Postul nu e post destul

Ajutați-o pe Ienihabarnam, acestă veveritza_jp a DC

Ienihabarnam, una dintre cele două japoneze de pe site-ul nostru, are pe SurveyMonkey un mic chestionar despre percepția culturii și literaturii japoneze în România. Datele obținute îi vor fi de mare folos fiindcă, atunci când nu trollează pe Daily Cotcodac, traduce din limba japoneză (de pildă, ea a tradus „Eu, motanul” a lui Natsume Sōseki, apărut la Nemira, pe care poate l-ați citit). Durează câteva minute (cu tot cu căutatul pe google ca să verificați dacă ați scris corect Haruki Murakami).

PS: Camionagiule, la întrebarea „ce elemente de cultură japoneză cunoașteți?” încearcă să nu menționezi hentai. Pune și tu ikebana.

Share:

67 comments

  1. ionut 27 January, 2012 at 20:42

    Daca am raspuns corect la toate intrebarile, castig urmatorul concurs de mima cu pisici?

  2. Fratele Andryusha 27 January, 2012 at 20:45

    Nu m-am regăsit în niciuna dintre întrebări, mult prea superficial chestionarul. Dezamăgit, jos guvernul!

  3. Ina_adevarata 27 January, 2012 at 20:45

    Profit de această ocazie să întreb traducatoarea dacă nu urmează cumva și un volum doi din cartea amintită- volum din care să aflăm că, de fapt, motanul nu s-a înecat. Mulțumesc.

  4. Lepka 27 January, 2012 at 20:47

    Romanii sunt experti in literatura japoneza…cine n`a avut Shogunu in biblioteca sa ridice mana sus 🙂

  5. Mihaela 27 January, 2012 at 20:47

    Cred ca o poate ajuta documentarul Japanorama. E foarte interesant si bine facut. Englezii tot englezi.

  6. JULIUS 27 January, 2012 at 20:49

    @Mihaela: e vorba de perceptia romanilor despre literatura japoneză.

  7. nemo 27 January, 2012 at 20:52

    nu vreau sa sune aiurea..dar cum am putea sa o cunostem pe domnisoara? iubesc realmente japonia. 🙂

  8. JULIUS 27 January, 2012 at 20:55

    @nemo: Daily Cotcodac nu oferă servicii matrimoniale. Avem și noi lipsurile noastre.

  9. Fratele Andryusha 27 January, 2012 at 20:58

    Japonezii sunt singurul popor care mai vânează balene pentru mâncare şi nu sunt sigur cum se reflectă acest fapt în literatura lor, în cultura lor, în viaţa lor de zi cu zi, ca să mă exprim aşa.

  10. JULIUS 27 January, 2012 at 20:59

    @Fratele Andryusha: dacă ai scrie și texte la fel cum trollezi, m-aș umple de bani pe spinarea ta.

  11. RoseN 27 January, 2012 at 21:04

    Deci eu protestez…cum adica sa inceapa chestionarul cu “ce varsta aveti”? huuuuoooo! jos guvernul! nu pot sa raspund la asea ceva =))

  12. Fratele Andryusha 27 January, 2012 at 21:04

    @JULIUS:
    Deocamdată sunt ocupat să îmbogăţesc nişte oameni cu proiectele pe care le fac. Când o să obosesc, s-ar putea să virez către literatură. =))
    (P.S.. râd, dar parcă nu e râsul meu… )

  13. nemo 27 January, 2012 at 21:07

    stai ma julius..nu despre asta era vb..uf..d-aia am si zis aiurea, la cate situri is , gaseam eu o japoneza, si tocmai aci ma gandeam.hmm.. nu bre,la o iesire mai complexa asa intre voi poate o chemi si pe domnisoara sa impartasim cele bune despre cele doua nati. 🙂

  14. sebra 27 January, 2012 at 21:34

    @Ienihabarnam,
    Pe mine mă interesa, în mod deosebit, privitul florilor de cireş şi pacheţele de primăvară. Văd că ai sărit aspectele astea, destul de importante zic eu.

