Postul nu e post destul

Arta mesajului erotic

Simona Catrina

Nu știu ce frustrări afișez pe față, când merg dimineața spre locul meu de muncă, dar de fiecare dată mă pricopsesc în brațe cu fluturași de la saloanele de masaj. Dau să le spun distribuitoarelor că am fața aia nesatisfăcută strict din cauza salariilor întârziate, nicidecum a neîmplinirii sexuale. Ba chiar dau sa scot din poșetă poza lui Old John Wheel, pentru conformitate.

Dar ele clipesc lent, înțelegător, languros, și insistă tactil (în sensul că-mi îndeasă fluturașul în palme). Mai mult, cred că m-au hipnotizat și mi-au aflat adresa de e-mail, că primesc foarte multe spam-uri cu saloane de masaj erotic. Sigur, toate sunt pentru domni și bărbați, moment la care am intrat la idei și-am ieșit la atac: au aflat pe surse că iubitul meu are nevoie de aditivi erotici, cumva? (Doru, te-ai plâns la cineva că nu te înțeleg?).

Ultimul e-mail pe care l-am primit în acest sens e de la un salon care îmi promite, cu mult drag și multe greșeli de ortografie, o ședință de neuitat.

“Bazandune pe profesionalism, devotament si calitate…”, începe un pasaj tulburător din pliant. Eu am crezut inițial că Bazandune e o procedură rafinată braziliană, nu știam ce e asta. pe urmă am dedus (fiindcă sunt foarte, foarte inteligentă) că e forma modernă a lui “bazându-ne”. Însă numai habotnicii plini de prejudecăți mai țin cont de cratime, în ziua de azi. Nu m-aș mira ca “bazandune” sa fie acceptat deja de Academie.

“Masajul de relaxare ridicanduse la o calitate deosebita”. E clar, Ridicanduse e masaj hindus, așa sună. Sper să fie și masajul pe măsura gramaticii, în așa fel, încât bărbații noștri să nu mai calce a doua oară pe-acolo. Să înțeleagă și ei că tot frecția cu spirt a nevestei e mai senzuală.

“Cele mai mici detalii destre trup”, “asta e lucrul care ne direfentiaza salonul nostru”, “restul saloaneolor de masaj”, “pregatirea feteolor”, “pregatirea deosibita”, “ti-am preagtit”, “intrun aer exotic”, iată doar câteva dintre argumentele antișcoală, preluate din site-ul masajelor. Nu vreau să vă stric ziua spunându-vă cât câștigă agramații erotici într-o oră.

Iubitul meu e foarte recalcitrant la greșelile de scriere și exprimare, îl inhibă. Așa că presimt că voi avea o căsnicie lungă și fericită. Mai nasol e că am auzit că ăștia cu saloanele de masaj au început să angajeze și tinere absolvente de Filologie, prea apetisante ca să fie profe de română la țară.

Share:

64 comments

  1. dana 20 January, 2012 at 08:25

    daca nu sunt tari la gramatica, SIGUR la masaje sunt maestre =))

  2. Old John Wheel 20 January, 2012 at 08:25

    Stai liniştită, nu pot ei tipări fluturaşi cât putem noi critica greşelile de ortografie! 😀

    Pe de altă parte, cred că suntem victimele unei conspiraţii mondiale de sorginte iudeo-masonică masajo-erotică, din moment ce şi e-mailul meu este invadat cu tot felul de oferte de genul “Sexy Girls – willig und richtig notgeil bekommen alle Körperöffnungen…”
    Şi de la cine? De la sexy-simboluri tip Geta, Sandra, Ioana… Da’ când naiba au învăţat astea, nene, să facă masaje erotice în limba germană? 😕

  3. Dan1 20 January, 2012 at 08:26

    Mai mult, la gerunziu stiu eu ca se foloseste î din i. Bazîndu-ne. Da’ e bun si “barzaune”. :))

