Postul nu e post destul

De ce e bine să n-ai prietenă

Ovidiu Eftimie

Dacă nimereşti într-o relaţie stabilă, în care vă comportaţi amândoi normal, primul lucru pe care îl vor întreba rudele, cunoscuţii, copiii de pe stradă va fi: “Da’ voi când vă căsătoriţi?”. După câţiva ani de presiune socială ajungi să te însori numai să nu mai auzi întrebarea aia. În definitiv, cât de greu poate să fie?

Proaspăt căsătorit, întrebarea se schimbă: “Da’ nu faceţi şi-un copil?”. Dacă sunt neamuri, întrebarea vine sub formă de şantaj: “Mor şi nu o să văd un copil de la voi”.

Faci un copil, treci printr-o perioadă nasoală când observi că ţâţele fostei tale prietene (acum nevastă) s-au transformat în sâni – cu totul altă chestie, sânii sunt nişte chestii de care trebuie să ai grijă toată ziua şi pe care nu prea mai ai voie să-i atingi aşa, oricum. Dar prietenii, cunoştinţele, rudele nu vor şti prin ce treci, aşa că, inevitabil, următoarea întrebare va fi “Da’ nu-i faceţi şi-un frăţior/surioară?”

Şi, dacă n-ai ce face, ajungi pe la vreo doi, trei copii şi te sună ăştia să ieşi la o bere. Şi tu vii cu explicaţii: “Nu pot mă, că ăla micu’ are febră, tre’ să stau cu el, aia are note slabe la şcoală m-a chemat profesoara de mate, pe golanul ăla mare l-am prins că fumează, tre’ să am o discuţie cu el…”.

Total lipsiţi de orice urmă de sentiment de vinovăţie ceilalţi ţi-o vor trânti în nas: “Păi cine te-a pus, bă, să te însori?”.

Neavând prietenă scapi din tot acest lanţ al slăbiciunilor. Dacă dispari câteva zile din grup, ceilalţi vor presupune că ai găsit vreo gagică şi te distrezi. Dacă nu vii cu ei la bere or să zică “aaa, e cu o tipă, n-are timp de noi”. Dacă eşti însurat şi nu te duci la bere vor zice “Nu-l lasă nevastă-sa, e o satană!”. Vei fi invitat la aproape orice chef, spre deosebire de însuraţi. Pentru ăia trebuie să-ţi faci pregătiri: “Ce zici, îl chemăm şi pe Costel la chef? Să vedem ce program are, nu ştii că-i însurat?”.

Ca om însurat sau cu prietenă stabilă vei fi chemat mai des la nunţi, pentru că se presupune că ai mai mulţi bani. Un tip fără prietenă n-are bani niciodată, unul cu prietenă tot timpul va avea bani, că-i strecoară nevastă-sa în portofel: “Lasă că te duci cu ăia, să nu creadă lumea că eşti sărac”. Când eram singur nu-mi cerea nimeni bani împrumut, se presupunea automat că-s rupt în cur. Acum, deşi sunt mult mai sărac ca atunci (practic, dacă vând tot ce am îmi mai trebuie vreo 10.000 de euro să ajung sărac lipit pământului) toată lumea presupune că am bani.

Dacă un tip cât de cât prezentabil ajunge neînsurat la 40-50 de ani, lumea va presupune că e un tip deştept, care a evitat abil capcana căsniciei. Se va crede despre el că a făcut mai mult sex decât Ron Jeremy. Automat se va crede despre el că e mai tânăr. Aţi văzut vreodată un tip însurat cu 1-2 copii? Faceţi o estimare ce vârstă are, pariez că-i puneţi minim cinci ani în plus.

Trebuie menţionat că faza asta merge numai dacă eşti bărbat. Dacă eşti femeie şi nu ai un prieten în maximum trei luni de la despărţirea de precedentul, lumea va considera, automat, că eşti proastă. Sau urâtă. Sau că ai tu ceva, de nu stă nimeni cu tine. Dar, despre asta, într-unul din episoadele viitoare.

