Postul nu e post destul

Ce să nu spui niciodată într-un club de fițe

Simona Catrina

N-am mai fost într-un club de fițe de doi ani. Iar atunci m-am dus fiindcă era suprasarcină de serviciu (organizatorul respectivului eveniment enervant era plătitor de publicitate în ziarele trustului). Mă rog, deci nu merg în cluburi fiindcă este imposibil să nu-mi scape unul dintre următorii porumbei care îi scandalizează pe idio pe cei prezenți. Vă spun acum în exclusivitate ce obișnuiesc să rostesc în cluburi, spre a vă feri măcar pe voi de mânia beizadelelor și-a badigarzilor. Înainte de a strănuta vreuna dintre inepțiile următoare, îndesați-vă o batistă (sau o tequila, după caz) în gura aia bogată.

«Mamă, ce aglomerat e! Nasol!». Strigătura va fi bine primită, cu condiția să scoateți «nasol»-ul din text, să-l înlocuiți cu termenul «cool» și să adăugați un rânjet satisfăcut.

«Ceai verde fără cofeină aveți?». Există, de fapt, și precedente mai dramatice. Legenda spune că, acum câteva luni, un client a cerut un Brifcor. Badigarzii l-au dus într-un loc mai bun și mai drept. Nu l-a mai văzut nimeni de-atunci.

«Fiți amabil, ați putea să dați muzica puțin mai încet?». Sigur că e amabil. Barmanul vă va oferi o pereche de căști de protecție sau o pereche de palme de corecție. Iar în cluburile bune, dacă iei două scatoalce, pe-a treia ți-o dă gratis.

«Auzi, aia e Oana Roman, mă?». Întrebare stupidă, bineînțeles că e Oana Roman.

«Mulțumesc, nu beau alcool, sunt cu mașina». Dacă nu cumva îl aburiți astfel pe un comesean bănuit a fi polițist rutier sub acoperire, să nu vă audă nimeni spunând asta! Veți ajunge batjocura celor care pot demonstra oricând că un bolid atinge suta în numai patru sute de whiskey.

Tot în seara în care am fost în club ultima oară, după 30 de melodii nemuritoare de tipul bumpți-bumpți-bumpți, a început o altă superbă melodie de tipul bumpți-bumpți-bumpți. La care toată masa a nechezat orgasmic: «Ooohhh, e DJ Blend!!». Într-un moment de inconștiență fatală, am răcnit curioasă: «Cine-i ăla?». După numai cinci minute în care gogomănia mea s-a propagat ca un fulger, DJ-ul clubului, aflat desigur sub influența băuturilor narcotice, mi-a făcut o dedicație personală, în aclamațiile (sau așa ceva) tuturor: «Un albastru infinit», cu doamna cântecului românesc, Angela Similea.

Share:

77 comments

  1. Dan1 13 January, 2012 at 08:05

    A, e clar! Era DJ Cotco! :))

  2. boemul 13 January, 2012 at 08:17

    ciudat, cam toate sunt valabile şi în cluburile de rockereleală 🙂 mai puţin cu DJ-ii şi Baloana Roman…

  3. Cristina Ş. 13 January, 2012 at 08:31

    @boemul: Baloana Roman :))

  4. Belle d”Imagination 13 January, 2012 at 09:02

    Io nu mă duc nici în cluburi de fiţe nici în cluburi de roakereală, fiindcă mă enervează aglomeraţia, fumul de ţigară, fiţele şi mai ales zgomotul. (Creierul meu e setat ca bumţi-zgrunţi-f u t n ţ i să fie recunoscut ca zgomot. Iar legea prevede ca la expunere la surse de zgomot de peste 80 de decibeli să porţi echipament individual de protecţie auditivă. Cum acolo se bate de 100 db, aş opina că se impune imperativ să porţi căşti de protecţie din alea super cool. Mai rău decât la războiul de ţesut)

    Recunosc, din când în când mă apucă cheful de zbânţ organizat, caz în care ori joia ori duminica, mă deplasez în unele dintre puţinele discoteci (încep cu S) unde mai e muzică de dans. Unde în continuare mă calcă pe nervi fumul de ţigară şi fiţele, dar măcar port dopuri de urechi. Şi am satisfacţia totală de a vedea cum se oripilează delicaţii.