  4. Cristi 20 January, 2012 at 08:32

    Pe mine m-au categorisit drept voyeur, primesc oferte de camere video spion. 😀

  5. Cristina Ş. 20 January, 2012 at 08:44

    ” .. Eu am crezut inițial că Bazandune e o procedură rafinată braziliană,…”

    si eu :))

  6. sebra 20 January, 2012 at 08:46

    Eu sunt invadată în ultimul timp de mesaje ce mă îndeamnă la slăbit. Fireşte, folosind anumite produse. M-am lăudat eu în online că m-am lăsat de fumat dar nu mi-am închipuit că interesează pe atâta lume că m-am îngrăşat.În ultima ofertă mă cadoriseau şi cu o tigaie, numa’ să mă apuc mai repede de slabit.

  7. M3bis 20 January, 2012 at 08:48

    @Dan1: Tu eşti inginer?

  8. dracu 20 January, 2012 at 08:52

    clar fetele stau foarte prost la scris, da am io un feeling ca se descurca mult mai bine la oral 😀

  9. Costi 20 January, 2012 at 08:53

    Chinezii astia. Au ajuns sa faca pana si pliante.
    Si cuvintele alea, daca asa le-a pronuntat Chuck Norris, asa au ramas.

  10. NNA 20 January, 2012 at 08:54

    Din cauza cremelor folosite in saloanele de masaj l-i se lipesc cuvintele. :))

  11. NNA 20 January, 2012 at 08:56

    @M3bis: Ai o problema cu inginerii?

  12. Ion T 20 January, 2012 at 08:57

    Eu am citit prima dată “Babatunde”! Nu m-aș risca la așa ceva 🙂

  13. M3bis 20 January, 2012 at 08:58

    @NNA: Cu ăia care scriu cu î din i în interiorul cuvântului.

  14. Old John Wheel 20 January, 2012 at 09:07

    Simona, îţi aminteşti când îţi spuneam să nu le răspunzi nici măcar în glumă celor de la reader’s diggest, cărora le-ai făcut reclamă aici: http://simona.revistatango.ro/2011/12/domnului-simona-catrina/ ? 😀
    Acum să nu te mai miri de ce primeşti spam-uri cu saloane de masaj erotic! :))

  15. subinus 20 January, 2012 at 09:10

    @Doru : Care Geta? Aia de la ProFM (ba, Geta-i soru-mea) ?

  16. NNA 20 January, 2012 at 09:11

    @M3bis: Dupa 17 ani de scoala in care ai invatat si ai scris altfel “decit” se scrie acum este normal sa apara astfel de “greseli” si de ce “sint” astia mai…

  17. Nelly 20 January, 2012 at 09:12

    Pentru o clipa am crezut ca toata lumea stie ce inseamna bazandune numai eu nu. 🙁 Eh, si chestia cu inhibitia in fata greselilor gramaticale e asa… ca intr-un basm. Mersi de pont, data viitoare cand o sa mai refuz pe cineva o sa ii scriu: “bazandune”, “bazandune”.

  18. Old John Wheel 20 January, 2012 at 09:14

    @subinus: Geta, sora lu’ Veta, aia cu chiuveta :))

  19. Dan1 20 January, 2012 at 09:17

    @M3bis: Ei, si eu ca românu’, ma pricep si nitel la fotbal, si nitel la politica… =))

  20. Old John Wheel 20 January, 2012 at 09:33

    Din câte ştiu, se scrie “î” in interior când formezi un cuvânt nou prin adăugarea unui prefix cuvântului de bază, atunci când acesta începe cu î (ca de exemplu reîntregi, reîmprospăta, neînceput etc). Regula asta sigur e corectă.
    Mai interesant este că, atunci când s-a hotărât mutilarea grafiei în acest mod, în Academia Română erau doar doi lingvişti. Unul s-a abţinut iar celălalt a fost împotrivă. Dar subiectul ăsta poate îl va trata George vreodată.

