Postul nu e post destul

Ar fi putut autoritățile romane preveni asasinatul de la idele lui Marte?

Normal că textul nu are de fapt nici o legătură cu titlul, nițică new media știm și noi. Dar, ca idee, mi-ar plăcea o emisiune pe tema asta, cu Mugur Ciuvică denunțând indiferența criminală a gărzii pretoriene și Monica Tatoiu explicând că Cezar ar fi trăit bine mersi și astăzi dacă urma un tratament pe bază de lăptișor de matcă și măști săptămânale de castraveți și jojoba.

Mă rog, voiam să vă spun că am completat puțin textul de aseară, că-l scrisesem în 15 minute. Mi-ar fi plăcut să spun „pentru că foarte mulți cititori au întrebat de ce renunțase Cezar la garda personală”, dar, în fine, ar fi fost poate prea mult. Și așa e destul că ați aflat ce înseamnă „ide” fiindcă, dacă ne-am fi bazat că aflați asta dintr-o carte, am fi așteptat până la calendele* grecești.

* Calende = prima zi a lunii în calendarul roman. Termenul fiind latin, grecii nu aveau, evident, calende, iar expresia „o să plătească la calendele grecești” era folosită în mod ironic la adresa rău-platinicilor. De ce însă la calendele grecești și nu, de pildă, la idele grecești? Există o explicație și pentru asta, dar v-o spun altădată, mă tem că prea multă cultură deodată v-ar putea cauza o intoxicație severă.

Share:

32 comments

  1. Dan1 16 March, 2012 at 11:06

    Expresia Sfântu’-Asteapta a fost introdusa de Constantin, probabil.

  2. RoseN 16 March, 2012 at 11:13

    L-ai completat? am observat doar ca ti-ai pus un autoportret de cand aveai asa vreo 50 anisori 😀

  3. Raluca 16 March, 2012 at 11:14

    In loc sa ma lauzi pe mine, reincarnarea sus-numitului, tu faci cultura!

  4. sebra 16 March, 2012 at 11:14

    Am aflat că porcul a început să zboare. S-a mai dus naibii un mit.

  5. Dan1 16 March, 2012 at 11:17

    @sebra: Iti dai seama ce aventura o sa fie de Ignat! =))

  6. asteriu 16 March, 2012 at 11:20

    Nu. L-ar fi tradat Securitatea.

  7. MonicaS 16 March, 2012 at 11:21

    “dacă scria „Commentarii de Bello Gallico” în serial pentru Daily Cotcodac, rupeam”

    =))

  8. warlock 16 March, 2012 at 11:31

    Eu astept editia speciala a lui DD in direct in care explica cum Julius a cazut prada ambitiei meschine al eternului sau rival, iar ultimele cuvinte ale dictatorului au fost: “Et tu, Băse!!?”

  9. sebra 16 March, 2012 at 11:33

    @Dan1:
    Ar mai lipsi să aflăm că nici nu îngraşă. :))

  10. iulian rinder 16 March, 2012 at 11:35

    Super Indragitule, dar ,,nițică new media” cu ,,caricii” de la B1Tv discutand despre ,,indiferența criminală” din ultima vreme a garzilor Führer-ului T.B. iti displace?
    Intreb.

  11. NNA 16 March, 2012 at 11:56

    Jul, daca tot esti la capitolul explicatii si mai este putin pana la paste, poti sa explici si expresia “la pastele cailor”.

    PS Ai grija sa nu te prinda pastele cailor. 😀

  12. JULIUS 16 March, 2012 at 11:58

    @NNA: calul a fost domesticit undeva în zona Mării Caspice.

