A fi sau a nu fii

Julius

Azi-noapte, trollând pe facebook la ore mici, am scris, n-aș putea să explic cum, „nu fi” cu doi „i”. Admit că omul e supus greșelii și că e posibil ca de-a lungul timpului s-o mai fi scrântit pe ici, pe colo, nimeni nu-i perfect, dar pe asta n-o mai făcusem niciodată.

O tăcere suspectă se așternea dimineață sub statusul cu pricina. Cam ca atunci când ieși pe stradă cu șlițul desfăcut – toată lumea observă, dar nu-ți spune nimeni. Trebuie să te întâlnești cu cineva destul de apropiat, și să fie și bărbat, ca să afli că jumătate din oraș e deja la curent că faptul că ai boxeri cu Mickey Mouse.

Femeile sunt mai delicate și se jenează să-ți atragă atenția. De unde deduc că pe facebook sunt urmărit mai mult de femei.

Fetele, dacă ai văzut statusul ăla, iartă-mă!

59 Comentarii »

  1. Rada 09/12/2011 @ 13:03

    Asteptăm rezultatele concursului de pisici cu mima.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  2. Gabitzmic 09/12/2011 @ 13:06

    io dormeam, ca tre` sa cresc big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  3. camionagiu 09/12/2011 @ 13:06

    Nu că “se vede că ai boxeri cu Mickey Mouse”, ci că elefănţelul e prost crescut.

    Când eram în clasa a doua am plecat în izmene la şcoală, că aveam un obicei aiurea: puneam o şosetă, mă mai plimbam prin casă, dădeam drumul la radio să ascult muzică, puneam maieul, fugeam să iau o bucăţică de ciocolată din frigider, mai puneam o şosetă, şi mă tândăleam aşa vreo juma de oră şi mai bine, până când, cum zisei, am plecat în izmene şi aşa am mers până la colţul străzii, supărat că e atât de frig.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  4. ela 09/12/2011 @ 13:07

    daca asta ar fi singurul tau defect…..!!!big grin

    dar noi te iubim si asa , mai ales cind iti pui intrebari d’astea existentiale big grinbig grinbig grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  5. S 09/12/2011 @ 13:12

    Ti-as fi zis io, da’ nu mai suntem prieteni!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  6. Mary Jane 09/12/2011 @ 13:14

    @Camio: da’ spune tu monser de unde aveai ciocolata pe vremea aceea ca eu nu o vedeam numai la Craciun batting eyelashes

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  7. chocolate 09/12/2011 @ 13:16

    ai boxeri cu mickey mouse???

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  8. sor'sa 09/12/2011 @ 13:16

    sort-a nu t-e iart-ă big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  9. MonicaS 09/12/2011 @ 13:20

    Boxeri cu Mickey Mouse?!

    Oricum, am retinut ca doar fete te urmaresc pe fb winking

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  10. emilia 09/12/2011 @ 13:20

    Eu am uitat sa-mi iau sarafanul de uniforma, da’ era iarna si aveam palton..a durat ceva pana mi-am dat seama..
    Da’ Iulius, daca esti inginer, dupa cum am aflat, se scuza..inainte de ’89 era o vorba: cei cu studii superioare se impart in intelectuali si..ingineri happy

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  11. ionut 09/12/2011 @ 13:21

    @S: Ma-mprietenesc eu cu tine, sa nu ramai singura tocmai acum, de craciun. E pacat happy

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  12. RoseN 09/12/2011 @ 13:22

    Aaaaa, hmmm…eu sincer nu ma uit dupa i-uri, poate eventual dupa barbati big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  13. Dan1 09/12/2011 @ 13:24

    Cre’ ca era de la tastatura! Ca altfel nu se explica. rolling on the floor

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  14. Raluca 09/12/2011 @ 13:24

    Am facut aceeasi greseala acum o saptamana in timpul unei dureri de cap apocaliptice, rezultatul a doua zile de dat apa la soareci. Dar, spre deosebire de tine, nu m-am bucurat in pace de ignorana-mi. Domnul Cougar m-a corectat in aproximativ 2,5 secunde. Oricum o dai, tot nu e bine.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  15. camionagiu 09/12/2011 @ 13:32

