Postul nu e post destul

O ultimă prostie uitată într-un colţ pe etajeră

Simona Catrina

Zilele astea, canalizarea de ştiri a funcţionat la debit redus, fiindcă, dacă nu scapă Huidu pe contrasens şi nu se sinucide nicio cântăreaţă cu Furadan, n-avem subiecte şi trebuie să le inventăm. Prin urmare, un reporter antenist vorbea despre vreme: “La Braşov, sunt aşteptate zece grade Celsius”. În timp ce trăncănea, pe ecran erau imagini din gara staţiunii, cu lume pe peron, aşteptând ceva. De unde am înţeles că gradele Celsius erau într-adevăr aşteptate să vină cu trenul. Şi, judecând după direcţia de mers şi de filmare, veneau de la Bucureşti, cu Intercity. Iar judecând după amplasarea aşteptătorilor pe peron şi după numerotarea vagoanelor, erau aşteptate să vină la clasa a doua.

Acelaşi reporter a fost exploatat la maximum, i s-au cerut şi alte contribuţii la sumarul ştirilor, aşa că a început să bată câmpii (ceea ce e o performanţă, având în vedere că transmitea de la munte): “Mai există o categorie a turiştilor care acum îşi face bagajele”. Deci nu săriţi de cur în sus, că omul a săvârşit acordul corect: nu turiştii îşi fac bagajele, ci categoria îşi face bagajele. Categoria vrea să schieze, doar că paznicii de la telecabină n-au lăsat-o să urce, i-au zis că instalaţia e numai pentru turişti, categoriile trebuie să urce pe jos.

Mai târziu, un deştept argumenta, pe acelaşi post: “Recensământul se face din antichitate, de-aia Iisus s-a născut la Betleem şi nu la Nazareth!”. Cum adică “de-aia s-a născut la Betleem”, fugea de recensământ sau cum? Am avut eu o bănuială că Irod era recenzor sub acoperire, dar când i-am spus odată asta unui popă, m-a afurisit (nu ştiu de ce, adică nici de Irod n-avem voie să ne luăm, l-au reabilitat şi p-ăsta ca pe Antonescu?).

Vorba unui teolog care a scăpat nesupravegheat la Trinitas TV: “Că biserica care are duhul lui Hristos”… Păi se poate, părinte, să facem căcăţei în fraze atât de pioase? Dar ce să vezi, tot el ne asigură: “Ultimul gest pe care l-a făcut Andrei Şaguna a fost înmormântarea”. Sunt onorată şi măgulită, fiindcă am vaga bănuială că şi ultimul gest pe care am să-l fac eu va fi tot înmormântarea.

Share:

27 comments

  1. Cristi 2 November, 2011 at 08:42

    Zece grade Celsius. Adica 6 colonei Celsius, 3 maiori Celsius si un general Celsius. Ce-i asa de greu? :))

  2. lulu 2 November, 2011 at 08:44

    Putem spera sa incepem fiecare dimineata cu Simona? Online vreau sa zic 🙂

  3. r2d3 2 November, 2011 at 08:51

    sa scrie numai Simona, ca ea stie

  4. Raluca 2 November, 2011 at 09:00

    @lulu: Auzit/a sa fii!

  5. dorina 2 November, 2011 at 09:12

    @lulu: daaaaaaaaaa

  6. Sandi 2 November, 2011 at 09:35

    Bulă se însoară şi, după ceva timp, se întîlneşte cu vechii lui prieteni, care îl întreabă:
    – Băi Bulă, cum e nevastă-ta?
    – Cum să fie, este marfă, doar că este cam somnoroasă. De cîte ori ieşim pe stradă, cînd vede un bărbat bine, ea mereu spune: “Mamă, ce m-aş culca cu ăsta”.

    PS: Si io vreau dimineata cu Simona ! Tot on line. 🙂

  7. sebra 2 November, 2011 at 09:36

    E plăcut site-ul când are duhul lui Simona.

  8. andryusha 2 November, 2011 at 09:48

    “În vremea aceea a ieşit o poruncă de la Cezar August să se înscrie toată lumea. Toţi se duceau să se înscrie, fiecare în cetatea lui. Iosif s-a suit şi el din Galileea, din cetatea Nazaret, ca să se ducă în Iudeea, în cetatea lui David, numită Betleem – pentru că era din casa şi din seminţia lui David. Să se înscrie împreună cu Maria, logodnica lui, care era însărcinată.” Luca 2. 1-5.
    Sper să fie ultima prostie la adresa creştinismului uitată pe acest colţ de etajeră.
    Mă rog, e şi chestie de cultură generală, ce-i drept.

