Postul nu e post destul

Recomandări de seară: viciul meu este cultura

Cum în ultimele zile ne-a cam scăzut traficul, l-am sunat îngrijorat pe Eftimie să vedem ce mama naibii e de făcut. „Băi Julius”, mi-a spus Efu, „în ultimele zile au fost câteva texte mişto pe Daily Cotcodac, de câte ori facem asta scade traficul. Bagă dracului un concurs cu pisici, hai să reluăm recomandările de seară şi roagă-l pe DJ Cotco să pună ceva de neascultat. Să nu ne batem joc de cititori, că ăştia simt imediat când facem glume şi nu mai vezi like-uri de la ei”.

Vom încerca şi asta. Dacă nici aşa nu merge, de mâine nu mai vedeţi decât poze cu Claudia Tocilă.

Simona Catrina, despre emisiunea „Viaţa Satului”. Ce căuta duminică la prânz să se uite la „Viaţa Satului” nu mi-am permis să întreb, relaţiile dintre noi sunt strict profesionale.

Tot despre viaţa la ţară scrie şi Vivi Floricica – Vaca lu’ nea Sică.

Figurantul fără noroc – pe Amar de Zi.

Cum cureţi usturoiul în 10 secunde – vezi video. Sincer, n-am verificat fiindcă mie niciodată nu mi-a luat mai mult de două secunde să curăţ usturoiul: „Dragă, curăţă şi tu usturoiul ăsta!”.

Mi-a plăcut mult asta: viciul meu preferat este cultura. Coincidenţa naibii, Îndrăgitule: exact ca al tău!

Share:

68 comments

  1. RoseN 12 October, 2011 at 18:16

    Ce impresii aveti, traficul e tot timpu (la fel de) scăzut 😀

  2. mifty 12 October, 2011 at 18:20

    io am citit senin ”recomandări de sfoară”… și mă întrebam ce v-a venit să-i cântați prohodul culturii!!!… 😀

  3. Ciprian 12 October, 2011 at 18:27

    N-ai cu cine, domle, văcari de carton.
    Apropo de sfeclă, cică aici sunt subvenţii uriaşe. Semeni o singură sfeclă pe un hectar de teren (să nu te oboseşti prea mult, eventual dacă stai la oraş şi ajungi rar la Beiuş o poţi semăna într-un ghiveci, eventual poţi da în arendă tuturor vecinilor din cartier câte un ghiveci cu sfeclă să creşti producţia la hectar) şi iei doldora bani.

  4. warlock 12 October, 2011 at 18:37

    Vrem poze cu Claudia Tocila … cotcodacilor …. mobilizarea 😛

  5. Troika 12 October, 2011 at 18:57

    Imi place tare mult oferta dumneavoastra speciala: “Doar acum poti sa-ti pui pe site banner-ul Daily Cotcodac … GRATIS!!!” :))))
    Seriossss??? Ar trebui sa platesc pentru asta??? Nu stiu cine va face strategiile de marketing dar este musai sa reevaluati!
    In general este invers 😀 voi trebuie sa platiti pentru publicitate!

  6. antispam 12 October, 2011 at 19:05

    aproape ca sper sa scada traficul, numa’ numa’ s-apara pozele alea cu claudia tocila 😛

  7. costin 12 October, 2011 at 19:18

    Vrem poze cu Claudia Tocilă! Eventual scoateţi mâţele de la concursul de mimă şi rugaţi-o pe ea să vă mimeze ceva, în faţa aparatului foto.

  8. M3bis 12 October, 2011 at 19:24

    @Troika: Bre, tu ai nimerit pe aici din greșeală, recunoaște! Vrei să-ți dau adresa lui Bucurenci?

  9. Sandi 12 October, 2011 at 19:37

    Femeile cu picioare lungi, sunt cele mai bune la pat. (Procust)
    A fost nuntã cu dar, dar nu cine stie ce ! (Zamfira)
    Suntem rude, dar foarte îndepãrtate. (Fratii Grimm)

  10. Cms 12 October, 2011 at 20:34

    Usturoiul acela era cultivat special pentru bucătăriile restaurantelor. Am curăţat acum o săptămână un usturoi infernal iar la sfârşit nu-mi mai puteam dezlipi degetele, parcă eram Omul-Pinguin. 🙁

  11. ela 12 October, 2011 at 20:40

    @Cms: ” usturoiul infernal ” 😀 seamana a film de groaza 😀

  12. Lecteriţa 12 October, 2011 at 20:41

    Deci, daca cineva indrazneste sa faca la mine in bucatarie ce a facut domnul acela cu usturoiul, este halit!
    Cemeseule, tu n-ai platit consumatia, asa-i? si te-a pus la curatat usturoi. Doamneeee, doctorii astia!

