Postul nu e post destul

Povara locatarului din Drumul Taberei

Eram anxios și frustrat. Simțeam că se poate întâmpla orice. Ceva foarte rău, din păcate. Aveam o apăsare așa, ca atunci când parcă simți că ceva nasol se va întâmpla. O povară, cum presupun că a avut și Noe înainte de potop. Dar Noe măcar a făcut ce a făcut și ne-a salvat pe toți, mie nici măcar nu-mi venea să mă dau jos din pat.

Anticipam că în orice moment îmi poate fugi pământul de sub picioare. Grele momente și din ce in ce mai dese. Până am aflat, de la niște domni foarte bine intenționați din Guvern, că teroarea mea se va sfârși.

Acum sunt relaxat. Am fost, am plătit, deci de acum înainte apartamentul meu din Drumul Taberei, situat la etajul 3 din 4, este asigurat împotriva inundațiilor naturale și a alunecărilor de teren.

Share:

19 comments

  1. Cms 2 January, 2012 at 14:15

    Dacă le dăm idei domnilor “foarte bine intenționați din Guvern”, o să apară şi asigurarea obligatorie de Apocalipsă.

  2. RoseN 2 January, 2012 at 14:20

    =)) Mda, bine ca mi-ai adus aminte…
    si ce minunat incepe anul cand ai de decartat niste preafrumoase taxe!

  3. Fratele Andryusha 2 January, 2012 at 14:26

    Da, da, în caz că dispar etajele inferioare şi parterul, nişte motoare imense acţionează o serie de elici gigantice care menţin apartamentele asigurate într-o stare de levitaţie perfectă. Care durează până se re-construiesc apartamentele dispărute, se mută vechii sau noii vecini – după caz – şi lucrurile reintră în normal.

  4. sebra 2 January, 2012 at 15:38

    Vecinul de deasupra e natural, nu? Când mă inundă el se cheamă inundaţie naturală?

  5. Serban 2 January, 2012 at 15:48

    @sebra:
    Vecinul de deasupra e natural doar dacă stai la ultimul etaj.

  6. sebra 2 January, 2012 at 16:30

    @Serban:
    După cât de des îmi plouă în casă, mai că aş crede că stau la ultimul etaj.

  7. Marian 2 January, 2012 at 17:14

    @sebra: si daca ultimul etaj e o holograma, si tu chiar stai la ultimul etaj? A?

  8. Lecteriţa 2 January, 2012 at 18:28

    RoseN, garsoniera ta “house of vampire”, la ce categorii de asigurari intra?

  9. Grig 2 January, 2012 at 18:41

    Asigurările astea sunt un rău necesar, era totuşi mult mai util şi mai uşor de gestionat un impozit care să constituie un fond de întrajutorare pentru cazuri de calamnităţi, actualele contracte de asigurare obligatorie au prea multe clauze ce permit asiguratorilor să nu despăgubească.

  10. RoseN 2 January, 2012 at 18:53

    @Lecteriţa: Mah, casuta mea nu e pentru vampiri :))! Si inca nu m-a inundat nici un vecin, dar au vreme, nu-i graba :))

  11. ErRon 2 January, 2012 at 19:02

    @Cms: Pentru persoane, locuinta si masina, separat!:D

  12. dc 2 January, 2012 at 19:36

    “The winter is coming!”
    Pentru asta ai asigurare? 😀

  13. borg 2 January, 2012 at 20:32

    @Lecteriţa: Coparsheu de mahon first class.

  14. RoseN 2 January, 2012 at 20:35

    @borg: MAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

  15. pipzn 2 January, 2012 at 21:14

    @Adrian Calarasu
    Macar acolo mai aveti risc de cutremur asa ca ce sa mai spuna cei care stau in zone unde probabilitatea de a se simti (cat de cat) un cutremur (ca celelate doua variante se exclud din start) este de 0,00009% ?

  16. Lecteriţa 2 January, 2012 at 21:40

    @borg:
    are deja! cu baldachin. ala e patul

  17. borg 2 January, 2012 at 22:03

    @RoseN: Pai pentru o vampiritza dragutza. Ce vrei? Brad nejiluit ?

  18. RoseN 2 January, 2012 at 22:05

    @borg: Poate brad Pitt as vrea eu, dar nah, ma multumesc si cu vreo copie ceva =))

  19. borg 2 January, 2012 at 22:18

    @RoseN: Amu si tu, brad pitt, fii mai originala.