Postul nu e post destul

Marea migrație a gândacilor de bucătărie

Julius Constantinescu

Pe vremea când locuiam în Dristor, s-a întâmplat ca vecina de dedesubt (altfel o babă foarte plăcută, sper că între timp a omorât-o cineva) să dea cu soluție pentru gândaci. Acuma, fie soluția nu era de prea mare calitate, fie baba se zgârcise și nu dăduse cum trebuie, cert e că gândacii au supraviețuit în număr mare. Însă, scârbiți probabil de acest gest gratuit de ostilitate, au decis că nu mai vor să locuiască acolo, de vreme ce nu sunt doriți.

Așa m-am trezit cu ei la mine. Mie îmi plac multe animăluțe, dar gândacii nu se numără printre ele, așa că vreo două zile i-am strivit cu cruzime pe unde i-am prins (dacă aș fi un tip mai grețos, v-aș povesti că i-am storcit cu papucul și i-am întins cu piciorul pe gresia din baie; aveți însă noroc că nu sunt). Când am realizat însă că ăia doi, trei care veniseră pe țeavă își aduc și familiile și intenționează să se stabilească definitiv la mine, am trecut la represalii pe scară largă, cumpărând insecticid și aruncându-i fără milă pe scări.

Câteva zile mai târziu, m-am întâlnit cu vecinul de palier, care m-a întrebat dacă la mine n-au apărut cumva gândaci. Am recunoscut cu sinceritate că n-am mai văzut vreunul de vreo zece ani și că, dacă n-ar exista canalul Animal Plannet, nici nu mi-aș mai aminti cum arată. L-am sfătuit să dea cu soluție de gândaci și m-am dus acasă să mai dau o dată, să nu le vină cumva ideea să se întoarcă.

La scurtă vreme, am auzit pe scară o discuție între doi vecini, care se plângeau că fuseseră invadați de gândaci (de unde am dedus că vecinul de pe palier îmi urmase sfatul). În următoarea lună, gândacii și-au continuat pribegia prin tot blocul, ajungând în final undeva pe la etajul 8.

Eu cred că acest exemplu al gândacilor poate explica mult mai bine decât până acum marile migrații ale hunilor, care trebuie că au început în momentul în care chinezii au dat cu soluție de huni. Trezindu-se cu ei pe cap, kușanii și sassanizii au dat și ei, la rândul lor, cu soluție de huni, așa încât, în cele din urmă, hunii au ajuns în Caucaz, iar de acolo în nordul Mării Negre și în Panonia. Din păcate pentru ei, ostrogoții nu aveau soluție de huni, iar lucrurile ar fi ajuns într-un mare impas dacă hunii n-ar fi avut la ei, din întâmplare, nițică soluție de ostrogoți.

Share:

56 comments

  1. Stephanie 7 February, 2012 at 15:22

    “altfel o babă foarte plăcută, sper că între timp a omorât-o cineva”- Mda, ma tem de ziua in care vom deveni dusmani! :))

  2. Rada 7 February, 2012 at 15:27

    Hai sa vedem acum care scrie primul bancul cu gandacii trimisi la razboi. 🙂

  3. Marcica Belearta 7 February, 2012 at 15:28

    Tu ești bine, la mine o venit vecinu de la 5, io stăteam la 4 și mi-o zis că l-am inundat. În altă ordine de idei, la vreo săptămână după incident o venit tot vecinu de la 5 să mă întrebe dacă nu am pierdut un șoricel. De ăla gri, hordinar, nu vreo fantezie a naturii ca unicornii sau alte specii drăgălașe. Poț așa?

  4. NNA 7 February, 2012 at 15:30

    “pe vremea cand locuiam in Dristor” am inteles, mogulul tot mogul. :))

  5. Ina_adevarata 7 February, 2012 at 15:30

    Un gindacel rebegit n-ai adaposti si tu, pe gerul asta…suflet nemilos de instalator ce esti tu!

  6. Ioana 7 February, 2012 at 15:32

    Julius, ariciul face parte din categoria animalutelor iubibile care te pot scapa de gandaci 😉

    Am avut doi si caut o noua achizitie.
    Pe langa beneficiul priceless de face dezinsectie gratuita, sunt extrem de simpatici si usor de intretinut.

  7. Rada 7 February, 2012 at 15:32

    Cultura 3 in 1: lectii de igiena, chimie si istorie in acelasi text.

  8. Cms 7 February, 2012 at 15:34

    De la gândaci la huni, de la huni la ostrogoţi… încă un pas greşit şi te trezeşti cu nişte baclavale drept în faţă! 😛

  9. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 15:37

    Eu am cumpărat în decembrie soluţie anti-gândaci, da’ dau cu ea mai la primăvară că, dacă-i zgândăr pe frigul ăsta, o să se suie în pat să doarmă cu mine.

  10. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 15:39

    P.S.: Asta ar fi şi explicaţia construirii Marelui Zid Chinezesc – gândacii merg pe la muchiile pereţilor, acolo trebuie să dai cu soluţie şi scapi de ei într-o noapte.