  13. Dan1 12 October, 2011 at 20:50

    Vaca lu’ nea Sică? Bre voi trollati, glumiti pe-aici si vaca haoleu n-a mai dat niciun semn de mai bine de-o luna.
    Si beeee. Julius, eu iti zisei sa bagi textul meu aducator de trafic! Da’ tu, nu si nu! Na, satura-te de trafic!

  14. mifty 12 October, 2011 at 20:57

    … julius trafficante!!! 😀

  15. Ana 12 October, 2011 at 21:08

    Da, daaa…cultura de tutun si rabdare. Pardon, asta-i al meu viciu. Continuati, continuati, co…

  16. ErRon 12 October, 2011 at 22:01

    Bine, pentru baieti puneti poze cu Claudia Tocila, da’ pentru fete???:P

  17. mifty 12 October, 2011 at 22:06

    @ErRon: pentru fetele cuminți, cu Le Docteur, la bustul gol.
    pentru cele rele, cu Le Mogulle, gesticulând disperat la Cougar în studio.
    pentru cele așa și-așa, cu L’Amour pe post de statuie greacă!!! 😀

  18. Cristi 12 October, 2011 at 22:13

    @Cms: Am aflat un truc de la Simona Tache. Usturoiul se curata in apa. Nu mai are nici o cojita, plus ca nu se lipesc degetele.

  19. Dan1 12 October, 2011 at 22:13

    @ErRon: Cu prietenul ei! (nu mai stiu cum il cheama, da’ daca te uiti in posturile recente, il gasesti precis) =))

  20. ErRon 12 October, 2011 at 22:24

    @Dan1: Imi plac mai mult sugestiile lui mifty!:D
    N-am nimic cu baiatu’ ala, de zici tu, dar e prea tanar! Mie imi plac mai copti!:D

  21. N.A. 12 October, 2011 at 22:28

    Primele doua texte is priceless, asa cum ne-au si obisnuit onorabilele dame.
    Aia cu usturoiul este un bullshit ordinar, n-o cred pana nu vad un filmulet cu Julius facand exact aceeasi chestie! 😀

  22. N.A. 12 October, 2011 at 22:31

    @ErRon: In sfarsit pune cineva punctul pe i! :)) Te aprob pozitiv la toate punctele. Nu stiu de ce uita baietii astia ca majoritare pe aci suntem noi, damele. Deci, sa va aud, baieti, ce poze ziceati ca trebuie puse pentru trafic? 😀

  23. RoseN 12 October, 2011 at 22:50

    @N.A.: =)) Eu vreau poze cu Camio la sala de forta… sau daca suntem obraznice chiar cu mogulul însuşi dormind in hotelul cela de 5 stele =))

  24. mifty 12 October, 2011 at 22:54

    @RoseN: … sper că nu vrei să-l și auzi sforăind!!! 😛

  25. Dan1 12 October, 2011 at 22:55

    @N.A.: Cu pisici?! =))

  26. RoseN 12 October, 2011 at 22:58

    @mifty: =)) am zis poza =)) ce facem aici, videochat?

  27. Ciprian 12 October, 2011 at 23:13

    Cred ca doamnele ce mai trolleaza pe aici merita poze cu Bogdan Teodorescu, Cristi Tabara, Ion Creanga sau cu popa Tanda am auzit ca astia burtosi si barbosi au trecere la femei ceva de nevazut.

  28. Cms 12 October, 2011 at 23:14

    @ela: Păi n-am spus că semănam cu Omul-Pinguin ? Normal că era film de groază.

    @Lecteriţa: Niciodată nu s-a întâmplat aşa ceva! Când n-am putut plăti, cel mai des am curăţat trotuarul din faţa barului, prin metoda rostogolirii. :))

    Cristi, mulţumesc pentru pont. Am să încerc aşa, acasă de regulă eu sunt responsabilul cu usturoiul. 🙂

  29. Cms 12 October, 2011 at 23:27

    @Ciprian: Cu ei se simt în siguranţă. Câţi ar putea, în starea lor, să le fugărească noaptea pe o alee întunecată?
    P.S. Nici barba nu ajută, strică profilul aerodinamic.

