Postul nu e post destul

Istorii muzicale – Jumătate de secol de Ugachaka

Ţineţi minte copilul ăla care dansa pe melodia Ugachaka? A devenit celebru odată cu serialul Ally McBeal, în care era vorba despre viaţa şi problemele unui schelet în lumea avocaţilor de succes. Melodia, în schimb, era mult mai veche.

O variantă primitivă a ritmului a apărut în 1959 în melodia Running Bear a lui Johnny Preston.

Dar melodia a devenit celebră când cunoscuta formaţie de care auziţi prima dată, Blue Swede, a făcut un cover după “Hooked on a feeling” a lui B.J. Thomas. Varianta lui BJ sună naşpa, varianta suedejilor e mai mişto.

Asta este, de fapt, şi prima variantă care a ajuns pe locul I în topurile americane. Quentin Tarantino a folosit varianta asta în Reservoir Dogs (1992). Până să ajungă în serialul cu scheleţi, Ugachaka a mai apărut şi într-o melodie prea puţin cunoscută a trupei suedeze Army Of Lovers. (se pare că suedezilor le place tare mult asta, o s-o rog pe Adriana Metalista să-mi caute şi varianta cântată de In Flames, sigur există una)

http://www.youtube.com/watch?v=Op52e-6bA-0

Într-un final, Ugachaka a mai apărut şi într-o melodie a trupei punk-rock Offspring.

http://www.youtube.com/watch?v=9zfUFXzbx9k

Vă dorim audiţie plăcută.

Share:

36 comments

  1. Sandi 17 September, 2011 at 12:19

    Multumim!
    Si acum sa trecem la auditie(daca putem)…..ca aici nu se stie niciodata ! ;))

  2. Dan1 17 September, 2011 at 12:27

    😐 Pai ce putem trolla noi aici? Asteptam un text prost, ceva…

  3. mifty 17 September, 2011 at 12:34

    @Dan1: mai bine discutăm despre avatarul tău! 😀

  4. ZeceDeZero 17 September, 2011 at 12:44

    Avatarul meu e mai misto!

  5. Dan1 17 September, 2011 at 12:47

    @mifty: Asa bre! Iti placu mai mult ala verde? De-aseara? :))

  6. Lecteriţa 17 September, 2011 at 12:49

    aoleu! asa o sa fie mereu, rubrica de istorii muzicale? bine, bine, dar de unde sa luam noi atatea subiecte de trolat?

  7. Insignifianta 17 September, 2011 at 13:11

    @Dan1: Bah! Esti omulet verde sau gri? Hotaraste-te odata! Sa stiu pe ce frecventa imi adaptez antenele.

  8. mifty 17 September, 2011 at 13:20

    @Insignifianta: acu’ e un omuleț alb-murdar, cu un ochi cât toată fața!!! 😀

  9. Dan1 17 September, 2011 at 13:24

    E mai bine asa? :))

  10. mifty 17 September, 2011 at 13:32

    nu mai știu unde era discuția despre educatoare, așa că-mi expun aici nedumerirea: așa au prins-o polițaii pe educatoarea hoață???
    în bikini??? :))
    http://www.realitatea.net/educatoarea-hoata-trimisa-in-judecata_870850.html

  11. sebra 17 September, 2011 at 13:32

    @Dan1:
    Sigur eşti bine??

  12. Insignifianta 17 September, 2011 at 13:39

    @Dan1: E mai bine, da’ nu ti se vede clar decat casca. Motocicleta e cam in ceata. :))

  13. Dan1 17 September, 2011 at 13:41

    @mifty: Nu bre, dupa ce au prins-o au perchezitionat-o, amprentat-o si fotografiat-o fata/profil. Si au zis ca mai bine o fotografiaza dezbracata dacat imbracata. =))

  14. m3bis 17 September, 2011 at 13:41

    @Dan1: Bre! Nu mai zpăci avatarurile alea, că au latenţă mare la refresh, dacă mă-nţelegi, nu mai ştie lumea despre ce avatar vorbeşti!

  15. Insignifianta 17 September, 2011 at 13:52

    @m3bis: Asa, asa, trage-l deoparte si explica-i mai bine! Ca latenta asta imi incurca mie toata frecventa! Ia uite la el, pai, ce, e pe tarlaua lu’ tac-su?! :))

  16. Dan1 17 September, 2011 at 14:03

    @m3bis: Toate ma reprezinta! :))

  17. silavaracald 17 September, 2011 at 15:06

    @Dan1: Separat? Sau luate laolaltă? Așa s-ar explica de ce nu mai înțeleg nimic… 😀

  18. sebra 17 September, 2011 at 15:35

    Am nevoie neapărată de un ghid pentru femei Sâmbătă, curăţenie generală, cum ne fofilăm, dau la schimb ghidul (tot pentru femei) Astăzi gătim, cum ne fofilăm, cu suplimentul Soţul trebuie să facă piaţa, că el ştie! . Rog seriozitate.

