Promo

Magazinele bune trăiesc mai mult

Mă știți: am un spirit civic viguros. Manifest mereu o vigilență sănătoasă, de pensionar MApN. Asta mă ajută să mă mențin în formă – condiția fizică poate fi decisivă atunci când te aleargă oameni care îți vor răul. În piața Sudului, de pildă, am fost fugărit în două rânduri de niște speculanți ordinari, pe care îi deranja adevărul! Am fost dat jos din taxi în plină noapte și amenințat fără menajamente cu bătaia, admonestat de un aprozarist din Dristor (ziua în care a dat faliment a fost una dintre cele mai frumoase din viața mea), am țipat în oficii poștale și am cerut imperios să vorbesc cu diriginta – în fine, am trecut prin suficiente încercări de acest fel încât, la momentul la care vorbim, să pot concura cu succes la olimpiadă în probele de sprint, fond și semi-fond.

Nu mai calc în viața într-un magazin unde nu am fost tratat cum se cuvine. Din acest motiv, după 4 ani în Dristor, ajunsesem să-mi fac cumpărăturile în cartierele învecinate. Prietenelor mele le-a luat ceva timp să înțeleagă de ce mă întorc după două ore, din moment ce mă dusesem doar „până jos, să iau o pâine” – au bănuit că am vreo amantă prin blocurile vecine.

Pe scurt, sunt genul de client pe care l-ai strânge cu plăcere de gât.

Aș fi înclinat probabil, la un moment dat, să cred că problema e la mine, dacă majoritarea magazinelor pe care le-am boicotat n-ar fi dat faliment într-un timp relativ scurt. Și dacă nu ar exista și magazine care să-mi placă. Cofetăriei de la parter, de pildă, îi asigur singur jumătate din veniturile lunare. Îmi cumpăr țigări doar de la dom’ Marin, deși pentru asta sunt nevoit să fac un ocol considerabil. Despre faptul că m-au încuiat seara în Marks&Spencer, în timp ce eram ocupat cu probatul – știți deja.

Astfel de magazine sunt și cele din rețeaua Germanos. Știați că anul ăsta Germanos împlinește 15 ani în România? Câte dintre magazinele renumite acum 15 ani mai există și astăzi?

Cum s-a întâmplat asta? Nu știu răspunsul, dar pot să încerc: poate pentru că a fost primul retailer care a lansat un pachet prepaid în România? Pentru că a publicat primul catalog de produse (astăzi, ceva banal)? Pentru că a fost primul magazin care a transferat agenda din telefonul vechi în cel nou? (din nou, poate fi se pare ceva firesc astăzi; ei bine, îmi amintesc ce însemna să copiezi prin anii ’90, notându-le întâi cu pixul pe o hârtie, 1-200 de numere de telefon).

Astăzi, Germanos e singurul retailer care oferă garanție pe viață pentru telefoane. Poate și aici e răspunsul acestei longevități: ca să fii primul care a făcut ceva, la un momentat trebuie că ai fost singurul.

Articol de promovare a companiei Germanos cu ocazia împlinirii a 15 ani de prezenţă în România. Germanos este lanţul de magazine telecom unde găseşti telefoane mobile, camere foto, GPS-uri, memorii, accesorii, baterii, internet şi telefonie mobilă şi fixă, servicii şi sisteme de recepţie de programe TV prin satelit şi terestru, laptopuri, plus servicii moderne precum G-ticket, G-agenda, G-garanţie, G-precomandă.

Share:

35 comments

  1. RoseN 28 November, 2011 at 14:55

    Sa…le fie de bine!
    Da’ macar o husa de telefon ti-au dat?:D

  2. ionut 28 November, 2011 at 14:56

    Prietenelor mele le-a luat ceva timp să înțeleagă de ce mă întorc după două ore, din moment ce mă dusesem doar „până jos, să iau o pâine” – au bănuit că am vreo amantă prin blocurile vecine.

    – mesaj subliminal ce are rolul de a scoate in evidenta vigoarea Mogulului: doua ore acasa, doua ore in deplasare…

  3. Dan1 28 November, 2011 at 14:57

    Si deci tu cobori “pâna jos sa-ti iei un gps”? =))

  4. JULIUS 28 November, 2011 at 14:58

    @ionut: eram mai tanar pe vremea aia.

