Postul nu e post destul

Ursuleți de pluș, zăriți de Valentine’s Day în cartierul brașovean Răcădău

Ca în fiecare an de Valentine’s Day, ursuleții de pluș care trăiesc în magazinele din Brașov au ieșit din hibernare și au coborât în cartierul Răcădău, în căutare de afecțiune. Situația este cu atât mai periculoasă cu cât, în această zi a anului, străzile orașului sunt pline de bărbați care aleargă înnebuniți de colo-colo. Practic, orice bărbat care are acasă o nevastă sau o prietenă poate deveni o victimă a pufoaselor animale.

Prefectul județului Brașov spune că de vină pentru acest comportament anormal al animalelor sunt chiar oamenii, care nu țin cont de recomandările autorităților. „Noi am spus mereu că Valentine’s Day e o prostie, dar femeile nu vor să înțeleagă asta. Dacă ele s-ar comporta ca în orice altă zi a anului și le-ar reproșa bărbaților lor că nu-s în stare să repare nimic în casa asta, sau dacă i-ar întreba măcar la ce se gândesc, ursuleții de pluș n-ar mai avea de ce să vină. Femeile nu sunt conștiente că ursuleții de pluș trebuie să trăiască în mediul lor natural, pe rafturi, nu în case de oameni!”, a declarat prefectul județului Brașov.

Președintele AJVPS Brașov este și mai tranșant, spunând că nu doar femeile sunt vinovate pentru comportamentul anormal al ursuleților, ci și bărbații: „Ursuleții de pluș sunt animale sălbatice, simt imediat slăbiciunea și atunci atacă. Dacă bărbații ar avea mai multă demnitate, incidentele de acest tip s-ar reduce simțitor”.

Cercetătorii se așteaptă ca odată cu venirea primăverii tot mai mulți ursuleți de pluș să-și facă apariția în oraș, mai ales de 1 și 8 martie.

Citește (și bagă la cap) și:
Triunghiul morţii
Cui îi e frică de ursuleţii de pluş

Share:

34 comments

  1. Dana G 14 February, 2012 at 08:20

    Foarte bun articolul dar… textul lui Doc pe cand? 😀

  2. ralu 14 February, 2012 at 08:28

    Ei lasati, daca barbatii au cui darui ursuleti sunt norocosi. Si rasplata de la sfarsitul zilei ii impulsioneaza

  3. sebra 14 February, 2012 at 08:31

    Ăsta nu era în program. E de umplutură.

  4. Dan1 14 February, 2012 at 08:42

    Astia par aruncati la gunoi.

  5. Cristi 14 February, 2012 at 08:50

    @Dan1: Mai degraba par veniti de la carciuma si cazuti pe unde i-a doborat betia. :)) Doi au cazut in fund, unul sta intr-o rana, altul face declaratii de amor la ceva nedefinit iar ultimul face pe viteazul pe tomberon. Curat bromfi. =))

  6. Sanda 14 February, 2012 at 09:09

    din cate vad eu sunt din echipa DC: Adrian Calarasu,George Damian,Julius,
    M3bis si un troll. Julius e ala rosu care are in brate o perinita in forma de inimioara, el e cel romantic:)

  7. Airy 14 February, 2012 at 09:10

    Iubi meu a cazut in extaz cand i-am spus ca nu e cazu sa vina acasa cu floricele si cu pufosenii.Credea ca a dat norocul peste el si are o nevasta cool.Abia in momentul in care s-a vazut singur,transpirat si cu neuronii praf cautand alternative prin toate magazinele si-a dat seama ca iubeste ursuletii de plus…prea tarziu.

  8. lulu 14 February, 2012 at 09:16

    Draguta poza. Nici nu ne asteptam la altceva 🙂

  9. lulu 14 February, 2012 at 09:17

    Ce e AJVPS? Ceva ce se ocupa cu protectia barbatilor?

  10. lulu 14 February, 2012 at 09:20

    La cate eforturi face Julius sa nege ziua asta, i-ar fi de trei ori mai simplu sa se resemneze si sa cumpere un aminal de plus :d

  11. Dan1 14 February, 2012 at 09:20

    @Airy: “cu floricele si cu pufosenii”? Adica… cu popcorn si pufuleţi? :))

  12. N.A. 14 February, 2012 at 09:23

    Dintotdeauna am sustinut abolirea acestui gen de cadouri, pufosenii, ursuleti, inimioare.. Ce-s prostiile astea, domnilor?! Vrem cadouri scumpe si folositoare, bijuterii, vuitoane, blanuri, masini, da?! 😀

  13. N.A. 14 February, 2012 at 09:24

    @lulu: Asociatia Judeteana Valentiniana de Protectie a Sotilor. Cu motto-ul “Si ei sunt ai nostri!” =))

  14. ralu 14 February, 2012 at 09:36

    @N.A.: Bine punctat. Te sustin

  15. ralu 14 February, 2012 at 09:54

    Eu zic ca toate zilele astea dedicate iubirii si adorarii femeilor sa fie declarate sarbatori nationale. Meritam, nu?