    @Raluca: Cougar nu te corecteaza, Cougar te urca o treapta mai sus, aratandu-ti in engleza ca esti praf

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  16. Raluca 09/12/2011 @ 13:35

    Oi fi speciala tare de mi-a scos cel de-al doilea “i” folosind limba romana. Cred. laughing

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  17. RoseN 09/12/2011 @ 13:39

    @Raluca: Evident ca esti speciala big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  18. NNA 09/12/2011 @ 13:49

    “… sunt urmarit mai mult de femei” sau de nimeni.laughing

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  19. Narcisa 09/12/2011 @ 13:58

    adică acum pot să-ţi scot “hide all for Julius”? îmi instalesem un filtru de i-uri şi te-a blocat automat.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  20. Raluca 09/12/2011 @ 13:59

    @RoseN: In sensul bun? batting eyelashes

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  21. Tetelu 09/12/2011 @ 14:00

    Diferenta e ca atunci cand mergi cu prohabul desfacut nu poate sa se vada decat maximum un I.
    Daca n-am scris corect nu ezitati, nu port Miki Mausi.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  22. Cami 09/12/2011 @ 14:07

    Mno, aia sa fie toata eroarea! Sa nu gresesti punand cate un zero in plus pe cecurile cu salarii. Desi, am un feeling ca tot aia e. big grin
    Off topic: @NNA, T0.adere, tu esti, mo? confused

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  23. RoseN 09/12/2011 @ 14:11

    @Raluca: Pai totul e relativ pe lumea asta big grin dar eu zic ca-n sensul cel mai bun big grin
    ASA-I BAIETI???

    P.S. daca nu ziceti daaaaaa…hmmm!!!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  24. NNA 09/12/2011 @ 14:24

    @Cami, nu sunt Toader, dar stie mogulul cine sunt.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  25. Raluca 09/12/2011 @ 14:24

    @RoseN: Ce flux interminabil de baieti!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  26. Raluca 09/12/2011 @ 14:25

    @NNA: Vrem si noi sa stim!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  27. Old John Wheel 09/12/2011 @ 14:26

    @RoseN: mmmdaaa… thinking

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  28. Cristina 09/12/2011 @ 14:27

    eu o sa dau like dupa ce verific pagina lui Julius.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  29. serban 09/12/2011 @ 14:31

    Aoleu, după ce aţi făcut harcea-parcea E-urile, acum vă luaţi şi de i-uri?!

    Vreţi să ajungem să nu mai folosim vocale? Croaţilor!!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  30. NNA 09/12/2011 @ 14:32

    @Raluca: Mi se pare, sau incep sa devin “personajul misterios” happy

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  31. Cristina 09/12/2011 @ 14:33

    nu mi-a iesit nici un i in minus sau in plus pe pagina lui Julius .. unde-i, nene, da-ne link .. altfel ma vad nevoita sa dau like de dragul tau ..

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  32. Cms 09/12/2011 @ 14:37

    @Raluca: Băieţii buni şi serioşi muncesc la ora asta! tongue

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  33. NNA 09/12/2011 @ 14:39

    @ Cristina: poate prinzi episodul urmator, cand vor “fii mai multi de iii” big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  34. Cami 09/12/2011 @ 14:41

    @NNA, daca stie mogulu’ e suficient. winking
    (Heheee!! Doar pentru asta exista mesaje private. laughing )

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  35. NNA 09/12/2011 @ 14:42

    @ Cms: ca bine zici. winking

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  36. NNA 09/12/2011 @ 14:44

    @Cmi: Mogulul este un domn si nu da din casa. happy

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  37. NNA 09/12/2011 @ 14:46

    Na ca m-am emotionat si l-am mancat pe a. big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  38. Cami 09/12/2011 @ 14:59

    Heheee!! laughing

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  39. Tetelu 09/12/2011 @ 15:02

    @serban: A fost un jucator celebru de volei la americani care se numea CTVRTLIK. Poti sa verifici cu o simpla cautare pe Google ca nu mint.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  40. serban 09/12/2011 @ 15:07

    @Tetelu:
    Dar te cred, m-aş simţi ruşinat să te verific. Noi aici suntem oameni de onoare.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  41. Raluca 09/12/2011 @ 15:16

    @Cms: Eu vreau baieti rai si neseriosi! Aia unde-s?