  5. unmihai 28 November, 2011 at 15:07

    asta cu “garantia pe viata” e relativa…. depinde de cat de mult traiesti!

  6. Ciprian 28 November, 2011 at 15:13

    poate datorita lui Buzdugan =)) “plimbare? hai la germanos.”

  7. cristina 28 November, 2011 at 15:22

    Zi, ma, Jules, tu papi bun de la Tosca? Asa de vecini sa fim noi?

  8. JULIUS 28 November, 2011 at 15:30

    @cristina: care e Tosca, bre?

  9. admin 28 November, 2011 at 15:35

    @Ciprian: toti facem greseli. Germanos, Toyota…

  10. Ciprian 28 November, 2011 at 15:40

    Magazinul Bucuresti-Berlin mai exista in Bucuresti? =)) Prin ’94 cand am fost eu pe acolo era,auzisem de el din reclamele din timpul Tip top minitop,(unde participau tot cei de la Vocea Romaniei,X Factor, Megastar).8 reclame enervante de atunci: magazinul b-b,ana electronics,tv color goldstar,la blend-a-med, colgate,”priviti cum cerneala penetreaza aceasta creta”,sapun camey- aveau niste bunaciuni prin spoturi,(mai vedeam din alea doar printre amantele lui JR si la video),tigari assos international,camel.

  11. JULIUS 28 November, 2011 at 15:47

    @Ciprian: Gepa Electro Center

  12. cristina 28 November, 2011 at 15:49

    @julius: la dristor, perete in perete cu shaormaria.

  13. JULIUS 28 November, 2011 at 15:50

    @cristina: nu mai stai in Dristor de mult. acum am bani, stau in Berceni.

  14. cristina 28 November, 2011 at 15:52

    Fitosule care esti! Si poate tu nu mai stai, ca eu mai stau, da?

  15. Rada 28 November, 2011 at 15:56

    @Ciprian: @JULIUS: Adidas Torsion, Gregorio Rizzo, “V-am prins, vrajitoarelor” (habar n-am la ce facea reclama), Coca-Cola (aia enervanta cu nea Nicu)

  16. admin 28 November, 2011 at 15:58

    @Rada: incurci magazinele cu reclamele 😀

  17. ela 28 November, 2011 at 16:08

    In atentia d-lor autori :

    Iulius a facut publicitate , deci acum e in fonduri !!!

    Vine , vine Mos Craciun ! 😀

  18. Rada 28 November, 2011 at 16:10

    @admin: Cand am ajuns eu in Bucuresti nu mai era nici unul din alea zise de voi. In afara de Germanos, bineinteles 😀
    PS: totusi, aia cu “v-am prins vrajitoarelor” la ce facea reclama? La detergent?

  19. D-l Iulius 28 November, 2011 at 16:18

    @ela: in atentia d-lor cititori: d-nii autori au salariu (aia care scriu; 4mall, de pilda, nu se numara printre ei). D-l Iulius n-are, ca el e patron, nu-si permite luxul sa se imbuibe cu salariu.

  20. admin 28 November, 2011 at 16:19

    @Rada: la calculatoarele Felix, parca.

  21. lichu 28 November, 2011 at 16:20

    @Julius @germanos: Reclama reclama, dar noi vrem adevarul: garantie pe viata telefonului sau pe viata utilizatorului?

  22. admin 28 November, 2011 at 16:22

    @lichu: cred ca daca esti insurat nu primesti garantie pe viata, ca se considera ca prezinti grad ridicat de risc.

  23. sebra 28 November, 2011 at 16:23

    Să ne aşteptăm la falimentul Marks&Spencer? Bănuiesc că dacă te-au încuiat acolo se poate interpreta că nu te-au tratat foarte bine.

  24. JULIUS 28 November, 2011 at 16:32

    @sebra: da-ti peste gura, fata! cum sa se inchida magazinasele?!

