Aventurile bravului soldat Julică

Salvați soldatul Julică

Știți că nu v-am cerut vreodată părerea cu privire la ceva – nu mi s-a părut că e nevoie, sunt suficient de idiot s-o dau de gard și singur. De data asta însă chiar nu am nici o idee mai pe unde să scot cămașa. Dar, să vedem despre ce e vorba.

Vă mai amintiți de fetele din agenții cu care mă întâlnesc eu seara prin Centrul vechi, să mai facem și noi un ban cu site-ul ăsta? Ei, una dintre fetele astea m-a sunat astăzi să mă întrebe dacă pot să trec mâine pe la ele, iar eu, dobitoc ca orice bărbat, am zis da fără să stau pe gânduri.

Abia peste vreo oră, când tocmai mă felicitam în gând pentru istețimea de care am dat dovadă întâlnindu-mă cu Simona Catrina azi, am realizat ce zi e mâine.

Să mă duc e moarte curată – sunt vreo cinci sau șase (ghiocei nu pot să le duc, ar însemna să găsesc șase ghiocei foarte diferiți între ei). Să nu mă duc este exclus – aș putea părea meschin, și știm foarte bine că nu sunt.

Fug să mă întâlnesc cu vecina Simona Tache (mâine nu pot, am niște drumuri de făcut, știți cum e). Aștept soluții, ofer la schimb un buchet de sincere felicitări de primăvară.

Share:

70 comments

  1. Fratele Andryusha 29 February, 2012 at 18:08

    Păi, du-te cu nişte bucheţele de sincere felicitări, care-i problema?… =))

  2. Rushenne 29 February, 2012 at 18:15

    Nu as vrea sa spun ca ghioceii nu sunt flori. 😀 Dar vreau sa spun: doar atat??? Si ciocolata unde o lasi??? 😛

  3. Ina_adevarata 29 February, 2012 at 18:17

    Azi am vazut pe FB- cred ca pe la Sebra pe wall- niste martisoare cu poze de manelisti. E o idee din care s-ar putea scoate ceva, ca sa scapi tu cu viata si de Martisorul asta: fugi cit mai e deschis pe la magazine, ia snururi alb-rosu, tipareste citeva poze cu MRU pe niste cartonase inguste, leaga-le cu snururi si ai martisoarele gata.
    Daca destinatara e fan MRU, va aprecia ca ai aceleasi preferinte cu ea. Daca nu e fan, va zice “martisor de umorist, de! Astia si cind trec strada, o trec la misto!”
    O sa imi fii recunoscator pentru solutia asta.

  4. Raluca 29 February, 2012 at 18:23

    Eu zic ca niste flori primavaratice ar rezolva problema.

    P.S. Nu uita ca te astept si eu.

  5. sebra 29 February, 2012 at 18:24

    Puţin îmi pasă cum te scoţi tu cu domnişoarele alea, că nici lor nu le pasă ce mărţişor ne oferi nouă. Sau mâine va fi pe aici doar Simona? Ai fi în stare.

  6. Mary Jane 29 February, 2012 at 18:27

    Te va scapa soarta pentru ca 2012 e an bisect si fetele dau martisoare barbatilor 😀

  7. imperator 29 February, 2012 at 18:28

    1. niste obiecte de arta cu Cafe de Tapioca te scot din orice belea
    2. invata-le jocul ala, domne, cum ii zice? Ah, da “Mima cu pisici”. Sunt sigur ca vor aprecia
    3. cateva numere din Daily Cotcodac, da’ print sa fie.
    4. Cu Cartusel nu ai vorbit inca?
    5. O imprimanta roza.

    Ti-am dat 5 variante. Sau sunt 6?

    Cum sa nu cunosti numarul exact, tocmai maine cand se mai da un colt din Triunghiul ala al mortii?

  8. Dan1 29 February, 2012 at 18:31

    Eu zic sa te duci cu mâna-n qr cu qraj. Ele vor zice:
    – Ia întinde mâna aia! Phuaaa, ai venit cu ea în qr este?
    – Business is business, vei raspunde tu ca un misogin veritabil, iar eu am venit pentru business, nu pentru alte prostii.

