Evenimentul zilei de ieri

Despre săsoaice, numai de bine

George Damian

N-am apucat să mă bucur personal de faima săsoaicelor, plecarea germanilor din România s-a produs când încă eram prea mic. Însă am auzit destule poveşti despre dărnicia nemăsurată şi puţin discriminatorie a săsoaicelor – poveşti susţinute şi de relatările istorice (exact asta auzisem și eu despre unguroaice, dar la o documentare mai atentă am realizat că nu degeaba și-au luat oamenii ăia din stepele Asiei lumea-n cap; puțină muncă de teren nu strică înainte să te apuci de scris, arhivistule – n. Julius).

Prin 1611, principele transilvănean Gabriel Bathory a avut o idee strălucită: i-a anunţat pe conducătorii Sibiului că vrea să le viziteze oraşul. Cum un principe nu poate călători singur, Gabriel Bathory a plecat în această excursie însoţit de 10.000 de oşteni. În fruntea coloanei a pus steagul personal, iar el s-a aşezat la coada şirului de turişti. Bieţii sibieni nu au apucat să închidă porţile cetăţii până la intrarea în oraş a principelui şi au început să îşi smulgă bărbile de ciudă.

Principele Bathory s-a dovedit a fi un reformator profund al sistemului fiscal: i-a anunţat pe saşii sibieni că nu şi-au plătit impozitele pe anul trecut. Nemţii – ca nemţii! – au venit cu tot felul de chitanţe, iar principele i-a întrebat pe căpitanii lui dacă respectivele hârţoage par a fi originale. Căpeteniile au răspuns într-un glas că se vede de la o poştă că sunt nişte falsuri murdare şi au cerut învoire să colecteze ei impozitele datorate. Această discuţie i-a făcut pe senatorii sibieni să promită solemn că până dimineaţă vor strânge taxele. Văzând sacii cu bani strânşi în faţa lui, principele şi-a amintit că pentru orice întârziere la plata impozitelor se plătesc şi penalităţi. Saşii n-au mai aşteptat părerea căpitanilor şi au mai strâns un rând de impozite în timp record.

Gabriel Bathory a ajuns destul de repede la concluzia că Sibiul este un oraş plăcut, în care merită să te stabileşti. Aşa că i-a anunţat pe saşi că prezenţa lor îl încurcă şi că le va rămâne veşnic recunoscător dacă vor binevoi să îşi caute spaţii locative prin alte oraşe transilvane. Principele a comunicat senatorilor saşi că de preferat ar fi să plece doar bărbaţii, femeile puteau rămâne, mai ales că majoritatea celor 10.000 de însoţitori ai săi erau soldaţi necăsătoriţi. Saşii au fost siguri că femeile li se vor alătura în această disperată pribegie, însă mulţi dintre ei au fost surprinşi să afle că soţiile lor au preferat să aibă grijă de casă şi de mobila de la mama.

Share:

55 comments

  1. Old John Wheel 20 March, 2012 at 08:07

    Ahhh!!! Te-ai luat de Hermannstadt-ul meu! :))

  2. Cata 20 March, 2012 at 08:09

    Daca pui povestea asta in manualul de istorie, creste promovabilitatea la BAC :))

  3. Fratele Andryusha 20 March, 2012 at 08:18

    Nu-i de mirare, pe vremuri se făcea mobilă ca lumea, nu porcării din PAL la care sar şuruburile după nici o generaţie… =))

  4. boemul 20 March, 2012 at 08:31

    principele ăsta pare exact genul de om cu care mi-ar plăcea să merg la petreceri :))

  5. George Damian 20 March, 2012 at 08:37

    @boemul: Gabriel Bathory chiar era un băiat vesel. Însă nu foarte inteligent: a încercat aceeaşi şmecherie şi cu braşovenii, doar că nu i-a ieşit.

  6. Old John Wheel 20 March, 2012 at 08:57

    La vremea aia, oricum, Găbiţu’ avea un chef nebun să facă miştouri de saşi. Nu de alta da’ asta se întâmpla la scurt timp după bătălia de la Sibiu Shopping Center Real-Media Galaxy Carrefour Şelimbăr.

  7. Belle d”Imagination 20 March, 2012 at 09:05

    Muter semper certa est!

  8. sebra 20 March, 2012 at 09:11

    Nu cred că mobila de la mămica a fost motivul real. Mai degrabă să-l poată acuza, la o adică, de părăsire de domiciliu. :))

  9. chocolate 20 March, 2012 at 09:12

    iar e marti?

