Aventurile bravului soldat Julică

La doamna Geta

Julius

Astăzi am mâncat (am prânzit, ar spune Bucurenci) la o cantină muncitorească de pe Morarilor. La doamna Geta.

Dacă mai trăia bietul nea Nicu, aș fi mâncat zilnic la cantina fabricii, și jur că n-ar fi fost chiar așa de rău. Cât am mâncat, doamna Geta nu mi-a povestit absolut nimic despre șeful ei cretin. N-a pretins să pun farfuria în chiuvetă sau, Doamne-păzește, să o spăl. Nu mi-a făcut scandal că nu-mi petrec suficient timp cu ea, n-a vrut la mall, un picuț de masaj la tălpi sau să ne uităm la Anatomia lui Grey. Cât am stat pe-acolo, n-a avut decât cuvinte drăguțe.

O ciorbiță, o pulpă de porc cu piure și o salată de varză m-au costat 15 lei. La gagică-ta te costă mai mult și numai când te uiți la ea.

Share:

29 comments

  1. sebra 8 November, 2011 at 17:35

    Adică ai mâncat la “plimbă tavă”.

  2. valeria 8 November, 2011 at 17:37

    mdaaaaaa,traiasca tanti Geta !!!
    daaaaaa,am si eu o intrebare intrebatoare…..o fi fost mai ieftin si mai bine,mai calm,mai….in priviinta mancarii….dar in rest…?!?….:-?

  3. JULIUS 8 November, 2011 at 17:37

    @sebra: ba nu. erai si servit la masa, nu trimis sa te uiti ce mai e prin frigider.

  4. dyers_eve 8 November, 2011 at 17:40

    Daca are si teveu’, sa poti vedea meciurile la ea, e perfecta !

  5. Sandi 8 November, 2011 at 17:41

    Mic dictionar explicativ pentru femei:

    Barbatii au doar doua necesitati: sexul si mancarea. Daca vezi ca partenerul tau nu are o erectie, fa-i un sandvis. 😛

  6. Radu 8 November, 2011 at 17:44

    Julius, si cum te-ai simtit la doamna Geta? 🙂

  7. Fratele Andryusha 8 November, 2011 at 17:45

    Chestia aia de pe perete aşteaptă trezirea lui Megatron, nu?

  8. serban 8 November, 2011 at 17:58

    Scade nivelul, scade nivelul la clienţii reclamelor pe DC.

  9. serban 8 November, 2011 at 18:00

    @Sandi:
    Mai şi bem, să ştii.

  10. Raluca 8 November, 2011 at 18:17

    Daca mananci la gagica-ta, sexul e inclus in pret.

  11. Sandi 8 November, 2011 at 18:17

    @serban: Ajunge barbatul acasa, coboara din masina, intra in casa, se tranteste pe canapea, se descalta si isi arunca sosetele pe masa, deschide televizorul si urla:
    – Nevasta in momentul acesta adu-mi repede o bere! Hai, pana nu incepe!!
    Femeia se conformeaz a si-i aduce o bere.
    Dupa 10 minute:
    – Nevasta mai adu 2 beri, dar repede!! Pana nu incepe!
    … Femeia nedumerita ii mai aduce 2 beri.
    Dupa alte 15 minute:
    – Auzi, in minutul asta mai adu-mi 2 beri!! Ca imediat incepe!!!
    Femeia, cu nervii intinsi la maxim, cedeaza:
    – Auzi, ma, dobitocule , pai cine dracu’te crezi tu in casa asta?
    – Na, ca a inceput!

  12. Sandi 8 November, 2011 at 18:18

    @Raluca: La o gradina zoologica din tara, era o maimuta (femela) singura si foarte stresata. Dupa studii intense au ajuns la concluzia ca e stresata din lipsa de sex. Dupa sedinte indelungate, decid sa vorbeasca cu Nea Vasile.
    -Nea Vasile trebuie sa faci sex cu maimuta. Trebuie neaparat, si asta face 500 euro.
    Dupa o zi de gandire Vasile zice OK, cu 3 conditii:
    – Sa nu ne sarutam pe gura – toti: OK, OK, se accepta
    – Sa o facem doar o data – toti OK, OK se accepta
    – Sa mai imi dati o saptamana ca inca nu am strans decat 300 de euro!!!