  9. Lecteriţa 29 February, 2012 at 18:31

    te duci la o tiganca florareasa si-i zici:
    – Haules baules, mo! ej’ de acord cu mine ca dupa 8 martie incolo, e sezon mort si abea vinzi doo cepe de gladiole, pe zi?
    Bun, facem asea: eu te promovez pe DC, cel mai tare sait din ueb, si tu imi dai acu o galeata de flori!

  10. Dan1 29 February, 2012 at 18:32

    @Mary Jane: Cre’ ca de-aia l-au si chemat mâine! =))

  11. Dan1 29 February, 2012 at 18:34

    @Lecteriţa: “Hau bahtalosule, mai pune s-un palet da felicitari praleo!” :))

  12. Dan1 29 February, 2012 at 18:39

    As mai avea o solutie: tot asa sa te duci cu mâna-n qr si sa le zici de la obraz:
    – Doamnelor, luna asta nu prea au mers încasarile, dar sunt convins ca – prin oferta pe care mi-o veti face acum – acest lucru se va remedia luna viitoare. Daca este asa nu ma veti mai vedea multa vreme ma voi revansa cu câte o surpriza pentru fiecare. Dar luna viitoare.

  13. ionut 29 February, 2012 at 18:39

    Am avut in trecut o stagiara moldoveanca cochetica, draguta si capoasa. De 1 martie, eu, baiat civilizat (departe de mine barbaria de a crede ca femeile pot fi cumparate cu..palcuri de iarba) nu am zis nimic, m-am facut ca ploua .

    Doar 3 zile am reusit sa stau linistit: valvartej, pandind momentul cand eram singur in birou, din tocul usii un cap suparat a inceput sa insire:

    “Sa stii ca nu aveam nevoie de flori sau de martisor, dar ar fi fost totusi un gest frumos! Suntem romani doar, ne-am pierdut obiceiurile? Da, stiu ca aici nu se ofera martisoare, dar nu conteaza: sunt dezamagita!”

    Sfatul meu este : Julius, fii civilizat. Doar nu sunt degeaba astia cu ani buni inaintea esticilor. Daca nu dau martisoare inseamna ca stiu ei ce stiu 🙂

  14. camionagiu 29 February, 2012 at 18:45

    Ştii că ţin la tine. Ştii că te preţuiesc. Ştii că te admir ca scriitor, ca blogger, şi cel mai mult ca Filantrop. De aceea îţi ofer cea mai bună soluţie, singura firească în contextul de faţă, şi mă bucur enorm la gândul că ele citesc aici şi comentariul meu o să te pună într-o situaţie fericită.

    Eşti scriitor, da? Ai blog de umor, da? Toată ziua faci lumea să râdă, chiar dacă n-ai mâncat într-o săptămână decât pesmeţi muiaţi în mirosul unei conserve de ton. Deci natural ar fi să scrii până mâine pentru fiecare fată câte un text amuzant, de minim o pagină A4 cu font 12, dar nu oricum, ci personalizat, perfect pentru ea. Cu autograf, pe hârtie de lux, să-l pună în ramă.

    Hai că nu e greu, mă!
    Succes.

    mwhahahahahahaha

  15. Fratele Andryusha 29 February, 2012 at 18:50

    Acu’ pe bune: trebuie făcut ceva special de 1 martie, în afară de a pune dimineaţa un carton la radiator dacă peste noapte au fost sub minus 7-8 grade?..

  16. lulu 29 February, 2012 at 19:02

    Ce duulce e razbunarea… 🙂
    Maine toate florile vor fi urate(daca nu vrei sa te trezesti la 7, normal), ambalate infiorator si scuuumpe rau; iar martisoarele (ma rog,majoritatea, dar iar nu te vad alergand intre targurile de handmade-uri) sunt niste kichuri. Asa ca: succes! :))

    PS Un tortulet sau un platou cu prajituri te-ar scoate totusi, iar daca te bazezi pe … umorul tau, poti sa duci chiar savarine :))

  17. N.A. 29 February, 2012 at 20:27

    Cate o fotografie inramata cu tine si cu autograf ar sparge gura targului, iti zic io!