  9. unmihai 2 November, 2011 at 10:20

    “Nu judecati, ca sa nu fiti judecati. Caci cu judecata cu care judecati, veti fi judecati, si cu masura cu care masurati, vi se va masura.” Matei 7. 1-2
    Cand Isus a fost intrebat care sunt cele mai importante porunci din legile lui Moise a raspuns: “Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.” Matei 22. 33-40
    “chiar dacă ar avea cineva credinţă atât de multă încât să mut şi munţii, dacă nu am dragoste, nimic nu-mi foloseşte” Pavel (I Corinteni 13, 2).
    Iubeste-o si tu pe Simona (ca si pe alti pacatosi de pe aici 🙂 ), daca vrei s-o aduci pe calea cea dreapta 🙂

  10. andryusha 2 November, 2011 at 10:34

    @unmihai:
    Asta-i din categoria “hai să batem câmpii cu graţie, că există trei citate din Evanghelie care, scoase din context, pot închide gura oricui vrea să ni se împotrivească”.

  11. Raluca 2 November, 2011 at 10:39

    Relaxati-va, o sa faceti riduri. Conteaza chiar atat de mult?

  12. 4mall 2 November, 2011 at 10:48

    @andryusha: Nu spune unde sa se inscrie…poate era vreo promotie, ceva…

  13. Old John Wheel 2 November, 2011 at 11:04

    Yeaahh!!! Simona ruuulzzz! Şi io vreau cu Simona! Onlain, bre, împieliţaţilor, nu vă gândiţi la pruostii! Adică articole onlain! Vai di pacatili mieli, la vrâsta mea! Mă iau copchiii pisti chişior…

  14. Belle d”Imagination 2 November, 2011 at 11:06

    @Frate Andryusha

    Nu 3 citate din Evanghelie se pot folosi pentru a închide gurile cârcotaşe. În general se foloseşte toată Biblia, prin înfigere simplă.

    Şi alea 3 citate sunt deştepte foc. Noi nu suntem atât de deştepţi încât să trăim pe măsura lor.

  15. Old John Wheel 2 November, 2011 at 11:07

    @Cristi: Chiar aşea: ce ierea aşa greu?
    Doh! 😀

  16. Old John Wheel 2 November, 2011 at 11:10

    “Ultimul gest pe care l-a făcut Andrei Şaguna a fost înmormântarea”.
    Da’ Extra-happy Daniil pi când, oari? [-O<

  17. asdf 2 November, 2011 at 13:40

    @andryusha:
    Daca arde redactia Tango… o sa stim noi ce-o sa stim 😛
    http://fr.news.yahoo.com/locaux-charlie-hebdo-incendi%C3%A9s-064200102.html

  18. Insignifianta 2 November, 2011 at 14:49

    @andryusha: Mah, andryusha, da’ tu stii de ce-i spun prietenii Zaheu protosinghelului Spiridon? Ca vaz ca tu stii toate citatele din Biblie, p-aici! Ma luminezi si pe mine, pacatoasa?

  19. Simona Catrina 2 November, 2011 at 18:30

    Multumesc mult, papusilor! Sunt motivata (sper) si voi face totul. :))

  20. Old John Wheel 2 November, 2011 at 23:52

    @Simona Catrina: No, aşe fata Old-ului, aşe! Nuoi ştim c-o fi totu’ bini! 🙂
    Curaj! 😀

  21. Tetelu 3 November, 2011 at 00:29

    Se pot gasi multe alte subiecte de umor

  22. Insignifianta 3 November, 2011 at 01:05

    @Tetelu: Pacat ca le cauta putini si le gasesc si mai putini. Cei mai putini dintre noi le si scriu. Restul, multii, comentam. Ca, ce sa facem si noi, ce sa facem?!
    P.S. Ca…de pilda?… Da-ne un exemplu, macar.
    P.P.S. Promit c-o sa rad.

  23. SweetwoodTeas 3 November, 2011 at 05:04

    Jurnalistii nostri sunt geniali in esenta; creativitate debordanta si ar trebui sa ne bucuram pentru ca nu oricine poate face o stire din nimic. Pana una alta, televizorul ne tampeste in continuare…

  24. N.A. 4 November, 2011 at 01:35

    Canalizarea de stiri!!! =)) =)) =)) So true!!

  25. Insignifianta 4 November, 2011 at 01:56

    @N.A.: Înviaşi?! =))

  26. viorel 4 November, 2011 at 16:42

    Buna ziua! Sunt proaspat recenzat din cap pana-n picioare si ma simt…prost! Da’ prost rau! Am aflat ca sunt al 19.2156.432-lea locuitor al Romaniei si al 6.789.549.002-lea locuitor al planetei. Asa de mic si inutil! Atat de inutil ma simt incat nu-mi vine sa-mi platesc impozitele. Imi facusem o idee aproape paranoica despre mine, cetateanul. Ca sunt mereu in centrul atentiei celor care ne conduc,ca sunt singurul care conteaza in luarea deciziilor in aceasta tara…Si ei? Dupa ce mi-au luat bani pt o caruta de taxe, stiute si nestiute, acum mi-au luat ultimul lucru atat de personal, mai personal decat viata: CNP-ul meu! Sub amenintarea amenzilor , am ridicat mainile si l-am dat! Ce prost ma simt! Si chiar sunt
    ….