Postul nu e post destul

Idealul de frumuseţe feminină, lucrat pe la spate

Ionuț Șendroiu

O zicală veche de pe vremea lui Rubens (sau poate chiar de pe vremea dinozaurilor) susţine că bărbaţii sunt de două feluri: cei cărora le plac plinuţele şi cei care nu recunosc asta.

Aşa să fie?!
Privind defilările de pe catwalk-urile din lumea întreagă sau răsfoind revistele de haute couture, ne amintim subit de faptul că, politically correct, ar mai fi un fel de bărbaţi. Ignorat de zicala de mai sus, deoarece, nu-i aşa, ce se pricep ei la femei?!
Culmea este însă că tocmai ei sunt cei care au ajuns să decidă cum trebuie să arate frumuseţea feminină de pe coperta celei mai tari reviste de modă, dând astfel startul campionatului mondial de anorexie. În timp ce toată inflorescenţa cea vestită a sexului frumos îşi înghesuie degetele în laringe de trei ori pe zi, monitorizându-şi atent în oglindă modul în care i se întrevede femurul prin piele, cele două feluri majoritare de bărbaţi ridică din umeri şi schimbă canalul pe fotbal, rugby sau formula unu. Pentru că, nu-i aşa, ce se pricep ei la modă?

Jerseul ăla olive
Tendinţa este evidentă încă din timpul chefurilor de la liceu. Să zicem că frumoasa petrecerii se pregăteşte să plece şi îi cere cavalerului însoţitor să-i aducă “jerseul ăla olive”. Cavalerul revine cu un pulover grena, ceea ce produce o expresie de dispreţ amestecat cu milă pe chipul diafan al prinţesei, urmărit în acel moment cu viu interes de Gigi, Vasile şi Marian. Care se năpustesc în camera cu ţoale, călcându-se pe picioare, să aducă râvnitul jerseu “olive”. Cel mai apropiat de ţel a fost Marian, numai că ceea ce a adus el era o helancă, iar cel mai îndepărtat a fost Gigi, care s-a întors cu un fular mov. Păcat de el, că era băiat drăguţ, cu abdomenul foarte mişto lucrat. Tocmai când devenise clar că mult admirata domnişoară va trebui să se deranjeze să-şi ia singură jerseul, de pe unde l-a lăsat, s-a produs lovitura de teatru: Kostÿ, ciudatul clasei, a adus jerseul cu pricina. Ba, mai mult decât atât, l-a pus pe umerii fetei, cu un zâmbet vag absent, ajutând-o să-l îmbrace.

Pliul de Lamborghini
Cu gurile căscate de diametre variabile, Gigi, Vasile şi Marian au realizat că ciudatul ăla de Kostÿ i-a enervat dintotdeauna, dar, nimeni nu îşi explică de ce, nu l-au caftit niciodată până acum. Deşi au simţit nevoia de foarte multe ori s-o facă, de fiecare dată i-a împiedicat un fel de senzaţie că l-ar bate degeaba, deoarece el nu ar fi capabil să înţeleagă semnificaţia unui pumn în gură. S-ar fi dus dracului toată nobleţea caftelii, ar fi fost ca şi cum s-ar bate cu o fată. Ultima dată când au vrut să-l cotonogească a fost după faza cu Lamborghini. Deci, erau toţi patru la o terasă şi un Lamborghini galben a parcat fix la 10 metri în faţa lor. Din el a coborât un fraier, care nu ştiu unde s-a dus. Ei trei au rămas blocaţi, şi-au aprins câte o ţigară, se uitau la cât de demenţial putea să arate maşina aia. Numai Kostÿ s-a trezit, cu aerul lui de visător:
– Ahhh, dacă pliul din dreapta ar fi fost o idee mai strâns!
– Pneul din dreapta?! Da’ ce-are, băh, pneu’ din dreapta? a întrebat Gigi.
La care, dubiosul de Kostÿ a început să-i explice că el zicea de pliurile de la pantalonii lu’ ăla care coborâse din Lamborghini. Adică, în condiţiile în care sub nasul lui tocmai parcase un mega-Lamborghini, el avea ochi să vadă ce pantaloni purta fraierul care o condusese!