  19. sebra 17 September, 2011 at 15:37

    Tii…iar am greşit adresa de mail. Constantine, Constantine! Ce-mi făcuşi tu mie!X(

  20. M3bis 17 September, 2011 at 15:46

    @sebra: Noroc că M3bis se plictiseşte pe-acasă!

  21. RoseN 17 September, 2011 at 15:57

    @M3bis: Vaaaaaaaaai, dar ce cuvinte sunt acestea plictiseala, acasa ? Brrr, pai nu ataca nimeni siguranta nationala a indragitului site cotcodacesc? Pai ce pazesc contribuabilii germanesti sau toaderesti?

  22. M3bis 17 September, 2011 at 16:06

    @RoseN: O fi uichend şi pe la ei!

  23. dyers_eve 17 September, 2011 at 16:11

    Pare mai curand ceva legat de ritualul de imbratisare/ imperechere/ incrucisare al cimpanzeilor. Dar daca ziceti voi ca e muzica, nu va contrazic. Mai ales ca o canta atatia muzicieni celebri.
    Indragitule, faptul ca nimeni nu a auzit de o trupa ca Blue Swede nu e neaparat o dovada a valorii lor. Ba chiar viceversa, cum ar zice carcotasii…

  24. karmapolice 17 September, 2011 at 17:39

    EPIC! da nu ai pus tocmai the infamous song din skeleton mc beal
    http://www.youtube.com/watch?v=LyK6MkNhAs8

  25. Stephanie 17 September, 2011 at 18:27

    @sebra: Pai incearca scuza cu durerea de cap. Daca pune botul la ea in cazul sexului nu vad de ce nu ar merge si in cazul curateniei. Tre’ sa plec, am de dat cu aspiratorul… 😀

  26. Cms 17 September, 2011 at 19:56

    Pentru cei care nu au curajul să dea “play”:
    Primul cântec se termină prost, cei doi îndrăgostiţi se îneacă în mijlocul râului; melodia a doua e cântată de Luke Skywalker şi trupa lui de rebeli; al treilea clip e povestea îngrozitor de monotonă a unui câine care a dispărut de acasă, iar ultima piesă e despre o ceartă conjugală între păpuşi de plastic cu secvenţe filmate în stilul bătăilor din Matrix. Ugachaka, ugachaka!

  27. 4mall 17 September, 2011 at 21:21

    @Cms: Ai stricat tot farmecul! E ca si cum ai citi intai sfarsitul unei carti! Cum sa mai dau acum play la clipuri?

  28. Cms 17 September, 2011 at 22:09

    @4mall: Păi tu citeai cărţile pentru final? Nţ, nţ! Cărţile se citesc pentru fluiditatea naraţiunii, pentru veridicitatea intrigii, pentru aroganţele stilistice, pentru regăsirea personalităţii autorului, sfărâmată şi reconstruită în nuanţe pure în trăsăturile fiecărui personaj…

  29. N.A. 17 September, 2011 at 22:58

    “viata si problemele unui schelet in lumea avocatilor de succes” =)) =)) =))

  30. Dan1 17 September, 2011 at 23:06

    @4mall: Bre, ma jucai si eu cu avatarurile alea, da’ asta chiar le-ntrece pe toate! =))

  31. N.A. 17 September, 2011 at 23:08

    @Cms: Mersi, Cemese, acum pot pretinde ca le-am ascultat si eu! :))

  32. N.A. 17 September, 2011 at 23:10

    @sebra: Pai tu nu ai copii mari? Ei nu trebuie sa invete sa tina casa curata? Ca maine-poimaine se muta si ei la casa lor, cine o sa le faca?

  33. dyers_eve 17 September, 2011 at 23:11

    Merge perfect ca imn al unei anumite echipe. “Ugachaka Barcelonaaa…” suna mai bine decat “Tap-tap-tap-tararap-tap-tap”, nu?

  34. sebra 17 September, 2011 at 23:52

    @Stephanie:
    Pe mine mă doare capul doar când trebuie să gătesc. 😉

    @@N.A.:
    S-au fofilat! Cică aveau de învăţat! :))

  35. N.A. 18 September, 2011 at 15:07

    @sebra: =))

  36. Cristi 18 September, 2011 at 21:14

    @sebra: Trei cuvinte. “Vizita la socri”.Dimineata. 😀 Sub nici o forma la parinti.
    E crima perfecta daca sunteti in acelasi oras si nu esti in silenzio stampa cu ei. Ei se bucura ca ai venit, nevas..pardon sotul se bucura ca-i vede. Vorbarie si hahaiala pana la 12 cand poate te invita si la masa, daca nu, e oricum prea tarziu pentru curatenie si te-a obosit vizita :))

    P.S. daca socrii dorm somnul cel lung esti pe cont propriu. 🙂