  10. Old John Wheel 20 March, 2012 at 09:13

    @Belle d”Imagination: Că vateru’ aleargă să umple sacii cu bani pentru Găbiţu’ :))

  11. ion ion romanul care nu face politica 20 March, 2012 at 09:15

    Ba pardon.Sibianul ,om cumpatat a zis femeie tu ramai aci.Ca sa pazesti casa ,facem economie la mancare si pui de un bisnis.Eu trag o fuga la Bucale sa vand niste telemea si cand moi intoarce sor fi plictisit si astia de tine.

  12. Lecteriţa 20 March, 2012 at 09:17

    Alta era treaba daca invatam in felul asta, istoria.
    Intotdeauna-i incurcam pe sasi cu svabi si cu secui.
    Exercitiul ala de dictie: sase sasi in sase saci, a ramas de atunci?

  13. N.A. 20 March, 2012 at 09:41

    Asta-i discriminare sexuala, poate era bun acolo si un sas, doar la 10000 de soldati gusturile difera..

  14. RoseN 20 March, 2012 at 09:52

    Ce obtii daca incrucisezi un neamt cu un irlandez? Un barbat dispus sa urmeze ordinele dar prea beat sa le poata executa.

  15. Cms 20 March, 2012 at 10:12

    @RoseN: Sau un Mogul care nu face mânării la concursurile cu pisici iar premiile sunt butoaie cu bere Guinness, livrate la domiciliu a doua zi după anunţarea rezultatelor.

  16. RoseN 20 March, 2012 at 10:19

    @Cms: Măăăh, de mogul numai de bine 😀
    că doară el e farul nostru călăuzitor, ce se indură milostiv să ne lumineze ignoranta crasă 😀

  17. Cms 20 March, 2012 at 10:24

    @RoseN: Ce zici tu este încrucişarea dintre un irlandez care iese binedispus noaptea din pub şi un fulger globular. 😛

  18. RoseN 20 March, 2012 at 10:27

    @Cms: Bine ca esti tu dăstept, ce ne-am face altfel =))

  19. costin 20 March, 2012 at 10:42

    Trebuia sa ramana cineva sa gateasca la atata armata, nu? S-or fi saturat baietii de sandvisurile de pe perioada marsului si le-au facut sasoaicelor o oferta de nerefuzat.

  20. chocolate 20 March, 2012 at 10:50

    Da’ frantuzoaicele de ce nu au ramas sa le gateasca nemtilor?

  21. Cristi 20 March, 2012 at 11:27

    @George Damian: Povestile alea la care faceti referire la inceputul textului sunt secrete? 😀

  22. George Damian 20 March, 2012 at 11:29

    @Cristi: Sunt povesti contemporane, de interes pur personal si fara relevanta din perspectiva istorica…

  23. Cristi 20 March, 2012 at 11:30

    @George Damian: Am crezut ca e vorba de niscaiva Kama Sutra medievala cu specific sasesc. :))

  24. George Damian 20 March, 2012 at 12:28

    @Cristi: Exista si ceva de genul acesta. Imi amintesc de o pictura pe un dulap de dormitor sasesc de prin secolul al XVII, o imagine dupa momentul caderii in pacat, Adam si Eva cu marul si sarpele. Inscriptia era destul de putin religioasa “Vivat was Eva hat/ Unter ihren Feigenblatt”. Mai sunt si alte minunatii in acelasi ton, inclusiv cu imagini, dar sunt greu de scos la iveala.

  25. mifty 20 March, 2012 at 13:34

    @chocolate: … adică tu ai trece de la gătit fripturi în sos de vin roșu la schweinwurst mit kartoffeln, toată ziua, dimineața, la prânz și seara, și ca desert, … cârnați cu varză??? (am uitat cum se spune ”cârnați cu varză” în nemțește, rog cunoscătoarele/cunoscătorii de limba bolovanski să se pronunțe… de preferat, fără să-și muște limba!!! :D)
    @George Damian: … eu zic să păcătuiești și tu până la capăt, și să traduci!!! 😀
    și apropo, paul goma scrie în… amintirile lui din copilărie chestii destul de interesante despre… pupezile săsoaicelor…
    noroc că nu l-au băgat în manuale. încă…

  26. Analfabetu' 20 March, 2012 at 14:17

    RoseN: Ma simt onorat ca am sansa sa-ti cetesc cugetarile… E fabuloasa profunzimea lor. Apropo: eu sunt o umbra de fantoma neansemnata, fapt care aduce cu sine nimicnicia vorbelor mele.