Numărul 43
După cum era de anticipat, Kostÿ a devenit între timp fashion designer, debutând cu o linie de lenjerie intimă pentru bărbaţi. Cu timpul, s-a convins că banii şi faima ar veni în valuri mai mari dacă ar produce şi chestii pentru gagici. La lansarea colecţiei pentru dame nu au onorat invitaţia nici Gigi, nici Vasile, nici Marian, întrucât toţi cunoşteau gusturile îndoielnice ale lui Kostÿ în materie de femei. Fără cur, fără ţâţe, fără şolduri, fără coapse şi minimum 1,95 metri înălţime. Adică, toate top-modelele au trebuit să semene cu Valy, prietenul lui, baschetbalist.
Numărul 43 la pantof a constituit un avantaj la selecţie …

Share:

58 comments

  1. Cata 12 January, 2012 at 08:43

    Lipsa de logica – fomeile ar trebui sa faca o statistica, de genul cati barbati umbla cu manechine. Ar observa ca sunt foarte putini, raportat la populatia generala de barbati. In cazul asta, nu inteleg de ce se chinuie mai toate dragele noastre sa se apropie cat mai mult de idealul “manechinic”, atata vreme cat el nu reprezinta optiunea majoritatii :))

  2. Dan1 12 January, 2012 at 08:46

    Kostÿ… Botezatu? :))

  3. anca 12 January, 2012 at 08:47

    Si matale, domn’ doctor? Apreciezi femeile plinute sau nu recunosti asta? 🙂

  4. Cristi 12 January, 2012 at 08:48

    Valy…Naomi?:))

  5. Old John Wheel 12 January, 2012 at 08:56

    Or să te judece colegii lui Kostÿ, feişioniştii! 😀

  6. NNA 12 January, 2012 at 09:21

    Este foarte important pentru noi barbatii sa stim ca femeile se “dichisesc” pentru ele, pentru colege, prietene, sa nu dea dracu sa credeti o clipa ca o fac pentru noi. 🙂

  7. NNA 12 January, 2012 at 09:23

    Era sa uit, ce drac de femeie este aia, daca nu ai pe ce pune mana. 😀

  8. Gabitzmic 12 January, 2012 at 09:25

    Ah, ce bine ca-s numa` buna ! =))

  9. dana 12 January, 2012 at 09:28

    respect, doctore !! mama lor …=)) de poponauti care dau tonul in moda :))
    Oare stiu ce greu este sa tragi pe tine o pereche de blugi skinny?? Oare vor ca anorexia sa fie ultima fita la moda ??

  10. RoseN 12 January, 2012 at 09:47

    Uaaaaaai domnu doctor sa ne traiesti, nici nu stii ce bine pica articolul asta dupa traditionala cura de sarbatori 😀

  11. lulu 12 January, 2012 at 09:48

    Pai eu nu am inteles daca mai trebuie sau nu trebuie sa dau dau jos alea minim 3 maxim 5 kg. Un tabel cu dimensiuni ideale m-ar ajuta mult. Multumesc anticipat.

  12. boemul 12 January, 2012 at 10:14

    +10 :)))

  13. asteriu 12 January, 2012 at 10:29

    Să fie plinuţe cu mine!

  14. Belle d”Imagination 12 January, 2012 at 10:29

    Dom Doctor, după articolul ăsta, dacă nu aş fi jurat că rămân celibatară tot restul vieţii, te ceream de bărbat! (Nu conta dacă răspunsul era nu, eu tot te ceream)

  15. Cristina Ş. 12 January, 2012 at 10:54

    @Belle d”Imagination: si tu? 🙂

  16. Dramoleta 12 January, 2012 at 10:55

    Pai da, ca nu-i totuna 90-60-90, cu 60-90-90 şi cu 90-90-60.

  17. Dramoleta 12 January, 2012 at 10:58

    Textul este despre femei, despre Kosty, sau şi şi ? 😀

  18. asteriu 12 January, 2012 at 11:05

    Nu e prost cine cere!