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  42. Cms 09/12/2011 @ 15:16

    @NNA: Eu ştiu cine eşti. Din vorbele tale răzbate amărăciunea pierderii privilegiilor de scriitor din umbră şi vedetă a concursurilor de mimă cu pisici. Domnule motan Rashi, ai toată compasiunea mea! happy

    @Raluca: I-aţi stricat şi pe ăia. Din cauza voastră, stau acasă şi scriu texte pentru Daily Cotcodac! laughing

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  43. Lepka 09/12/2011 @ 15:19

    Pai iti explic io de ce ai gresit . Iti ramasese i in plus de la “de ce fac copii crize?” din recomandarile de aseara si nu stiai ce sa faci cu el laughing

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  44. serban 09/12/2011 @ 15:26

    Sunteţi inconştienţi. Vă legaţi de o amărâtă de greşeală de ortografie?!
    Eftimie fierbe deja.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  45. S 09/12/2011 @ 15:35

    @ionut: haide, poate m-apuc sa-ti corectez toate mesajele, din urma…eee!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  46. NNA 09/12/2011 @ 15:35

    @Cms: Merci, nici eu nu pot sa ma descriu mai bine. happy

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  47. NNA 09/12/2011 @ 15:39

    @Raluca: sunt cat de rau vrei tu, trebuie doar sa-mi zici. big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  48. ionut 09/12/2011 @ 16:13

    @S: E un sistem armonios si foarte alcatuit, domnisoara S- ca rechinii cu pestisorii care inoata pe langa ei sau rinocerii cu pasarile ce ii curata: fiecare are rolul lui happy

    Iar grija pe care i-o poarta celui de langa(manifestata cu gratie,discretie,etc), e unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care le poate face o femeie tongue winking

    P.S: Cred ca Julius era oricum interesat mai degraba de prietenele tale decat de… tongue

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  49. Lecteriţa 09/12/2011 @ 16:28

    Nu cred ca era la postarea la care am trollat eu cu RoseN si cu Raluca, de nu mai avea loc nimeni de noi! Desi… e posibil sa fi gresit si acolo, noi n-am citit rolling on the floor

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  50. RoseN 09/12/2011 @ 16:39

    @Lecteriţa: rolling on the floor Au mai cutezat asa firav vreo 2-3 persoane sa zica ceva, dar nah, cine avea loc acolo de gura noastra laughing

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  51. S 09/12/2011 @ 17:13

    @ionut: what the fcuk are you talking about, man? laughing)

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  52. Raluca 09/12/2011 @ 18:01

    @Lecteriţa: Nu era sigur!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  53. Raluca 09/12/2011 @ 18:24

    @NNA: Poza si CV, altfel nu te cred. big grin

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  54. Raluca 09/12/2011 @ 18:25

    @S: Ei, asa explica el.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  55. SouL 09/12/2011 @ 19:03

    Nimeni nu ” ii ” perfect!

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  56. S 09/12/2011 @ 19:27

    Exista si mai rau. Iata ce imi zice una, dupa ce-o corectez:
    “si ‘tu’ti ceapa ma-tii’ si ‘tuti ceapa matii.’…in folosirea jargonului in scris se accepta-cel putin asa stiam io! laughing
    Si continua: “I see no difference except the fact i didn’t use diacritics (e corect, pt ‘diacritice’? ”

    N-am apucat sa-i “esplic” diferenta dintre argou si jargon ori dintre diacritice si semne ortografice…In secundele urmatoare am primit mesaj privat. (Il postez daca strang like-uri suficiente big grin)

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  57. Old John Wheel 09/12/2011 @ 20:21

    Da’ io am o dilemă: să-i spunem, pân’ la urmă, adevăru’ lu’ Julius, ori să-l mai lăsăm să se amăgească cu gându’ că pă feisbuc îl urmăresc fetele? thinking

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  58. borg 10/12/2011 @ 02:22

    @RoseN: Da, daaaaaa. Absolut.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

  59. Cougar 12/12/2011 @ 19:54

    exact pentru chestii de genul ăsta te-am pus pe “hidden” pe facebook.

      [Citează   | Răspunde]

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL