Postul nu e post destul

Recomandări de seară: arhitectură rromană

Crassuse, Didiuse, v-ați zgârcit la un arhitect bun și acum vă dau rușine patricienii rroma la decorații aplicate.

Diacritica, nazista blogosferei, sare la gâtul unui om nevinovat pentru traducerea „Păi nu-ţi doreai un alt copil?” – vezi, doamne, corect ar fi „nu-ţi doreai încă un copil?”. Păi n-auzi că avea decât unul?

Gropare, mai schimbă glumele, că seamană cu aia a mea cu dormitul pe preș – le ghicești după trei rânduri.

„Spre deosebire de bloguri, site-urile ziarelor din România respecta cu sfintenie deontologia si livreaza continut de inalta calitate, nu alearga dupa trafic prin postarea unor subiecte de tip tabloid, sunt imune la complicitatea cu advertisingul, nu copiaza articole din presa internationala, aduc intotdeauna valoare adaugata comunicatelor de presa”, scrie Victor Kapra. Nu pot să nu fiu de acord, ba chiar aș adăuga: „iar ziarelor de sport le pasă de sport!”.

Share:

20 comments

  1. Ina_adevarata 14 November, 2011 at 19:58

    Îmi place. După ce Daily Cotcodac a tot încercat să devină site de umor, iată că- în cele din urmă- și-a găsit vocația: blog de arhitectură. Și anume- arhitectură d-aia bună, cu blănuri pă pereți și cu termopane între coloane ionice.
    În sfîrșit, gata cu prefăcătoria! voi putea da și like-uri sincere, de aici încolo!

  2. Insignifianta 14 November, 2011 at 20:03

    Cred ca am ras mult prea exhaustiv de dimineata, de-aia nu-mi mai vine acum. 😀

  3. Lecteriţa 14 November, 2011 at 20:26

    @Ina_adevarata:
    Deci, recunoaste ca in viata ta n-ai vazut coloane ionice atat de putin ionice! Doua pe sectiune rotunda si una patrata! E de mare rupere arhitectonica! =))

  4. Ina_adevarata 14 November, 2011 at 20:44

    @Lecteriţa:
    Recunosc =)) Da’ poate am lipsit de la școală la lecția cu ordinul ionic, poate are ăsta niște subtilități care îmi scapă mie. Sper sa ne lumineze colegul Andryusha, un critic de arhitectură mult mai avizat ca mine.

  5. ionut 14 November, 2011 at 20:56

    @Lecteriţa, Ina_adevarata: S-ar putea sa fie totusi un tablou de Magritte 🙂

  6. Lecteriţa 14 November, 2011 at 21:07

    @ionut:
    care bre, Magritte? ala de a pictat cu sticla de Vallium in buzunar? Ptiu, urate tablouri a mai facut!

  7. ionut 14 November, 2011 at 21:13

    @Lecteriţa: Picta ieftin, deh :))

  8. Sandi 14 November, 2011 at 21:13

    Am scos-o pe nevasta-mea la un restaurant.
    S-a intimplat ca ospatarul sa ia mai intii comanda mea.
    “Un cotlet mare de vita in singe pe gratar.
    M-a intrebat: “Nu va pasa de vaca nebuna?”
    “Nu.”, am raspuns. “Poate comanda si singura”…

  9. Fratele Andryusha 14 November, 2011 at 21:19

    – Şefu’, da’ aşa ne-am înţeles, şefu’… Uite şi matale, scrie aici, pe schiţă: două în stilul ionic şi una în stilul lu’ Ionică. Se poate, şefu’, să te superi matale aşa pe noi…

  10. Groparu 14 November, 2011 at 22:18

    Nu le schimb, ma! Pai daca tu nu ai avut succes cu ele, io de ce as avea?

  11. radu 14 November, 2011 at 22:28

    “Nu pot să nu fiu de acord, ba chiar aș adăuga: „iar ziarelor de sport le pasă de sport!”.”

    Asa cum lui Daily Cotcodac, ii pasa de Daily Cotcodac

  12. Ciprian 14 November, 2011 at 22:58

    @Fratele Andryusha: bai, ce mi-ai amintit.. in tot orasul exista un singur palat din asta tiganesc si pe proprietar il cheama chiar Ionica. http://bit.ly/uHp27U Trei palate avem si noi in oras,suntem oameni sarmani, Palatul Comunal (Primaria), Palatul de Justitie si Palatul lui Ionica. :))

  13. Dan1 14 November, 2011 at 22:59

    @Sandi: Aaaa, sper ca ti-ai luat-o de data asta, daaa?! Sa ne mai concurezi si alta data pe mine si pe RoseN! =))

  14. Dan1 14 November, 2011 at 23:01

    @Lecteriţa & @Ina_adevarata: Da’ de usa aia de sta in aer la mai bine de 2m deasupra solului (fara scara) ce ziceti? =))

  15. Fratele Andryusha 14 November, 2011 at 23:03

    @Ciprian: Palatul lui Ionică în stilul lui Ionică, sper… =)) =))

  16. Ciprian 14 November, 2011 at 23:06

    @Fratele Andryusha: doar nu o fi in stilul alora de pe Valea Loirei. ;))

  17. Fratele Andryusha 14 November, 2011 at 23:10

    @Ciprian:
    Ferească Sfântu’, prea mişto-s alea… =)) =)) =))

  18. Rada 14 November, 2011 at 23:58

    Stalpi de electricitate se gasesc pe toate drumurile. Numai ca s-a facut dimineata, n-a mai reusit sa-l care si pe-al treilea. A trebuit sa improvizeze :))

  19. Sandi 15 November, 2011 at 00:26

    @Dan1: ce vrei? 😛

  20. dc 15 November, 2011 at 13:24

    Cu riscul de a-l avea coleg de camera pe Toader, tot vorbesc ca nu ma pot abtine:
    O fi semn bun sau rau ca partajati subiectele cu cei de la Kamikaze (pe la ei vazusem acu ceva vreme aceeasi recomandare)? Sau o fi semn bun pentru unii si rau pentru altii? >:)

    PS: Daca ajung in spam, sa stiti ca va iubesc 😀