  21. M3bis 20 January, 2012 at 09:35

    Se foloseşte î, nu â, la începutul cuvântului, la sfârşitul cuvântului şi în cuvintele formate cu prefix dacă î este prima literă din rădăcină. Participiul şi gerunziul verbelor nu fac excepţie: dacă participiul se formează cu -ât sau dacă gerunziul se formează cu -ând, folosim â. Hotărât, hotărând, bazat, bazând ş.a.m.d.

  22. Old John Wheel 20 January, 2012 at 09:38

    Iote că M3bis a completat, da’ să vină Simona să ne spună, că ea ştie! 😀

  23. N.A. 20 January, 2012 at 09:39

    @Dan1: Nope. Doar la cuvinte compuse, gen “neinteles”, “neintrebat”.
    Sa-mi soptesti si tu cand mai vorbesc astia de fotbal. :))

  24. N.A. 20 January, 2012 at 09:41

    @Old John Wheel: Sarisi tu repede. Zi mai bine de ce te vaieti saloanelor de masaj ca nu te intelege Simona!

  25. Old John Wheel 20 January, 2012 at 09:43

    @N.A.: Mea culpa! Pentru sărit, nu pentru vaiete, că alea au o explicaţie. În apărarea mea înţeleg să aduc drept probă comentariul #14 😀

    Oricum, sunt complet de acord cu comentariul lui NNA

  26. Old John Wheel 20 January, 2012 at 09:50

    😀
    Asta aşa, d’al dreaq, să avem şi o cucofonie pe aici.

  27. M3bis 20 January, 2012 at 09:52

    @Old John Wheel: Şi eu sunt de acord cu @NNA dar aici era vorba de regulile care se aplică acum, nu despre cum scrie unul sau cum scrie altul…

  28. asteriu 20 January, 2012 at 10:27

    eu am primit un fluturas cu prezervativ

  29. droid04 20 January, 2012 at 10:32

    Imi pare rau d-ar nati intels nimik.
    Fluturasii sint scrisi de absolventele de la Jan Monet. Voi sunteti niste oliterati rautaciosi care comenteaza aiurea.

  30. ela 20 January, 2012 at 10:51

    Beeeey , toata saptamina am tras la rame cu indicativul prezent al verbelor din primul grup , radicalul si terminatia verbului conjugat , precum si indentificarea verbului la infinitiv !!!

    Deci cu gerunziul vostru m-ati blocat iremediabil , si e pacat de mine ca sint si eu in week-end !

    Fie-va milaaaaaa !!!! 😀

  31. M3bis 20 January, 2012 at 11:01

    @ela: *Şi nu se lasă spaţiu între cuvânt şi virgulă (sau orice alt semn de punctuaţie), doar după virgulă. 😛

  32. sebra 20 January, 2012 at 11:07

    @M3bis:
    Vezi că hâţână careva serverul ăla, merge site-ul ca ochii mortului.

  33. ela 20 January, 2012 at 11:07

    @M3bis:

    Raspunsul tau ma doare ! Mai bine m-ai fi trimis in spam ….:D

  34. M3bis 20 January, 2012 at 11:12

    @sebra: E de la curent, am lăsat geamurile deschise la balcon.

  35. sebra 20 January, 2012 at 11:36

    @M3bis:
    Închide-l, bre, ce te-a apucat?? Aeriseşti la primăvară, când dă colţul ierbii.

  36. M3bis 20 January, 2012 at 11:54

    L-am închis, fată! Tot greu merge?

