Postul nu e post destul

Fanteziile de duminică seara ale unui mic mogul de internet

Visez la seara de duminică în care domnii autori se vor perinda prin fața mea pupându-mi mâna și lăsând fiecare pe birou un plic cu texte: „Pentru săptămâna asta, don Giulianni”.



Într-o viață dublă viitoare, îi voi împacheta pe domnii autori în celofan și, înainte să-i tai în bucăți și să-i bag în saci de plastic, le voi arăta pe pereți poze cu victimele lor. „Sebra, îți amintești de ea? O femeie cumsecade. În ziua în care ți-am publicat textul ăsta n-a râs deloc, n-a mai avut chef de nimic biata femeie. Când s-au întors ăia mici de la școală, au găsit-o zăcând inertă în fața calculatorului. Sau Dan1, uită-te la el! După un text de-al tău fără glume n-a mai comentat pe site două săptămâni, nu ți-a păsat deloc că îi dai viața peste cap. Nu minți, nu te-a silit nimeni să faci asta, pur și simplu îți place să scrii prost! De asta ești aici”.

Apoi, voi înșfăca drujba și, sub ochii îngroziți ai domnului autor imobilizat pe masă, voi tăia jumătate din text și-i voi schimba titlul.

Share:

38 comments

  1. Lecteriţa 26 February, 2012 at 21:16

    Concursul de mima cu pisici, acum si cu moguli!

  2. imperator 26 February, 2012 at 21:19

    Oare s-a gandit domnul mogul ca nu cere texte autorilor care trebuie?

    Desi nu inteleg de ce se plange domnul mogul? Pentru ca spune: “Visez la seara de duminică în care domnii autori se vor perinda…” E clar ca e nemultumit doar de DOMNII autori. De doamnele si domnisoarele autoare e multumit.

  3. Lecteriţa 26 February, 2012 at 21:23

    @imperator:
    uiti ca e misogin =))

  4. Raluca 26 February, 2012 at 21:23

    Doamne, cat de bine suna melodia de la The Godfather.

  5. chocolate 26 February, 2012 at 21:24

    care ati mai auzit de “îndrăgitul Eftimie” in ultimul timp?
    Chiar nu vă dă de bănuit disparitia subită a lui?

  6. Adriana Popescu 26 February, 2012 at 21:27

    Don Galinaceo Cotconi, sunt atat de ingrozita, incat am decis ca saptamana viitoare sa-mi iau rockerii si sa fug in Sardegna, “il paese delle rapine” Mai bine rapiti, decat subapreciati! 😀

  7. sorin 26 February, 2012 at 21:27

    Mogul mic??? :O

  8. Marian 26 February, 2012 at 21:38

    @chocolate: si-o fi tras bocanci (de) beton?

  9. lulu 26 February, 2012 at 21:40

    Dap. Si Ariana ma intreba pe mine ce-am fumat…

  10. sebra 26 February, 2012 at 21:42

    Să comenteze autorii. Că-i problema lor.

  11. Adriana Popescu 26 February, 2012 at 21:43

    @lulu: Nu-mi spune Ariana de fatza cu lumea, da?! Restul oamenilor considera ca sunt indulgenta =))

  12. lulu 26 February, 2012 at 21:45

    @Adriana Popescu: LOL scz :))

  13. Dan1 26 February, 2012 at 21:52

    Bre deci textu’ meu (ala cu Matache paica fu ultimu’ ) avea glume, deci daaa? Le scoasera unii la cules, bag sama auz? Le scoasera la cules!
    Da’ oricum, întelesei aluzia, aluzia o-ntelesi bag sama, auz? Pregatesc un text revansard hateristic, în stilul meu, pregatesc vere auz? Se face!

  14. Fratele Andryusha 26 February, 2012 at 21:57

    Dac-ai ridicat atât de sus standardele, ce putem face?… Să scrie numai DJ O’Cotco, că el ştie! =))

  15. Don Galinaceo Cotconi 26 February, 2012 at 22:09

    @Adriana Popescu: pe tine te voi lega de un stâlp în Băneasa Shopping Center și te voi chinui arătându-ți hăinuțe pe care le voi ciopârți ulterior cu o foarfecă uriașă.

  16. Adriana Popescu 26 February, 2012 at 22:10

    @Fratele Andryusha: Mafia irlandeza nu rezoneaza cu cea siciliana! Il vezi pe O’Reilly alergand prin Dublin si strigand “Ma fi’a! Ma fi’a!”?

  17. Fratele Andryusha 26 February, 2012 at 22:11

    @Adriana Popescu: Îl văd, da’ numai la primele ore ale dimineţii, pe la 11 A.M., aşa… =)) =))

  18. Adriana Popescu 26 February, 2012 at 22:16

    @Fratele Andryusha: Atunci nu o cauta pe fiica-sa, ci un un pint de bere neagra, in scop de dregere 😀

  19. N.A. 26 February, 2012 at 22:41

    @chocolate: Sa-nteleg ca n-ai citit articolul asta?
    http://www.dailycotcodac.ro/2011/12/sa-ne-despartim-de-trecut-trolland/
    Iete cum te prinseram cu temele nefacute 😀

  20. N.A. 26 February, 2012 at 22:43

    Da’ macar le pui muzica de-asta buna, cand ii schingiuiesti, da?