Mâine, în Daily Cotcodac: “Toţi bărbaţii sunt la fel”. Un text de Elena Cârstea Julius Constantinescu.

Share:

47 comments

  1. Dan1 12 September, 2011 at 14:15

    Deci Serbane, din textu’ asta eu deduc ca ungurii au aceleasi probleme ca si românii. =))

  2. stalker 12 September, 2011 at 14:27

    contrar aparențelor, nu munca l-a făcut pe om. ci șantajul emoțional 😀

  3. al_core 12 September, 2011 at 14:29

    las’ că și lipsa prietenei are neajunsuri:
    căutam mai devreme teste comparative între roomba și navibot (doi roboți-aspiratoare) și am dat peste un thread pe arstehnica unde speram să capăt lămuriri.
    dar citiți, vă rog, prima soluție oferită acolo!

  4. Sanda 12 September, 2011 at 14:30

    noi, fetele, mai spunem despre cei care nu au prietena ca-s: “fatalai”, “mamosi”, “pe invers”, “la varsta asta cine-l mai vrea? are 1 mil de pitici pe creier”, etc. Fie cum zici tu,poate ai dreptate:))

  5. JULIUS 12 September, 2011 at 14:31

    @Sanda: date dracului mai sunteti voi, fetele!

  6. Radu Udrescu 12 September, 2011 at 14:33

    @Dan1: Neeee, au probleme muuuuult mai mari pt ca e dovedit stiintific ca unguroaicele is mai exigente (ca sa nu zic a dracului) 😀

  7. serban 12 September, 2011 at 14:46

    Şi lucrurile merg mai departe, întrebările continuă mereu:
    -Da’ de ce v-aţi despărţit?
    -De ce nu-ţi refaci viaţa?
    -Ai nepoţei? Cum, nu ai, de ce nu faci nimic?
    -Ce cauţi în tramvai, tataie? Te caută moartea pe-acasă…

    -De ce ne-ai parăsit?

  8. N.A. 12 September, 2011 at 14:47

    Articolul asta a fost scris pentru Julius, nu? :))

  9. Insignifianta 12 September, 2011 at 14:53

    “Sau ai tu ceva de nu sta nimeni cu tine”. Poate ca n-ai. Tocmai de-aia nu sta. Casa, zic. N-ai casa.

  10. JULIUS 12 September, 2011 at 15:03

    nu stiu cata legatura are cu textul, dar as vrea sa-ti reamintesc ca n-are nici un rost sa-ti dau salariu, ca oricum iti ia nevasta-ta toti banii.

  11. M3bis 12 September, 2011 at 15:19

    Ale naibii nevestele astea de unguri!

  12. andryusha 12 September, 2011 at 15:22

    Rectific: Vasluiul, acest Elfsborg al fotbalului românesc… =)) =))

  13. Dan1 12 September, 2011 at 15:30

    @andryusha: Adica, Eftimie e ungur de la Vaslui? =))

  14. andryusha 12 September, 2011 at 15:37

    @Dan1:
    Bre, se prea poate, că eu n-am văzut meciul în care Dinamo a luat 3 boabe… =)) =)) Posibil să fi jucat chiar Eftimie. :))

  15. andryusha 12 September, 2011 at 15:40

    @serban:
    Abia după aia încep întrebările cu adevărat dureroase:
    – De ce nu l-ai crezut pe Andryusha? Doar ţi-a explicat suficient de clar cum stau lucrurile…
    =)) =))

  16. ela 12 September, 2011 at 15:44

    @andryusha:

    @Dan1:

    N-o cotiti inspre fotbal , domnilor ! Ajutati-l pe Eftimie , pt ca se apropie vertiginos de criza aia a lui Jules !

