Postul nu e post destul

Stephen Hawking, un poponar fără Dumnezeu

Ca proprietar al acestui blog cu pretenţii umoristice şi chiar vag literare, cea mai mare problemă cu care mă confrunt nu e, surprinzător, plata salariilor (pe care am impresia că în ultima vreme reuşesc să le plătesc mai des decât colegii Dinu, Sorin şi Dan), ci sensibilitatea domnilor autori. La fiecare comentariu critic, autorul care l-a primit mă anunţă plin de mâhnire că el nu mai scrie fiindcă „n-are rost, nu vezi că mă înjură lumea?”. Sub un număr rezonabil de like-uri şi comentarii, le vine să renunţe la rubrică fiindcă „nu interesează pe nimeni”. Cel mai sensibil dintre ei e doctorul Şendroiu, care, după un text la care primese în jur de 100 de comentarii apreciative şi unul singur care îl înjura, m-a sunat foarte afectat din Africa şi mi-a spus, cu voce tremurândă: „Jul, lucrurile nu mai pot continua aşa. Cred că n-am să mai scriu o vreme. Ce rost are, dacă articolele mele nu plac?”.

– Băi, încerc să le explic, Einstein însuşi dacă scria la noi pe blog, tot se găsea unul care să-i spună că e prost şi că mai bine s-ar lăsa de fizică. „Nu înţeleg cum a luat Nobelul boul ăsta, erau unii mult mai buni ca el”…

Poate că am exagerat puţin, fiindcă Einstein e mort şi, deci, o persoană cât se poate de onorabilă. Dar Stephen Hawking trăieşte, poponarul dracului.


Foto: realitatea.net

PS: Doc, mai trimite şi tu un text, să nu se supere plătitorul german de taxe că aruncă banii aiurea.

Share:

39 comments

  1. haolica 1 August, 2011 at 15:18

    amin.

  2. kilroy 1 August, 2011 at 15:24

    Nici mie nu imi inspira incredere. Daca nu stam cu ochii pe el ca pe butelie, e in stare sa rescrie teoria relativitatii.

  3. karmapolice 1 August, 2011 at 15:32

    de fapt si ele mort doar ca n-o stie

  4. Sare'n Ochi 1 August, 2011 at 15:33

    sa ia Nobelul numai Obama. el stie.

  5. camionagiu 1 August, 2011 at 15:34

    PARDON?

    “cu pretenţii umoristice şi chiar vag literare”

    ŢÂRRRRRRRRRRRRRR

  6. dush 1 August, 2011 at 15:35

    inclin sa cred ca tu ai vrut de fapt sa il tragi de urechi pe dom’ doctor insa fara sa para ca ii pui cutitul la beregata. murdar joci dom’le…curat murdar!

  7. costin 1 August, 2011 at 15:41

    @camionagiu: stai linistit, nu se referea la tine.

  8. Stephanie 1 August, 2011 at 15:42

    Acum intelegi mah, de ce il iubim noi pe Sendroiu? Pentru ca e sensibil, mah…si pentru ca (mai bine ma opresc aici) 😀

  9. camionagiu 1 August, 2011 at 15:47

    Frate Şendroiule (sper să nu te superi ca te iau aşa mai la proximitate de nojiţe), dacă ai şti ce bătălii am dat la viaţa mea cu ăia care voiau să mă convingă că n-am condei…
    Bine, poate n-am, da de ei n-a auzit nimeni până azi, sunt tot nişte freacă-net pe nişte site-uri şi n-au curajul să scoată capul în lumea mare.

    Fii tare (sau cum ar zice copiii care au luat bacul anul ăsta FI TARE, scrie, crezi în tine şi-n condeiul tău, dacă vrei poţi, adidas torsion, sal, vb, mă duc să-l sun pe Julius

  10. mifty 1 August, 2011 at 16:01

    @camionagiu: doamna camionagiu’ e de acord să prăpădești astfel bunătate de minute… care ar putea fi folosite fructuoso-constructiv într-o discuție scurtă, de numai 3 ore, cu mama-soacră (a ta, nu a ei!!!)??? 😀

  11. kekee 1 August, 2011 at 16:06

    Camionagiule, jaba te dai pe lângă Şendroiu, că tot nu o să ai succesu’ lui doc la gagici.

  12. Robintel 1 August, 2011 at 16:12

    Drept îi că tu inspiri mult mai multă încredere. Ahahahaha.

  13. Insignifianta 1 August, 2011 at 16:30

    Mesajul subliminal e, de fapt, asta: “Scrieti, “domnilor autori” – eufemismul nu-mi apartine -, scrieti! Ca eu ma mut un timp la Petreanu in apartament si ramane vila DC nelocuita. Si atat asteapta platitorii nemti de taxe: sa se tolaneasca incaltati, cu bocancii plini de noroi, pe canapelele din piele de strut!”

  14. ErRon 1 August, 2011 at 16:30

    Personal nu inteleg o chestie: cum naiba e poponar, daca sta intr-un fotoliu cu rotile???:P
    @Stephanie Mi-ar fi placut sa termini ce-ai inceput sa zici! Eu n-am curajul sa detaliez deloc!:D

  15. Sandi 1 August, 2011 at 16:39

    @ErRon: E poponar latent! 😛
    Jul, poate domn’ doctor e bolnav ! Dar se trateaza ! =))

  16. dyers_eve 1 August, 2011 at 16:53

    Bre, da’ Stephen Hawkeye asta nu era cumva un tenismen de succes? Adica, ce daca e poponar (=joaca mai mult de pe fundul terenului)? Navratilova nu era la fel?
    Doar n-oti vrea sa fie acum toti Samprasi si Sabatine…

  17. dyers_eve 1 August, 2011 at 16:58

    …”colegii Dinu, Sorin şi Dan”. Iar nu vrei sa zici nimic de colegul Adrian? Bag sama ca e ceva intre voi, e vreo oculta la mijloc…

  18. sebra 1 August, 2011 at 17:41

    N-am înţeles, cine are pretenţii umoristice şi chiar vag literare, proprietarul blogului sau blogul?

