Postul nu e post destul

Ursul păcălit de biata vulpe

Simona Catrina

În dimineața zilei de Sfântul Valentin, m-am trezit bine dispusă, ca de obicei. La întrebarea suavă a iubitului meu, ”Cum te simți?”, am răspuns senină și aerisită până la stadiul de Zen de regiune superior, ca de când mă știu: ”Mmmmm”. El a înțeles, fiindcă vorbește esperanto și alte câteva idiomuri străine. M-a întrebat dacă prefer să hăpăi cafeaua în pat sau aveam să-mi scobor măcar un crac din puful divanului, înainte de a-mi băga botul în ceașcă. I-am răspuns politicoasă: ”Nu vreau ursuleț, să mă lași în pace cu ursuleții tăi!!”.

Cred că mi-a pus un Xanax în cafea, că nu știu de ce, dar după două sorbituri m-am simțit ca-n sânul lui Patriciu, după ce dă salariile. Din când în când, ca un bețiv care colportează idei puține, dar fixe, îi spuneam iubitului meu: ”Nu vreau ursuleț!!! Am așteptat douăzeci de ani să-mi ia cineva ursuleț, m-am săturat să aștept, n-aș vrea să fii tu pierderea colaterală a scepticismului meu generalizat!!”.

Am plecat împreună în Piața Moghioroș, ca să cumpărăm cele cuvenite pentru sfânta masă de Valentine’s. Din când în când, ochii și obsesiile lui alunecau către tarabele cu suveniruri roz. Eu îl smuceam de mână și-i puneam în vedere: ”Nu vreau ursuleeeeețțț!!”. Nu-i vorbă, că nici nu existau ursuleți în Moghioroș pe 14 februarie, nu știu de ce. Noi, la sectorul 6, avem primar PDL-ist, deci nu știu ce să spun. Iubitul meu a propus să căutăm urși în mall-ul AFI Cotroceni sau în Munții Stâncoși din Canada, ceva de genul ăsta, însă am refuzat politicos. Nu vreau ursuleți, mi se par chicioși, ce dracu, e așa de greu de priceput?

Săracu’ a capitulat, după îndelungi săpături după blănoasele dovezi de dragoste eternă. Cred că la un moment dat m-a întrebat dacă mai avem muștar acasă sau trebuie să cumpărăm și eu am țipat ca din gură de trandafir roșu: ”Nu vreau urs, nu vreau urs!!”.

Ne-am întors acasă, am gătit, am mâncat, am lenevit, apoi i-am arătat iubitului meu actual ce urși penibili de pluș și din alte materiale sintetice și inflamabile mi-au cumpărat foștii mei iubiți. Părea în sfârșit convins de faptul că eu sunt acea femeie minunată, unică, deșteaptă și lucidă care nu vrea ursuleț în această chicioasă și siropoasă zi a îndrăgostiților.

Slavă Domnului că am reușit să-l conving că eu nu sunt vreo pupăză de-aia care așteaptă inimioare de ciocolată și ursuleți de pluș de Valentine’s Day. Eu sunt femeie serioasă și știu foarte bine ce vreau de la viață: un elefănțel de fâș umplut cu puf, care ține în brațe o inimă pe care scrie ”I Love You”.

Share:

44 comments

  1. Cristina Ş. 15 February, 2012 at 08:17

    **Eu sunt femeie serioasă și știu foarte bine ce vreau de la viață: un elefănțel de fâș umplut cu puf, care ține în brațe o inimă pe care scrie ”I Love You”. **

    …. ce de emotii am avut pina la ultima linie .. uff! #:-S #:-S
    daca e un elefantel pot sa plec linistita la serviciu,

  2. prostovaniada 15 February, 2012 at 08:22

    Ca de obicei, Simona Catrina ne incanta, ne ameteste si apoi ne aplica o iscusita lovitura de gratie: de acum inainte, domnii care doresc sa-si impresioneze iubitele de Sf. Valentin sunt condamnati sa se costumeze in maharajahi care aduc in dar elefantei de matase brodata cu diamante. Cei mai potenti vor remarcati in timp ce indeasa pe scara blocului (sau vilei), cate un elefant viu.

  3. ralu 15 February, 2012 at 08:31

    Asta am asteptat eu toata ziua de ieri!:) Si ai primit elefantelu? Asa, ca un apropo pentru OJW, nici azi nu-i prea tarziu…

  4. Belle d”Imagination 15 February, 2012 at 08:32

    Şi pe 15 febr spui că vrei elefănţel femeie??? Când să îţi vâneze o astfel de sălbăticiune?
    O sfântă p**ă cu fundiţă roşie una n-ar admite că îşi doreşte!