  17. Dan1 12 September, 2011 at 15:46

    @ela: Ungurii nu trec prin crize de-astea! Mai ales ungurii din Vaslui! =))

  18. dyers_eve 12 September, 2011 at 15:48

    Ca ai prietena, ca ai dusmanca, tot nevasta se cheama 🙁

  19. Nelly 12 September, 2011 at 15:50

    E bine sa nu ai prietena, dar e bine sa ai prieten? E de bine?

  20. andryusha 12 September, 2011 at 15:50

    @ela:
    Care criză a lui Jules? Teama de a fi luat cinci săptămâni în balon?…
    =)) =))

  21. ela 12 September, 2011 at 15:53

    @Dan1: Asa-i !!! un ungur la Vaslui e deja in criza … i s-a urit cu viata ! :D:D:D

  22. serban 12 September, 2011 at 15:58

    @andryusha:
    După aia am tot timpul. Chiar probabil că o să-mi doresc întrebări şi regrete.

  23. ela 12 September, 2011 at 15:59

    @andryusha: pai poate prefera 20.000 de leghe sub mari 😀

  24. Ana 12 September, 2011 at 16:15

    Na de poftim! Sigur, avertismentul, cand vine in ziua nuntii, se cheama c-a venit un pic prea tarziu. :))
    http://www.youtube.com/watch?v=_NHIZf4JokU

  25. Tzica 12 September, 2011 at 17:16

    imho, repectiva intrebare (afirmatie?) este un aspect al dezolantei cioraniene,(de dragul cosmopolitismului am putea adauga si oarece tente de Kierkegaard) , manifestata numai in spatiul carpato-danubian (sic).Dezvoltand pe analitic, ne intrebam odata cu autorul : ne regasim in ceilalti ca intr-o oglinda de toate zilele, fie ea si putin deformata, sau ne regasim inversati, ca printr-o lentila, contraintuitiva si generatoare de anxietate?Imi permit sa afirm ca raspunsul poate fi numai unul singur, si anume ca alteritatea analoaga eului, fie si deformata, hidoasa, este oricum mai suportabila decat ininteligibilul, total opusul. Simpla ….vanitas vanitatum et omnia vanitas.

  26. Insignifianta 12 September, 2011 at 17:17

    @Ana: =)) Vezi, d-aia nu mai am eu casa proprie! =))

  27. andryusha 12 September, 2011 at 17:42

    Orice s-ar spune, există şi recompense atunci când ai copii. Păi, mai puneam eu mâna pe comorile astea http://www.biacad.ro/wordpress/?p=2139 , dacă nu aveam de umblat azi pe la diverse începuturi de şcoli?…
    =)) =))

  28. sebra 12 September, 2011 at 18:23

    cel mai indicat e sa nu ai prietena atunci cand ai nevasta. 😀

  29. Raluca 12 September, 2011 at 18:31

    Multa dreptate ai in articolul asta. Like.

  30. N.A. 12 September, 2011 at 18:43

    @sebra: adica mai bine sa se imprieteneasca direct cu nevasta :))

  31. ErRon 12 September, 2011 at 19:01

    @sebra: Amanta mai merge, da’ cu prietena te rad si curcile!!:D

  32. presacaopra(v)da 12 September, 2011 at 19:04

    Atunci i-a condamnat pe toti la carte!

  33. sebra 12 September, 2011 at 19:21

    @N.A.,
    cine? prietena?:))

    @ErRon,
    cand esti insurat si ai amanta, esti invidiat; daca ai prietena esti compatimit.:d

  34. Nero 12 September, 2011 at 21:36

    @andryusha: lasa frate andryusha, ca oricum ajunge Dinamo sa nu se faca de ras in grupe facandu-se in calificari:)

  35. Dan1 12 September, 2011 at 21:40

    @Nero: Poate… vrei vreo anatema! =))

  36. serban 12 September, 2011 at 22:20

    @sebra:
    Cel mai indicat e invers.