  19. Raluca 12 January, 2012 at 11:17

    Moda este despre cum arata o femeie imbracata, chiar daca dezbracata barbatii o prefera asa, mai voluptoasa. Si trebuie sa recunoastem ca orice haina se aseaza mult mai bine daca nu ai forme proeminente. Poti purta absolut orice.

  20. argy 12 January, 2012 at 11:23

    parerea mea ar fi : trebuie sa se gaseasca un numitor comun intre femeia de tip steag (care flutura pe strada la orice vanticel) si femeia de tip marele zid chinezesc (aia pe care daca o prinzi pe acelasi trotuar cu tine , ca sa o ocolesti trebuie sa mergi pe liniile de tramvai , ca mircea lucescu )

  21. ela 12 January, 2012 at 11:32

    eu un singur lucru stiu : ca sa placa barbatilor , femeia trebuie sa aiba tztze , restul e vraja mârii 😀

    Ah si sa fie inteligenta , bineinteles !!!
    😀

  22. Rada 12 January, 2012 at 11:35

    Eu cred ca e pur si simplu o problema de cost si productivitate.
    De exemplu, se iau 15-20 bucati modele standard – 1.90m inaltime, 45Kg, dimensiuni 60-50-60, se croiesc corespunzator toate hainele la aceeasi marime (de aici rezulta imbunatatirea productivitatii si, prin urmare, scaderea costului) si li se da drumul pe scena.
    Avantaje aditionale:
    – manechinele sunt interschimbabile si usor de inlocuit in cazul unui accident neprevazut (cum ar fi lovirea de un colt de scaun care va duce inevitabil la ruperea tibiei);
    – hainele prezentate sunt mai bine puse in evidenta, deoarece barbatii prezenti in sala chiar se vor uita la imbracaminte in lipsa de altceva; sotiile lor vor fi de asemenea mai atente la costumatii, nemaifiind nevoite sa-si urmareasca barbatii pentru a vedea la care dintre modele au ramas acestia cu gura cascata;
    – hainele vor arata la fel ca in magazin, atunci cand sunt puse pe umerase, deci vor fi mai usor de identificat de cumparatori.
    De asemenea, costul poate sa scada si datorita faptului ca la prezentarea de moda se asigura numai apa plata, eventual cu lamaie.

  23. Raluca 12 January, 2012 at 11:36

    @ela: Unde-s barbatii aia, ca io n-am gasit niciunul pana acum?

  24. Mary Jane 12 January, 2012 at 11:36

    Daca asa zice domnu doctor, atunci e bine ca nu mai trebuie sa slabesc, raman asa cu fundul bombat si sanii care mi-au crescut dupa ce m-am ingrasat un pic :))

  25. Rada 12 January, 2012 at 11:37

    Salutare Toad3r, ce mai faci?

  26. Alex 12 January, 2012 at 11:42

    @argy : Numitorul comun ar putea fi forma corpului : daca femeia e bine proportionata, adica are o talie bine definita, (vezi forma unei sticle (de sticla) de Cola ), atunci masa poate fi sub sau peste cea ideala (exista totusi niste limite si aici) iar ea poate fi totusi atragatoare. QED 😀

  27. ela 12 January, 2012 at 11:52

    @Raluca:

    hihihi , ai uitat ca prin definitie , barbatii sint rusinosi si timizi ? 😀

  28. Raluca 12 January, 2012 at 11:59

    @ela: Mai, nush. De isteata, sunt isteata. Atat de isteata incat am mirosit infidelitatile inca de la stadiul de incercari. Tate am, prea mult chiar, de nu pot purta si eu un decolteu mai frumos, ca par vulgara. Si cu toate acestea, prietenii mei voiau femei fara sani. Si un pic mai prostute.

