Postul nu e post destul

Câteva scuze utile când întârzii

Sfântu’ Aşteaptă

Am întârziat, am întârziat, asta e, arunc un „scuze, bă” şi gata, ne vedem de treabă, nu înţeleg de ce căcat se uită unii aşa la tine, aşteptând nu ştiu ce explicaţii. Ce-ai putea să spui?

– Băi, mi s-a întâmplat o chestie extraordinară. Fii atent. Cobor la metrou şi la un moment dat îl văd pe unul aşa, agitat. Avea o privire sticloasă, se tot apleca să se uite în tunel. „Asta vrea să se arunce în faţa trenului”, îmi zic, şi-l ţin sub observaţie atentă. Devine tot mai clar ce are de gând să facă. Băi, şi intru în vorbă cu el, o oră am stat de poveşti, dar până la urmă l-am convins, am plecat împreună. De-asta am întârziat, sper să mă ierţi.

Merge, ăă?

Sau p-aia că ai fost jefuit, ţi-a smuls cineva portofelul din mână în faţă la chioşcul de ţigări, ai fugit după el un kilometru da’ ăla nu vroia să arunce portofelul, până la urmă i-a pus un pensionar piedică cu bastonul, du-te la poliţie, declaraţii, căcat, altfel ajungeai la timp, chiar plecaseşi mai devreme de acasă.

Ăă, nici asta nu vă place? Atunci, ce ziceţi de asta:

– Bă, vroiam să pun un status pe facebook şi nu ştiam cum sună mai bine, „du-te-n plm!” sau „dă-te-n plm!”.

Share:

36 comments

  1. ano 4 October, 2011 at 13:52

    vai…

  2. 4mall 4 October, 2011 at 13:54

    Si pana la urma care e varianta aia buna?

  3. Ficus 4 October, 2011 at 13:59

    cand o sa fiu mare si-o sa ma-nsor, cand voi intarzia voi motiva ca timpul nu mai are nicio valoare pentru mine.Celalalt ma va lua in brate si vom lacrima impreuna…

  4. sebra 4 October, 2011 at 14:00

    Cea mai mişto scuză e să spui că pur şi simplu ai uitat de el. Asta te face să pari o persoană importantă, iar el un insignifiant (iartă-mă Signi, tu eşti importantă pentru noi!). Se va simţi grozav că totuşi îl bagi în seamă.

    P.s. Mogulul şi-a luat canapele noi??

  5. nina 4 October, 2011 at 14:00

    @4mall: varianta buna e sa nu intarzii. Si daca totusi o faci, vorba ‘ceea, tre’ sa-i salveze cineva si pe sinucigasii de la metrou, atunci suna si cere-ti scuze, spune-i boului care te asteapta ceva, insa n-o face pe eroul. Nu uita, tu esti ala care tre’ sa-si ceara scuze. 🙂

  6. Dan1 4 October, 2011 at 14:02

    Alt autor! Sfântu’ Aşteaptă? :-O

  7. sebra 4 October, 2011 at 14:05

    @Dan1:
    Mâine, poimâine ne trezim cu Sindicatul autorilor de pe DC. =))

  8. Dan1 4 October, 2011 at 14:08

    @sebra: Patronat poate! :))

  9. admin 4 October, 2011 at 14:08

    @sebra: daca il alegem sef pe Eftimie, ati belit-o :))

  10. nina 4 October, 2011 at 14:09

    @Dan1: numele sugereaza momentul cand isi va primi salariul de la Julius. Tind sa cred ca acesta din urma i l-a ales. :))

  11. Sare'n Ochi 4 October, 2011 at 14:14

    am alergat de obligatii pana cand un pensionar mi-a pus piedica cu bastonul. m-am intors si i-am zis da-te-n plm! motiv pentru care am ajuns la urgente.
    e bine?

  12. Cristi 4 October, 2011 at 14:14

    @nina: Am o banuiala ca neclaritatea lui 4mall se refera la statusul de pe facebook. 😀

  13. Cata 4 October, 2011 at 14:16

    @nina: salariile la DC se dau in actiuni la fondul Proprietatea, de acolo si numele autorului 😀

  14. 4mall 4 October, 2011 at 14:17

    @Cristi: Crezi? :))

  15. ErRon 4 October, 2011 at 14:20

    Mie imi place cel mai mult ultima scuza, am s-o folosesc pentru doamna mea directoare, la prima intarziere! E penticostala, directoarea, sper sa mearga!:D

  16. Nelly 4 October, 2011 at 14:20

    Amandoua sunt bune.