  5. M3bis 15 February, 2012 at 08:38

    @Belle d”Imagination: Panglică?

  6. Dan1 15 February, 2012 at 08:48

    @M3bis: Pensulă, cred! Pentru deszăpezit.

  7. ralu 15 February, 2012 at 08:54

    @Belle d”Imagination: O p… din asta merge si fara ambalaj,fara fundita, dar nu prea se poate numi cadou ci asa… “o atentie de toate zilele”

  8. Belle d”Imagination 15 February, 2012 at 09:13

    @Ralu, sunt de mai multe feluri: pentru evacuare deşeuri lichide, pentru uz intern de toate zilele şi pentru uz de zile mari. De aia am menţionat fundiţa roşie, ca să se ştie şi să nu se deoache, că într-un an ar trebui cât mai multe zile mari!

  9. NNA 15 February, 2012 at 09:13

    @Belle d”Imagination: … pai ala este elefantelul, daca se doreste o imagine cat mai fidela trebuie doar sa intoarca pe dos buzunarele de la pantaloni. =))

  10. ralu 15 February, 2012 at 09:28

    @Belle d”Imagination: E de genul cadoului multifunctional? Schimbi ambalajul sau fundita si ai un cadou nou nout pentru o alta si o alta ocazie 😀

  11. ralu 15 February, 2012 at 09:30

    @Belle d”Imagination: Ce prostii insinuam noi in buna dimineata, pe stomacul gol

  12. Cristina Ş. 15 February, 2012 at 09:33

    ia terminati cu prostiile, am impresia ca unii dintre voi n-au primit nimic/ce-au vrut de valentin .. 😀

  13. ralu 15 February, 2012 at 09:37

    @Cristina Ş.: Ai dreptate. INCA nu 🙁

  14. ela 15 February, 2012 at 10:00

    He, he numai lume indragostita pe aici :

    Sa va fie de bine,dragilor !!! 😀

  15. chocolate 15 February, 2012 at 10:03

    -de ce are elefantul coada?
    -ca sa nu se termine brusc!

  16. N.A. 15 February, 2012 at 10:05

    @Belle d”Imagination: =)) Nu esti sanatoasa! =))
    auzi, da’… elefantul… nu e ala cu nasul mare? 😉

  17. N.A. 15 February, 2012 at 10:06

    @Doru – Deci nu i-ai luat ursulet… Ai pus-o!

  18. N.A. 15 February, 2012 at 10:12

    La mine de referinta este ursuletul primit de la sotu’ la prima noastra intalnire live. M-a dus la Diverta si m-a pus sa-mi aleg un urs. Era un maldar. Ca o adevarata printesa, l-am ales pe cel mai mare, unul cu bratele pline de inimioare de toate marimile. Ce nu stiam noi era ca aia erau cei mai scumpi ursi de p-acolo. La casa, am intors capul sa nu vada ca ma bufnise rasul. Am aflat ulterior ca doua zile n-a mai mancat. La propriu. A ramas complet fara bani si mai si pleca a doua zi in delegatie.

  19. Dan1 15 February, 2012 at 10:14

    @N.A.: E, pai putea sa ia diurna în avans! :))

  20. N.A. 15 February, 2012 at 10:19

    @Dan1: Nope. N-a facut-o. Deci este cu atat mai apreciat ursul ala. Cand il vede i se umezesc ochii si acum. :))

  21. ienihabarnam 15 February, 2012 at 10:26

    ce-am primit io sigur n-a mai primit nimeni: un norovirus mic si roz! si nici macar nu era de la iubitul meu! asa-i ca acuma crapati de ciuda cu totii/ toatele?
    p.s. cu febra, frisoane si crampe fiind, am scapat si de a-i da io lui ceva (doar daca nu s-o fi transmis vreun microb, ceva, din greseala), ca in japonia asa este, fetele dau la baieti de valentine’s, si baietii dau inapoi de white day (scorneala locala, sa se mai vanda niste cioco si pe 14 martie) 😀

  22. N.A. 15 February, 2012 at 10:34

    @ienihabarnam: Japonezii astia se trag de prin Moldova, bag sama.. :)) Ca, acolo, de Martisor, fetele dau baietilor, nu invers.