  11. dyers_eve 7 February, 2012 at 15:40

    Nu pot gasi un raspuns mai nimerit:
    http://www.youtube.com/watch?v=W_pYWDZpXEQ

  12. BRRC 7 February, 2012 at 15:41

    Valoroasă comparație. Vorbirea în pilde are o eficiență devastatoare.
    Acum înțelegem cu toții, mai bine, cum au ajuns ostrogoții la et.8 și că un hun bun este doar acela storcit cu papucul și întins cu piciorul (totuși… e neapărată nevoie?) pe gresia din baie.
    La treabă, deci!

  13. BRRC 7 February, 2012 at 15:44

    @Ioana: Dimineața, te încalți cu bocancii înainte de coborârea din pat, nu-i așa?
    Cât costă un arici? În viu.

  14. Sabotor 7 February, 2012 at 15:45

    @Marcica
    N-ai inteles tu. Vecinul incerca sa te agate.

  15. Dramoleta 7 February, 2012 at 15:47

    Ce vă mai plac poveştile cu gândaci storciţi 😀

  16. Dramoleta 7 February, 2012 at 15:48

    @Fratele Andryusha: “In pat cu gândacul”! Cred că ăsta-i filmul mimat de pisica aia urâtă.

  17. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 16:17

    @Dramoleta: “În pat cu gândacii Fratelui Andryusha”, ca să fim mai exacţi. :))

  18. Ionel Stan 7 February, 2012 at 16:35

    Asa plangea un gandacel
    In pumnul ce-l strangea sa-l rupa
    Si l-a deschis copilul dupa
    Ce n-a mai fost nimic din el!

    citat din “Gandacelul. De Elena Farago”

  19. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 16:42

    Un titlu mai poetic ar fi fost: “Marea migrație a gândacilor de bucătărie sau Vremea lui Julius Maximus Vodă”.

    “Maximus Superbus”, pardon.

  20. stalker 7 February, 2012 at 16:46

    soluția de ostrogoți se numea “ostropel”?

  21. Belle d”Imagination 7 February, 2012 at 17:42

    Aia e problema gândacilor! N-au domle soluţie de oameni, ca să rămână să se desfete în voie cu Cher.

  22. lulu 7 February, 2012 at 17:47

    Ma asteptam la o parabola despre cititori, jur. Dar si asta cu hunii e buna pana la urma :))

  23. sebra 7 February, 2012 at 17:51

    @lulu:
    Ţi se pare că migrează spre alte site-uri?? Spune, nu de sfii! :))

  24. Laur 7 February, 2012 at 18:01

    Nu cred că asta e o coincidență:

    http://arstechnica.com/science/news/2012/02/revenge-is-ours-extracting-energy-from-a-cockroach.ars

  25. Raluca 7 February, 2012 at 18:03

    Eram in anul 1 cand am vazut primul gandac intr-o baie de bloc (eu la ai mei n-am vazut asa ceva timp de 18 ani). Era in toiul verii, la 5 dimineata. L-am vazut, am trantit usa ca nu cumva sa iasa din baie, am si lipit-o cu scotch ca sa nu o deschida cumva vantul sau vreun cutremur, mi-am facut rucsacul si am plecat din Bucuresti cu primul tren (pe la 6 dimineata). M-am intors peste 3 saptamani, dar nu mai era acolo.

  26. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 18:06

    @Raluca: Se sinucisese între timp, de dor…

  27. Rada 7 February, 2012 at 18:12

    La mine la balcon au venit la un moment dat niste viespi. De-alea mari. Cam cat un deget mic de la mana de mari. Zburau in jurul balustradei de la balcon, fiind interesate de ceva ce mi-a depasit capacitatea de intelegere. Am dat pe partea de sus a balustradei cu un insecticid lichid, in speranta ca or sa fuga. Multe s-au oprit din zbor si au gustat (cu placere parca) din minunatul cocktail. A doua zi au reluat studiul balustradei.

  28. Cms 7 February, 2012 at 18:13

    @Fratele Andryusha: Nu, a murit sufocat! N-a zis fata că a lipit uşa cu scotch? 🙂

  29. Ciprian 7 February, 2012 at 18:15

    @admin Când ai storcit gândacii ăia cu papucul de le-a ieşit toate genele din dânşii nu ţi-a rămas mâzgă din aia şi pe talpa papucului?

  30. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 18:20

    @Cms: Neah, s-a aruncat în sifonul de pardoseală. Disperat, singur, de neconsolat..

  31. lulu 7 February, 2012 at 18:42

    @Cms: @Fratele Andryusha: Unde sunt cavalerii de alta data, care daca ar fi auzit ca tanara domnita a suferit o asa teribila trauma, nu ar fi stiut cum s-o consoleze mai bine. Iar voi?? NU degeaba s-a chinuit Julius cu voi.

