Postul nu e post destul

Astenia de iarnă

Adrian Călărașu

De când am dat 25 de kilograme de balast jos de pe mine (55,12 pounds, pentru cititorii Daily Cotcodac stabiliți în Canada, Australia sau Marea Britanie), iubesc din nou căldura verii, în schimb iarna mi se pare un iad, nemaiavând strat protector.

Încerc nenumarate metode pentru a-mi păstra temperatura corpului, însă toate par a fi inutile și mă gândesc serios să-mi iau toate zilele de concediu din urmatorii ani de muncă acum, ca să nu mai fiu nevoit să ies din casă.

Am auzit la tv că, din nu știu ce motiv, nu e bine să consumi alcool în perioada asta. Păi vara nu, iarna nu, dar când, frate??

Am văzut un boschetar care se pișa pe el pe bune în timp ce mergea prin viscol și l-am înțeles!

E atât de frig zilele astea încât am setat termometrul să afișeze în Fahrenheit, dar scârba tot valori negative arată, așa e de frig!

Aș face 5-6 copii chiar acum, în timp ce vorbim, doar ca să mă mai încălzesc un pic.

Inuiții spun că pentru a supraviețui trebuie ca atunci când te îmbraci să faci în așa fel încât să nu îți fie nici frig, nici cald, pentru că vei răci și vei muri dacă-ți va fi prea frig, iar dacă îți va fi cald vei transpira, vei răci și vei muri. Eu le-am încercat pe amândouă, dar nu înțeleg partea cu transpiratul, n-am ajuns acolo.

E frig, dar încerc să găsesc bucurie în lucruri simple. De exemplu, mă încălzește gândul că nu am câine de scos afară. În orice caz, dacă aș avea un câine, mi-aș face datoria față de el.  I-aș da zgarda în dinți, i-aș crăpa un pic ușa și i-aș spune:

– Coaie, cine are blăniță să se descurce! Dă și tu un bip să-ți deschid când te întorci.

Share:

33 comments

  1. Dan1 13 February, 2012 at 08:10

    Bre Călă, aia cu alcoolu’ e o prostie, pă’erea mea! Trage bre un ţoi de palincă înainte să ieşi pe stradă, să vezi căldură atunci! :))

  2. pretender 13 February, 2012 at 08:12

    Vezi daca nu ai blanita ?!

  3. camionagiu 13 February, 2012 at 08:31

    Din pacate, constatam si cu ocazia acestui text ca cei mai bine platiti scriitori DC sunt si cei care n-ar scoate nasucul la ger. Burghejii.
    Eram siguri ca doar Camionagiu va spala onoarea redactiei, ducand ajutoare sinistratilor.
    Tineti aproape pentru un moment de solidaritate!
    Vezi in jurul pranzului cum Andreea Marin a izbucnit in lacrimi in fata Academiei Militare la vederea numeroasei familii a Camionagiului, venita cu tot ce are mai de pret, dar pentru sinistrati!

    Numai pe Daily Cotcodac.

  4. M3bis 13 February, 2012 at 08:35

    @camionagiu: Ce faci tu se cheamă concurenţă neloială!

  5. camionagiu 13 February, 2012 at 08:39

    @M3bis: Cotcodacul e mai presus de interesele partizane! Si apoi, am dat like, inainte sa plec la deszapezire.

  6. Sanda 13 February, 2012 at 08:40

    Adrian Călărașu, te transformi in femeie – alta explicatie nu exista.
    (se stie ca femeile sunt friguroase)

  7. Fratele Andryusha 13 February, 2012 at 08:47

    Vrem termometre în Kelvini! Vrem valori pozitive în viaţa noastră! Jos Guv…

  8. Dan1 13 February, 2012 at 09:18

    @camionagiu: Just trolling, ieri l-am vazut si pe Mihai Albu – pe care stiu ca-l simpatizezi – la Andreea Marin acolo. Cre’ ca venise sa doneze niste pantofi cu cristale Swarovski pentru sinistrate. :))

  9. asteriu 13 February, 2012 at 09:23

    Nu e suficient sa n-ai caine.E bine sa n-ai nici vaca.

  10. camionagiu 13 February, 2012 at 09:25

    @asteriu: adica nici vaci (5) si nici 30 de oi, ca rudele mele care muncesc intr-o zi cat n-am muncit eu toata viata

  11. chocolate 13 February, 2012 at 09:37

    nu e bine de facut copii acum ca nu mai da statul indemnizatii, mai asteapta si tu pana iesim din criza sau macar pana iesim din iarna asta.
    Sau macar pana in 2015, ca tot vine mai repede decat iesirea din criza sau din iarna.
    si daca faci 5-6 copii o sa mai slabesti inca 25 de kg(55,12 pounds) si n-o sa mai ramana din tine decat trista amintire 😀

  12. asteriu 13 February, 2012 at 09:39

    @camionagiu: e mult mai bine sa ai vaci si oi care-ti dau lapte, branza, oua. Cainele iti da numai cacanati si nicio satisfactie.