  5. Costi 13 January, 2012 at 09:42

    Mi-am dat seama ca am imbatranit cand nu mai pot sa citesc ceva fara sa ma ajut de Google, asa ca si un mos care se ajuta de baston ca sa mearga. Who t.f. is DJ Blend???

  6. NNA 13 January, 2012 at 09:43

    @Belle d”Imagination: Ai un razboi de tesut? 🙂

  7. Coix 13 January, 2012 at 09:43

    Eu am fost de cateva ori intr-un club de fite denumit dupa o planta care creste in filmele cu Rambo (la mocangeala, evident), si odata am cerut la bar un pahar de vin. Duduia de la bar ce-si zice barmanita a apucat “un pahar de cocktail” – alea de la Ikea ce costa un leu -, a bagat doua lopeti de gheata in el, si pe urma a turnat vinul.
    Totusi, in cel mai de fite club din Bucuresti, ar trebui ca barman sa stii sa servesti un pahar de vin, ce mama dracului!

  8. Lecteriţa 13 January, 2012 at 09:44

    Prima si penultima oara cand am fost intr-un club de fite, s-a dansat numai pe Baila Morena lui Iglesias si pe Modern Talking, caci aniversatul era din generatia de aur a planetei. Animatoarele au improvizat destul de greu

  9. RoseN 13 January, 2012 at 09:48

    Ce e ala “club de fițe”? ca eu n-am vazut nici unu :-??

  10. Lecteriţa 13 January, 2012 at 09:52

    @RoseN:
    Asta mai lipsea, sa te-nvatam la prostii!

  11. N.A. 13 January, 2012 at 09:55

    Eu ultima oara cand am fost intr-un club – am fost cu voi in Control. E adevarat, nu se pune la fite, da’ m-am distraaaaat! Ar fi mers maxim replica nr. 3.

  12. N.A. 13 January, 2012 at 09:57

    Lansarea celui de-al treilea numar o sa-l rugam pe Julius sa o tina in Bamboo, sa vaz si eu cum e pe-acolo. Pun pariu ca vor fi mult mai multe replici demne de a ne face populari.

  13. N.A. 13 January, 2012 at 09:58

    Oooooffff… Pop.u.lari!

  14. M3bis 13 January, 2012 at 09:58

    @N.A.: Artanu nu avea buton de volum!

  15. Lecteriţa 13 January, 2012 at 09:59

    @N.A.:
    spune tot! nu-i asa ca Jul fredona bumtzi,bumtzi,bumtzi???

  16. emilia 13 January, 2012 at 09:59

    Pe mine nu ma paste riscul:(

  17. lulu 13 January, 2012 at 10:02

    @RoseN: Tu vrei sa smulgi o invitatie, sau acum ca citete taticu gata cu prostiile?? :))

  18. N.A. 13 January, 2012 at 10:07

    @M3bis: Nu erea posibilitati si de buton de volum, stiu.. 😀

  19. N.A. 13 January, 2012 at 10:08

    @Lecteriţa: Daaa, era sufletul petrecerii, dadea in continuu dedicatii muzicale, sarea pe mese, dansa pe cuburi, phiiiii! :))

  20. ErRon 13 January, 2012 at 10:09

    Cred ca cea mai mare greseala e sa n-o recunosti pa Oana Roman din prima!:D
    Si sa crezi, eventul, ca tipul cu care e e frate-su mai mic si vitreg, nu iubitul!

  21. NNA 13 January, 2012 at 10:09

    Mai ce cititori are DC, nu se duc in cluburi (sau foarte rar si atunci obligati), sau mai mult nici macar nu stiu ce este ala club, intr-un cuvant oameni seriosi, pacat ca sunt din ce in ce mai putini. 😀

  22. lulu 13 January, 2012 at 10:11

    Eu ultima oara am fost in club acum vreo doua luni. Si am acceptat sa merg doar pentru ca medicul meu stomatolog, camd a lanst invitatia, avea toate ustensilele la mine in gura. Credeti-ma, nici voi nu ati fi refuzat. Si a fost dragut, pentru ca nu era club de fite, si aveau muzica live.

  23. lena 13 January, 2012 at 10:12

    cine doreste bumpti,bumpti(mi-a placut asta,rau),e invitat din iunie pana tarziu, in noiembrie,la mine acasa; stiu tot playlist ul de la Player&Co.,se aude perfect,pana hat, departe,asa,ca,toata vara,bumpti,bumpti(tare asta),cu parintesca obladuire de la garda de mediu,primarie,etc.