  18. N.A. 29 February, 2012 at 20:28

    Dar sa lasam prostiile. Noua ce ne iei? 😀

  19. Mary Jane 29 February, 2012 at 20:29

    @Dan1 aia ziceam si eu. Eram sigura!

  20. Ciprian 29 February, 2012 at 20:35

    Cred că poţi scapi uşor cu câteva mărţişoare muzicale .. şi vorba maestrului Petrescu “joi mi-e imposibil să vă întâlnesc, că mânânc cu un unchi pe care-l moştenesc..”

  21. Belle d”Imagination 29 February, 2012 at 20:38

    Este că acum îi înţelegi pe soldaţii francezi?

  22. anatotparca 29 February, 2012 at 20:47

    La naiba! Sa-i spuna cineva Marelui Mogul, ca am zis io asa: “Pe tine te vor, bre! Tu esti martisorul lor (ca ele stiu ca esti sarac – sarac, da’ nu cu duhu’). Pune-ti baschetii, sepcuta cu paiete; ia-ti casetofonu’; leaga-ti snuruletu’ de un memgru pe care stii ca n-ai sa-l folosesti la intalnire…si in rest…toate sase-s norocoase(?!)!!”
    @camionagiu: Dua, dadadada…! ;))

  23. Cristi 29 February, 2012 at 20:47

    Esti un om mort. 😀
    P.S. serios vorbind ideea lui camio nu e chiar rea. Atasezi si un snur din ala alb rosu. Textele le pui pe hartie sub forma de felicitari (de-alea adevarate nu virtuale) si poate scapi.

    Am si eu o nedumerire. Domnisoarele in cauza nu citesc Daily Cotcodac de ai avut curaj sa intrebi asa ceva in public?

  24. anatotparca 29 February, 2012 at 20:47

    membru, manuta proasta! :)):P

  25. Cms 29 February, 2012 at 20:52

    Julius, mă sacrific eu! Dacă până şi Metalista ne-a confundat, înseamnă că putem face schimb de roluri. Aşa că uite ce-ţi propun: mă duc eu la întâlnire cu fetele de la agenţie, am să le iau şi mărţişor, şi câte un buchet de flori. Tu ai să mergi în locul meu la institut, unde te aşteaptă 23 de colege cu speranţe mari, fiindcă nu le-am dezamăgit până acum aşteptările. Batem palma?

  26. ela 29 February, 2012 at 20:56

    Iulis , nu-ti fa probleme !!! Tu insuti esti un Martisor !

    Trimite duduile aici pe site si le povestim noi , asa cu de-amanuntul toate calitatile tale multe si nenumarate !

    Asa-i fetele ? 😀

  27. ela 29 February, 2012 at 20:58

    @Cms: + Camio

    mare norocos julica !!!

    Cu asa prieteni nu-ti mai trebuie dusmani :D:D:D

  28. lulu 29 February, 2012 at 21:01

    @Cms: Deci cu tine nu s-au chinuit degeaba mama si bunica 🙂

  29. Cici 29 February, 2012 at 21:05

    Jul, mamă, fii atent aici: pui mintea la treabă (2-3 telefoane, adică) şi faci rost de 6 invitaţii la party la mall pentru săptămâna viitoare (hai că poţi, eşti cunoscut, ce dreaq! – ai apărut tu şi la teveu…) ) şi le capsezi frumos câte un şnuruleţ alb-roşu în colţ (nu te panica, e 1 leu bucata). Le cucereşti definitiv. 1 martie ca 1 martie, dar ce BĂRBAT se gândeşte în avans la 8 martie?! huh?! Vei fi genial, zi tu că n-am dreptate 😀
    PS nu dai mai multe invitaţii decât sunt ele de toate, o să pară că le-ai obţinut moka şi te doare la moţul de la bască de invitaţiile alea. Evident, o să-ţi exprimi regretul că n-ai mai multe disponibile şi pentru prietenele lor, că ştii tu mai bine ce fain se distrează ele în gaşcă mai mare, dar asta e… 😛

  30. Simona Tache 29 February, 2012 at 21:16

    Nu mai bine faci o criza de lombosciatica si zaci in pat, pana dupa 8 martie? Ia pune mana si rearanjeaza mobila.

