Postul nu e post destul

Vere, nu-s bolnav după avere

Călărașu

Cunosc oameni cu slujbe bune, salarii decente, cu casa lor, fără rate, fără copii și fără alte obligații, care se vaită tot timpul de bani, în condițiile în care le intră în casă lejer un cinci, șase, șapte mii de lei pe lună.

Ce fac oamenii ăia – și alții ca ei –  cu atâta bănet, frate?! Avere? Că nici măcar niște vicii de oameni nu au.

Mie dacă mi-ar rămâne în casă măcar jumătate din banii care intră, aș fi beat tot timpul! Aș trăi zilnic de parcă ar fi ziua mea. De parcă tocmai mi-a născut nevasta. De parcă am câștigat la loto și de parcă tocmai a fugit Băsescu! Asta dacă nu ar fi băncile…
Dacă mi-ar rămâne măcar patru miare pe lună în cont, aș încerca, de exemplu, câte șapte, opt sticle de vin zilnic, din care i-ar plăcea și nevesti-mii măcar un pahar, iar cu restu’ de vin m-aș descurca eu, că-s oenolog ratat și nici nu-mi place să arunc mâncarea. Aș putea lua Steaua înapoi de la Gigi, cu tot cu stadion și aș putea da-o înapoi poporului dacă din venitul familiei mele ar rămâne la mine jumate, înțelegeți? D-aia nu înțeleg lăcomia. Nu iei nimic cu tine atunci când mori, dar strângi avere?

Iar eu sunt acuzat la rândul meu de ipocrizie, că cică pun la saltea, dar nu vreau să recunosc. Vrei să vorbim despre averea mea? Ok, uite cum stă treaba cu averea mea: am nevoie de șaptezeci de mii de euro ca să fiu complet falit!

Share:

33 comments

  1. Cristi 26 January, 2012 at 08:15

    Traieste clipa. 🙂

  2. Suminona 26 January, 2012 at 08:16

    Frumos… asta in situatia in care unii (familie) au venit total de 2700 lei , si asta cu tot cu diplomele de inginer pe care le au pe perete …
    Bag picioru in iliescu , cand o zis in 97 ca tara are nevoie de ingineri … ma cac pe portofelul lui ala gras , sper sa nu ajung sa fiu nevoit sa fac bombe cu toata ingineria mea ca sa am si io un trai mai decent … AMIN

  3. Ina_adevarata 26 January, 2012 at 08:17

    Dacă dau like, mă vorbește lumea: “uite, mă, la nemernica asta, cum se bucură că e Călărașu falit! Las’ că te vede D-zeu, îți vine și ție rîndul!”

  4. iulian rinder 26 January, 2012 at 08:34

    ,,D-aia nu înțeleg lăcomia. Nu iei nimic cu tine atunci când mori, dar strângi avere?”. Total de acord, domnule Calarasu. Iar despre faptul ca ,,Mie dacă mi-ar rămâne în casă măcar jumătate din banii care intră, aș fi beat tot timpul! Aș trăi zilnic de parcă ar fi ziua mea” parca as fi scris eu textul acesta.
    Am o totala intelegere asupra modului echidistant, echilibrat si deontologic in care prezenti problema. Ma duc la o tigara si apoi vreau sa va povestesc ceva despre bani si ficat.

  5. boemul 26 January, 2012 at 08:47

    aprob, aprob 🙂 abia aştept pensia, să umblu beat tot timpul. ar fi cazul să mă pensionez pe la 45 de ani, că n-apuc io nici 60 🙂

  6. NNA 26 January, 2012 at 08:53

    Money for nothing, money for free 🙂

  7. Dan1 26 January, 2012 at 08:54

    “Vere, nu-s bolnav după avere”? 😐
    Pai numai la câte texte ai scris în ultimele zile te-ai umplut de bani cât altii într-o viata! =))

  8. Fratele Andryusha 26 January, 2012 at 09:23

    Ăştia la care le intră în casă 7000 de lei pe lună sunt mici copii. Să vezi milionar în euro cum se vaită să plătească sume de genul 1500 – 2000 de lei, sau cum comentează că are nu ştiu ce taxe restante de ordinul a două-trei mii de euro. Pe bune, e un spectacol fascinant. Am văzut fiinţe umane căutând în gunoi printre resturile semenilor lor cu mult mai multă demnitate decât cea cu care vorbeşte bogatul despre banii săi când are de făcut o plată. Din aia mică, pe care până şi un amărăştean o plăteşte fără să scrâşnească prea mult din dinţi.

  9. chocolate 26 January, 2012 at 09:33

    daca la DC nu se dau salarii, atunci de unde ai atatia bani?
    sau doar indragitul Eftimie scria pe datorie?

  10. dana 26 January, 2012 at 09:35

    Banii nu aduc fericirea, dar o intretin , nu??
    Evident, intotdeauna cel care are bani, se plange ca nu are ( destui) sau cu cate cheltuieli are , asta ca, Doamne-fereste, sa nu iti treaca cumva prin cap sa ii ceri imprumut. Ipocrizie in forma continua. Bleah ..
    Cel care nu are, nu are si gata; mai ia un credit ( doar cu buletinul- ca de aia ni-s pline cutiile postale cu oferte de bani imprumut ) , mai strange cureaua, dar, oricum, nu se plange atata de lipsa lor. Asta e soarta lui, si-o asuma, nu incearca sa para altceva.
    Parerea mea .

  11. Cristi 26 January, 2012 at 10:08

    @dana: Banii nu aduc fericirea, numarul lor aduce.:D

  12. Ina_adevarata 26 January, 2012 at 10:09

    @Fratele Andryusha:
    În mod greșit, inoculezi cititorilor ideea că și bogații plîng, mai ales atunci cînd trebuie sa plătească factura arhitectului. Pentru echidistanță, spune-le și despre partea generoasă a respectivilor: “lăsaț’, domnu’, mai puneț’ acolo un etaj, că cu inspectorii mă descurc io! Nu stau io în mărunțișu’ ăla!” Mărunțișul e, de regulă, de două ori cît factura ta.

  13. chocolate 26 January, 2012 at 10:14

    cand eram mic credeam ca banii aduc fericirea, acum ca am crescut am realizat ca asa este.

  14. chocolate 26 January, 2012 at 10:20

    ia spune tu, Julius, cum sta treaba cu banii ca esti in tema.
    P.S. Acum e momentul sa te lauzi si sa-ti arati calitatile de (mare) producator de bani

  15. Fratele Andryusha 26 January, 2012 at 10:27

    @Ina_adevarata: Nu voiam să aduc în discuţie neapărat pătimirile arhitectului, mi-am adus aminte citind articolul de o discuţie recentă cu o persoană bine situată material şi m-a pufnit râsul. Nu se plânge o mamă când copilul ei e grav bolnav cum se plânge bogatul când trebuie să ducă mâna la portofel. Psihologic şi teologic, e o reacţie absolut explicabilă, totuşi.

  16. dana 26 January, 2012 at 10:39

    @Cristi:
    Ei, na, vorbeam la modul general. Cand zic bani care aduc fericire, evident ca ma refer la o cantitate considerabila. Doar sunt femeie.. =))

  17. RoseN 26 January, 2012 at 10:57

    Ia pune-ti mana si munciti, macar la deszăpezire, sa produceti niste banuti 😀

    (ca de venit n-ati venit aseara la facut ingerasi prin zapada )

  18. Fratele Andryusha 26 January, 2012 at 11:21

    @RoseN: Am muncit un sfert de oră să-mi dezgheţ încuietoarea la portiera din partea şoferului. Vrei să-ţi trimit factura?… 😀

  19. Raluca 26 January, 2012 at 11:26

    @NNA: Chicks, chicks.

