Câtă cultură!Evenimentul zilei de ieri

Cum s-au opus românii exploatărilor miniere din Transilvania încă de la 1500

George Damian

Fugger este un nume care nu spune mai nimic acum, dar în urmă cu 500 de ani această familie din Augsburg era una dintre cele mai influente familii din întreaga Europă. Fuggerii se ocupau cu exploatări miniere în America de Sud, importau mirodenii din Asia, îi împrumutau cu bani pe împăraţi şi regi. La un moment dat s-au gândit să se extindă şi în estul Europei. Unde, poate n-o să vă mire, au început să aibă mici probleme.

Investiţiile estice au început în Ungaria şi Cehia. La Banska Bistrica, Fuggerii exploatau nişte mine de cupru cu conţinut ridicat de argint, argint pe care îl foloseau pentru monedele ungureşti. În 1525 a izbucnit un scandal monstruos: Fuggerii au fost acuzaţi de nobilimea maghiară condusă de Ioan Zapolya că au scăzut cantitatea de argint din monede (o metodă de spoliere cunoscută, de altfel, încă din Antichitate). Inflaţie, în limbajul modern. Reprezentanţii Fuggerilor din Budapesta au fost arestaţi şi monopolurile firmei suspendate. Un angajat de aici, pe nume Hans Dernschwam, a apucat să avertizeze birourile din Banska Bistrica şi nobilii maghiari nu au mai pus mâna pe registrele şi actele companiei care ar fi putut duce la lămurirea chestiunii.

Fuggerii nu s-au împiedicat de un scandalagiu ca Ioan Zapolya şi au vorbit cu cine trebuia, respectiv împăratul Ferdinand de Habsburg, care le-a dat drept despăgubire în anul 1528 exploatarea minelor de sare din Transilvania. Investitorul Fugger l-a trimis la Turda pe credinciosul Hans Dernschwam să organizeze nemţeşte mineritul transilvan. Primul raport al lui Dernschwam către casa Fugger a adus o veste proastă: convoiul care transporta fondul de rulment al afacerii fusese atacat de o ceată de români, care a furat toţi banii. Raportul lui Dernschwam mai conţine şi alte nimicuri: justiţia nu se grăbea să pună mâna pe românii prădalnici, corupţia înflorea în vămi, lucrătorii furau tot ce le pica sub mână.

PS: Occidentalii ăştia chiar nu pricep sau le place?

Share:

25 comments

  1. Ciprian 10 January, 2012 at 08:12

    Ardeleanul către Dernschwam: Am eu mină de prost? Fii sincer, altfel urmașii urmașilor mei nu te vor lăsa în veci să sapi pe aici!

  2. Dan1 10 January, 2012 at 08:17

    Sincer, eu cred ca Dernschwam a sustras banii si a dat vina pe români, ca asa ceva nu se putea într-o tara de oameni harnici si cinstiti cum a fost tarisoara noastra din cele mai vechi timpuri si pâna astazi! =))

  3. warlock 10 January, 2012 at 09:31

    Eu zic ca e o manarie de-a lu’ Basescu in cardasie cu mogulii

  4. subinus 10 January, 2012 at 09:46

    Au demonstrat cei de la Mithbusters, dupa ce au gasit coji de ‘samanta’ fosilizata, ca de vina a fost Piersic. Si n-a fost jaf, l-au mituit sa taca.

  5. RoseN 10 January, 2012 at 09:53

    Pffff, ma doare capul de la atata coruptie…si totusi concursul? unde-i concursul?

  6. sebra 10 January, 2012 at 10:32

    Cu banii furați au cumpărat șosete.

  7. JULIUS 10 January, 2012 at 10:36

    @Dan1: dacă ai scrie și texte la fel de haioase…

  8. camionagiu 10 January, 2012 at 10:41

    @JULIUS: iar ne ataci, ma, pe noi, cei mai buni comentatori-autori dupe Daily Cotcodac?
    Da ce, tu scrii comentarii la fel de bune ca textele tale?

    tipic romanesc!

    zi Dane si tu

  9. Fratele Andryusha 10 January, 2012 at 10:47

    Era o bandă formată din administratori de bloc, atraşi de mirosul fondului de rulment mai ceva ca rechinii de gustul sângelui din Ocean.

  10. admin 10 January, 2012 at 10:51

    @Fratele Andryusha: care ocean?

