de dezbătut problema rozului, se apucă savanții ăia și de cercetat cum stă treaba cu nemurirea (ptiu, că era să spun viața veșnică, și-l destabilizam pe Jul!)

  5. N.A. 12 March, 2012 at 20:00

    Eh, esti fumator, eu nu mi-as face griji despre ce se va intampla intr-un viitor mai indepartat… 😛

  6. Lecteriţa 12 March, 2012 at 20:26

    Era vorba ca nu li se mai dau bani cercetatorilor britanici, pentru stiinta! Dar, vad ca li se mai dau pentru bere

  7. Stephanie 12 March, 2012 at 20:27

    @RoseN: L-ai terminat!!! Iar nu mai doarme la noapte si trolleaza pe Fb ca un apucat! :))

  8. Cici 12 March, 2012 at 20:28

    Eh, Julius draga, stii ce lipseste de pe DC (si mi-am dat seama brusc)? Pai lipseste prognoza meteo, prietene! Si daca tot ti-am dat ideea, merge si rubrica sportiva. Dupa care jur, renunt la stirile de la Protv 😐

  9. Catrina 12 March, 2012 at 20:28

    Slabut, f slabut pt luni. Ieri am dat refresh din obisnuinta, trebuia sa-mi dau seama ca e duminica, al meu sforaia in dormitorul conjugal. Azi, de la munca, mai multe refreshuri, nik 🙁 Ok, m-am invatat minte, mai intru miercurea si, poate, simbata, daca mai apar posturi cu motoare.

  10. anatotparca 12 March, 2012 at 20:46

    am aflat de ce se autointroduc matele in recipiente “inghesuite”: ca sa-si omoare puricii prin sufocare! (stapani fara mila!!)

  11. Old John Wheel 12 March, 2012 at 20:47

    Ştiu io ce ar putea să nu-i treacă prin minte. Sau, dimpotrivă, n-ar putea să-i treacă: un glonte. Din păcate. Asta pentru că nu v-aţi oferit niciunu’ să-mi sponsorizaţi muniţia, zgârciţilor! Că restul rezolvam io! 😕

  12. Dan1 12 March, 2012 at 21:34

    Dom’le, deci cu culoarea roz, cre’ ca tre’ s-o întrebe pe Simona Tache, ca ea e cu jurnalu’.
    Iar aia ca Traian Base a mai zis si altceva, nu mai conteaza, a fost umilit, a fost umilit saracu’! Demisia Traiane, nu mai suporta atâta umilinta!

  13. Cristina Ş. 12 March, 2012 at 22:23

    @Old John Wheel: nu zi de 2 ori ca m-apuc sa fac cheta :))

    @Dan1: de demisionat o sa demisioneze, dar ce ne facem ca nu abdica :)) :))

  14. mifty 13 March, 2012 at 00:25

    @Stephanie: … da de unde știi așa de bine, ma chere??? 😀

  15. coradob 13 March, 2012 at 09:39

    Julica, tot trebuie sa murim de ceva! Intre timp, sa vedem viata in roz, indiferent de ce zic cercetatorii aia 😛
    P.S. Azi e marti 13, daaa?

  16. Tata Uraniu 13 March, 2012 at 16:29

    Julius, asta cu rozul e nimic, uite pe ce mai pierd ăștia vremea în loc să ne apere de asteroid și alte sfîrșituri ale lumii: http://www.sciencefriction.ro/2011/10/04/despre-alarma-wasabi-imperecherea-mustelor-sticlele-bere/
    Pe de altă parte, am auzit că pink is the new black. Poate că azi,d acă ar face Spielberg un război al stelelor, cine știe, i-ar face casca roz lu ăla negru. ca să fie interesant filmul pentru toate categoriile și orientările…