Postul nu e post destul

Cambridge, Cambridge…

Camionagiu

Abia apăruse telefonia mobilă în România şi am prins momentul să-mi întregesc veniturile, lucrând ca operator de sondaje de opinie, într-un magazin de pe Calea Moşilor. În timp ce alţi operatori procedau ca la carte, cerând oamenilor, cu respect, permisiunea să pună câteva întrebări pentru sondaj, eu i-am cerut patronului o măsuţă, m-am postat lângă intrare şi cum apărea un client eu îl arestam, ca şi cum aş fi făcut o chestie oficială şi obligatorie.

E chestie de ton, limbaj corporal, atitudine, nu vă bateţi capul cu chestii complicate după sarmale, să nu păţiţi oarece.

Îi împingeam clientului cu un gest dur hârtia sub nas şi-i ceream să completeze cu atenţie câmpurile. Majoritatea se conformau, doar vreo câţiva mai obraznici au realizat că e un biet sondaj şi au întrebat cu jumătate de gură “Dar asta nu e obligatoriu, e doar un sondaj, nu?”

– DA!, am zis autoritar, arătând cu degetul punctele la care nu a răspuns.

După vreo două zile m-am plictisit teribil, aşa că deja îi luam la perpulis dacă nu-mi plăcea ce mârâiau.

Unul se făcea că nu pricepe:

– Studiile…, deci superioare, toate, sau ce?

– Studiile, dom’ne, Oxford, Yale…, îi zic pălmuindu-l cu un rânjet.

– Nu, Cambridge!, zice politicos cetăţeanul.

Share:

20 comments

  1. unmihai 29 December, 2011 at 08:17

    Spiru!

  2. Cristi 29 December, 2011 at 08:25

    @unmihai: =))

  3. chocolate 29 December, 2011 at 09:02

    scoala scoate tampiti(Base 2004-2014)

  4. camionagiu 29 December, 2011 at 09:20

    niciodata nu m-am simtit atat de puternic ca atunci! a fost varful pentru mine, ma simteam cum trebuie sa se simta seful vamii Coreei de Nord cu Sudul putrezit de bogatie. Lumea credea ca eu aleg cine primeste sau nu primeste telefon mobil, minunatele Philips Fizz si Philips Spark, le tremurau mainile sa nu ma supere.

  5. dorina 29 December, 2011 at 09:27

    foarte urat comportament. sper ca de atunci ai devenit mai bun…

  6. Alinutza 29 December, 2011 at 09:42

    @dorina: Îți poți da seama cât de bun, după plăcerea și regretul cu care-și amintește de acea epocă glorioasă din viața lui. =))

  7. ela 29 December, 2011 at 10:07

    te pomenesti ca ai sondat opinia lui Stephen Hawking , Oh my god 😀

  8. Sinziana Lupascu 29 December, 2011 at 10:29

    Oxford, Yale, Cambridge…Camembert :))

  9. camionagiu 29 December, 2011 at 10:31

    @ela: Sunt sigur ca ai dreptate! L-am ologit dupa aia pe nemernic

  10. ion(+) 29 December, 2011 at 10:35

    Există un râs care aparţine celor mai profunde emoţii şi care nu se confundă cu tremurul sarcastic al unui petrecăreţ notoriu. Who is who here?

  11. ela 29 December, 2011 at 10:50

    @camionagiu:

    si pe deasupra uite ce text frumos ti-a inspirat 😀

  12. PorcMisogin 29 December, 2011 at 11:55

    “Ce Cambridge bre’? Studiul de piata pentru telefonie mobila e de 1000 de ori mai dificil. Ia si completeaza acolo, lepra, ca nu mai pupi minute luna asta. Ai terminat? A…compania XYZ va multumescte pentru implicare. O zi placuta!” – fragment din conversatiile Camionagiului.

  13. Belle d”Imagination 29 December, 2011 at 12:49

    Zi bogdaprosti că nu ţi-am fost eu clientă! Toată gloria ta s-ar fi zdrobit de chieptu-mi de aramă!

  14. dorina 29 December, 2011 at 13:01

    @Alinutza: eu sunt sigura ca a devenit mai bun…e baiat inteligent!

  15. dorinel 29 December, 2011 at 15:15

    @dorina: sigur ca e mai bun, pt ca a mai exeresat, dar nu zice aici cu cine, cat si cum. mai bine ai exerseaza tu maraiala aia care nu-i place, poate se indura si te ia o data si pe tine la …un sondaj 😀 pt asta nu la inteligenta trebuie sa-l gadili

  16. Ina_adevarata 29 December, 2011 at 15:17

    A revenit Camionagiu ca autor pe DC! Sa va mai aud ca nu credeti in minuni de Sfintele Sarbatori…

  17. camionagiu 29 December, 2011 at 15:58

    @Ina_adevarata: inca nu, ca nu mi s-a oferit un plus la contract, cum am solicitat (pentru movila de like-uri – peste 10 – pe care o aduc merit, nu?). E asa un cadou de sarbatori pentru cei pe care camionagiu ii iubilizeaza, in frunte cu Simona, Julius si Tzica.

  18. unmihai 29 December, 2011 at 17:09

    ce-nseamna domle sa comentezi primul….

  19. gogaie 29 December, 2011 at 18:08

    :)) misto, camionagiu! si io fusei sondor egsperimentat. am constatat in scurt timp de la deprinderea fineturilor meseriei(si cu satisfactie trufasa fata de momaile care procedau ca la carte) ca atitudinea dominanta in scopul inducerii transei asupra victimei, pentru completarea chestionarului cu japca, sub teroare, era de departe, cea mai eficienta metoda de a-mi “intregi veniturile”. hm, si pana la textu’ lu’ matale mi-ar fi fost jena sa spun in public cum procedam in tinerete, da’ cand iti vazui atatea like-uri primite intr-o sotzietate atat de distinsa, imi revenira arogantele, complimente, monser! (raised eyebrow)

  20. borg 30 December, 2011 at 02:01

    @Belle d”Imagination: Cu un pept asa ferm, io cred ca ar fi vrut. 😛 De fapt, cine nu ar fi vrut? 😀 (deci de bine zic, sa nu ma spurci)