Postul nu e post destul

Sondaj DC: Să-i numărăm virgulele lui Adrian Năstase

Adrian Năstase este unul dintre puținii politicieni români educați, cu un discurs civilizat și un rafinat simț al umorului. Dar nu pentru asta îl urâm noi. Nu vom insista însă asupra defectelor domnului Năstase din respect pentru președintele Băsescu, care, de 7 ani, se străduiește din răsputeri să ne facă să i le uităm. Vom vorbi astăzi doar despre intelectualul subțire Adrian Năstase. Vă spunem sincer că domnul Năstase e printre ultimii oameni din Parlamentul României de la care ne-am fi așteptat să facă vreo greșeală gramaticală, darămite una atât de grosolană ca virgula de mai jos, pusă între subiect și predicat.

Cum noi nu ne-am putut explica în nici un fel asta, vă rugăm să ne ajutați răspunzând la sondajul de mai jos.

[poll id=”28″]

Share:

36 comments

  1. Narcisa 6 January, 2012 at 14:09

    doar una? să pună mai multe, să ajungă la toată lumea! câte o găleată de virgule pentru fiecare cetăţean!

  2. Radu 6 January, 2012 at 14:09

    Mai traieste Adi Nastase? Habar n-aveam…Doamne, pe ce lume traiesc eu? 🙂

  3. RoseN 6 January, 2012 at 14:10

    Sunt asa de fericita sa vad ca domnul R. Cernea o sa ajunga presedinte =))

  4. ela 6 January, 2012 at 14:13

    cam durduliu si cu falcute d-ul acesta nastase , dar butonii de manseta sint asortati cu aerul ginditor si interogativ :

    ” iar sint vedeta pe DC … Julius pretul tau e pretul meu , cit iti datorez ?”

  5. Cristina Ş. 6 January, 2012 at 14:17

    @RoseN: :))

    p.s. dl A. Nastase sa schimbe echipa care posteaza in numele lui pe ici, pe colo .. 😉

  6. N.A. 6 January, 2012 at 14:22

    Tu, de fapt, esti suparat pe lipsa grosolana de virgula de dupa “un personaj”, ase-i? 😀

  7. serban 6 January, 2012 at 14:26

    @Radu:
    Istoricii ăştia!!
    Cum se întristează ei când aud că cineva mai trăieşte!

  8. lulu 6 January, 2012 at 14:29

    Lasati virgula, vedeti mai intai cum se lauda cu cititorii lui. Asta inseamna sa iti curga politica prin vene.
    Se aude domnul Julius?????

  9. serban 6 January, 2012 at 14:29

    Nu e nicio greşeală cu virgula. E un dezacord:
    Zilele acestea, […], a afirmat într-un interviu…
    Corect era “au afirmat”.

  10. Rada 6 January, 2012 at 14:33

    Domnul A Nastase a dorit sa demonstreze ca, intr-adevar, cititorii domniei sale sunt mai mai inteligenti decat scriitorii altora.

    PS: Cernea asta ce da? Galeti, sticle de ulei? In ghioc? Sa stim si noi de ce votam. 🙂

  11. ionut 6 January, 2012 at 14:35

    S-a emotionat stiind ca in Bruxelles se gaseste ciocolata extraordinara. Asa-s barbatii, sunt topiti dupa dulciuri, mai ceva ca femeile 🙂

  12. stalker 6 January, 2012 at 14:37

    așa am o poftă de subminarea economiei naționale 😀

  13. Irinat 6 January, 2012 at 14:46

    Pe mine mama m-a invatat asa: Daca nu esti sigura unde se pune virgula, pune punct. Propozitii scurte si la obiect. Dar asta ar insemna sa inteleaga toti ce scrii/zici. Contrar politicienilor.
    Pe nenea de mai sus nu l-a invatat corect tanti Tamara.

  14. Daniel 6 January, 2012 at 14:47

    @Rada
    Cernea e ceva ecologist, aşa că mă gândesc ca o sa dea iarbă.

  15. Dramoleta 6 January, 2012 at 14:48

    Cate oo, atatea virgule.

