Postul nu e post destul

Studenților din provincie nu li se întâmplă asta zilnic

Julius Constantinescu

Aseară, la știri, aflu că în vestul țării e prăpăd: ninsori abundente, viscol, ger de crapă pietrele. Ce pleașcă! Pun mâna pe telefon și-o sun pe mama.

– Mamă, tu ai văzut ce-i la voi?

– Da.

Sper că n-ai ieșit din casă azi.

– Ba da, că a trebuit să mă duc până în oraș.

Da’ te-ai îmbrăcat gros, da?

– Normal că m-am îmbrăcat gros, cum voiai să mă îmbrac?

Să ai grijă să n-aluneci!

– Nu-i așa rău la noi, nu-i ca la Arad și la Timișoara, încolo.

– Oricum, să ai grijă. Ia zi, AI MÂNCAT CEVA AZI? CE-AI MÂNCAT?

– Ha-ha-ha!

– Nu râde, că eu n-am mâncat nimic azi.

– Cum adică n-ai mâncat nimic azi??

– Am alergat toată ziua prin oraș cu mașina.

– Nu puteai să te duci fără mașină? Ai văzut câte accidente sunt acum!

Recunosc că aici am fost tentat să răspund „știu, chiar azi era să intre un bou în mine”, dar m-am abținut fiindcă sor-mea aia mică a terminat sesiunea cu 10 și e un contracandidat serios la titlul de copilul preferat al lunii februarie. O să-i arăt sâmbătă cine-i șeful, când o s-o sun pe mama și-o să etalez armamentul greu: „n-am fumat nici o țigară azi, n-am avut chef”, „nu mă duc nicăieri, ce, sunt nebun să ies pe vremea asta?” și „mama, mi-a ieșit un ostropel super!”.

PS: Sor-mea, sesiune cu 10 s-a mai făcut, hai cu ceva nou.

Share:

31 comments

  1. unmihai 17 February, 2012 at 11:39

    @Julius
    sa te văd cum faci față concurenței când o face un copil :d

  2. camionagiu 17 February, 2012 at 12:08

    Soră-ta termină sesiunea cu 10 fiindcă e soră-ta.

    – Domn profesor, să nu vă supăraţi dacă zilele aste trece frate-meu Julius pe la dvs. să vă jignească cu câteva mii de sincere felicitări.

    cunoaştem

  3. iulian rinder 17 February, 2012 at 12:25

    Julius, super. Dar am o nelamurire. Ai rămas sigurul mohican ce mai scrie texte pe DC sau azi i-ai cocediat pe toţi că nu ţi-au adus lefurile la timp?

  4. Dan1 17 February, 2012 at 12:27

    „n-am fumat nici o țigară azi, n-am avut chef”… Astea-s fumate! Incearca una de-aia grea: “n-am mâncat nicio prajitura azi” =))

  5. Raluca 17 February, 2012 at 12:29

    Da’ serios acu’. Exista vreo mama care sa nu-si sune odorul ca sa-l intrebe daca a mancat sau nu si anume ce?

  6. chocolate 17 February, 2012 at 12:31

    @iulian rinder: pai ia uita-te in dreapta la “echipa” sa vezi ce putini au mai ramas

  7. chocolate 17 February, 2012 at 12:32

    @Raluca: “mama” mea nu m-a mai sunat de la revelion, si atunci i-am raspuns din greseala(eram prea afumat ca sa vad cine ma mai suna)

  8. superAlix 17 February, 2012 at 12:33

    Sa scrie numai Jul, ca el stie…

  9. Raluca 17 February, 2012 at 12:38

    @chocolate: Uau. Eu nu stiu cum sa mai fac ca sa scap de vesnica intrebare “ai ce manca?”

  10. Sanda 17 February, 2012 at 12:43

    nu vinzi nimic, doar te lauzi cu sora ta:)
    esti incurabil de sensibil

  11. NNA 17 February, 2012 at 12:45

    @Raluca: … si ai ce manca? :))

  12. chocolate 17 February, 2012 at 12:48

    @Raluca: sau mai bine zis: iti ajunge toata mancarea asta?