  27. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 14:26

    @Analfabetu’: Hai sa-ti explic in cuvinte simple si miscatoare. Cine se ia de RoseN, se ia de Ripperu’. Iar cine se ia de Ripperu’ face buba-rau-au! Daca vrei sa transpui in matematica, iese cam asa: daca a = b, iar b = c, rezulta ca a = c. Elementar, draga Watson! In caz ca vrei sa complicam problema, introducem si variabila M de la Metalista. Eu as evita sa merg pe varianta cu variabila, pentru ca M este momentan in “killing mood” 😀

  28. Old John Wheel 20 March, 2012 at 14:58

    @Adriana Popescu: Ce? S-a loat cineva de RoseN şi nu şi-a furat-o încă? 😮 =))
    Nu poci pen’ ca să cred! Io cujătam că-i o ceva ce apare pe iecranu’ meu că nu l-am curăţat la timp! :))

  29. Analfabetu` 20 March, 2012 at 15:09

    Adriana Popescu: Absolut genial! Cine face buba-buba-rau? Cat despre cursul intensiv de matamatica, nu stiam ca am fost acceptat…

  30. George Damian 20 March, 2012 at 15:09

    @mifty:Versurile de mai sus s-ar traduce cam aşa: „Să trăiască ce avea/ Eva sub frunza sa”. Cum spuneam, prea puţin religioase.

  31. Analfabetu` 20 March, 2012 at 15:19

    Killing mood..=)), credeam ca am trecut totusi la liceu, lasand generala in albumul responsabil cu amintirile copilariei.

  32. Cms 20 March, 2012 at 15:39

    @Analfabetu’: Eu te înţeleg. Pe vremea când eram mai mic şi cam analfabet, mă dădeam în vânt după premiante. Am şi suferit mult pentru iubirile mele – nu mi-au făcut buba rockerii, dar am fost nevoit să urmăresc întregul serial Sandy Belle, ca să am subiecte de discuţie cu obsesia gândurilor mele. Cred că buba de la rockeri ar fi lăsat totuşi mai puţine traume… 🙂

  33. Stephanie 20 March, 2012 at 15:41

    Sasul nu se insura cu sasoaica decat daca aceasta ramanea gravida. Logica era : daca sasoaica nu poate naste pui vii, atunci nu e buna de nevasta. Tavalelile aveau loc in sura, la garla, in camp prin cucuruz etc. De obicei la petrecerea de nunta mireasa avea ditamai burdihanul si am intalnit sas care mi-a spus ca “m-am nascut la nunta la mama”. Desi prin zona Sibiului circula zicala “sasul daca nu-i prost nu-i sas”, domnisoarele nu erau chiar asa batute-n cap cum s-ar crede. Desi “tragea” din greu sa ramana gravida cu, sa zicem, Hans, fata mai incerca (evident ca masura de siguranta) acelasi lucru si cu Gunther. Intr-un final, ramanea gravida si se marita cu boul pe care pusese ea ochii.

  34. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 15:42

    @Analfabetu`: Am senzatia ca te simti nebagat in seama. Sau, pur si simplu, te plictisesti. Intrebarea e simpla: ce vrei sa demonstrezi? Ca esti inteligent? Mai straduieste-te, deocamdata nu ai convins. Ca ai simtul umorului? Sper ca cineva sa fie atat de bun sa organizeze niste cursuri intensive, pentru cei in nevoie disperata de asa ceva. Ca esti ironic? Cere ajutor de specialitate. Cred ca Julius te poate ajuta. Ce-i drept, o mana de ajutor iti poate da si M3bis, dar nu chiar in sensul in care iti doresti. 😀

  35. Stephanie 20 March, 2012 at 15:44

    @Adriana Popescu: Subscriu!

  36. JULIUS 20 March, 2012 at 15:48

    @Adriana Popescu: pune-i metale, poate se liniștește =))

  37. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 15:50

    @JULIUS: Promite-mi ca-l inviti la viitoarea intalnire DC. 😀

  38. JULIUS 20 March, 2012 at 15:52

    @Adriana Popescu: nu-mi spune că te-ai hotărât să vii!

  39. Analfabetu` 20 March, 2012 at 15:53

    Adriana Popescu: Am simtit lovitura in moalele capului. Mda…ma cam plictisesc ce-i drept si ma bag si eu in vorba. O CURIOZITATE AM TOTUSI: e democratic? Destept nu sunt, chiar n-am cum. Umorul nu ma ajuta nici el, iar disperat nu sunt decat cand se face iar noapte si inteleg ca a mai trecut o zi din viata. Tragic.