  16. Ionel Stan 14 February, 2012 at 10:06

    Zapada e vax pe langa Cupidoniada. In bataia sagetilor veninoase nu au intrat numai ursuletii de plus, mii de alte inimioare, inimoaie, inimute, care mai de care mai scamoase ingroasa randurile victimelor. Se vand organele la tarabe mai vartos ca vinul fiert. La raionul de prfumuri nu se mai respecta randul, e pe putere.
    Stirile de la tv au luat-o razna:
    Ora 8:00 Asociataia Ptronilor de Bodegi a anuntat ca azi se lucreaza cu program prelungit.

    Ora 8:05 Guvernul anunta ca ACTA nu permite sa trmitem felicitari virtuale.

    Ora 9:00 Farmacia Inimii anunta reduceri mari la Aspenter.

    Update ora 10:00 Green Peace a emis un apel umanitar catre populatie sa cumparam flori de plastic.

  17. dush 14 February, 2012 at 10:11

    Huaaa!Deci un urs de plus mi-a deszapezit masina? maamaa lui…o sa ii rup eu antenele si nu ii mai duc gunoi de mancare!

    Ps. poza aia e din miercurea ciuc? :))

  18. Io 14 February, 2012 at 10:25

    Io-i ofer azi un ursulet de-asta de plus, da’ numa’ daca si-l dreseaza singura sa-i dea zapada din jurul masinii.

  19. chocolate 14 February, 2012 at 10:35

    STOP consumului de ciocolata!!
    oricum eu nu mananc, asta ar insemna sa fiu canibal

  20. camionagiu 14 February, 2012 at 10:40

    nu pot sa comentez, am treaba. Femeile trebuie sa se simta speciale in aceasta zi. Imediat ce termina iubi de scos masina din nameti, plec sa iau cadouri

  21. Dan1 14 February, 2012 at 10:42

    @camionagiu: Deaa, stim, pentru sinistrati! =))

  22. Cristina Ş. 14 February, 2012 at 10:43

    decit ursuleti azi ..? :-/

  23. asteriu 14 February, 2012 at 10:51

    Ursii astia stiu si colinde!

  24. Nae 14 February, 2012 at 11:11

    Nu-s. Pe bune. I-am cautat. Pe ei si pe Fuego.

  25. Raluca 14 February, 2012 at 11:32

    Cei mai misto ursuleti de plus sunt aia care vin fara ocazie speciala.

  26. Lecteriţa 14 February, 2012 at 11:45

    eu vreau un set de Matrioshka din lemn!

  27. Ostap Bender 14 February, 2012 at 11:49

    și pe 24 februarie ar trebui să ne așteptăm la cete de dragobeți mangă.

  28. Cms 14 February, 2012 at 12:04

    Singura soluţie ca ursuleţii de pluş să dispară este să fie chemaţi la Răcădău vânătorii de pluş!

  29. Airy 14 February, 2012 at 12:42

    @Dan1: Numai daca-s de firma nu orice chinezarie,da?

  30. Ciprian 14 February, 2012 at 13:45

    E un “i” lipsă în text.

  31. ralu 14 February, 2012 at 15:35

    @Ciprian: Si io i-am observat lipsa la “oameni”, dar mie mi-e rusine sa-l corectez pe Julius

  32. Reporter Virtual – stiri exclusive » Știri scurte 14 February, 2012 at 16:06

    […] De Valentine’s Day, ursuleții de pluș au ”ieșit în stradă”, în Brașov. Care e cauza ”protestului, aflați de pe Daily Cotcodac. […]

  33. Belle d”Imagination 14 February, 2012 at 16:39

    http://belledimagination.wordpress.com/2012/02/13/ciclu-carnot-sau-i-ching/

  34. sidryane 14 February, 2012 at 17:43

    @Julius, total offtopic: http://www.mioritice.com/banc/39081/
    Stii cum l-am recunoscut?
    “” v-ati dat seama, desigur, ca nu era vorba de mine cind am spus “texte de calitate” “”