  13. Ina_adevarata 17 February, 2012 at 12:54

    cu “mamă, mi-a ieșit un ostropel super” se creează convingerile de genul: “ce băiat bun, gospodar, serios e el și ce putoare de femeie a găsit. Ăștia bunii nu are noroc, doamnă! Pune numa’ ștoarfele mîna pe ei!”
    Și probabil nici nu îți amintești unde ai auzit cuvîntul “ostropel”.

  14. Lecteriţa 17 February, 2012 at 13:00

    Intre timp, mama lui Julius a primit vestea ca fiica cea mica a terminat sesiunea cu 10. Julius suna acasa:
    – Alo, mama, sa stii ca te-am sunat ca sa iti mai spun cate ceva despre mine…
    – Da’ ce atata graba, ca doar m-ai mai sunat odata, anul asta!

  15. Rada 17 February, 2012 at 13:06

    Acum stim ca ti-ai luat masina din service, ca ai doo surori dăştepte, ca ai gatit ostropel si ca ti-ai sunat mama sa vezi ce mai face. Ai intalnire diseara? 😀

    PS: Dupa asta, sigur nu mai castig nici un concurs pe DC.

  16. Raluca 17 February, 2012 at 13:15

    @NNA: Am prea mult chiar. Si variat.
    @chocolate: Nu-mi ajunge, sincera sa fiu.

  17. NNA 17 February, 2012 at 13:22

    @Raluca: Pai daca ai prea mult poate ai nevoie de ajutoare. 😀

  18. Raluca 17 February, 2012 at 13:26

    @NNA: De Revelion am mancat 3 zile non stop toate bunatatile imaginabile, gatite in casa, colesterol, toate cele. Pentru ca pe 2 ianuarie, pe drumul spre intoarcere, sa ma sune mama sa ma intrebe daca am avut ce manca sau am facut foamea.

  19. chocolate 17 February, 2012 at 13:31

    @Raluca: de revelion am mancat la fel de mult, si nu m-am ingrasat nici macar cu un kg, doar vreo 700-800 de grame :))

  20. Belle d”Imagination 17 February, 2012 at 13:34

    Ehe, asta sună a gelozie între fraţi!

    Cât despre ostropel, ăla e ce se face când dai cu praf de ostrogoţi?

  21. sor'sa 17 February, 2012 at 13:35

    Greșit! Noi nu suntem geloși! Noi ne iubim ca frații!

  22. Bogdan.Cretu 17 February, 2012 at 13:39

    Asa sora sa tot fie, mandria familiei!

  23. NNA 17 February, 2012 at 13:43

    @Raluca: Nu faci bine, o sa te ingrasi. 🙂

  24. NNA 17 February, 2012 at 13:44

    Va rog inca un like pentru Jul sa fie cel putin la egalitate cu Unmihai.
    Jul, hai ca poti. :))

  25. Rada 17 February, 2012 at 14:07

    @sor’sa: Inteleg perfect ce spui! =))

  26. Cristi 17 February, 2012 at 14:31

    @Rada: si eu =))

  27. N.A. 17 February, 2012 at 15:20

    Insoara-te repede, sa vezi ce-i dai peste nas 😀

  28. N.A. 17 February, 2012 at 15:22

    Ia da si tu reteta aia de ostropel >:)

  29. NNA 17 February, 2012 at 15:37

    @N.A.: “Insoara-te repede…” asta e foarte tare. =))

  30. lulu 17 February, 2012 at 15:57

    @sor’sa: Daa, stiu, si am doi frati. Dar din fericire, pe ala geniu l-a incurcat la maternitate :))

  31. femeidecasa 28 February, 2012 at 11:06

    apoi eu atata zic…bine ca nu ti s-a ars OSTROPELUL….SAU AFUMAT?…