  40. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 15:55

    @JULIUS: Doar daca am o motivatie destul de puternica. 😀

    @Analfabetu`: Fiecare site cu regulile lui. Le accepti, esti binevenit. Trollezi de amorul artei… spamul e plin de oameni in cautarea democratiei online.

  41. Analfabetu` 20 March, 2012 at 15:57

    =))

  42. admin 20 March, 2012 at 16:00

    @Adriana Popescu: =))

  43. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 16:05

    @admin: Cred ca TOad3r se simte atat de singur… =))

  44. admin 20 March, 2012 at 16:06

    @Adriana Popescu: nu e singur: e cu plătitorul german de taxe.

  45. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 16:11

    @admin: Cu ala s-a certat, pentru ca ii facuse capul tandari cu Goethe. Si doar il stii pe TOad3r. Nationalist pana in maduva oaselor 😀

  46. admin 20 March, 2012 at 16:12

    @Adriana Popescu: trăiește în Franța :))

  47. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 16:18

    @admin: TOad3r? Inseamna ca nu si-a vorbit cu neamtul din momentul in care i-ai pus in aceeasi celula! ‘tu-i mama ma-sii de invadator =))

  48. mifty 20 March, 2012 at 16:20

    @Stephanie: ceva de genul: http://www.youtube.com/watch?v=MtfJgo7sFLY ??? 😀
    @JULIUS: … nu știam că Dave Gahan era metalist…
    că dacă mă iau după acutramentul Metalistei din anumite poze… 😀

  49. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 16:22

    @mifty: Te pomenesti ca ai urmat recent cursuri de styling rockeresc… Tot de plictiseala? 😀

  50. mifty 20 March, 2012 at 16:35

    @Adriana Popescu: păi fui cândva, demult, în negura vremilor, roacher… chit că a fost pentru mine cam cum a fost pentru cineva mai de sus uitatul la sandibela, că nu mă prea omor după rock, în schimb mă omoram dupe anumite rockerițe 😉 …
    așa că, cel puțin ”stylingul rockeresc” optzecist, toamna, îl știu cum e… și parcă nu prea rimează cu ”o anumită parte a pozelor tale” 😀

  51. sebra 20 March, 2012 at 16:51

    Eu nu-mi dau seama de ce este atât de atrăgător spam-ul ăla încât unii fac eforturi disperate de a ajunge acolo.

  52. curiosul 20 March, 2012 at 17:10

    serba: Eu chiar nu fac eforturi, se intampla fara sa vreau. Cand eram la liceu ma plictiseam sa chiulesc singur, asa ca am convins in scurt timp toata clasa clasa sa chiuleasca cu mine. A fost ceva timp frumos, insa m-am plictisit si de asta, apoi am hatarat ca aveam prea putina pauza si, in cateva zile, aveam langa mine 3 clase, la o greva de toata frumusetea, cerand 5 minute de pauza mai mult. Au hotarat sa ma dea afara, insa m-am plictisit si am abandonat eu. A fost mai frumos sa abandonez. Am fost candva la psiholog, insa am sfarsit prin a-l consilia eu…L-am inteles pe Freud mai bine. Ce sa-i faci, exist si eu. Am aflat de blogul acesta de la tv si m-am gandit ca ar trebui sa vad si eu despre ce este vorba. Oricum, chiar daca asi face eforturi uriase, tot ma plictisesc si dispar singur.

  53. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 17:50

    @mifty: As ruga un prieten sa-mi traga un glont in cap daca m-as imbraca precum rockerii din anii ’80. Si nu cred ca esti in masura sa-mi spui ce rimeaza si ce nu in hainele pe care le port.

  54. mifty 20 March, 2012 at 20:34

    @Adriana Popescu: … dacă ziceam că mă cheamă Armani sau Dolce&Gabbana, te-ai fi rugat de mine în genunchi și cu lacrimi în ochi să-ți dau sfaturi de stilistică hainofilă!!!
    și dacă i-aș fi avut la dreapta pe botezatu și la stânga pe jvaroschi, m-ai fi sanctificat instant!!! 😛

  55. Adriana Popescu 20 March, 2012 at 22:38

    @mifty: De Affliction ai auzit vreodata? Dar de Sendra sau Sanchez? Rockerii nu se imbraca de la firmele pe care le stii tu. Asa ca las-o balta.