  16. Dramoleta 6 January, 2012 at 14:50

    @RoseN: In tandem cu Bucurenci.In campanie ne vor promite oua de tara.

  17. Cristina Ş. 6 January, 2012 at 14:55

    pot sa-l mai votez o data pe Remus?

  18. M3bis 6 January, 2012 at 14:55

    3

  19. RoseN 6 January, 2012 at 15:00

    @Cristina Ş.: Nu poti Cristina, aici noi nu umblam cu manarii, asta e un site serios de pe internet 😀
    Da’ pot eu :))

  20. Lecteriţa 6 January, 2012 at 15:11

    Eu nu scot o vorba, pana nu vine Cougar.

  21. Cristina Ş. 6 January, 2012 at 15:14

    @RoseN: deci e pe bune, cum e concursul cu pisicile, da?
    ca am ceva emotii, nu as vrea sa ma duc linistita la culcare stiind ca Remus conduce detasat si maine, cind ma trezesc … stiti voi

  22. sorin 6 January, 2012 at 15:22

    Mă scuzați că intervin și eu dar nu pot să nu observ că dl. Năstase (cunoscut și sub psudonimul de Bombo) intră în polemică cu un sinecurist! Păi se poate domnule Năstase?:D

  23. Nume (necesar) 6 January, 2012 at 15:56

    “Dar, nu pentru asta îl urâm noi.”

    Virgula asta pusă aiurea cine a înscenat-o? 🙂

  24. Stephanie 6 January, 2012 at 16:06

    Va uitati si voi la o virgula nenorocita! Nu vedeti ca omul foloseste cuvinte à la Tzica, gen “sinecurist”. Acum, cinstit, cati din cititorii DC cunosc cuvantul, fara a apela la DEX online? ;;)

  25. admin 6 January, 2012 at 16:08

    @Nume (necesar): Eftimie!

  26. dyers_eve 6 January, 2012 at 16:08

    Julius, nu-l supara pe Arogant, ca-l stiu cu obiceiuri vanatoresti, si poate o sa ai soarta lu’ Sarbu :)) (tata lu’ Daciana, nu ala de la ProTV).

  27. serban 6 January, 2012 at 16:12

    @Stephanie:
    Doar “si” din faţă nu înţeleg. În rest, e clar. Tot clar e şi de ce nu-i place lui A.N.

  28. Dan1 6 January, 2012 at 16:40

    @Stephanie & @serban: Cred ca e si aici o greseala! De fapt a vrut sa zica pupincu rist! =))

  29. Stephanie 6 January, 2012 at 16:42

    @serban: :)) De fapt e ditamai greseala in titlu! Corect era “Raspuns pentru un și ne-curist și cu un venit de 20000 euro pe luna”. Ce rai suntem!!! Like!!!

  30. edy 6 January, 2012 at 18:29

    Are ceva curaj sa foloseasca cuvantul ”sinecurist”asa pur si simplu…

  31. Cougar 6 January, 2012 at 20:37

    “Adrian Năstase este unul dintre puținii politicieni români educați, cu un discurs civilizat și un rafinat simț al umorului.” – e clar, giulius s-a cuplat cu thalia. muza, nu ailantă.

  32. Dan1 6 January, 2012 at 21:44

    @Cougar: O fi si el vreun sine… sinecurist de-ala? =))

  33. Alinutza 6 January, 2012 at 22:15

    @Cougar: Așaaaa… ei, acu măcar știm cu cine se-nsoară 😀

  34. ErRon 6 January, 2012 at 22:23

    Julius, da-o naibii de viata!:D
    Te iei de virgula lui Nastase??:D
    Si el, nu demult, a recomandat acest blog de pe internet cititorilor lui! 😛

  35. Cougar 6 January, 2012 at 23:33

    aşa ştie giulius să recomande, cu anasîna.

  36. subinus 7 January, 2012 at 19:25

    L-as vota pe Remus Cernea, dar n-are carte de munca facuta inca si presedinte “la negru” n-au decat americanii. In plus sta cu parintii deci ii iese mai rentabil sa plateasca intretinere la Cotroceni .