Postul nu e post destul

Cum am dat mâna cu președintele

Călărașu

Aveam vreo 20 de ani când l-am întâlnit prima dată pe Președinte. Pe atunci îmi câștigam existența din comisioane mărunte; plimbam hârțoage pentru cei care nu aveau timp să umble, manuscrise la edituri (da, da, atât sunt de bătrân!) și câini de bani gata, să facă pipi. În fine.

Pe atunci viitorul Președinte al României turna fundația a ceea ce urma să fie mai târziu un trust de presă, cu ziar, televiziune iar mai apoi partid politic.

Mă primea de fiecare dată zâmbind din scaunul acela imens de director, scaun cum nu mai văzusem până atunci, din piele neagră, pe care el, cu statura lui modestă, stătea, cu picioarele suspendate în aer, ca un bufon care profita de lipsa regelui pentru a se amuza parodiindu-l, apoi negreșit își trimitea secretara să-mi frece un ness Amigo.

Ziarul era pe val, iar eu îi aduceam material prețios: fapt divers tradus de pe internet, cuvinte încrucișate și răvașe pentru horoscopul zilnic, pe care de multe ori șefu’ mă lăsa să le fac chiar eu.

Toți am făcut prostii în tinerețe, numai că unele pot lăsa urme. Eu pot să spun că am contribuit la faptul că Dan Diaconescu este în prezent Președintele României.

Ce spuneți, că domnu’ Dan nu este Președinte?

Poate nu încă, dar în cel mult câteva luni va fi. Și nu un banal Președinte al României, ci adevăratul președinte al României!

Share:

27 comments

  1. Fratele Andryusha 10 March, 2012 at 11:05

    Acuma vă legaţi şi de domnul Dan! Băi, pe ce pantă începe să alunece site-ul ăsta?!… =)) =))

  2. chocolate 10 March, 2012 at 11:11

    Deci poti sa-i pui pile lui Julius la 0tv, ca s-o fi saturat Realitatea de el :))

  3. chocolate 10 March, 2012 at 11:14

    Din cate stiu eu, domnu’ Dan a inceput din Caracal.
    Tu l-ai ajutat pe domnu’ Dan la inceputuri.
    Concluzie: Acum suntem doi din Caracal pe aici. =)) =)) =))

  4. sebra 10 March, 2012 at 11:45

    Dă ăia 20.000 de euro/votant sau nu?

  5. chocolate 10 March, 2012 at 11:50

    @sebra: da, ca nu-l doare gura sa zica =))

  6. Cristi 10 March, 2012 at 12:37

    @sebra: Prostanacul nu a vorbit chiar aiurea cu aia 20.000 de euro pentru cei ce se reintorc in tara(este un program cu fonduri europene) dar pentru ca e prostanac a uitat sa specifice conditiile.

    Ca fapt divers: in ’89 l-am vazut pentru prima oara in viata mea pe Ceusescu – a murit, apoi in ’96 l-am vazut pe Iliescu – a pierdut alegerile, in 2008 l-am vazut pe Nastase – a pierdut alegerile. Se pare ca le port noroc. 🙂

  7. imperator 10 March, 2012 at 12:45

    Si cu Remus Cernea cum ramane? Exista mai multe posturi de presedinte sau baiatul asta nu mai vrea postul?

  8. Razvan 10 March, 2012 at 13:07

    @Cristi: Cere urgent o audienta cu “adevaratul presedinte al Romaniei ” .

  9. ana 10 March, 2012 at 13:10

    @ Cristi: Si n-ai chef de-un field trip la Parlament,Senat si Camera Deputatilor ???

  10. Dan1 10 March, 2012 at 13:14

    @Cristi: Se pare ca prostanacul s-a descurcat singur, fara ajutorul tau! :))

  11. N.A. 10 March, 2012 at 13:17

    @Cristi: Cere, te rog, cate o audienta pe la toti catindatii la presedentie. Evita-l pe Julius. 😀

  12. Serban 10 March, 2012 at 14:38

    Mi-a plăcut textul. Al treilea paragraf e fabulos.

    Zic și eu, că văd că mi-au ieșit vorbe…

  13. Fratele Andryusha 10 March, 2012 at 14:43

    Eu n-am înţeles când a dat mâna cu Preşedintele. Probabil, când lua ceaşca de Amigo frecată cu respect de secretară… =))

  14. dyers_eve 10 March, 2012 at 15:26

    Are sa fie presedinte in direct, sau numai in reluare ?

  15. Aurelia Neagu 10 March, 2012 at 15:28

    Si o s-o bage in Constitutie pe Elodia… Voi sunteti oameni seriosi?

  16. dragos 10 March, 2012 at 15:33

    @cristi te rog sa iei in considerare cerintele Anei si ale N.A.

  17. dyers_eve 10 March, 2012 at 17:00

    Sa vedeti ce misto o sa fie cand va ajunge presedinte adevaratul Constantinescu =))

  18. camionagiu 10 March, 2012 at 17:07

    Dacă ştiai să te orientezi, acum ai fi viitorul adevărat Prim Ministru al României.
    Ai umbla cu Bentley-ul lui Domnu Dan, care se prăfuieşte degeaba pe bordurile din Primăverii, ai întoarce banii cu lopata, ai avea un apartament cu o suprafaţă cât o scară de bloc din Berceni (îhm, îhm – dres glasul – ) Dar lasă, mai bine foamea-n gât. E nobilă!

  19. Ciprian 10 March, 2012 at 18:39

    I-ai dat o mână de ajutor să iasă din container?

  20. RoseN 10 March, 2012 at 21:45

    L-am vazut pe piticu la TVR… da’ mogulul de ce nu-i acolo? ha?

  21. ela 10 March, 2012 at 23:35

    D-ul Diaconescu este accea persoana care poarta cu multa eleganta salopeta portocalie ?

    Atunci in materie de moda putem spune ca presedentia Romaniei este cu adevarat avangardista!

    😀

  22. Mihai Motrescu 11 March, 2012 at 02:00

    @Cristi: 20.000 de euro la fiecare roman inseamna 400 de miliarde de euro, adica de 4 ori pib-ul Romaniei.asta inseamna ca pe toata durata mandatului lui Dan Diaconescu nu vor functiona spitale,politie,scoala, absolut nimic ci toti banii statului vor merge cash pe pres la populatie

  23. Airy 11 March, 2012 at 08:39

    Foarte bine!Sa mai fie si D.D.presedinte ca oricum politica made in RO n-a aratat inca tot ce poate.Go for it!

  24. ErRon 11 March, 2012 at 09:34

    Ce-ti place sa te lauzi, Calarasule!
    Sper ca atunci cand vei ajunge mana lui dreapta sa nu uiti de noi, niste posturi de ministri, secretari se stat, sefi la agentii nationale!
    Posturi de bugetari bine platite!:D
    Julius, am facut corect acordul?:P

  25. Etta 11 March, 2012 at 13:46

    Din pacate nu beau ness! Prea iese cu palpitatii si vreau o viata lunga si linistita.

  26. Cristi 11 March, 2012 at 17:33

    @ana: Nu functioneaza cu parlamentarii din pacate. Au imunitate. 🙂