  30. RoseN 12 October, 2011 at 23:52

    @Cms: Bine ca sunteti voi destepti 😛 hai sa vedem poze cu voi intai 😀

  31. mifty 12 October, 2011 at 23:56

    @RoseN: … îmbrăcați, sper!!! 😀

  32. Cms 13 October, 2011 at 00:06

    @RoseN: Hmmm… Eu am nişte poze în costum de baie făcute la Mamaia, dar mai bine nu le postez, că nu-mi mai cere prietenia Lucian Mândruţă. 😛

  33. RoseN 13 October, 2011 at 00:09

    @Cms: =)) si asa ti-o cere? =))
    @mifty: Pai acuma nu pot sa am si pretentii, daca or fi dezbracati, asta e =))

  34. mifty 13 October, 2011 at 00:14

    @RoseN: ok, o să fim îmbrăcați cam așa: http://www.youtube.com/watch?v=_F47BUz5wJc .

    happy??? 8->

  35. RoseN 13 October, 2011 at 00:16

    @mifty: =)) da da da, clar =)) pentru asa ceva vreau loc in primele randuri la vizionare =))

  36. Cms 13 October, 2011 at 00:23

    @RoseN: Păi n-a zis el că acceptă ca prieteni pe FB doar persoanele care apar decent îmbrăcate în poze?

    @mifty: =))
    S-or găsi oare pantofi cu toc mărimea 43? Mă întreb… =))

  37. Insignifianta 13 October, 2011 at 00:54

    Deh. Viaţa asta la ţară, cu dealurile Moldovei, cu, mai ales, vaca ei de muls, e capabilă să-ţi ocupe chiar tot timpul. Dar, pentru unii, chiar merită. E, chiar, viaţa lor. Şi viaţa costă bani, se ştie. Şi una-i viaţa! Merită!
    P.S. A se citi în celălalt sens.

  38. Ana 13 October, 2011 at 01:10

    A venit frigutzu, te vad din ce in ce mai surazator: “vai, vai, ce bine ca a venit frigutzu, pot sa-mi iau gecutza, asa…ca sa arat si eu cu 10 kile mai Creanga…ura,ura, ura!!”

    PS: Calmeaza-te! 😉

  39. Cms 13 October, 2011 at 01:12

    @Insignifianta:
    Merită! viaţa-i una şi, ştie-se, bani costă viaţa şi lor viaţa, chiar e, merită; chiar unii pentru dar, timpul tot chiar ocupe-ţi să, capabilă; e muls de ei vaca, ales mai cu Moldovei; dealurile cu ţară la asta – viaţa, deh!

  40. Insignifianta 13 October, 2011 at 01:31

    @Cms: Ritcis! GENIAL! =))

  41. Oricine 13 October, 2011 at 01:34

    Si fiind ultimul comentariu pe acest site de umor involuntar- nefortat(de maine ma maturizez, fasss…),o sa-mi permit: CMS, daca-ti pui pozele alea,anunta-ma sa-mi sterg dreq contul ca nu vreu sa orbesc. Hai noapte buna, inteligentilor.

    PPS: Inca incerc sa fac diferenta intre inteligenta si abilitate. Si cum aici n-am nicio sansa ,inteligentilor, ma car pe wall-ul lui Mindruta. 😉

  42. Cms 13 October, 2011 at 01:41

    @Insignifianta: Eiţ iş ritcis! Pare-se că devine un fel de salut, deja! :))

  43. Insignifianta 13 October, 2011 at 01:59

    ĂBULAS! Moritori te salutant, bă! Da’ nici aquila non capit muscas! Capisci? =))

  44. Rada 13 October, 2011 at 02:21

    @Insignifianta: Niet! Gavarit parusski? 😀

  45. Cms 13 October, 2011 at 02:22

    @Insignifianta: Da, am înţeles tot. Ahile nu muşca din capetele adversarilor! Era un gentleman, clar!

  46. Insignifianta 13 October, 2011 at 02:37

    @Rada: Gavaresc, cavaleresc, orişice! Hleb! Mir! Ocii ciornâie. Gavaresc pa ruschii, la o adică. Fac orice.
    @Cms: Ai înţeles, pe dracu’! N-ai înţeles nimic! Hannibal ante portas!