  37. sebra 12 September, 2011 at 23:22

    @serban:
    Invers nu e bine, că aşa e lăsatul pământului de când lumea, adică un bou şi-o belea cum s-ar spune. :))

  38. Despartiri | Fostul (Om Rau) 13 September, 2011 at 10:32

    […] aici un articol interesant legat de presiunile sociale si de ce e bine sa n-ai prietena. Omul glumea, […]

  39. dragos 13 September, 2011 at 10:51

    Este foarte adevarat dar cati oare au curajul sa recunoasca??

  40. dragos 13 September, 2011 at 11:13

    @sebra:Cata dreptate ai!!!!!!!! unlucky

  41. Camelia B 13 September, 2011 at 12:58

    Cand barbatul are prietena:
    – daca nu iese la bere in fiecare zi sau saptamana si are prietena, barbatul e sub papuc
    – daca se muta cu ea e nebun
    – trebuie sa o placa mama (a lui evident) ca altfel nu e buna
    – daca nu are alte “prietene” cu care sa iasa prost
    – are cine sa ii dea de mancare, sa ii spele hainele (in cazurile mai fericite)
    – nu poate veni acasa tarziu ca e scandal
    Cand barbatul e burlac:
    – face tot ” ce vrea muschii lui”
    – se uita dupa femeia altuia
    – cand merge la chefuri e inima petrecerii
    – vrea atentie
    – daca femeile il ignora sunt proaste
    – se lauda cu cuceririle lui
    – vrea sa aiba o femeie alaturi dar fara responsabilitati
    – se plange ca sexul e doar sex (doar atunci cand e sub influneta alcoolului)

    Si cand urmeaza articolul “De ce e bine sa nu ai prieten?

  42. iulia 13 September, 2011 at 21:02

    E foarte relativ subiectul. Personal nu cred asta:” Dacă un tip cât de cât prezentabil ajunge neînsurat la 40-50 de ani, lumea va presupune că e un tip deştept, care a evitat abil capcana căsniciei. Se va crede despre el că a făcut mai mult sex decât Ron Jeremy.” Nu-l cred deloc abil si nici c-a evitat casatoria, ci pur si simplu din prea multa comoditate, egoism, nu vrea resposabilitatile care le vede in jurul lui,devine prea pretentios si nici o duduie nu e pe gustul lui”: dasteapta, devreme acasa, independenta si nu mai punem si frumusica.

  43. Insignifianta 13 September, 2011 at 23:43

    @iulia: Iulia, vrei sa fii sotia mea? =)) Pe care stiu ce responsabilitati imi asum! =))

  44. iulia 14 September, 2011 at 00:15

    Sanda, sustin ce-ai spus, in concluzie un Barbat pe la 45 nu cred ca vrei tu sa-l mai iei:)))ca-l iei cu prea multe probleme decat credeai ca poate avea cineva:))))deci, Julios, cred ca ai dreptate in articol, de la o anumita varsta, un barbat nu tr.sa mai aiba prietena ca se are pe SINE, si e suficient, cu ce-a gresit biata fata s-o impovareze:))) Isignifianta, stai la coada ca ‘e mai multi inscrisi”, si locul ocupat:)))

  45. Insignifianta 14 September, 2011 at 00:42

    @iulia: Daca tr., stau! Poti sa-mi spui, simplu, Insi. Cu s.

  46. N.A. 14 September, 2011 at 13:15

    @Insignifianta: Pe mine nu m-ai cerut! 🙁 ce-am, sunt urata?

  47. Insignifianta 14 September, 2011 at 13:56

    @N.A.: Nu, mah! Dimpotriva. 😉 Da’, vorba lu’ Cristi, la alt post, Vrei sa ma ia domnu’ N. la o batuta japoneza?! =))
    Aaa, si tu stii cum e cu acuzativul, cu astea…n-as mai avea ce sa te invat… =))