  32. Raluca 7 February, 2012 at 18:45

    @lulu: Esti tu ironic/a, dar sa stii ca cei care m-au salvat de gandaci au devenit ulterior eroii mei. 😛

  33. Cms 7 February, 2012 at 18:47

    @Raluca: Adică aricii (cum a zis Ioana ) ? ;;)

  34. lulu 7 February, 2012 at 18:54

    @Raluca: Ironica 🙂 Dar nu ca nu te inteleg. Asta vara m-au invadat niste furnici zburatoare, care mie mi se pareau uriase, Ieseau in casa noaptea, iar dimineata dispareau. Le-am exterminat destul de greu, ca ma gandeam deja ca va trebui sa le dau nume si ma obisnuiesc cu ele.

  35. Raluca 7 February, 2012 at 18:59

    @Cms: Nu. Ca gandaci nu am in casa, altfel m-as muta. Ci doar conjunctural, aiurea, p-afara.

  36. Cristi 7 February, 2012 at 19:06

    @Cms: =)) =))

  37. Sorin 7 February, 2012 at 19:18

    Solutia de huni are efect si pe maghiari?
    Eu nu am gandaci din acelasi motiv pentru care nu am soareci sau amanta: nu au ce sa manance la mine in casa.

  38. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 19:23

    @lulu: Pe vremuri, am avut un gândac de bucătărie care a stat o săptămână într-un sertar, la bucătărie. Nu mai ştiu ce problemă avea, dar în fiecare dimineaţă îl găseam acolo, culcat pe spate, printre linguri, linguriţe şi furculiţe, dând din picioare cu aceeaşi energie. După o săptămână l-am aruncat, nu mai ştiu de ce, probabil mi se făcuse greaţă de la cafeaua de dimineaţă…
    Hmm, ce ziceai? Că trebuie s-o salvăm pe Raluca de la o traumă?!…

  39. Cms 7 February, 2012 at 19:52

    @Fratele Andryusha: Voia doar să primească un pic de atenţie, biet suflet singuratic… 🙁

  40. lulu 7 February, 2012 at 19:59

    @Fratele Andryusha: Si nu i-ai dat un nume? Eu am avut un paianjen Gimi, care cred ca a murit de foame.

  41. Dan1 7 February, 2012 at 20:09

    Banuiesc ca acum terorizeaza locatarii prin Titan deja!

  42. Fratele Andryusha 7 February, 2012 at 20:23

    @Cms: Cred că ce vroia el cu adevărat era să-l întoarcă cineva, ca s-o poată şterge de acolo… =))
    @lulu: M-am ferit să mă ataşez de el, am simţit cumva că relaţia aia nu era făcută să dureze… =)) =))

  43. Dan1 7 February, 2012 at 21:14

    Hai bre, mai asteptam mult recomandarile alea? 😐

  44. Cms 7 February, 2012 at 21:56

    @Dan1: Te plicti? Ţuşti pe facebook, la distracţie! :))

  45. Dan1 7 February, 2012 at 22:10

    @Cms: Biiine, hai ca vine Bula pe feisbuc! :))

  46. Dan1 7 February, 2012 at 22:28

    Mare brânza ce facui io pe feisbuc! 😐

  47. sebra 7 February, 2012 at 22:39

    @Dan1:
    Ce-ai făcut, bre??

  48. Cms 7 February, 2012 at 22:46

    @sebra: O brânză! Nici măcar la pozele mele cu RoseN nu comentă! :((

  49. sebra 7 February, 2012 at 22:57

    @Cms:
    Nici măcar la poza AIA???? :-O

  50. Cms 7 February, 2012 at 23:11

    @sebra: La nimic! 🙁
    Cred că ne îndreptăm spre o serată muzicală DJ Cotco! :((

  51. Andreea 7 February, 2012 at 23:28

    deci, faci piftie animalul cu papucul, ti-l scoti (papucul), si-apoi intinzi ramasitele animalulul cu piciorul?! yuk!

  52. anamaria 7 February, 2012 at 23:36

    @Julius: dar de gustat n-ai gustat niciunul? ca eu stiu niste persoane care au convietuit o perioada cu gandacii si ii mai gaseau prin cafea sau in mancare…;))

  53. JULIUS 8 February, 2012 at 01:27

    @Stephanie: tu ești tânără.

  54. Ionel Stan 8 February, 2012 at 09:39

    Dupa ce am citit articolul am mers acasa si am cautat speriat prin baie si bucatarie gandacii pana cand a venit raspunsul linistitor al sotiei: ” Nu mai cauta draga gandaci ca i-au mancat soarecii pe toti”

  55. Sunshine 8 February, 2012 at 10:49

    Ma bucur ca m-am mutat intr-un bloc fara babalaci. Ce-ar fi sa dam si noi cu niste solutie ca ar fi cine sa plece si de la noi din tara.

  56. anamaria 8 February, 2012 at 11:49

    P.S. cica au un gust deosebit: sunt mentolati ! :))