  29. Cristina Ş. 12 January, 2012 at 12:24

    @Raluca:
    of, of, Raluca … nu stiu cum ii zice in romana, dar in germana e “neurotischer Wiederholungszwang” …
    mai departe ma autocenzurez ca deja mi-i inchipui pe luzerii cu care ai avut de-a face, am in fata portretele lor :))
    da-i incolo, cauta un baiat calumea, asa ca dr Sendroiu ;;)

  30. Alex 12 January, 2012 at 12:30

    La fel cum femeile se imbraca si se aranjeaza pentru alte femei (sic!) asa si barbatii isi cauta femei care sa nasca invidie in ochii altor barbati (eventual a unora mai de succes ca ei). Deci, daca impresia generala e ca fotomodelele sunt placute de toata lumea, genul lor o sa fie la mare cautare. Daca schimba cineva de maine paradigma, sa vezi ce repede se aliniaza si gusturile 🙂

  31. Raluca 12 January, 2012 at 12:37

    @Cristina Ş.: Si traducerea? 😛

  32. Cristina Ş. 12 January, 2012 at 12:53

    @Raluca: pai asta e, ca n-o stiu, e un fel de repetition compulsion .. ideea e ca vei cauta un anume gen de barbati/femei againa and again pina rezolvi ceva pending din trecut .. dar nu conteaza, important e ca dr Sendroiu e baiat calumea >:D<

    pfff .. rusinos, n-am fost in stare sa scriu un text intreg in romana! trebuie sa fac rost de dictionare specializate ..

  33. ela 12 January, 2012 at 13:15

    @Raluca:

    Stai linistita , vorba lu’ mama mare : ” paguba’n ciuperci …”
    😀

  34. lacrima 12 January, 2012 at 14:06

    N-am mai ras demult cu atata pofta :))))))) multzam:))))))

  35. Lecteriţa 12 January, 2012 at 14:11

    Sunteti de acord cu faptul ca televizorul ingrasa, da? Bun! Plecand de la chestia asta, imaginati-va cum arata anorexicele in realitate. Multi ati vazut, probabil, manechine (in realitate) Nu ma refer la alea de prezinta chiloti de nylon prin cluburi; sanziene si pestrite. Vorbesc de manechine-manechine. Eu am inceput sa plang de mila lor, jur! La deschiderea Fashion Club in Chisinau, la sf. lui noiembrie, au defilat niste profesioniste. Nu mai vazusem niciodata manechine live.Fiecare avea 40 de kile. E hidos, felul in care arata.Mi-a fost mila de ele, de ambitia lor.

  36. serban 12 January, 2012 at 15:01

    Cum dracu’ or face unii de se pricep aşa bine la femei?!
    Deci Kostÿ, don’Doctor?

  37. Cristina Ş. 12 January, 2012 at 15:15

    @Lecteriţa: eu am vazut o singura manechina, fosta actualului fost. cica facea parte, cu ceva ani in urma, din top 10 in Romania .. si era asa mishtooooo!!! avea de toate, si t**e, si c*r, si .. si… si nici un pic de celulita! am inceput sa pling de mila mea 🙂

  38. Stephanie 12 January, 2012 at 15:16

    @Cristina Ş.: :)) Nu pot intelege de unde impresia ta despre Sendroiu! Adica, din cate pricep eu, Doc este un tip blajin, genul “insurabil”, baiat de casa etc., nu? Dupa parerea mea ( N.A., unde esti , fata?) e mai degraba genul cu care sa faci o nebunie gen sa te blochezi cu el in liftul care urca spre varful turnului Eiffel si sa faci un sexulet acolo sub “ochii” camerelor de supraveghere, iar dupa aceea sa-i scoti ochelarii aburiti si sa-i stergi cu maneca, in timp ce politistii va pun catusele! :))
    Doc, fundul meu mare iti multumeste pentru articol ! :))

  39. Lecteriţa 12 January, 2012 at 15:31

    @Cristina Ş.:
    O fi fost fotomodel! Alea sunt superbe, au de toate, ca prezinta costume de baie, parfumuri, masini, alea-alea. Dar manechinele de podium sunt niste umerase. De unde dracu celulita, direct pe femur?