  13. camionagiu 16 March, 2012 at 12:11

    In atentia patronului Daily Cotcodac:

    Acest autor se afunda tot mai mult in cultura. Da-i inainte, domnule, ca fac eu site de umor pe dezbracate si cocotate, sa plangi cu lacrimi de cerneala din cartusel

  14. Cici 16 March, 2012 at 12:11

    Stii ce-mi faci tu mie acuma Julius?! Ma fortezi sa citesc toaaaate textele pana cand o sa binevoiesti sa explici de ce “calendele grecești” si nu “idele grecești”. Sunt sigura ca o sa arunci informatia fix intr-o postare de interes minor (fara sa ghicesc chiar din titlu…), iar eu nu vreau sa ratez asa ceva. Si ca sa-ti demontez mitul, sa stii ca eu chiar am stiut si ce-s alea ide, si ce-s alea calende, si poanta cu “idele grecesti”, ca ne-a facut capul toaca profa de latina 😀
    Desigur, ar mai fi varianta ca maine seara sa aflu in avanpremiera, vorba lu’ King Louis

  15. asteriu 16 March, 2012 at 12:18

    @camionagiu: sa se afunde, dar sa nu ne traga si pe noi !

  16. Fratele Andryusha 16 March, 2012 at 12:26

    @JULIUS: Metoda domesticirii a fost foarte simplă. După ce au prins calul, i-au şoptit la ureche:
    – Dacă nu te potoleşti, te duc pe malul Mării Negre. Au ăia nişte drumuri proaste acolo, mai mult de trei zile nu supravieţuieşti. =))

  17. NNA 16 March, 2012 at 12:32

    @JULIUS: Al dracu cal era la plaja. :))

  18. Dan1 16 March, 2012 at 12:34

    Oricum, bine ca ne-ai esplicat ce-i alea “ide”, ca eu traiam cu convingerea ca înseamna Integrated Drive Electronics (IDE).=))

  19. Cristina Ş. 16 March, 2012 at 12:37

    @Dan1: 🙂

  20. Dan1 16 March, 2012 at 12:42

    @Cristina Ş.: As mai adauga: pe care oricum, multa vreme l-am confundat cu Industry Standard Architecture (ISA). :))

  21. boemul 16 March, 2012 at 12:51

    toată lumea ştie că Cezar renunţase la gardă după ce au făcut miting şi i-au aruncat coifurile în curte, zicând ceva de un canis jigodius ordinario… :))

  22. Analfabetu` 16 March, 2012 at 13:24

    Autoritati romane?!? Avem asa ceva?

  23. N.A. 16 March, 2012 at 13:40

    Ce-ti mai place sa faci pe dășteptu’, Julius Apozițius Constantinescu! 😛

  24. Cristina Ş. 16 March, 2012 at 14:06

    @N.A.: Apozițius :)) :))

  25. Cristina Ş. 16 March, 2012 at 14:08

    p.s. la Munchen avem societatea culturala romano-germana Apozitia, de-acum inainte cind particip la evenimentele lor o sa in fata ochilor doar pe Apozitius 🙂

  26. N.A. 16 March, 2012 at 14:09

    @Cristina Ş.: Filoloaga (sic!) cu 8 ani de latina din mine s-a simtit ofensata.. :))

  27. Q 16 March, 2012 at 14:44

    Bai, dar unu’ n-a sesizat esentialul din textul asta : “că-l scrisesem în 15 minute.” 😀

  28. N.A. 16 March, 2012 at 14:53

    @Q: Eh, ca parca se mai indoia cineva ca mogulul nostru este o capacitate…

  29. Cristina Ş. 16 March, 2012 at 15:16

    @N.A.: si tu? 🙂 si eu .. dar nu “practic” ..

  30. Stephanie 16 March, 2012 at 15:55

    @RoseN: =)) =)) =)) !!!

  31. JULIUS C. 16 March, 2012 at 18:01

    @RoseN: așa-i că semănăm? 😉

  32. RoseN 16 March, 2012 at 18:10

    @JULIUS C.: Da da, clar :))! La prestanta, suflet nobil, stil vestimentar, gusturi, gandire strategica, sunteti leit!