Postul nu e post destul

Recomandări de seară

Ai luat amendă, fii bărbat! Nu te milogi, nu încerca să dai șpagă – mai ales că un cetățean onest se presupune că nici nu știe cum se face asta. Eu am dat doar de două ori în viață șpagă unui polițist: o dată în Bulgaria (asta e scuzabil, ești străin acolo și nu se cade să jignești gazdele) și o dată când i-au umflat carnetul prietenei mele pentru depășire pe linia continuă chiar sub nasul lor, și au și alergat-o vreo 4 kilometri, că avea viteză femeia și nu se uita în retrovizoare. Când m-am întors de la mașina poliției cu carnetul ei în dinți, dragă Arhi, îți jur că eram mai bărbat decât Sean Bean, James Purefoy și Russel Crowe la un loc.

Sau decât ăștia cinci arici.

Câteodată, RDS are exact clienții pe care îi merită.

Iar la final, știri culturale, cum vă place vouă: au dispărut vânzătorii ambulanți de cărți de la Universitate – primarul sectorului 3, Liviu Negoiță, le-a umflat tarabele. Asta îmi aduce aminte că, acum vreo 3 ani, același primar a desființat și terasele din parcul IOR, printre care și renumita bodegă „La tramvai”. O să rămâi în istorie drept groparul culturii, mă!

Share:

21 comments

  1. RoseN 7 December, 2011 at 19:05

    Hahaha =)) aia cu RDS-ul m-a uns la suflet =))

  2. Fratele Andryusha 7 December, 2011 at 19:10

    Sigur tot ea a înfundat şi injectoarele la Peugeot, mergând subturat, supra-turat, sub-virat şi levitat! Deh, dacă n-ai lăsat instituţiile statului să-şi facă datoria…

  3. Ciprian 7 December, 2011 at 19:21

    Sa ia amenda doar femeile..

  4. JULIUS 7 December, 2011 at 19:22

    @Ciprian: n-ai sa vezi.

  5. AlinaC 7 December, 2011 at 19:31

    lasati dom’le prostiile si bagati stiri

  6. Fratele Andryusha 7 December, 2011 at 19:38

    @Ciprian: Să ia amendă doar femeile şi să plătească numai Julius, că el ştie. :))

  7. corbo 7 December, 2011 at 19:57

    Ala nu a fost nesimtit deloc =)))))))

    RDS rulz bai, ce ne-am face fara ei?

  8. Alinutza 7 December, 2011 at 20:07

    Erdeesu are prea rar clienții pe care-i merită 😀

  9. sebra 7 December, 2011 at 20:17

    La spital nu se dă şpagă. Se dau atenţii, fără număr, fără număr…

  10. Ana Q. 7 December, 2011 at 20:39

    Medicii nu primesc atentii ci recompense. 😀

  11. costin 7 December, 2011 at 20:55

    Deci Negoiță a fost nemernicul vinovat de dispariția tramvaiului din IOR. O vară întreagă m-am perpelit pe uscat din cauza asta până când am descoperit terasele din Tei.

  12. Cristina 7 December, 2011 at 21:15

    @JULIUS:
    ei nuu … eu am luat .. 300 DM, permis ridicat o luna, 4 puncte minus ..

  13. Dan1 7 December, 2011 at 21:49

    @Cristina: Politistii nemti nu stie ce-i aia spaga? Invata-i tu! =))

  14. Dan1 7 December, 2011 at 22:34

    Da’ de “top 100 de nume haioase” facut de vacu hao nu sufli o vorba este? Ti-e ca poate-l prefera Morar topului tau? =))

  15. Cristi 7 December, 2011 at 22:51

    @Dan1: Un coleg de munca a avut pistolul mitraliera la cap pentru ca a incercat sa mituiasca un polizei. S-a salvat spunanad ca in Romania cand te opreste un politai vrea spaga.

  16. Belle d”Imagination 7 December, 2011 at 23:53

    Şi eu care credeam că aricii sunt tot nişte animăluţe drăgălaşe şi face cineva concursuri de mimă cu arici în loc de pisici.

    Deschid eu plină de încredere în forţe proprii – doar am reuşit în cele din urmă să câştig aici! şi ce să vezi, nişte tolomaci, cu mutre de ”dă mamă cu biciu-n mine”. Deci unde sunt aricii mei?
    Vreau concursuri de mimă cu arici!

  17. N.A. 8 December, 2011 at 00:47

    Apreciem ca ai vrut sa bucuri si pupilele cititoarelor tale cu niste poze de domni bine. Da’ putea sa puna si persoana proprietareasa de blog niste poze cu tipi chiar bine! Like doar la primu’, manca-l-ar mama pe el de puscarias prezentabil ce e el! 😀

  18. BRRC 8 December, 2011 at 01:35

    Hombres, letal jupânul abstrus (zic bine?) de la RDS!
    Dar si mai tari RDS-ii. Insul cu telecomanda zice că ar fi predat deja ”satelitul”!
    Mă rog, asta pot să înțeleg, RDS, vorbit fiind cu Sandu Mironov, dă fiecărui client câte un satelit asignat.
    Dar cum îl ia ăla de pe orbită, cum cotrobăie după zburător prin punctele geostaționare (Lagrange, da!), ca să predea imediat satelitu șters de praf cosmic?????

  19. oake 8 December, 2011 at 11:36

    “La tramvai” din IOR e la locul ei, intr-o noua prezentare

  20. bgd 8 December, 2011 at 16:40

    m-a rupt melancolia cand ai pomenit de la tramvai 🙂

  21. Mihai 28 December, 2011 at 16:50

    Unde se afla mai exact aceasta “bodega”?