  40. Cristina Ş. 12 January, 2012 at 15:39

    @Stephanie: said ” ..e mai degraba genul cu care sa faci o nebunie gen sa te blochezi cu el in liftul care urca spre varful turnului Eiffel si sa faci un sexulet acolo sub “ochii” camerelor de supraveghere, iar dupa aceea sa-i scoti ochelarii aburiti si sa-i stergi cu maneca, in timp ce politistii va pun catusele! laughing ” … vaaai!! :”>

    @Lecteriţa: “celulita direct pe femur” :))

  41. dracsor 12 January, 2012 at 15:44

    partea cea mai tare e ca daca intri intr-un magazin, gasesti haine pentru femei normale, chiar usor voluptoase. aratati-mi si mie un blug/fusta cu talia 60 cm si va duc la cea mai tare cofetarie din batranul Bucuresti.

    concluzia este ca, daca esti anorexica, nu ai cu ce sa te imbraci, deci trebuie sa pui ceva kile pe tine pentru ca dezbracata nu poti merge pe strada. daca esti slaba de la mama natura, ai rupt cuiu.

  42. N.A. 12 January, 2012 at 15:51

    @Stephanie: =)) =)) =)) Da, da, subscriu, nici eu nu l-as vrea pe don’doftor de sot! Nu pare genul de sot comod sau amuzant, a bombanit cam des impotriva sotilor care-si asculta muierea :))
    Doctor de familie, in schimb, da! ;;)
    … ca mai multe nu zic, ca mai citeste lumea pe-aci… ;))

  43. N.A. 12 January, 2012 at 15:58

    Pfuuuu, acum mi-am dat seama! M.u.i.ere ca un fel de fomeie, breeee! :))

  44. N.A. 12 January, 2012 at 16:00

    Dar manechinuitele nici nu trebuie sa semene a femei, trebuie sa semene cat mai mult a umerase, ca doar asta e treaba lor, sa tina hainele. Cica orice haina, oricum ar fi croita (deci si prost), pica de o mie de ori mai bine pe una slaba..

  45. serban 12 January, 2012 at 16:34

    @N.A.:
    Şi mie-mi place când pică.

  46. serban 12 January, 2012 at 16:35

    @Doc:
    #*^$@^%%#@ de concurs!!

  47. N.A. 12 January, 2012 at 16:41

    @serban: =))

  48. lulu 12 January, 2012 at 19:02

    @Stephanie: Nu ai nevoie de camere, vor fi ochii celor omiesasesutesiceva de kilograme(parca) de persoane platitore de bilet. Deci realitatea bate fantezia =))

  49. Raluca 12 January, 2012 at 19:19

    @Cristina Ş.: Pai daca e cu rezolvarea chestiilor pending din trecut, toata viata cred c-o sa ma chinui, caci cred ca am un dublu complex oedipian. Adevarul este ca totusi mi-am ales acelasi gen de barbati – frumosi fizic (blonzi, ochi verzi, trasi la sala, minim 1.85), extrem de inteligenti, sarcastici, vii. Dar si nestatornici. Om vedea cine va rupe blestemul, momentan fug de oricine nascut intre 10 si 20 octombrie.

  50. Cristina Ş. 12 January, 2012 at 20:04

    @Raluca: eh, dac-ai sti cit m-am abtinut sa nu ti-i descriu pe dinsii, exact asa cum i-ai descris tu! sincer! data nasterii e irelevanta 🙂 blestemul il rupi tu impreuna cu cineva, nici cineva singur, si nici tu singura.

    oare dl dr Sendroiu cum arata in realitate? ;;)