  31. mifty 29 February, 2012 at 21:22

    … de parcă degeaba ai calendarul ăla în orice praștie de telefon… și tot degeaba fuși cel care a avertizat suflarea bărbătească de ”triunghiul morții”, încă de acum țâșpe ani…
    ține minte… asta… e răzbunarea ursulețului de pluș!!!
    ursulețul catifelat cu inima lui Chucky!!! 😀

  32. anatotparca 29 February, 2012 at 21:22

    @Simona Tache: hehe…he! crezi ca n-o facea de Drabobel, daca avea mobila “mutabila”?

  33. pipzn 29 February, 2012 at 21:29

    @Julius
    Nu stiu daca te poate salva cineva. Insa, la ce comentatori talentati ai, poti fi sigur ca epitaful va fi reusit.

  34. Cms 29 February, 2012 at 21:30

    @ela: 2 în 1. 😛
    @lulu: Şi-au călcat pe inimă, săracele. În zona din Ardeal de unde vin, fetele dau băieţilor mărţişoare… :))

  35. Fratele Andryusha 29 February, 2012 at 21:30

    La ce o fi folosind acoperişul de pe Naţional Arena? La rotunjit comisioane?…

  36. pkl 29 February, 2012 at 21:33

    printezi rapid o poza cu fetele. “v-am adus cel mai frumos buchet (de ghiocei?) pe care l-am vazut vreodata” 🙂

    aia cu ghioceii e in paranteza, ca daca fetele sunt trecute de o varsta o sa creada ca faci misto de ele si iti iei posete-n cap.

  37. anatotparca 29 February, 2012 at 21:36

    @Cms: Eu stiam ca in Moldova – cu grai dulshe asteapta baietii snurulete alb-rosii! =))

  38. geo 29 February, 2012 at 21:38

    aham, deci businezmanu nostru a luat o decizie gresita … statusi ceva la candela, ti se trage de la amploaiati sau ma rog de la salariile care nu mai intra la timp pa carduri

  39. ionut 29 February, 2012 at 21:39

    @Simona Tache,@Julius: Pentru ca tot se plangea vecina zilele trecute ca e nescrisa, cel mai frumos martisor cred ca ar fi un buchetel de guest post-uri pe dc:)
    Mai mult ca sigur ca ar tresari de incantare:)

  40. Mitza 29 February, 2012 at 21:41

    Or fi si fetele astea din Ardeal.
    Te-au invitat sa iti ofere martisoare!

    (cms – 23?? 23?? si tu singurel?)

  41. ela 29 February, 2012 at 21:43

    @Fratele Andryusha:

    lasa-le’n saracie de acoperisuri !

    :Chiar nu te impresioneaza dilema lui Julius ? Ce oameni, dom’le , ce oameni…
    :D:D:D

  42. ionut 29 February, 2012 at 21:43

    @anatotparca: da, asa e in Moldova: ele vin cu snurul, iar baietii cu darul:) :p

  43. anatotparca 29 February, 2012 at 21:45

    @Mitza: Il minte, bre, ce ardelence rele. Creca i-au pregatit o biciushca impletita minutios in cele doua culori (pe care nu mai vreau sa le pomenesc) Domnu’ Mogul. domnu’ Mogul sunteti microbist? si daca da, cu cine tineti? =))

  44. Cms 29 February, 2012 at 21:46

    @anatotparca: Eh, ne transformăm tot mai mult în enclave. De la an la an mai pierdem contactul cu câte o zonă, nu se mai află nimic despre ei, bieţii nenorociţi… 🙁

    @Mitza: Boii sunt fiinţe solitare! =))

    @ionut: Să-ţi hie ruşini! De-asta mă întrebai tu de brazilience şi argentinience, ai? [-(

  45. anatotparca 29 February, 2012 at 21:48

    @ionut: in cazul asta: ele vin cu snururile, ca astia mici se zbat tare! :))

  46. anca otulescu 29 February, 2012 at 21:49

    Ofera-le cate o frezie(simbol)si daca te tine punga si bomboane de ciocolata caci poate fetele s-au pregatit sa faca ele cinste

  47. Bogdan 29 February, 2012 at 22:00

    Poti sa-i zici ca esti din Bucovina. Acolo fetele dau martisoare la baieti 🙂

  48. anatotparca 29 February, 2012 at 22:03

    @Cms: dua, sunt de-a dreptu…trista din aceasta cauza, of. 🙁
    He he hehehe heee, mai! tu incerci sa ma pacalesti prin invaluire, stiu eu! Ba eu stiu despre ei, eu stiu si vad tot! muhahahahaaa..!))
    App: Mogulu’ mai ia martisoare? (Nu mai ia nimic, asta era scopu’, intelegeti? sa ne faca pe noi sa aberudizam pe-acilea, ca sa aiba dumnealui la ce sa puna snur, da!)

  49. mifty 29 February, 2012 at 22:13

    @ionut: … nu mai bine un schimb de guest-commenturi???
    că vecina n-are comentatorii irlendezului din dristor, și invers!!! 😀

  50. chocolate 29 February, 2012 at 22:27

    @sebra: daca primesti ciocolata maine ce te faci?

  51. Fratele Andryusha 29 February, 2012 at 22:29

    @ela: Păi, eu am dat rezolvarea din comentariul numărul 1, nu înţeleg de ce vă mai agitaţi atât…

  52. anatotparca 29 February, 2012 at 22:36

    @mifty: 14 sa fie atunci! =))
    Esti enervant, esti peste tot, macar da o idee de martisor, si nu, nu eu, chiar daca port culorile. (:| :p

  53. ela 29 February, 2012 at 22:41

    @Fratele Andryusha:

    gresesc , sau tu nu cunosti cota la dow jones a sincerelor felicitari ?

    o asemenea valoare sigura , stabila si cu potential la niste demoazele numai ca e 1 marie ?

    N-auzisi ca plecam in Irlandia sa bem bere si sa cintam la cimpoi ? 😀

  54. anatotparca 29 February, 2012 at 22:46

    @Fratele Andryusha: Duamni, cati laicuri ai!
    Ai dat spaga, nu? (cat e spaga?).
    Julius (na ca ti-am zis pe nume), inca tragi de “mobile?) =))

  55. Hera 1 March, 2012 at 00:16

    Da-i cu irisi, sunt ieftini si toate pun botu’ la Van Gogh. Daca nu iti citesc blogul, of course.

  56. Ferdinand 1 March, 2012 at 00:33

    Cartușel ai, imprimante ai!
    Tipărește și tu în mai multe exemplare textul cu “Triunghiul morții” și îl faci cadou; livrat în plic, cu semnătura autorului, tot tacâmul!

    Eventual găsești niște plicuri roz cu desene de primăvară…

  57. AGI 1 March, 2012 at 01:30

    Cu ghioceii chiar iese rau. Indiferent ca sunt foarte diferiti sau identici, o sa existe destule obicetii.
    1. “Uite draga, asta ne crede idioate, i-a adus pe toti la fel. Pai noi suntem la fel? Ce vrea sa insinueze? Minte de barbat!”
    2. “Uite draga, asta face diferente intre noi. Pai nu suntem toate femei? Ce vrea sa insinueze? Ne crede idioate? Minte de barbat!”.
    De data asta ai intrat rau in belea. Vad o singura iesire: franghie si sapun.

  58. radup 1 March, 2012 at 06:23

    Nu face prostia să te duci la primele ore. Încearcă mai pe seară când tipele au primit suficient şi sunt deja aburite de atîtea încât a doua zi n-o să mai ţină minte care au fost “restanţierii”

  59. delia 1 March, 2012 at 07:46

    păi eu zic să iei cinci pliculeţe de ness, da iei din ăla 3 în 1, da? că la valoarea ta tu nu te uiţi la bani, le capsezi cîte un şnuruleţ d-ăla şi cu un drum le-ai dat şi mărţişor şi le-ai scos şi la o cafea, ca un mogul adevărat ce eşti.
    şnuruleţu e opţional, poţi să spui că tu nu poţi face niciodată cadou ceva cu alb şi roşu, că nu te lasă inima şi nevasta din craiova.