  15. Catrina 27 January, 2012 at 21:34

    @Fratele Andryusha: Wrong (sau cum se spune in japoneza): Jos Basescu! E vina lui, el a zis ca iarna nu-i ca vara 🙁

  16. Florentina 27 January, 2012 at 21:40

    Serverul de la http://www.surveymonkey.com nu răspunde suficient de rapid…,dupa ce am parcurs o parte din chestionar …

  17. Lecteriţa 27 January, 2012 at 21:46

    Eu l-am citit pe Yasushi Ianoue si mananc cate doua rulouri de sushi. Plus ca am si 3 evantaie japoneze.Suficienta cultura japoneza am. Dar n-am auzit de ala de ne-a intrebat de el si nici pe wiki nu ma uit sa vad cine-i.

  18. Dan1 27 January, 2012 at 21:47

    Ca de obicei, ca majoritatea dintre voi, nici eu n-am citit articolul (iar comentariile nici pe-atât, ar fi fost si culmea, nu? ), dar o sa trollez la oha (dupa un vechi obicei):
    @nemo: deci e draguta bre, da’ draguta rau, daaa?
    si beeee. Sigur titlul nu era “Eu, motanul de la concursul cu mânarii pisici”?

  19. Lecteriţa 27 January, 2012 at 21:50

    @Dan1:
    Bai, la postarea asta zi si tu ceva de cultura japonejilor. Zi de sake, de ceva din traditia lor

  20. Dan1 27 January, 2012 at 21:53

    @Lecteriţa: Bre, eu când eram mic, ma uitam la Heidi (ca altceva n-aveam la televizor pe vremea aia), si am ramas cu o dilema: ce dreaq înseamna (asa, fonetic) “io hâdima nokaidé”? ieni(habarnam), poti sa ma luminezi?

  21. Ina_adevarata 27 January, 2012 at 21:54

    Desi am votat, protestez impotriva faptului ca motanul s-a inecat. Daca era o carte scrisa de un american, era sigur cu happy-end.

  22. Ina_adevarata 27 January, 2012 at 21:55

    @Dan1:
    Eu imi amintesc doar “Siiiindobaadeee!”

  23. sebra 27 January, 2012 at 22:06

    @Dan1:
    Las-o oe Ienihabarnam să se concentreze pe pacheţelele alea de primăvară. Ştiu că-i în extrasezon, da’ o să vină şi primăvara că Boc a zis că se luptă cu viscolul şi-l termină.

  24. Dan1 27 January, 2012 at 22:10

    @Ina_adevarata: Aia era din alt film, daaa? Sindbad! (ce-o fi fost asa greu?)
    @sebra: Bre, maaare noroc avu avortonu’ ca nu eram eu cu camio în cabina când veni cu ceaiul ala, ca si-o lua în freza, moaaama ce si-o lua! =))

  25. sebra 27 January, 2012 at 22:13

    @Dan1:
    Pupa levierul, ha? =))

  26. Ina_adevarata 27 January, 2012 at 22:14

    @Dan1:
    Sindbad, Heidi, ce conteaza? Coloana sonora era la fel. “Arigatoooo!”

  27. Dan1 27 January, 2012 at 22:17

    @Ina_adevarata: Yukataaa! :))

  28. N.A. 27 January, 2012 at 22:29

    Sushi rules!!! Jos cu wasabi!
    Ma tin de cateva saptamani sa gatesc si eu acasa niscaiva sushi, in ciuda impotrivirilor si rugamintilor fierbinti ale sotului.

