Evenimentul zilei de ieri

Evenimentul zilei de ieri

13 martie
1781 Astronomul englez William Herschel descoperă o planetă îndepărtată pe care o botează “Georgium Sidus”, după numele regelui George III. Ulterior, niște pupincuriști grețoși îi schimbă numele în Uranus.

Share:

18 comments

  1. N.A. 13 March, 2012 at 23:29

    M-a trimis Sebra sa zic si eu ceva pe-aici..

  2. lulu 13 March, 2012 at 23:30

    Repede un comentariu inteligent, pana vin Sebra si N.A. Nu gasesc. Dar gestul conteaza 🙂

    PS La naiba 🙂 🙂

  3. N.A. 13 March, 2012 at 23:34

    @lulu: =))

  4. lulu 13 March, 2012 at 23:35

    @N.A.: Stai intr-un loc. Ca pana sa-ti raspund ai disparut. Acum pare ca vorbesc singura :))

  5. Camelia B 13 March, 2012 at 23:46

    Steaua lui George, lăsa loc la prea multe intepretări sau nu ştia nimeni cine e George ală.
    Şi li s-a părut mai mişto să îi zică Uranus, regele cerului. Deci tot un fel de rege ca şi George. :d

    Daca rămânea planeta numită Steaua lui George, îţi dai seama câţi bărbaţi sărbatoreau la crâşmă?

    Şi ar fi zis cu mândrie: “Taci fă, că eu am o planetă cu numele meu!” sau “Sunt un bărbat special, am o planetă care îmi poartă numele” :))

  6. Ciprian 13 March, 2012 at 23:50

    Citisem odata ca o miscare completa a planetei Neptun in jurul Soarelui dureaza 165 ani.

  7. Old John Wheel 14 March, 2012 at 07:28

    Circula o anecdotă, cică Nastase, pe vremea când era prim ministru, fusese invitat să participe la ceremonia de lansare a unei nave, “Oceanus”. Au schimbat numele vaporului ca să nu-i treacă prin căpăţână cuiva să-l despartă în trei părţi… 😀

  8. asteriu 14 March, 2012 at 07:57

    Daca George a ajuns la al treilea, merita si Uranus un mandat !

  9. Cristi 14 March, 2012 at 08:06

    Georgium Sidus era un lord sith din Razboiu’ Stelelor?

  10. Dan1 14 March, 2012 at 08:15

    Totusi, un pupincùrist a pus acolo portretul lui Saturn.

  11. M3bis 14 March, 2012 at 08:17

    @Dan1: Joacă-te tu cu focul inelele!

  12. Dan1 14 March, 2012 at 08:21

    @M3bis: Ma scuzati sefu’! Nu mai fac!

  13. Fratele Andryusha 14 March, 2012 at 08:22

    Cred că în viaţa lui nu s-a simţit mai umilit George III ca în ziua aia…

  14. Spiep 14 March, 2012 at 10:06

    Adică-adică. Urania s-ar fi intitulat Georgiuma Sidusa?

  15. Cristi 14 March, 2012 at 11:44

    @Dan1: Ba e buna poza. Si planeta in discutie are inele.

  16. coradob 14 March, 2012 at 12:18

    Si ziceti ca U-R-Anus e mai breaz ca Sidus ala? :))))

  17. Lecteriţa 14 March, 2012 at 12:25

    Astept parerea doamnei Carmen Hara, despre Uranus, caci nu mi-e clar de la Alexandru Mitru

  18. Savantu' 14 March, 2012 at 13:25

    @Camelia B: Pai chiar exista Steaua lui George. George Becali.