Postul nu e post destul

Cine se trezeşte de dimineaţă…

M3bis

Dimineaţă. Orele şase, şase şi ceva. Mă trezesc într-un scandal imens cu ţipete, acuzaţii, plânsete şi uşi trântite cu sete. De la vecini. Vecinii care stau perete-n perete cu mine.  El, un contabil trecut de 50 de ani care se ţine încă bine. Se-mbracă tot timpul la costum, are grijă de dietă, mereu cu o mină serioasă, cred că are abonament la frizer pentru că e tot timpul tuns perfect. Ea, o frumuseţe la vremea ei. Frumuseţe care nu s-a ştirbit deloc cu trecerea anilor. Elegantă mereu. Casnică. Lăsau impresia tot timpul că se iubesc ca-n prima zi. Şi la piaţă mergeau amândoi, ţinându-se de mână. S-au căsătorit de tineri şi aveau doi copii, un băiat şi-o fată. Băiatul, nuş’ce director pe la o multinaţională prin capitală, fata încă la facultate. O familie fericită.

Trag perna peste cap încercând să aţipesc din nou. De la ce s-or fi certând? Bani au destui, el având firma lui de contabilitate, tocmai îşi cumpăraseră o vilă în zona rezidenţială a oraşului. Fiecare avea maşina lui. Sigur şi-a băgat coada nesuferita aia de babă de la etajul doi cu care doamna era prietenă de cafele. Cine ştie ce i-o fi băgat în cap, că la asta e maestră. I-o fi spus că umblă cu vreo tinerică, i-a spus ei Popeasca de pe prima scară că i-a văzut, că de aia e mereu pus la patru ace. Sau ea, având prea mult timp liber, a început să se uite după vreun tinerel şi domnul a prins-o-n fapt. Mai degrabă aşa. Sau…

Hotărât să aflu de la ce se ceartă, dau perna deoparte. Îmi aduc aminte că se mutaseră de vreo 6 luni în vila cea nouă. Şi de ce mama naibii se ceartă în portugheză? Deschid ochii.

La naiba, iar am adormit cu televizorul deschis.

Share:

38 comments

  1. serban 29 October, 2011 at 11:24

    Hai dom’le, nu ne lăsa așa! Vrem să știm și noi. Din ce s-au luat?

  2. mih 29 October, 2011 at 11:29

    iar te uiti la telenovele?!?!

  3. stalker 29 October, 2011 at 13:03

    bine că n-ai adormit pe vreun discovery din pachetul ăla extra 😀

  4. Cms 29 October, 2011 at 14:27

    @serban:
    Dacă ţipau în portugheză, fără îndoială că soţia descoperise că secretara soţului nu îi era acestuia amantă, ci fiică dintr-o relaţie veche cu o femeie care se va dovedi că este moştenitoarea imperiului financiar al soţului, după ce acesta îi cedase oficial toate drepturile prin testament într-un moment de dragoste nebună, singura condiţie fiind să facă dovada moştenirii prin inelul cu doi şerpi îmbârligaţi dăruit cu acest prilej, inel pe care secretara, adica fata acestei femei, îl dăruise la rândul ei fiului celor doi soţi, pe când îşi făceau jurăminte de dragoste în rulota lui, singurul lucru oferit de tată în momentul în care îl decăzuse din drepturile filiale şi-l lăsase fără un ban, atunci când descoperise că acesta se întâlnea cu secretara sa personală, de care era îndrăgostit şi el în secret.
    Clar, nu?

  5. Ciprian 29 October, 2011 at 14:37

    nu înţeleg.

  6. dyers_eve 29 October, 2011 at 14:38

    Portugheza zici? Pai, o fi fost animalu’ ala de Jorge Costa cu nevasta-sa…

  7. RoseN 29 October, 2011 at 14:39

    @Cms: =)) CMS-ule te rog fooooarte frumos intoarce-te la documentarele de pe NatGeo, ca mie una tare mi-e dor sa ma culturalizez nitel =))

  8. N.A. 29 October, 2011 at 14:44

    In loc sa pui faianta…

  9. serban 29 October, 2011 at 14:54

    @Cms: Promit că nu mai fac.

  10. Ciprian 29 October, 2011 at 15:13

    Se certau înca de cand a trecut recenzorul, nu se hotărau cine să fie capul familiei: -Hai dragă, fii tu. – Auzi, nu-mi obosi mie viaţa cu sarcini din astea. Eşti bărbat e dreptul tău. – Dragă, dar ştii că eu întotdeauna iau decizii doar după ce mă consult cu tine. – Daaa, dar după ce te consulţi tot după capul tău faci. – Păi tocmai, e cazul să fii tu de acum capul familiei, să nu-mi mai scoţi ochii pentru toate cele. Vezi tu acum femeile în general îşi doresc să fie independente. E şansa ta! – Ştiu eu.. – Plus că eşti şi mai drăguţă, cum aş putea să fiu eu capul familiei, uită-te la mine, nici fire de păr nu mai am. -Asta cam aşa este, păi na, atunci să spunem că eu sunt capul familiei. – Bine dragă, declară doamnei recenzor ce trebuie acolo, mă duc în camera cealaltă să mă uit la meci, dacă sunt neclarităţi mă chemi.

  11. Lecteriţa 29 October, 2011 at 15:15

    Bine ca nu era televizorul pe SuperOne sau pe Spice! Ce de replici in contradictoriu ar fi rasunat! =))

  12. Ciprian 29 October, 2011 at 15:34

    Ce tare e fotografia asta cu Chinezu =)) =)) http://twitpic.com/762iza

  13. Ferdinand 29 October, 2011 at 16:08

    Deci n-ai ajuns nicăieri… 🙂

    http://dancoltea.wordpress.com/2011/08/22/harnicie/

  14. Dan1 29 October, 2011 at 16:13

    @Cms: Bine bre, puteai sa scrii un text pe tema asta nu un comentariu! =))
    Io cand vazui titlul ma si gandii la continuare: “Cine se scoala de dimineata… vede un text nou pe DC abia pe la 11” :))

  15. M3bis 29 October, 2011 at 16:30

    @N.A.: Aflu eu cine a dat like comentariului tău!