  24. Ina_adevarata 13 January, 2012 at 10:21

    Asa functioneaza reciprocitatea: Simona a aflat cine-i DJ Blend, ceilalti clienti ai clubului au aflat cine-i Angela Similea.

  25. Rada 13 January, 2012 at 10:33

    Deci, va rog sa nu va luati de Brifcor, da?! E marca nationala, ce mama ei de treaba! Pai unde mai gasesti in ziua de azi o solutie de sare de lamaie asa buna?? 😀

  26. NNA 13 January, 2012 at 11:08

    @Rada: Ce vremuri, parca as bea un Cico.:D

  27. ThoR 13 January, 2012 at 11:11

    Daca in locatia respectiva esti doar tu cu Oana Roman, poti sa spui linistit: Mama, ce aglomerat e!!!! Hai mai bine la Drsitor la o shaorma!!! Oana, papusa, iti aducem si tie 4 ?=))

  28. Raluca 13 January, 2012 at 11:22

    @lena: Din Player mai razbate si pana la mine vara, numa’ ca-n general nu ma gaseste acasa.

    Stie careva cum se scapa de senzatia sacaitoare de picoteala? Nu ma pot trezi.

  29. NNA 13 January, 2012 at 11:23

    @ThoR: … sau ce conglomerata e. 😀

  30. NNA 13 January, 2012 at 11:24

    @Raluca: Foarte simplu, te culci la loc. 😀

  31. Rada 13 January, 2012 at 11:36

    @NNA: Just trolling. In generala aveam o colega redenumita “Cico” de un prieten. Deh, struguri acri, ce sa-i faci.

    In alta ordine de idei, Steaua e un club de fite?

  32. ela 13 January, 2012 at 11:37

    Am citit tot , dar nu am aflat nici cine este DJ Blend nici cine este Oana Roman …

  33. NNA 13 January, 2012 at 11:44

    @Rada: Nu stiu sa-ti raspund la intrebare ca eu’s cu Craiova. 🙂

  34. NNA 13 January, 2012 at 11:46

    @ela: Mai bine sa nu afli.

  35. ela 13 January, 2012 at 11:51

    @Rada:

    Cindva , am auzit vorbindu-se despre Steaua Ciobanului dar nu-ti pot spune daca e club de fitze … sau de altceva !

    😀

  36. Old John Wheel 13 January, 2012 at 11:52

    “Club de fiţe”? Pă vremea mea, eheheeeiii… îi zicea “la horă-n sat”, unde pă post de animatoare iereau neşte d-alea cu fote ce de-abia le scoteai de pe ele din rezbelu’ de ţesut şiii…
    Auch!!! Simona, nu dădea! Nu mai fac! [-O< ^:)^

  37. ela 13 January, 2012 at 11:55

    @NNA:

    ma voi multumi cu ce am aflat : DJ-ul este un fan nedeclarat al angelei similea , iar oana roman pare a fi o femeie corpulenta sau poate chiar grasa ! 😀

  38. Rada 13 January, 2012 at 11:57

    @ela: Pai cam indeplniste conditiile: La butoane este DJ Cioby a.k.a. DJ Jiji, e aglomerat la meciuri (si sa nu cumva sa zica “nasol” cineva ca nu mai iese din tribuna), s.a (se verifica si celelalte zise de autor). Am o singura dilema, si anume legata de Oana Roman; ca daca nu e frecventat de ea, atunci nu e club de fite.

  39. ela 13 January, 2012 at 12:09

    @Rada:

    Pai cum vrei tu sa frecventeze Oana Roman un club exclusiv masculin ?
    😀

  40. ionut 13 January, 2012 at 12:10

    @Raluca: Te dumiresti langa cine ai adormit si abia apoi vezi daca e cazul sa te trezesti 🙂

  41. Rada 13 January, 2012 at 12:15

    @ela: Ca suporter, bineinteles! Numai la prostii va ganditi! 🙂

  42. ela 13 January, 2012 at 12:18

    @Rada:

    Vaaaai nu !!!

    …dar din cite am inteles , la calibrul ei poate suporta mult 😀

  43. Old John Wheel 13 January, 2012 at 12:23

    Răi, măh, răi! Nu mai aveţi nimic sfânt în voi! Cum vă luaţi voi de simbolurile naţional-mondeno-clubiste ale poporului degrab’ de cocktailuri vărsător! Pe gât!