  17. Irs 4 October, 2011 at 14:24

    Dar era bine orice daca PLT era acolo !

  18. sebra 4 October, 2011 at 14:38

    @admin:
    Nu mai tare ca voi, care veţi avea de plătit cotizaţia la Tâmpla Spartă. 😀

  19. Lecteriţa 4 October, 2011 at 14:45

    Si post-scriptumul lui Jul, unde e? Deci e manarie, e scrisa chiar de el! Se potriveste, ca merge cu metroul, mai nou, de cand si-a pus masina in vanzare si are si un aer de sinucigas saracu’, ca e preocupat cu salariile autorilor.

  20. Rada 4 October, 2011 at 14:46

    Nţ, nţ, nţ. Nu prea ai prieteni ardeleni, aşa-i? 😀

  21. Dan1 4 October, 2011 at 14:50

    @Rada: De ce? Daca avea ar fi zis “meri în plm”? :))

  22. Nelly 4 October, 2011 at 15:00

    @Dan1: Sau peri.

  23. Rada 4 October, 2011 at 15:01

    @Dan1: Nu. Nu ar fi zis el, adica. 😀

  24. ZeceDeZero 4 October, 2011 at 15:39

    Sau: am asteptat sa apara un text amuzant pe daily cotcodac

  25. Nelly 4 October, 2011 at 15:47

    @ZeceDeZero: Nu e o scuza buna, tot timpul sunt texte amuzante pe DC.

  26. ionut 4 October, 2011 at 16:01

    @Nelly: Sau daca nu, macar comentarii 🙂

  27. S 4 October, 2011 at 17:13

    @Ficus: Un tânar se întoarce acasă foarte trist, dupa ce plecase să ceară mâna prietenei sale.
    Văzându-l aşa, tatăl său îl ?ntreabă:
    – Ce s-a întâmplat? Te-a refuzat?
    – Da… Mi-a tras o palmă!
    – Cum aşa? Nu i-ai spus cum te-am invaţat eu? “Draga mea, timpul se opreşte în loc pentru mine când te privesc?!”
    – Ba da, dar nu-mi aminteam exact cuvintele așa că i-am zi: “Ai o faţă de-mi stă ceasul!”

  28. Sare'n Ochi 4 October, 2011 at 17:23

    o scuza buna: am stat acasa sa-mi ingrijesc pestii – mai intai somnul, apoi carasul.
    =))
    Julius stie!

  29. iulian rinder 4 October, 2011 at 17:48

    Ce dracu. Scuze cand intarzii? Pai nu ai reusit sa-i determini sa se simta ei vinovati? Ar trebui sa tina de fisa postului.

  30. M3bis 4 October, 2011 at 19:17

    Am întârziat?

  31. Dan1 4 October, 2011 at 19:43

    @M3bis: Cam da, da’ cre’ c-ai salvat niste sinucigasi ceva! Ca nu se poate sa intarzii tu asa, fara motiv! =))
    Sau ajutasi vreo batranica sa traverseze strada? =))

  32. M3bis 4 October, 2011 at 20:02

    @Dan1: Da, numai că nu prea voia!

  33. excalibur90 4 October, 2011 at 20:37

    a salvat o gagica buna de la viol la metrou.cum? a convins-o…

  34. Ciprian 5 October, 2011 at 12:33

    De ce să te scuzi când poţi spune “- Ah, aţi început/ajuns mai devreme..”

    @4mall avatarul tau mi-a amintit de un diafilm .. Dan salveaza puiul de foca.

  35. Dan1 5 October, 2011 at 15:25

    @Ciprian: Mie-mi inspira Cuba Gooding! =))

  36. ana 30 November, 2011 at 22:05

    auziti, voi , intarzitilor!!!!!!!da* de cheia rupta-n usa ,n-ati putea incerca sa pomeniti ??? hai !! curaj!! care-i primul????:)