  51. borg 12 January, 2012 at 22:14

    Eu nu stiu cum apreciati voi masurile doamnelor si ale domnisoarelor. Dar am observat ca cel mai important criteriu e fundul si nu sanii.
    De altfel am si o metoda infailibila de evaluare, cu care m-am pricopsit in urma proniei divine a barbatilor.
    Se face ca era mai noapte asa. Vara, luna plina. Se auzea o simfonie de greieri si cosasi si freamatul lor misca iarba. Posibil totusi sa fi fost ceva soareci de camp. Vantul abia adia miscand frunzele copacilor. Din cand in cand, in departare, dincolo de cimitir, se auzea ecoul unei cucuvele sticlindu-si ochii dupa rozatoarele din meniu. In masina cu o domnisoara.
    Trazni-i-ar greieri mno, avea fobie la insecte. Deci musai in masina.
    De a doua zi insa am inceput sa observ transformari. Cumva in urma interventiilor tehnice din cursul noptii, cumva, nu stiu cum, s-a dereglat (de fapt tunat :D) senzorul de greutate din scaun. Prima data nu am bagat in seama, am zis ca deh, marfa nemtzeasca proasta. Dar apoi am inceput sa pricep toata schema. In momentu in care se pune o domnisoara pe scaun, daca nu e fundu corespunzator, indiferent de greutate, se aprinde un bec de avertizare pe bord. Totusi, ramane cuplat airbagul :P.
    Asa ca m-am facut cu un instrument extraordinar. Si inca integrat foarte la indemana. Practic te fereste de o gramada de probleme pe tema “m-am ingrasat?”. Imediat cum se aprinde becul deja stii sa ataci problema inainte sa apara: “vaaai, ai slabit, zice si senzoru ca nu mai esti asa de grea”.(sau usoara, dar asta nu e recomadabil pentru sanatate).

  52. N.A. 12 January, 2012 at 23:10

    @Raluca: Lasa, fata, asta e varsta relatiilor gresite, a barbatilor nepotriviti. Altfel cum o sa-l apreciezi la justa valoare pe EL, mai tarziu? 🙂

  53. ionut 13 January, 2012 at 00:14

    @Raluca: Ce noroc ca sunt nascut pe 7 ianuarie, frumos, inteligent, mers la sala, rafinat si cu simtul umorului :))

  54. Nero 13 January, 2012 at 00:28

    Ce text e.d.u.c.a.t.i.v. Pacat ca a picat in plina campanie electorala. Sa scrie numa’ doctoru’ ca el stie. Si mai ales pentru ca la textele lui scapa fetele de complexe 😀

  55. sendroiu 13 January, 2012 at 00:46

    @Stephanie: complimente fundului tau mare :))
    @Cristina Ş.: cele mai bune traduceri din germana se fac tot in engleza 🙂 de exemplu, “neurotischer Wiederholungszwang” s-ar traduce foarte mishto, zic eu, cu unul din versurile piesei Koop Island Blues(“and now I’m looking for you / or anyone like you”)
    http://www.youtube.com/watch?v=Ji0xDg6EVvI
    @Raluca: tzatzele tale au, teoretic, varsta ta biologica: nu se vor simti bine, acoperite precum sanii unei venerabile de 70 de ani … si implicit, nici tu 😉

  56. Teoretic 13 January, 2012 at 01:55

    @Raluca: revin cu drama fetelor frumoase si destepte: aproape niciodata nu dau peste barbati adevărati, ci au parte doar de mizerii umane – mai mici sau mai mari. ..

    @doc: unde e Angola în povestea asta? Aaa, ştiu! Kostÿ era un viitor altor de maimuţele…

  57. Cristi 13 January, 2012 at 08:37

    @ionut: Eu sunt si mai norocos. Nascut pe 13 februarie, urat, prost, neumblat pe la sala, nerafinat(parca-s benzina) si simtul umorului oricum e indoielnic. Asa ca cine-i mai tare? :))
    @sendroiu: cum domnule tzatzele sa aiba varsta biologica. Unde ai vazut copii sa se nasca cu tzatze? =))

    P.S. Doc, e o gluma, normal ca au varsta biologica (exceptie sunt silicoanele)

  58. Cristina Ş. 13 January, 2012 at 11:46

    @sendroiu said: “@Raluca: tzatzele tale au, teoretic, varsta ta biologica: nu se vor simti bine, acoperite precum sanii unei venerabile de 70 de ani … si implicit, nici tu winking”

    vezi,Raluca, ce ti-am zis, e baiat de treaba dl dr, nu asa cum se insinueaza ..him-him .. de consum in lift :))