  37. Cristina Ş. 20 January, 2012 at 11:56

    @Old John Wheel: said ” …Mai interesant este că, atunci când s-a hotărât mutilarea grafiei în acest mod, în Academia Română erau doar doi lingvişti. Unul s-a abţinut iar celălalt a fost împotrivă. Dar subiectul ăsta poate îl va trata George vreodată…” >:D< :-* .. Simona Catrina, nu te supara, nu ma pot abtine sa nu-i dau hug&kiss, am o rîcă de netratat pe cei care au mutilat grafia ..
    p.s. pentru doamnele – doar pentru ele! – care vor masaj de relaxare, fara prostii si alte mesaje stiu eu un salon fain in Bucuresti, dar cred ca n-am voie sa-i fac reclama aici 🙂

  38. ela 20 January, 2012 at 12:02

    @M3bis:

    merge extrem de greu …. rezultatul concursului de mima cu pisici nu ne-a parvenit inca 😀

  39. M3bis 20 January, 2012 at 12:03

    @ela: Admin încă nu s-a trezit!

  40. ela 20 January, 2012 at 12:08

    @M3bis:

    sa vorbim in soapta atunci , sa nu-i tulburam somnul 😀

  41. bogdanic 20 January, 2012 at 12:21

    «Nu vreau să vă stric ziua spunându-vă cât câștigă agramații erotici într-o oră.»
    Si totusi… Cum ai aflat?

  42. Old John Wheel 20 January, 2012 at 12:22

    De fapt cred că admin îşi coase degetele pe care şi le-a tăiat ieri, când toca (sanchi!) steagul Irlandei din morcovi şi pătrunjei zarzavaturile. Avem şi dovada foto pe facebook!

  43. stalker 20 January, 2012 at 12:29

    dacă s-ar fi trezit i-ar fi auzit pe doi tipi de la radio 21 hăhăind pe o listă cu cele mai amuzante nume din România. probabil au sustras-o din inbox-ul lui morar:D

  44. ela 20 January, 2012 at 12:39

    @stalker:

    s-a trezit , s-a trezit si e plin de draci …. Tocmai il demoleaza pe Yanni pt ca nu-i cunoaste CV-ul si autobiografia !
    😀

  45. Simona Catrina 20 January, 2012 at 12:39

    Aha, deci am parerea decisiva in cazul gerunziului? :)) Atunci ma pronunt: la gerunziu, nu se foloseste “i” in particula finala a modului, ci “a” (n-am diacritice pe asta, scuzati-ma). Deci “bazandu-ne”, asa e corect. Adjudecat.
    In rest, si eu va iubesc! 🙂

  46. Old John Wheel 20 January, 2012 at 12:42

    @Simona: Acum cârcotaşii vor spune că practici nepotismul şi îmi ţii partea 😀

  47. Raluca 20 January, 2012 at 12:43

    @Cristina Ş.: O sa te caut.

  48. M3bis 20 January, 2012 at 12:48

    @Old John Wheel: Eu cred că practică logodismul şi colegismul!

  49. Old John Wheel 20 January, 2012 at 13:00

    @M3bis: No, nu-i bai!
    Are voie, atâta timp cât eu nu voi practica nombrilismul… :))

  50. ela 20 January, 2012 at 13:06

    @Simona Catrina:
    @Old John Wheel:

    “Aimons toujours ! Aimons encore !
    Quand l’amour s’en va, l’espoir fuit.
    L’amour, c’est le cri de l’aurore,
    L’amour c’est l’hymne de la nuit.”

    Sincere felicitari !

  51. Cristina 20 January, 2012 at 13:17

    Eu zic ca astia-s solidari cu #revolutia. Doar masajul erotic mai are sanse sa salveze tara.

  52. Dan1 20 January, 2012 at 13:45

    “Toti, dusmani? Si tu, Oana?” (Barbu Stefanescu Delavrancea – Apus de soare)
    Biiine o sa scriu bazându-ma pe ce ziceti voi! =))

  53. grAmAticul graur 20 January, 2012 at 14:09

    numa’ atata vreau sa zic, ca italienii nu scriu cu cratima o grama’ de chestii de genul asta la care ne c…im noi cu -se, -si. si se intelege foarte clar si nu moare nimeni. de i din a :)) ce sa mai zic. adica n-ajunge ca e romana destul de greu de VORBIT corect, hai s-o facem si mai greu de scris decat e oricum, fara o gramada de chestii inutile. a, traiasca si majusculele dupa punct, ca tre’ sa se inteleaga ca incepe o propozitie noua (noua, baaa, nu voua!).