  16. georgiana 29 October, 2011 at 17:14

    wow! a scris m3bis! 😀

  17. sebra 29 October, 2011 at 18:18

    …ii este somn toata ziua.

  18. Ciprian 29 October, 2011 at 19:07

    @georgiana: Am impresia ca a copiat compunerea celui mic. 😀

  19. Belle d”Imagination 29 October, 2011 at 19:22

    Cine se scoală de dimineaţă se cheamă că doarme mai puţin…

  20. Dan1 29 October, 2011 at 19:27

    @Belle d”Imagination: Nu si in noaptea asta maine-dimineata! Ca se schimba ora! :))

  21. m3bis 29 October, 2011 at 20:01

    @Ciprian: Te-ai prins!

  22. ErRon 29 October, 2011 at 20:37

    Daca ai recunoscut din prima portugheza, si nu te-ai intrebat “Oare de ce se cearta intr-o limba straina?”, nu erai chiar atat de buimac! Inseamna ca era timpul sa te trezesti!:D

  23. Cms 29 October, 2011 at 20:43

    @M3bis: :-”

    @RoseN: Ei, dacă mă rogi fooooarte frumos… ce să mai zic? Mă străduiesc. :))

    @Dan1: Mi-e lene… şi nu-mi plac telenovelele, de când am ratat finalul la “Mala Mujer” :((

  24. Lecteriţa 29 October, 2011 at 20:53

    @Cms:
    Adica, vrei sa te credem ca n-ai vazut Esmeralda ?

  25. Cms 29 October, 2011 at 21:59

    @Lecteriţa: Am mai văzut “Perla Negra” dar şi acolo am ratat finalul, ceea ce m-a făcut să concluzionez că astrele, Universul şi soarta însăşi se împotrivesc unei astfel de îndeletniciri. =))

  26. Lecteriţa 29 October, 2011 at 22:06

    @Cms:
    habar n-ai sa te uiti la telenovele! tre sa vezi primul episod, al 100-lea si pe ultimul.

  27. pretender 29 October, 2011 at 22:41

    Asa iti trebuie daca asculti de sclava Isaura fara subtritrare.
    Uite asa ramai cu subinconstientu’ pervertit fara de scapare.
    Data viitoare cand vrei sa mai inveti limbi straine pe metoda repede ‘nainte, intreaba-l pe nea titus ala, cica el a brevetat-o.
    P.S. Textul e bun, de la unul din banda lui Mobius, pacat ca e fara finalizare… 😛

  28. m3bis 29 October, 2011 at 22:46

    @pretender: Aș fi vrut să-ți urez ceva cu finalizare, dar suntem un site serios!

  29. Dan1 29 October, 2011 at 22:54

    Bre, fiindca e vorba de cine se trezeste de dimi (ca mai citiram si noi pe-aici si o stim p-aia cu doo silabe, daaa?) uite si o muzica pentru asta-seara: http://www.youtube.com/watch?v=0AlnEauizD4

  30. pretender 29 October, 2011 at 22:56

    Pe asta si contam, jupane. 😉
    Credeam ca arogantele pamfletare au savoare cand sunt bidirectionale. 😀
    Btw, pana la urma m-am lamurit de unde apare la mine problema cu double post : nu e miscare de deja vu, cand dau refresh de pe comicaria asta de telefon cica smart, apare postul din nou. Scuze pentru aceasta, nu mai fac. 🙂
    Daca sunt prea incisiv, pui textele la camera rece, pana cand se pot servi dupa gust…

  31. RoseN 29 October, 2011 at 22:56

    @pretender: Domnu, domnu! dar va rugam sa scrieti domnia voastra un text plin de rafinate ironii, ca noi nu ne suparam si promitem ca-l si citim, si poate domnu Tzica il va si recenza :))

  32. pretender 29 October, 2011 at 23:08

    Ma pierd cand e vorba de executii impuse, ma descurc mai bine la libere sau cand e vorba sa chibitez de pe margine.
    Daca-l puneti pe domn profesor pe coada mea e clar, trebuie sa imi mut domiciliul… 🙂

  33. serban 29 October, 2011 at 23:09

    Poate nu știați, am auzit la tv, “asta e noaptea în care se celebrează celebrul halouin” =))

  34. Insignifianta 30 October, 2011 at 03:37

    Habar n-aveţi! Cine se scoală cel mai de dimineaţă înseamnă că n-a mai dormit de mult! Nu că n-ar mai fi vrut, săracul, dar, vezi, banda aia a lui Moebius pretender e de vină!

  35. Dan1 30 October, 2011 at 09:27

    @serban: Asa bre, ca nu mai tineam minte daca oct(31)=dec(25). :))

  36. silavaracald 30 October, 2011 at 10:06

    ”Dimineaţă. Orele şase, şase şi ceva. Mă trezesc într-un scandal imens…”
    Minciună-n falș! La ora aia abia te culci. Știu eu ce știu. ;))

  37. Cata 30 October, 2011 at 15:37

    Sa vezi ce naspa e cand adormi cu televizorul dat pe Antena3 sau Realitatea: visezi ca traiesti in Romania si Base e presedinte

  38. mifty 30 October, 2011 at 16:22

    … mda mi-ai adus aminte ca mi s-au terminat diazepamele…
    singurul mod in care se pot citi textele lui Tzica.