  23. ela 15 February, 2012 at 10:55

    @N.A.: si sotului meu i se umezesc ochii cind se uita la primul cadou pe care mi l-a facut ….

    de emotie, de ciuda ??? inca nu am aflat si nici nu vreau sa aflu :D:D:D

  24. xistenz 15 February, 2012 at 11:17

    @Belle d”Imagination: O p**ă roz din fier cu luminite…asta ca alternativa la fundita sau la lopatica de deszapezire 😀

  25. Raluca 15 February, 2012 at 11:42

    Eu am 3 ursuleti frumosi foc de la 2 Feti-Frumosi. Primiti conjunctural, fara ocazie. Sunt muiere proasta daca-mi plac si daca mai vreau?

  26. Raluca 15 February, 2012 at 11:42

    Vai de mine, iar ma moderara!

  27. Ina_adevarata 15 February, 2012 at 12:00

    Deci, OJW, ai crezut-o pînă la capăt că nu vrea ursuleț și nu i-ai luat ursuleț? Sper că măcar elefănțelul ăla l-ai luat. Gîndește-te bine, amintește-ți ce-ai făcut ieri. Să nu zici că nu ai fost avertizat.

  28. Old John Wheel 15 February, 2012 at 12:25

    Pssst!!! Mai terminați-o, măh, cu gălăgia!!! Mă strigați de azi dimineață, sughit de nu mai pot și-mi speriați fefelantu’, că încă-l mai pândesc, să-l prind întreg, cu toate swaroav-sechelele pe el!
    I-am pus o capcană, o bucățică de brânzică sub un borcan sprijinit p-o nucă, da’ al dreaq animal nu vrea să-și bage botu’! Parcă văz că nu mă primește Simona azi acasă.
    Sssst! Liniște!

  29. sebra 15 February, 2012 at 12:25

    @N.A.:
    Ne e ruşine cu tine!
    p.s. nici bonuri de masă nu mai avea??

  30. Dan1 15 February, 2012 at 12:29

    @Raluca: Asta înseamna – daca nu ma-nsel – câte 1,5 ursuleti de la fiecare Fat Frumos! Romantic! =))

  31. ralu 15 February, 2012 at 12:52

    @Old John Wheel: Nu-ti dai silinta suficient de mult! Cu armele astea mergi tu la vanatoare?

  32. N.A. 15 February, 2012 at 13:10

    @sebra: Nu. Era ditai directorul, cu ditai salaru’, n-ar fi crezut nimeni ca i se poate intampla asa ceva. :))

  33. sebra 15 February, 2012 at 13:25

    @N.A.:
    Noroc cu tine că ai dărâmat mitul ăsta. =))

  34. leroiv 15 February, 2012 at 14:01

    @N.A.:
    aha…asa am aflat ca esti moldoveanca!!! placinte poale in briu stii sa faci??

  35. Camelia 15 February, 2012 at 14:26

    eu as ramane la ciocolata..doar sa ma uit la ea… ca si asa NNa mi-a promis clatite si nu s-a tinut de promisiune :)) il las fara comunicatii :))

  36. Simona Catrina 15 February, 2012 at 14:36

    Deci voi reveni, elefanteii merita update.

  37. N.A. 15 February, 2012 at 14:41

    @leroiv: Doar o jumatate din mine. Neexplorata indeajuns. Jumatatea. 😀
    Placinta inca n-am facut-o (nu exact modelul asta), dar e pe lista de “must do”-uri culinare.

  38. N.A. 15 February, 2012 at 14:41

    @Simona Catrina: Clar!!!

  39. Raluca 15 February, 2012 at 15:08

    @Dan1: Logic asa ar fi. Practic, ala mare si cu ala micu au fost adusi de unul singur, iar ala mijlociul de altul. :))

  40. Nero 15 February, 2012 at 15:27

    @NNA: iar pantalonii sa fie de fas. ca sa satisfaca cerinta.

    @Raluca: bine ca nu ai primit 2 ursuleti de la 3 feti frumosi:D

  41. mifty 15 February, 2012 at 17:10

    @Belle d”Imagination: o p..ppp…pendulă??? 😀
    sau pp…pp….patrulă??
    sau… țeasornic, bre, țeasornic!!! 😀

  42. Dan1 15 February, 2012 at 19:59

    @mifty: Pătură! Ce-o fi aşa greu? Pătură! :))

  43. mifty 15 February, 2012 at 20:10

    … ursul păcălit de pulpe!!! 😛

  44. Old John Wheel 15 February, 2012 at 20:20

    Ahhhhh!!! Am reushiiit!!!! Fefelantul a fost rapus!!! Si adus la locul lui!