    Să vină Dan1, Fratele Andryusha şi Camio, să vă mai bage minţile-n căpăţâni, blasfemiatorilor! 😀

  44. Raluca 13 January, 2012 at 12:25

    @ionut: Ionut, dorm vreo 4 ore pe noapte. Singura, ca mi s-a luat de sforaituri. Si-s moarta toata ziua la munca.

  45. ela 13 January, 2012 at 12:37

    @Old John Wheel:

    Ma simt acuzata pe nedrept si acest lucru mult ma intristeaza
    😀

  46. Cougar 13 January, 2012 at 12:39

    pentru că-s inspirat, şi pentru că tocmai am primit aparatul de fotografiat de la blitz magazine, mă gândesc să deschid o rockotecă numită “laguna albastră”, unde să se-asculte numa’ wagner şi grieg.

  47. ela 13 January, 2012 at 12:42

    @Cougar:

    Alta promisiune ?

    Hm , Hm , Hm !!!

  48. M3bis 13 January, 2012 at 12:42

    @Cougar: Pics or didn’t happened!

  49. Dan1 13 January, 2012 at 12:52

    Ei, dar vad ca mânariile rezultatele concursului de ieri (care trebuiau publicate de aseara) înca nu sunt publicate. 😐

  50. serban 13 January, 2012 at 12:54

    @Dan1:
    Nici asta nu trebuie să spui într-un astfel de club.

  51. Simona Catrina 13 January, 2012 at 12:56

    @Costi: Your special request: http://www.youtube.com/watch?v=QtovqcYKW2Y

  52. Rada 13 January, 2012 at 12:57

    @Old John Wheel: Cum bre sa nu mai avem nimic sfant in noi! Tocmai ce-am luat de dimineata o dusca de apa sfintita la Boboteaza! Am calcat 10 oameni in picioare pana sa ajung la butoi!

    Nota: Bre – formula de politete folosita de tinerii sub 20 de ani pentru persoane trecute de 25 de ani, si adoptata de persoanele trecute de 25 ani ca sa se simta mai tinere.

  53. Simona Catrina 13 January, 2012 at 13:01

    Si pentru toti fanii lui DJ Blend, de fapt :))



    Ma, voi vedeti ca boul asta are 50 de milioane de vizualizari pe YouTube? Avea dreptate DJ-ul nostru sa ma considere hodoroaga!

  54. Rada 13 January, 2012 at 13:11

    @Simona Catrina: Cand ai scris in text de DJ Blend, am crezut ca e vorba de un nume generic – ca doar toti fac mixaje, prin urmare amesteca neste chestii. :))

  55. NNA 13 January, 2012 at 13:30

    @Cougar: Acesta este un mod elegant de a spune “sic, am castigat aparatul foto”. :))

  56. Irina 13 January, 2012 at 13:32

    @boemul: zi-ne si noua ce cluburi de rockereala mai sunt prin Bucuresti! Merci.

  57. Cms 13 January, 2012 at 13:32

    @Simona Catrina: După un minut de “audiţie”, am rămas cu senzaţia că lui DJ Blend i se mai zice şi Muscă.

  58. M3bis 13 January, 2012 at 13:38

    @Cms: =)) DJ Fly.

  59. M3bis 13 January, 2012 at 13:44

    @Simona Catrina: Mi-am permis să-ţi “embeduiesc” iutubul, să nu plece cititorii de pe DC şi să uite să se mai întoarcă!

  60. ela 13 January, 2012 at 13:51

    @M3bis:

    Asa parere proasta ai tu despre noi ?

    Nu vezi cum am intepenit cu totii aici in asteptarea rezultatului concursului cu pisica microbista ?

    Numai pt a avea placerea de a urla MINARIE 😀

  61. Cms 13 January, 2012 at 14:06

    @ela: MIMĂRIE! :))

  62. Cms 13 January, 2012 at 14:15

    @M3bis: Sau DJ Mosquito, ceea ce explică de ce Simona a înţeles greşit DJ Blend în loc de DJ Blândă, cum era corect.

  63. Belle d”Imagination 13 January, 2012 at 14:37

    @NNA

    N-am război de ţesut, nici textilistă n-am fost la viaţa mea, dar am fost auditor OHSAS în 3 firme de gen. Şi-aş zice că pe partea mea de SSM sunt destul de bună!