  11. Fratele Andryusha 10 January, 2012 at 10:53

    @admin: Planetar.

  12. admin 10 January, 2012 at 10:54

    @Fratele Andryusha: vorbesti ca la Teleenciclopedia.

  13. Fratele Andryusha 10 January, 2012 at 11:00

    @admin: Gândesc şi simt ca la Teleenciclopedia, de asemenea. =))

  14. NNA 10 January, 2012 at 11:02

    Ne-am pastrat traditiile. :))

  15. Dan1 10 January, 2012 at 11:04

    @JULIUS & @camionagiu: Eu urmaresc mai mult potentialul de a se trolla la textele mele, dacât ca textul sa fie haios. Deformatie profesionala (“business oriented”! =))

  16. chocolate 10 January, 2012 at 11:09

    un concurs cu pisici cand bagati ca ni s-a facut pofta

  17. Raluca 10 January, 2012 at 11:48

    Credinciosul Dernschwam a uitat cum sa-si foloseasca abilitatile de mituire (a justitiei), coplesit fiind de frumusetile patriei.

  18. Petronius. 10 January, 2012 at 11:49

    @chocolate inteleg sa iti faca pofta cainii (in Coreea se mananca), dar pisici … ?! Pfui !

  19. Sorin 10 January, 2012 at 12:10

    Cred ca hotia a tinut departe si valurile de migratori. E chiar o legenda cu Attila caruia i-a disparut calul cand facea baie (dovada ca romanii au fost aici primii). Unii istorici naivi cred ca mita a fost invatata de la turci. Eu cred ca a fost invers, de la primul contact cu romanii Imperiul Otoman a inceput sa decada din cauza coruptiei si hotiei functionarilor. In plus au pierdut multe batalii pentru ca soldatii turci luptau cu o singura mana, cealalalta o tineau pe portofel. Apropo, zilele trecute mi-au furat cainele de paza din curte.

  20. Raluca 10 January, 2012 at 13:17

    @Sorin: Interesant e ca el s-a lasat furat.

  21. dyers_eve 10 January, 2012 at 16:17

    Mergand pe firul logic al deductiei, deoarece Fuggerii au furat bani de la unguri, iar romanii de la Fuggeri, rezulta ca romanii au furat bani de la unguri. Dar, ungurii erau cei care stapaneau pe nedrept Transilvania. Ergo, romanii n-au facut altceva decat sa ia inapoi ce era al lor. Q.E.D.
    Dialectica pe fata, ce mai…

  22. Ina_adevarata 10 January, 2012 at 18:40

    Românii ăia care au jefuit convoiul nu erau hoți; erau niște oengiști care militau pentru salvarea mediului. Uite așa ne facem singuri imagine proastă în lume, de cînd ne știm: “românii sînt hoți” în loc de “românii sînt iubitori ai mediului”. Pfff, ce lipsă de patriotism, să îi numești hoți pe acei eroi anonimi ai rîului și ramului românesc!

  23. Jo 10 January, 2012 at 20:14

    astea au fost tehnici de supravietuire si mai ales de iritare a stapanirii straine, ca sa se care naibii odata :)). Ca daca prin arme nu-i poti face sa plece, atunci folosesti tactica parjolirii fantanilor si otravirii campurilor, sparlitul portofelului si nu in ultimul rand, vezi stilul de pe vremea turcilor sau cel al comunistilor, pupatul in fund al cotropitorului dupa care ii spui “du-te linistit turcule si rusule acasa, ca astia-s nebuni, stau eu aici si veghez pentru tine” :)). yeah, rite.
    Bon, lasand gluma la o parte, vrem pisiiiiiiciiiii !

  24. Sorin 11 January, 2012 at 10:57

    @Raluca: Era dresat. M-a costat destul de mult atat dresajul cat si cainele (care era de rasa, o rasa renumita pentru protectia incintelor). Asta nu e totul. In zona se mai fura si cuiele din gard (le duc la fie vechi) iar unui vecin i-au distrus fundatia ca sa scoata fierul beton (dorea sa isi construiasca casa undeva in camp si avea doar fundatia turnata). Anul trecut am cumparat o usa din metal pentru beci, extrem de rezistenta, garantata de producator. A fost furata si aia cu tot cu grilaj si lacat.

  25. Follenvie 12 January, 2012 at 21:18

    @Sorin: unde locuiesti tu , mai exact?