  25. Dan1 28 November, 2011 at 16:33

    @D-l Iulius: Daaa, el se-mbuiba cu prajituri! =))

  26. ThoR 28 November, 2011 at 16:42

    o pereche de blugi la Marks&Spencer 200 de ron, un telefon mobil mai de doamne ajuta 400 de ron, un pachet de tigari 12 ron, @RoseN: explicand cum se spala o cana….piceless =))=)):))

  27. camionagiu 28 November, 2011 at 17:00

    Oamenii de la Germanos stiu ce faci tu, domnule Admin, la saormerie? De curiozitate intreb.
    Fiti antene, stimati germanosisti:

    Aplica metoda invatata din Cismigiu &comp – romanul superb (pe care il recomand tuturor soferilor de pe DC) al lui Grigore Bajenaru.
    Acolo, un coleg al lui Grigore a baut lapte gratuit la buturuga din Cismigiu in felul urmator: a prins o musca, a aruncat-o in pahar si a inceput cu scandalul ca i s-a facut rau si vrea sa cheme patronul (povestea era in perioada interbelica).
    Oamenii de acolo, ca sa nu fie dati afara, i-au dat lapte sa bea pe saturate.

    INDICIU

    Jul merge la saormerie cu gandacii de bucatarie de acasa, in pungulita.

    mai e nevoie de alte indicii, am fost prea subtil?

    Cu stima.

  28. Catpig 28 November, 2011 at 18:25

    @camionagiu

    Romanu’ ala e induiosator. Dar nu as vrea sa ma nimeresc pe langa 2 liceeni contemporani carora le-a picat in mana, imi imaginez deja comentariile:

    – Auzi frate, pileau lapte rece! WTF dude! DUDE WHERE”S MY MILK?
    – Lasa ba ca nu stii ce mai puneau in lapte (hahaituri groase)
    – Nu bro’ ca erau hipsteri, sa vezi ca-n 5 ani se-ntoarce moda! Loooooool
    – Auzi ba ca trimeteau poezele la gagici, doamne ce luzeri tristi!

  29. Ciprian 28 November, 2011 at 19:19

    @camionagiu am intrebat azi de cartea ta in singura librarie cu carti din oras.. celelalte au multi muzunachi, globulete si foi de scris. Probabil doamna de acolo citeste DC ori e fana ta secreta, era b¡ne informata, stia ca ai lansat sambata cartea la targ, stia si editura.. 🙂 nu ma asteptam.

  30. Dan1 28 November, 2011 at 19:35

    @Ciprian: Si n-a zis: “asteptam sa vina chiar autorul cu un TIR de carti, ca e de meserie!” ? =))

  31. Insignifianta 28 November, 2011 at 19:47

    “Despre faptul că m-au încuiat seara în Marks&Spencer, în timp ce eram ocupat cu probatul – știți deja.”
    Ştim, ştim. S-a şi ecranizat povestea, parcă.

  32. camionagiu 28 November, 2011 at 20:27

    @Ciprian: Multumesc frumos, daca nu e vrajeala ta profesionistă mă bucur mult. Respecte doamne şi dacă chiar e pe bune, să comande cartea la editură să vadă şi oamenii ăia că au stricat celuloza pe gâscan.

  33. Insignifianta 28 November, 2011 at 21:05

    @camionagiu: Fin’că eu nu sunt doamnă pă bune (n-am condei), n-am comandat-o la editură. L-am rugat pă un bun pretenar d-al meu să ţ-o smulgă cu autograf. Ceea ce s-a şi demonstrat.

  34. Ciprian 28 November, 2011 at 22:04

    @camionagiu: nu e vrajeala, vorbesc foarte serios. Doamna spunea ca s-ar putea sa ajunga greu cartea, fiindca e editura mica si de obicei tirajul e limitat si cele cateva care se tiparesc ajung doar in anumite locatii.

    Ce urât a sunat “vrăjeală profesionistă”.. mai ales din partea ta care esti om serios, cu planuri mari de viitor. :((

  35. Campaniile saptamanii 28 noiembrie – 4 decembrie din blogosfera romaneasca | refresh.ro 5 December, 2011 at 14:46

    […] Germanos a implinit 15 ani, ocazie cu care bloggerii i-au urat la multi ani si au povestit cate ceva despre experientele lor cu magazinul si cu telefoanele mobile. Gasiti povesti despre Germanos la Sebastian Bargau, Denisa Bargau, Alex Mihaileanu, Simona Tache, Radu Bazavan, Cetin Ametcea, George Buhnici, Cabral Ibacka, refresh.ro si DailyCotcodac. […]