  64. tigara electronica 13 January, 2012 at 14:38

    Good to know, asta in cazul in care voi fi rapita de extrateresti si dusa intr-un astfel de club, ca altfel over my dead body imi bag nasul in asa ceva :))

  65. ErRon 13 January, 2012 at 14:59

    @M3bis: Mai esti pe-aici, ca vreau sa-mi schimb adresa de mail, da’ sa-mi ramana numele de scena! Cum procedez?

  66. NNA 13 January, 2012 at 15:08

    @Belle d”Imagination: Ok, razboi n-ai, dar o suveica? 😀

  67. Stephanie 13 January, 2012 at 15:45

    Voua va arde de prostii in loc sa iesiti in strada sa-i faceti nu-stiu-ce lui Arafat…

  68. Lecteriţa 13 January, 2012 at 15:59

    @Simona Catrina:
    50 de milioane de vizualizari?
    tre’ sa ies mai des prin cluburi. nimic nu stiu despre DJ-i

  69. ErRon 13 January, 2012 at 16:11

    @Stephanie: Daca e vorba de Raed, mi-ar place sa-mi faca el ceva mie, dar nu interventie de urgenta!:D

  70. dana 13 January, 2012 at 16:30

    Simona,tocmai,intr-un club de fite,cea mai mare fita ar fi sa coamanzi un ceai verde fara cofeina:)

  71. boemul 13 January, 2012 at 16:58

    @Irina:
    Silver Church, Cage Club (fost Live Metal)… în rest n-aş spune “cluburi”, ci mai degrabă baruri sau bodegi, dar mai poţi încerca freedom, harley (fost mes amis), 1974… a, Fire e club şi se mai bagă şi metal din când în când… am mai fost odată prin the jack (dr. taberei, nici nu ştiu dacă celălat mai există). or mai fi 2-3, dar eram cam afumat când am ajuns prin ele şi le-am uitat numele 🙂 prin centrul istoric sigur mai sunt.

  72. cristi 13 January, 2012 at 19:42

    Inca o replica indispensabila: “Doamne, numai copii pe aici…” 🙂

  73. ciprian 13 January, 2012 at 20:18

    Ce ma mai distram eu pe la cluburile de elevi, trollam diafilmele cu povesti,construiam avioane..

  74. Cici 13 January, 2012 at 21:37

    @Simona Catrina, dear, spune-mi cum ai scapat intreaga (la cap) dupa DJ Blend. Aveai Xanax in poseta? Eu am ascultat fix 00:41:00 din mirificul videoclip si simt ca trebuie sa apuc calea manastirilor…
    Si ca sa fiu in linie cu postarea ta de azi, sa stie tot poporul cititor, ca eu in cluburi merg NUMAI cu ocazia sfintelor sarbatori de craciun, cand o gasca aleasa (dintr-un mare colectiv corporatist) ne intalnim in mod organizat intr-un astfel loc de pierzanie intru cinstirea defunctei X-mas party (candva pe banii firmei). N-ati inteles nimic, sunt sigura: nu mai avem petrecere de craciun de cativa ani (c-asa e in tenis), si d-aia ne ducem noi in club (pe banii nostri) si ne prefacem deci ca avem petrecere de craciun. Numai ca anul asta m-a pus pe ganduri faptul ca tineretul credeam ca ma simpatizeaza, dar de fapt ei ma salutau cu “saru-mana” ranjind respectuos deoarece ma recunosteau pen’ca sunt “doamna de la cadre”. Deci la urmatoarea reuniune am sa lipsesc. Deci nu mai am nici un temei sa ajung eu in club, pur si simplu nu ma integrez in peisaj. O sa stau acasa si o sa citesc DC.

  75. borg 13 January, 2012 at 22:53

    @Cici: Io zic sarumana si la pitzi de 18 ani de la magazinu de unde imi iau tigari. Ca asa e frumos. Da asta nu inseamna ca nu ne putem trage de sireturi daca e cazu. Deci nu renunta. Tara are nevoie de tine.

  76. Jo 14 January, 2012 at 00:45

    apropo de bumpti, bumpti, ia sa dam o raita pe la Robotzi, de unde si vine expresia…

  77. Romania Turistica 30 January, 2012 at 17:46

    Bun, si pana la urma, cine era digei Blend ? si ce a pictat el de ar fi trebuit sa il cunoastem ?