  13. camionagiu 13 February, 2012 at 09:44

    @asteriu: da ma, dar nici nu-l mulgi, nu dai jos fan din pod pentru el, nu-i gatesti. ii arunci un boţ de mamaliga si doua oase si salut

  14. NOvi 13 February, 2012 at 09:48

    @asteriu: Ar fi o satisfactie: cand vine primavara si apar “cacanatii” de sub zapada prin toata curtea poti spune ca au iesiti ghioceii.

  15. Dan1 13 February, 2012 at 09:51

    @camionagiu: Crezi tu! Tre’ sa-i cumperi Pedigree Pal si Chappi si alte alea! =))

  16. M3bis 13 February, 2012 at 09:53

    Maxi al meu tocmai mi-a transmis că se pişă pe ea zăpadă. În casă.

  17. Ioana 13 February, 2012 at 10:00

    Eu am zis: daca mai spune careva ca toamna si ploaia sunt deprimante, il bat!

    Cand ma uit la ce e afara, numai mormintele lui Bacovia imi vin in minte, iar toamna mi se pare apogeul frumosului si calmului pentru suflet.

  18. asteriu 13 February, 2012 at 10:05

    Alta problema mare este ca omul n-a invatat vaca sa inoate. La inundatii doar cainele scapa.

  19. Rada 13 February, 2012 at 10:19

    Primele 10 cuvinte sunt esentiale, restul e de umplutura.
    Acu’ te rog sa zici repede cum ai reusit sa slabesti! 😀

  20. N.A. 13 February, 2012 at 10:30

    De fapt, prin textul asta ai vrut sa te dai mare ca ai slabit 25 de kile. Bravo, bre! :))

  21. M3bis 13 February, 2012 at 10:36

    @N.A.: A vrut să se dea mai mic cu 25 de kile, adică.

  22. unmihai 13 February, 2012 at 10:45

    25 kile, 24 like pana la ora asta.. hai 25 cu al meu ca sa fie egalitate

  23. NNA 13 February, 2012 at 11:31

    Observ ca like-urile sunt corelate cu cantitatea de zapada, iar in ritmul asta trebuie sa treci repede la cod rosu, dar stai linistit, o sa te scoata Jul dintre like-uri la primavara pentru ca el nu poate sa plateasca comentarii la nesfarsit 😀

  24. Dramoleta 13 February, 2012 at 11:36

    Dacă ai avea căţel, ai ieşi să-l plimbi prin nămeţi, şi te-ai încălzi. Suficient 5-6 ture de cartier, de 3 ori pe zi.

  25. Belle d”Imagination 13 February, 2012 at 11:47

    Lasă goangele şi zi cum ai slăbit!
    Jos kilogramajul!

  26. ionut 13 February, 2012 at 12:10

    Daca am slabit 35 de kg primesc vreun premiu? :))

  27. Lecteriţa 13 February, 2012 at 12:15

    Ai slabit 25 de kile???? Nici nu mai citesc, mai departe de primul rand.

  28. sebra 13 February, 2012 at 12:56

    Nu e greu să scoţi animalul afară din casă pe vremea asta, e greu să găseşti o căţea în călduri!

    p.s. Nu ne spui şi nouă cum ai reuşit să slăbeşti 25 de kg? Pentru o prietenă întreb…

  29. Cici 13 February, 2012 at 14:07

    @Ioana: neah, eu zic că dacă aud pă careva că se plânge de căldură la vară, îi ondulez oasele la laminorul de tablă. La cald i le ondulez!

  30. Savantu' 13 February, 2012 at 14:20

    Un cititor DC stabilit in Marea Britanie te anunta ca la “cure de slabire” se masoara in stones, nu “pounds”. Ai slabit aproape 4 stones (1 stone approx 6.35 kg); felicitari. Cum ai facut? Te-ai lasat de bere, vin, etc..Nevasta imi tot zice ca astea au multe calorii, si ar cam trebui sa dau si eu jos vreo 2 stones.

  31. Stephanie 13 February, 2012 at 15:28

    Deci cum ziceau si fetele, lasa vaicarelile si explica-ne IN DETALIU cum ai dat jos 25 kile (pozele “before” si ” after” sunt binevenite). Si eu intreb tot pentru o prietena. O prietena de pe Facebook, Raluca o cheama… 😀