  21. ioana 26 February, 2012 at 22:44

    apoi vor urma comentatorii…
    Pai cum, mai, sa nu comentati timp de 2 saptamani, cum sa va luati concediu fara wifi ( Rose’n…) ), sa nu intelegeti conceptul de fan DC?!
    Voi, VOOOOI sunteti de vina, voi mi-ati blazat scriitorii, nu dati like-uri destule si ii descurajati!!! Nu mai pupati voi DC trip in Irlanda, imprimante stricate si cate-n luna si-n stele, nici sincere felicitari!
    NUUUU, nu mintiti, nu va sileste nimeni sa comentati aici, pur si smplu va place sa comentati prost!

    morala? Divide et impera?

    (sau asa cumva suna in latina aia moarta? )
    Mogulule, mogulule…. O revolutie te paste

  22. Adriana Popescu 26 February, 2012 at 23:22

    @ioana: Eu vreau Rock Trip in The Highlands of Scotland! Deci ce trebuie sa facem ca sa-i vedem pe Ripper si pe Fox in kilturi? Si nu, varianta “Ucideti-l pe DJ O’Cotco!” e facila. Asta facem de placere :))

  23. ioana 26 February, 2012 at 23:30

    propun sa negociem doar in particular cu samaritenii, nu asa in vazul lumii 🙂 Pt. caaa… s-ar putea sa fim dispuse sa facem cam multe :”> si nu trebuie sa ne dezvaluim strategia din start >:)
    No, iar am comentat prost. Fug la somn pana nu ma trezesc alungata in beci

  24. Adriana Popescu 26 February, 2012 at 23:34

    @ioana: Eu nu trebuie sa fac foarte multe. Trebuie doar sa zic “te rooooooog”, cu puppy eyes. Dar, pentru binele suratelor, accept negocierea in particular. Crezi ca e ok daca Julius ar fi samariteanul meu? :))

  25. ioana 26 February, 2012 at 23:37

    pt noi, sau pt el?! :->

  26. Adriana Popescu 26 February, 2012 at 23:51

    @ioana: Pentru voi, pentru el… Eu deja mi-am anuntat optiunea 😀 In fine, Julica in kilt ar fi o poezie, dar ma opresc aici, ca sa nu incit fantezia fanelor lui :))

  27. Serban 27 February, 2012 at 00:20

    Da’ Pircă de ce nu mai scrie?
    Și văd că nici George Damian nu se simte prea bine.

  28. JULIUS 27 February, 2012 at 00:26

    @Serban: îți răspund la a doua întrebare: se simte excelent, a fost plecat o săptămână la Chișinău.

  29. Serban 27 February, 2012 at 00:30

    @JULIUS: Ce politician ai mai fi tu!

  30. JULIUS 27 February, 2012 at 00:35

    @Serban: credeam că s-a lămurit de mult chestiunea Pircă: pur și simplu, nu mai dorește.

  31. Serban 27 February, 2012 at 00:40

    @JULIUS: Știam. Și înțeleg (poate). Dar tot rămâne întrebarea “de ce?”.
    Și mai rămâne și faptul că alții doresc.

  32. Cms 27 February, 2012 at 00:45

    @JULIUS: Dumnezeule! L-ai trimis în excursie să vadă dealurile Moldovei? E un avertisment? :))

  33. chocolate 27 February, 2012 at 09:23

    @N.A.: pe 31 decembrie eram intr-o profunda transformare, adica treceam de la starea treaza la cea supraalcoolizata, chiar crezi ca aveam cum sa citesc?

  34. Sorin 27 February, 2012 at 10:22

    Ceea ce povestesti tu acum se intampla deja la Antena 3. Gadea l-a facut pe unul nesimtit in direct si acuma toata televiziunea, in frunte cu Mircea Badea, se chinuie sa-l scoata bazma curata. Si nici macar nu a ras nimeni in acest timp. De fapt am ras, de cate ori il vad pe Gadea serios sau infuriat ma apuca rasul, parca e un copil mic caruia i s-a luat acadeaua. Nu i se potriveste deloc imaginea de intrasigent si dur. Imi e si frica sa ma uit ca am impresia ca din secunda in secunda va izbucni in plans si mie imi e mila de copii nefericiti.

  35. G 27 February, 2012 at 14:28

    Ce trebuie sa faca un muritor de rand ca sa poata publica una-alta la matale in net-gazata, stimate mogul in devenire? Multumiri anticipate pentru raspuns.

  36. Cristiana 19 July, 2012 at 23:02

    Ai mai uitat o victima foarte importanta,Silicon Hills,fatuca saraca,a ramas blocata pe naisuri,si aia numa’ la textele tale,chiar si la alea ce nu necesita citire =))
    P.S. Ai u big Nice de la mine pt Adam Ben Ezra

  37. aleksa 20 July, 2012 at 00:38

    Mamă, mi s-a făcut o poftă de icre cu griiiiiș!

  38. anatotparca 20 July, 2012 at 01:11

    Cu fanteziile tale de duminica, era cat pe ce sa cred ca maine-i luni si ca tre’ sa ma duc la munca! Ce rautacios! =))