  29. N.A. 27 January, 2012 at 22:30

    @RoseN: Si eu vroiam sa intreb daca putem minti la aia cu varsta :))

  30. Dan1 27 January, 2012 at 22:35

    @N.A.: Sunt sigur ca ieni, care e satula de asa ceva, o sa-ti zica sa nu, daaa? =))

  31. Dan1 27 January, 2012 at 22:38

    @N.A.: Si beee. Stau si ma gândesc: ce motiv ati avea, tu si RoseN sa va ascundeti vârsta? Stiu: n-ati împlinit înca 18 ani, este? :))

  32. RoseN 27 January, 2012 at 22:41

    @Dan1: iecsact :)) cum stii tu ca un om mare :))

  33. costin 27 January, 2012 at 22:47

    Perceptia romanilor despre cultura japoneza este fidel reflectată de bancul ăla cu componenţa noului guvern japonez.
    Ca sa citez din memoria Google, seful lui Raed Arafat, adica Ministrul Sanatatii este OSAWEZI CEFUTAI.

  34. iancu 27 January, 2012 at 22:58

    și felicitările pentru că am răspuns la chestionar, unde sunt?

  35. Cristina Ş. 27 January, 2012 at 22:59

    hai c-o ajutai si eu .. 😉

  36. Dan1 27 January, 2012 at 23:03

    @RoseN: Bre, da’ se vede clar în avatarurile voastre, daaa? Ca n-as crede ca le-ati photoshopat! :))

  37. Ciprian 27 January, 2012 at 23:04

    Completat!

  38. RoseN 27 January, 2012 at 23:08

    @Dan1: 😀 Vai doamne pazeste, dar eu nici nu cunosc acel cuvant abominabil! seamana totusi cu shoppingul, e la Paris cumva?

  39. sebra 27 January, 2012 at 23:08

    @Dan1:
    Da’ ce, se vede că n-am schimbat de vreo 2 ani avatarul? =))

  40. ionut 27 January, 2012 at 23:10

    @Dan1: Teoretic, maine-poimaine, chiar ele ar putea fi urmatoarele suflete salvate de catre Julius din nameti..

  41. Serban 27 January, 2012 at 23:11

    Comentariile mi s-au părut scârboase de data asta.

    @ienihabarnam: nu te lua după ăștia, tradu cât poți.
    Eu am citit doar vreo trei cărți de japonezi, dar sunt gata să progresez.

    La ultima întrebare nu am putut să răspund, Eu nu țin minte nici numele românești… Așa sunt eu.

  42. Dan1 27 January, 2012 at 23:12

    @ionut: Adica… Chuck Norris? =))

  43. Dan1 27 January, 2012 at 23:14

    @Serban: Ei Serbane (si Lepka) vi se pregateste ceva! Da’ pâna când credeti voi ca o sa ne mai sfidati cu avatarele alea (cu bere)? =))

  44. N.A. 27 January, 2012 at 23:16

    @Dan1: Hihihi, na un brat de like-uri! ;))

  45. JULIUS 27 January, 2012 at 23:20

    @Ina_adevarata: nu trebuia sa spui, mă! eu n-am ajuns decat la jumatate, acum nu mai am nici un chef s-o termin…

  46. Serban 27 January, 2012 at 23:23

    @Dan1:
    Ok. Eu trec pe rachiu.

  47. Ciprian 27 January, 2012 at 23:29

    @JULIUS: Eu am citit blues pentru o mâţă ..moartă deşi ştiam de pe DC ca personajul a mai rămas cu o viaţă şi a băut-o.

  48. Lecteriţa 27 January, 2012 at 23:32

    @sebra:
    Fata, pachetelele alea de primavara nu e de la chineji?

  49. Ina_adevarata 27 January, 2012 at 23:44

    @JULIUS:
    ‘ai, bre, că nu s-a înecat motanul, glumii. Și-a loat o sabie ninja și a început să îi taie pe toți bîrfitorii ăia, bucată cu bucată. După aia s-a autodeclarat shogun. Arigaatooooo!

  50. sebra 27 January, 2012 at 23:49

    @Lecteriţa:
    Ha? Te pomeneşti că am încurcat culturile?? :-O De aia e bine să mă limitez la ce-am învăţat: poale-n brâu şi plăcintă dobrogeană!

  51. Cristi 27 January, 2012 at 23:50

    Cre’ca la finalul chestionarului ne injura de mama :D.