  60. ralu 1 March, 2012 at 09:18

    Le printezi cate o poezie de-a lui Brumaru, dar cauti cate una pentru fiecare, sa nu fie la fel. Dar le dai cadoul la plecare, ca nu te vad iesind cu bine din intalnirea asta.:D

  61. Suminona 1 March, 2012 at 09:25

    Pai te duci la un magazin de dulciuri , iei vre-20-30 de banuti de ciocolata , si le dai la fete (sa fie neagra ciocolata , si ata rosu cu alb e optionala … ) si te-ai scos .
    Varianta doi , intri nervos in sediu , cu telefonu la urechi tipand din toti rarunchi … “in parcare , ma … da , in parcare ca acolo imi e masina …. nu , nu stiu chiar tot ce mi-o luat , erau niste martisoare , un ipad , si macare de pisica… da ma , aici in fata la sediu lor … numa geamu din spate l-a spart … cu o bordura de a lui gigi , plm stie cu ce l-o spart … ” etc , te fura si pe tine imaginatia sa porti o conversatie cu cineva imaginar si telefonul pus pe silent 🙂 , vre-o 3 min.
    ps. grija mare sa nu fie vre-u politai prin preajma , ca astia trag ca musca la cacat , cand aud treburi din astea …. si neaparat sa fie masina frantuzeasca … peugeot ca altfel nu o sa te creada . 🙂

  62. N.A. 1 March, 2012 at 09:39

    @radup: Nu fii naiv, femeile nu uita niciodata nimic. Mai ales cand e vorba de neprimit flori si cadouri. :))

  63. N.A. 1 March, 2012 at 09:41

    Iar florile si martisoarele trebuie sa fie identice, altfel fiecare o sa fie ofuscata ca alelalte au primit chestii mai misto decat ea.

  64. Dan1 1 March, 2012 at 10:38

    @N.A.: Aia vrusei sa-i zic si eu: sa fie identici ghioceii, ca altfel ies discutii.
    Hai ca sunt curios ce face azi! =))

  65. Cici 1 March, 2012 at 11:43

    a observat cineva ca toata lumea s-a zbatut, a venit cu idei, a comentat sau raspuns la comentariile altora – mai putin Musiu Julius?!

  66. Rushenne 1 March, 2012 at 11:58

    @Cici: Pai el era prea ocupat cu alegerea celui mai bun sfat de pe aici. O sa ne zica diseara ce a pus in aplicare. 😀

  67. Savantu' 1 March, 2012 at 12:44

    Si in scoala generala, si in liceau, la Bistrita fetele ne dadeau martisoare de 1 Martie, iar noi flori/ciocolata de 8 Martie. Cele mai apreciate erau colegele care impleteau singure snururi, din matese rosie si alba. Julius, tu parca provii din Ardeal, nu?? Asa ca cel mai bine, cand intri, zici:
    -Fetele, nu-i asa ca mi-ati impletit fiecare cate un martisor??

    Iar despe Martisor in Bucuresti…
    Acu vreo 30 de ani, impreuna cu amicul Marius (dupa 20 de ani la Los Alamos, acu s-a mutat la oras, la Argonne, langa Chicago).
    Intram amandoi la Romarta, dupa martisoare mai deosebite (facute in general de tineri – si cam flamanzi- artisti plastici). Vedem ce au in vitrina, nici prea-prea, nici foarte-foarte; si Marius ii zice tinerei vanzatoare (noi studenti, cam de aceeasi varsta cu ea):
    – Domnisoara, nu va suparati, ce e in vitrina e OK, dar nu aveti prin spate, ceva mai deosebit, asa ca pentru o fata speciala, iubire unica si nemarginita???
    Tipa se duce, revine cu 3 modele, si intreaba pe care il alege.
    – Doua din astea, unul de asta, si trei din modelul asta.

  68. mihai 1 March, 2012 at 13:35

    da-o de gard. zi ca ai treaba pe undeva prin satu mare sau in alta tara.

  69. Dan1 1 March, 2012 at 18:49

    Julius, te-ai întors? Poti sa ne povestesti?

  70. Cici 1 March, 2012 at 22:56

    @Dan1: eu cred ca n-a scapat teafar… prea nu zice el nimic 😉