  20. Didinutza 26 January, 2012 at 11:27

    Si eu beau in fiecare zi de parca ar fi ziua mea! dupa ce facem temele cu copchii (in anul I de franceza le mai da profesoara cate o poezie de tradus, ca doar suntem un popor de genii) asa ma bucur ca a mai trecut o zi, deci si prin urmare bem obligatoriu !

  21. Raluca 26 January, 2012 at 11:42

    @Fratele Andryusha: N-ai un foehn cu baterii?

  22. Fratele Andryusha 26 January, 2012 at 11:45

    @Raluca: N-am, că-s înconjurat numai de milionari care nu vor să plătească. =))
    Acu’ pe bune – n-am, dar am rezolvat cu o soluţie anti-îngheţ pe care o şpriţuieşti pe gaura cheii până se deschide uşa. Costă 6,5 RON – o avere!!! :))

  23. ela 26 January, 2012 at 12:05

    Uite d’asta imi place mie de francezi : banii sint un “sujet tabu”
    😀

  24. Bogdan.Cretu 26 January, 2012 at 12:49

    Era o vorba mai demult: “Daca dragoste nu e, nimic nu e”..acum, vorba la zis este daca bani “nu e”, nimic nu e…sus paharul..

  25. serban 26 January, 2012 at 14:06

    Autentic. Sau “din autentic”, cum zice de obicei personajul despre care vă povestesc în continuare.

    Omul intră în cârciumă, se uită în jur şi mă-ntreabă:
    – L-ai văzut pe Sile?
    – Nu, zic, nu l-am văzut azi.
    Oftează, se uită împrejur cu jind şi pleacă.
    Peste o oră, vine iar:
    – A apărut Sile?
    – Nu, n-a venit.
    Oftează iarăşi, îşi ia ceva de băut, se aşează şi-mi spune:
    -Am să-i dau nişte bani. Da’ dacă n-a venit, trebuie să-i beau că altfel îi cheltui.

  26. Jo 26 January, 2012 at 14:15

    @ela: e pe naiba, traiesc printre francezi si daca vrei afli imediat cat castiga si cat cheltuie ;)). Nu zic ei din proprie initiativa, dar mai scapa indicii ca-s cam fraierei.

  27. ela 26 January, 2012 at 14:38

    @serban:

    ce va sa zica sa fii cumpatat si econom :D:d:D

  28. Sorin 26 January, 2012 at 15:22

    @Suminona: Diploma mea de inginer nu produce nimic. Nici un leu! Ce sa fac? O sterg de praf saptamanal, ma port frumos cu ea. Am incercat si cu amenintarea cu bataia si tot nu vrea.
    Daca te apuci de facut bombe eu ma bag la cronometru si igniter. Se castiga bine din asta? Adica ai ceva contracte sigure?
    Prietene, sunt asa de sarac ca atunci cand vin hotii noaptea la mine in curte imi e rusine sa ies din casa. Mi-au lasat si biletele cu “ba si noi suntem saraci dar nici chiar asa, las ca data viitoare iti aducem noi niste gaini”.

  29. ela 26 January, 2012 at 15:33

    @Jo:

    Ce ti-a raspuns ultimul fracez pe care l-ai intrebat cit are salariul ? 😀

  30. Stephanie 26 January, 2012 at 16:11

    @ela: Problema se pune altfel, de fapt: pe francezi ii doare-n fund cat castiga vecinul, amicul, colegul de betivaneala, de-aia ii cam deranjeaza cand un nene oarecare e interesat de venitul lor. Pe mine m-a enervat intotdeauna intrebarea “tu cat ai salariul?”, de obicei raspunsul meu fiind “cu ce te ajuta pe tine informatia asta?”.

  31. serban 26 January, 2012 at 16:11

    @ela: Nem tudom.

  32. ela 26 January, 2012 at 16:53

    @Stephanie:

    Vecina , ai dreptate !

  33. ela 26 January, 2012 at 16:54

    @serban:

    hahahaha , nu ‘ teleg ce nu’intelegi !!!