Postul nu e post destul

Recomandări de seară

Poporul român văzut de un prieten al Rabinului: „Suntem telegrafici în elogii şi monumentali în pamflet. Prea leneşi pentru revoltă, dar inepuizabili în cârcoteli. Suspicioşi la orice miroase a bine şi degrabă încrezători în orice zvon al răului. Nu există, la noi, nimic prea mărunt pentru a nu-şi merita băşcălia; nimic îndeajuns de grav pentru a ne istovi în reflecţii”.

„Cum să-ți vezi de treaba ta – varianta cu copii” – un text în care o mamă explică de ce trebuie să-ți croiești din când în când odrasla. E un punct de vedere interesant și argumentat, dar, cum eu n-am copii (da, mamă, știu!), permiteți-mi să mă spăl pe mâini de concluzii.

A văzut careva dintre voi, vreodată, un bodyguard util în vreo situație? Să aplaneze un conflict, să scoată vreun scandalagiu afară, să prindă un hoț (exagerez, nu?), mă rog, ceva de genul ăsta, pentru care se presupune că ar fi plătit? Eu, sincer, n-am văzut. În schimb, am văzut cu duiumul animale din astea care îmbrâncesc femei și copii, și-mi pare și acum rău că pe unul din ăștia, pe care l-am luat odată de gât, n-am apucat să-l și pleznesc, fiindcă l-a salvat șefa de magazin. Măcar o mamă de bătaie să-i fi tras, că de dat afară nu l-a dat nimeni, veghează și astăzi ca nu care cumva vreun copil să tragă prea tare de coș, să-i strice toarta.

La final, ce ar fi mai potrivit decât un clip cu o pisicuță drăguuță? Nu-i așa?

Share:

15 comments

  1. Lecteriţa 21 December, 2011 at 19:43

    Da, simpatica , pisicuta aia, dar tembela de mamă, decat sa stea cu camera fixata pe copil, mai bine-i desfacea scutecul , unde gasea vreo 2 kile de căcuţa, că aia era problema micuţului

  2. Inah 21 December, 2011 at 19:48

    aia nu-i pisicuta draguta, mogulix. ala e motan cu misiune.

  3. ionut 21 December, 2011 at 19:52

    X-Cat – profesorul Xavier mai exact 🙂

  4. Fratele Andryusha 21 December, 2011 at 20:20

    Bodyguarzii de la BRD mă ajută mereu să plătesc facturile la roboţelul ăla idiot, care nu vrea să citească factura şi pace!

  5. admin 21 December, 2011 at 20:23

    @Fratele Andryusha: de asta i-au si angajat, dar, na, nu puteau sa le treaca in cartea de munca „operator robotel facturi”

  6. Fratele Andryusha 21 December, 2011 at 20:26

    @admin:
    Da, ar fi fost jenant… pentru roboţel. =))

  7. Ciprian 21 December, 2011 at 21:20

    @Fratele Andryusha: nu-i suport pe paznicii de la BRD care vin ei sa se bage in seama, sa indrume, sa te cicaleasca.. De aia nu platesc facturile la BRD.

  8. Fratele Andryusha 21 December, 2011 at 21:29

    @Ciprian:
    Eu mă împac bine cu BRD-ul, din toate punctele de vedere. Cel mai mult mi-a plăcut când m-a sunat o duamnă de acolo şi m-a întrebat de ce am întârziat cu rata, nu am un loc de muncă, sau ce? =)) =))

  9. Ciprian 21 December, 2011 at 21:57

    @Fratele Andryusha:te-a certat, nu? ;))

  10. Fratele Andryusha 21 December, 2011 at 22:11

    @Ciprian:
    Era foarte indignată, curca. De parcă locul ei de muncă n-ar depinde de locul meu de muncă şi al altora ca mine. De parcă banca unde lucrează ea ar fi suspendată undeva, în afara circuitului general. De parcă locul ei de muncă ar fi bătut în cuie, indiferent de ce se întâmplă.

  11. Ciprian 21 December, 2011 at 22:41

    Sunt niste elemente tipele astea de la BRD. La angajare cineva le spala creierul.

  12. ErRon 21 December, 2011 at 22:56

    @Fratele Andryusha: Si pe mine, ca aia de gaz nu stiu niciodata s-o pozitionez cum trebuie! De treaba grasunelul de la BRD-ul nostru de cartier! 😀

  13. ErRon 21 December, 2011 at 22:58

    @Fratele Andryusha: N-o lua chiar asa! Poate voia sa-ti ofere un loc de munca, la BRD!:P

  14. Fratele Andryusha 21 December, 2011 at 23:08

    @ErRon:
    Nu m-a supărat prea tare, mai degrabă m-a amuzat siguranţa ei, că ea are “un servici deasupra capului”… =)) =))

  15. Cristi 22 December, 2011 at 08:18

    Io am sperat pana la final ca pisica ii “frige” o gheara pe chelie copchilului. Nu a fost sa fie, poate data viitoare. =))
    Ca tot veni vorba de femei violente, ce poseta in cap si-a luat “taranul cu Maseratti” in Londra de la o romanca. :))
    Inclin sa cred ca asta-i job-ul badigarzilor BRD: sa ne ajute (cu voie, fara voie) sa platim facturile de gaze.