  47. Cms 13 October, 2011 at 02:37

    @Oricine: Stai liniştită că ai scăpat de orbire: nu pun pozele alea. Dacă orbeşti, cum să mai citeşti poantele involuntare de pe Daily Cotcodac? Chiar aşa de sadic n-am ajuns încă. :))

  48. Insignifianta 13 October, 2011 at 02:44

    @Oricine: Bă, oricine ai fi tu, să ştii că PPS nu se pune orişicum! Se pune, şi el, după un PS, după un post scriptum, după ceva, nu aşa, tam-nesam! =))

  49. Insignifianta 13 October, 2011 at 02:48

    @Cms: Cemeseule, de unde cunoşti tu genul feminin al lui Oricine…hmmm?!…Opa!

  50. Insignifianta 13 October, 2011 at 03:04

    @Oricine: Fîîîsss…Ce cunoscut îmi sună…
    P.S.Păi, ori trolăm ori nu mai trolăm?
    Cougar?

  51. Insignifianta 13 October, 2011 at 03:31

    @Oricine: Aştept, încă, răspunsul. Dacă eşti bărbat. Dacă nu, nu.

  52. Subinus 13 October, 2011 at 09:13

    N-a mers.
    Acum putem vedea poze cu Claudia Tocila ?

  53. mifty 13 October, 2011 at 09:56

    @Insignifianta: … io cred că e Claudia Tocilă!!! 😀

  54. Oricine 13 October, 2011 at 10:33

    @Insignifianta: Sa mori tu? Ia holbeaza-te mai sus,”bai”!

  55. Oricine 13 October, 2011 at 10:34

    @Cms: Ba m-am razgandit! Pune-le! @-)

  56. Rada 13 October, 2011 at 15:08

    @Insignifianta: Cum? Hanibal e in poarta? Eu stiam ca Duckadam e in poarta. Apara Duckadam! Extraordinar!! Steaua e campioana Europei!!! Hai Andryusha!!!! 😀

  57. Cms 13 October, 2011 at 15:27

    @Oricine: Le-am pus. B-)

    @Rada: :))
    Insi se referea la Lecteriţa. ;))

  58. Rada 13 October, 2011 at 15:43

    @Cms: Prea subtil pentru mine – motivul fiind probabil nestiinta de background. 😀
    As putea sa inteleg pe baza unei scheme. De la stanga la dreapta. Ca trebuie mentionat.

  59. Cms 13 October, 2011 at 16:27

    @Rada: Nu-i bai! Lecteriţa se numea înainte dr. Lecter. Acum e mai bine?

  60. Rada 13 October, 2011 at 16:36

    No ashe! Mult mai bine :)) :))

  61. Oricine 13 October, 2011 at 16:48

    Ok, lasam de-o parte faptul ca nu te-am ghicit care esti pe feisbuc. Am imaginatie bogata! X_X

  62. Un bărbat 13 October, 2011 at 18:53

    @Oricine: Ano, Ano, ce-mi facusi tu mie…Nu mor, fata, nu mor! Numa’ sa-ti fac in ciuda! 😛 E bineee?! Na! \:D/

  63. Insignifianta 13 October, 2011 at 19:47

    @Rada: Da, bre, e la poarta! Da’ poti pentru care sa faci primavara cu o singura randunica? Ca nu poti. Sau, poti?! Ca nici zapezile nu mai sunt ce erau.

  64. Insignifianta 13 October, 2011 at 20:16

    P.S. Desi niste meteorologi britanici afirma, de vreo trei zile, contrariul.

  65. Oricine 13 October, 2011 at 20:42

    @Un bărbat: E bine, na! Vrei sa fim prieteni pe feisbuc? Esti imbracat(a) decent? Daca da, da, daca nu, nu! Oricum mi-esti drag(a) Aproape ca te iubesc umpic! ( ~x( )

  66. Rada 13 October, 2011 at 21:09

    @Insignifianta: Poti bre poti! Ca se inmulteste prin fotosinteza. Si de 2-3 ani incoace tot dau la lopata iarna. Cercetatorii aia au dreptate. Mi-am facut rezerve de lopeti – 3 la numar. De zapada. De-ailalta n-am, ca sunt optimist de fel 🙂

  67. Un bărbat 14 October, 2011 at 00:00

    @Oricine: Nu, Mindruta, nu! Si, da,sunt imbracata decent, ca mi-e frig, ba, mi-e frig!

  68. Un bărbat 14 October, 2011 at 00:02

    @Rada: E meteorologi. Cercetatorii nu s-au pronuntat, inca.