  54. Marius B. 20 January, 2012 at 14:18

    @Simona Catrina: ai grija ca aia sugereaza ca dau si mancare la barbati acolo si poate-l pierzi. Chestia cu “ti-am preagtit” cam suna a “ti-am prea gatit”. Dubios.

  55. maura 20 January, 2012 at 14:52

    E trist! Foarte trist! Asta arata cat de slab este sistemul de invatamant. Daca si limba roman ne incurca, n-are rost sa mai spun de seriile Fourier. Ar fi interesant cum scriu profesorii lor de limba romana si daca stiu sa scrie ori au copiat la examenele pentru suplinitori…

  56. Old John Wheel 20 January, 2012 at 15:00

    @Marius B.: Aşa, aşa, Brutus! Bagă şi tu mortu-n casă, că poate din cauza ta n-oi mai putea ieşi nici la o bere cu Julius şi ceilalţi băieţi! :))

    Şi Simona găteşte prea bine ca să mai aibă noroc să-l piardă, da? Nu te lua după ce a scris Julius imediat după sărbători, că nu a fost vina Simonei acolo… 😀

  57. Lami 20 January, 2012 at 15:16

    @Cristi:

    Nu esti singurul … hi,hi ,hi

  58. AlinaC 20 January, 2012 at 16:21

    eu zic ca Simona, cu acest articol, nu vrea decat sa ne reaminteasca ca se casatoreste

  59. lulu 20 January, 2012 at 19:18

    Eu vreau sa ne arate Simona poza lui Old, pe care o tine in poseta. Ca din text inteleg ca este grozav de sugestiva… 🙂

  60. SchizoChicken 20 January, 2012 at 20:26

    Va inselati amarnic, “bazandune” este o tehnica de masaj de sorginte subsahariana, foarte apreciata la touaregii din Mauritania si Ciad. Baza-n dune, adica acolo, in baza dunelor de nisip albit de soare se gaseste placerea vietii si a mortii din cauza de intepatura de scorpion rosu.

  61. Old John Wheel 21 January, 2012 at 14:31

    @lulu: Ar fi culmea! Mai poze cu moşnegi să apară pe aici, că alea cu mâţe-n filme sau cu piţipoance la rubrica de muzică penibilă au devenit deja obişnuinţă! :))

  62. Jo 21 January, 2012 at 14:51

    Intr-o vreme mergeam cu o Octavia de la firma si gaseam non-stop seara in parbriz fluturasi “luati flori la doamne”, “masaje erotice”, reclame la bauturi si alte cele. Isi imaginau ca sigur e un domn soferul, ma si distra :), de parca o femeie nu si-ar permite o masina mai smechera… Pe masinutza mea personala n-o deranjau cu de-astea…este vizibil femeiasca ;).

  63. Omuldelamunte 21 January, 2012 at 18:35

    Voi încă nu aţi înţeles că patronul este chinez şi că aşa scrie “bazandune” o mandarină?
    La îndemnul Simonei, am trecut pe acolo şi am ieşit bălăbănindumă.

  64. Razz 23 January, 2012 at 14:17

    Acuma înţeleg io pe deplin cum vine asta cu “body copy”! Consumatorul e invitat deci în “jungla fetelor sălbatice”, aşa că orice trimitere la DEX, DOOM este futila. Fetele îmbină atacul amazonian cu tehnici orientale, cum ar zice nemuritorul Fuck Tzu, starea de relaxare se poate atinge fiind simultan “cu bâtlanu-n junglă, şi cu sufletu-n Amazonia”. Observati va rog heideggerianismul amazoanelor, sintagme ca “evadarea din cotidian”, “scăparea de imaginea rutinei zilnice”, “fii prada lor” nu pot decât să releve de acel Muschilichkeit atât de drag epigonilor gen Liiceanu & Co.