  52. Dan1 28 January, 2012 at 00:24

    @Cristi: Nu bre, nu exagera, ca-l completai si eu (biiine, peste tot unde se putea, am bagat de-astea cu “nu stiu”, “habar n-am”, “niciodata”, “nici n-am stiut ca exista asa ceva”, etc)

  53. Gabitzmic 28 January, 2012 at 00:25

    @N.A.: ce-am patit-o cu pacatosenia aia de hrean verde ! ;)) mi-au facut urechile ca sirena de la APACA, cand venea Petre Roman in vizita de prietenie si curtoazie :))

  54. Marian 28 January, 2012 at 00:46

    @sebra: poale-n briu? “viitorul suna bine” 😀

  55. camionagiu 28 January, 2012 at 09:55

    Stiu de ceremonia ceaiului, sepuku pana la capat pă ce-am mai scump, indragita expresie “Ooo, kung fu-ul tau e foarte bun”, Ultimul Imparat, mowashi geri, Bruce Lee si Yakuza.

    PS
    daca e vreun loc liber la catedra de asianistica sa fiu contactat.
    Multumesc

  56. N.A. 28 January, 2012 at 11:19

    @Gabitzmic: Eu am plans sincer! :))

  57. Lx 28 January, 2012 at 14:38

    Aia cu pachetelele vine din Vietnam, asa cum Toyota vine de la BMW si Sony de la Philips. Mai fura si altii, nu suntem singuri pe mapamond 🙂

  58. coradob 28 January, 2012 at 16:13

    @Ina_adevarata:Nu serios, motanul ala chiar moare la sfarsit?Ca sa stiu daca ma mai deranjez sa citesc romanul sau ma deprim din prima.

  59. Ina_adevarata 28 January, 2012 at 16:21

    @coradob:
    Cine poate sti cind ii vine clipa cea din urma?…Cu o moarte toti sintem datori! alea, alea.
    Cartea e misto, merita sa o citesti. Toti murim, la un moment dat.

  60. coradob 28 January, 2012 at 16:47

    Oricum o citeam, ca-s motanofila :))

  61. Cougar 28 January, 2012 at 18:14

    Ienihabarnam, dragă.

    cum să bagi tu aia cu studiile de la început?
    tocmai când mă felicitam că ce bine că m-am lăsat de master.

    tot chestionarul are să fie completat cu o alură sumbră, să ştii.

  62. ela 28 January, 2012 at 18:20

    am vrut sa completez questionarul dar nu ma lasa anti-virusul sa deschid ….

  63. Catpig 28 January, 2012 at 20:09

    @Serban

    Sake

  64. ienihabarnam 29 January, 2012 at 04:40

    @Ina_adevarata: din pacate, soseki n-a scris nici o continuare hollywoodiana la “eu, motanul”, l-a lasat mort in butoi 🙁 desi s-au scris parodii la parodie, de genul “eu, motanul 2” sau “eu, dulaul” 😀

  65. ienihabarnam 29 January, 2012 at 04:58

    @julius: recunostinta eterna, domnule mogul, saru-mana, sa-ti creasca traficul 🙂 si, vorba aia, be: n-am vrut sa confirm ce divulgasera altii, cum ca si anume motanul… n-am verificat ce parere au japonezii despre asta, dar eu la sfarsitul cartii m-am consolat cu ideea ca pisicile au noua vieti, fie si numai in cazul traducerii in limba romana 🙂

  66. ienihabarnam 29 January, 2012 at 05:17

    @all: mii de multumiri celor care au completat chestionarul, scuze celor care nu s-au regasit in el, si celor pe care i-am gadilat neplacut cu unele intrebari 😀
    multi japonezi m-au intrebat ce parere au romanii despre cultura si literatura japoneza, si mi s-a sugerat sa cercetez problema, de unde si chestionarul de mai sus, care e doar inceputul 🙂 multumesc, din nou 🙂

  67. Rower 29 January, 2012 at 07:04

    A trebuit sa completez chestionarul asta ca sa-mi dau seama cat de putin cunosc despre cultura japoneza in comparatie cu alte culturi. A vitei-de-vie sau a prunilor, de exemplu.