  13. Dan1 8 November, 2011 at 18:28

    @Sandi: Total gresit: ai uitat de meciuri, bere… :))

  14. Dan1 8 November, 2011 at 18:30

    Eeei Julius, la cantina studenteasca unde e RoseN bucatareasa cred ca e si mai bine! =))

  15. JULIUS 8 November, 2011 at 18:35

    @Raluca: la inceput.

  16. ionut 8 November, 2011 at 19:03

    @Fratele Andryusha: E pentru clientii care nu lasa 10% 😀
    Julius probabil e inca in perioada de gratie 🙂 😀

  17. ErRon 8 November, 2011 at 19:18

    Julius, pe mine m-ai convins: iti e muuuult mai bine fara gagica!
    Sper din tot sufletul, insa, ca ai ramas heterosexual!:D

  18. ela 8 November, 2011 at 19:18

    Jul , sper ca ai spus ” saru’mina pt masa ” 😀

  19. JULIUS 8 November, 2011 at 19:20

    @ela: judeci!

  20. Beermaster 8 November, 2011 at 19:21

    Cantina de la postavarie? Haleam si eu destul de des acolo cand eram in Bucuresti. Are dreptate Jul.

  21. RoseN 8 November, 2011 at 19:39

    @Dan1: DanOne nu-i frumos sa vorbesti oamenii in absenta lor 😀 plus ca mie mi drag Julius, asa ca nu-i doresc sa manance veci la cantina ‘mea’ zau =))

    P.S.
    @JULIUS: Nu putem decat sa-ti dorim din suflet multa fericire alaturi de doamna Geta, sper sa nu auzim prea curand vorbind despre nepotrivire de caracter =))

  22. Cristi 8 November, 2011 at 19:40

    @ErRon: Hmmmm, hăhă, hmmm,hihi citeste articole scrise de Bucurenci. Despre fond de ten. =))
    Da’ măcar mănancă carne de porc nu sălăţici . :))

  23. dc 8 November, 2011 at 19:48

    Sa-ti fie de bine! Toti trollerii de mai sus n-au reusit sa inteleaga bucuria simpla a unei mese decente 😀

  24. Insignifianta 8 November, 2011 at 20:12

    Imi permit sa modific un banc recent citit pe http://www.facebook.com/Bancuri , sa fie in ton (in suc propriu, fireste, ca e mai sanatos) cu postarea:
    Un mogul se duce la cantina sa haleasca un meniu ca in strainatate, dar s-ajunga sa-l si sature, in timp util.
    -Par avion?! il intreaba doamna Geta, ridicand polonicul deasupra capului, a mirare.
    Mogulul o priveste cu atentie si apoi raspunde decis: -Nu, doamna Geta, nu pareti. Dimpotriva.

  25. Cristina 8 November, 2011 at 20:25

    oooo … minca-l-ar mama de baiat de baiat cuminte, care papa tot!! mwuah-mwuah!… Julius, puisor, vrei si niste clatite? hai, ca mi-au iesit asa de bunee ..!

  26. BRRC 8 November, 2011 at 21:43

    Ooof, mi-aduce aminte de clipele idilice din armată…
    Momentele astrale în care OS ne prindea “veselari” pe graficul de serviciu.
    Mâncam într-o linişte de catedrală… Estimp, trupa ageră băga 260 de paşi pe minut, prin cele mai accidentate râpe din arealul UM.
    Mâncam cât voiam (liber la varză!!!) şi ce voiam (dacă prindeam cheia de la magazia ofiţerilor).
    Eheu, fugaces…!

  27. XL5 8 November, 2011 at 22:57

    @BRRC nu prea le ai cu stiintele egzacte, erau “peste” 260. Sau voi lucrati la limita minima?

  28. Ramses3 9 November, 2011 at 16:22

    deduc de aici ca tanti Geta nu e tot aia cu vestita mama Geta, aia care are o cantina d’asta p’acolo prin spate la hotel helvetica, langa charles de gaulles. Foarte cunoscuta intr-un cerc restrans de corporatisti, de-si duc viacul p’acolo

  29. petronela 9 November, 2011 at 22:07

    ok,am inteles,ca ma recunosc in personajul descris:))dar cu anatomia lui grey ce-ai avut bre??:))pana-acolo!:))
    aaa si iar mister bucurenci?:))