  19. JULIUS 1 August, 2011 at 17:43

    Eftimie, te rog sa scrii mai des, eu cred ca o sa iau o pauza, n-are nici un rost sa scriu, uite ce comentarii primesc

  20. RoseN 1 August, 2011 at 17:59

    @JULIUS:
    😀 auzi, eu zic sa te multumesti totusi cu scrisul…ca de erai fizician:

    Un fizician îi spune soţiei sale:
    – Draga mea, eşti din ce în ce mai atrăgătoare!
    – Aiurezi! Tu nu vezi cât m-am îngrăşat?!
    – Păi, tocmai! Cu cât creşte masa, creşte şi forţa de atracţie…

  21. Sandi 1 August, 2011 at 18:00

    @JULIUS: sa-ti para bine ca primesti numai comentarii ! 😛

  22. sebra 1 August, 2011 at 18:12

    Ia comentaţi frumos şi nu-l mai supăraţi pe @JULIUS, că altfel o să mai pupaţi premii în sincere felicitări când o vedea lumina zilei plătitorul de taxe german!

    p.s. Julius, trebuie să plângem, sau cum??

  23. Stephanie 1 August, 2011 at 18:13

    @ErRon: Dap, si mie mi-ar fi placut sa termin… 😉

  24. camionagiu 1 August, 2011 at 18:19

    O sa te calim in focul luptei de clasa scriitoriceasca, Sendroiule, uita-te la mine ce-ti spun, o sa te calim sa rezisti chiar si pamfletelor lui Alcibiade din Romania Mare, de unde o sa afli ca si tu esti ca Stephen Hawking – daca ma-ntelegi, si nu ma refer la stiinta, ca sa dau si-un indiciu, ci la titlu, sper sa n-am fost prea subtil iarasi -, o sa ajungi, cu ajutorul nostru, al oamenilor de bine ai culturii Daily Cotcodaciene sa poruncesti leului “scoala, ma, in doua labe” si sa-i bagi mana in piept ca Bruce Lee, sa-i scoti inima, sa musti din ea si sa declari “BLEAH, E CALDA, VITA!” si sa-i dai si cateva picioare cand e jos, agonizand. Apoi esti scriitor, mah, poate apoi…

  25. Sandi 1 August, 2011 at 18:30

    @camionagiu: calirea se face in cuptor ! si la grade multe ! 🙂

  26. kekee 1 August, 2011 at 18:31

    Oau camionagiule, ce te-ai mai dezlănţuit.
    Te şi văd perorând cu levieru-n mână.

  27. Lecteriţa 1 August, 2011 at 18:49

    Sendroiule, sa fim noi, oare, mai agresivi ca baracuzile alea de faci matale sushi din ele? Cine a zis ca nu scrii bine, bre?

  28. ZeceDeZero 1 August, 2011 at 19:16

    Eu zic ca ar face bine sa doneze ceva pentru Mall-ul Mantuirii Neamului, poate se mai dezpoponereaza.
    Totusi, cine a scris textul asta? Julius? Sa se lase de mogulie ca nu stie cum sa o faca!

  29. Sandi 1 August, 2011 at 19:28

    @ZeceDeZero: de parca ar fi bun de altceva !

  30. mifty 1 August, 2011 at 19:59

    @camionagiu: … iar te-ai uitat la ”filme cu cun-fu” de categoria k??? 😀

  31. Cms 1 August, 2011 at 20:06

    Fiind de ceva vreme de ambele părţi ale “baricadei” DC, am simţit pe propria piele cum e să primeşti o ironie drept în figură. Mai ales atunci când ai muncit mult la ultima “operă” şi aştepţi o răsplată pe măsură (nu, Julius, nu fac aluzie la salariu, poţi respira uşurat). Chiar dacă textul e bun şi ai parte de laude din plin, uneori o singură critică îţi poate strica bucuria (n-am să fac aici un studiu despre ipoteza că suntem mai sensibili la critici decât la laude dar se pare că e valabilă). Alteori nu-ţi dai seama că textul e slăbuţ şi reacţionezi ca mama căreia i se spune că are un copil urât, că doar textul pe care l-ai moşmondit e ca şi copilul tău (RoseN, aici merge bancul ăla cu copilul urât din troleibuz).
    Apreciez faptul că administratorii acestui blog întreţin o atmosferă de “ironie blândă”, unde replici de genul celei din fotografia articolului nu-şi au locul. Mulţumesc!
    În ceea ce mă priveşte, înghit şi eu uneori mai greu criticile, dar pe termen lung au fost aproape întotdeauna utile (nu vorbesc de criticile făcute de dragul criticii), pentru că mă determină să încerc să scriu mai bine. De fapt, mi-e aşa de dor de nişte critici proaspete, încât cred că mă voi apuca din nou de scris, după o pauză cam lungă. Hit me! =))

  32. Insignifianta 1 August, 2011 at 22:50

    @Cms: Pune, domnule, mana pe pana si lasa vrajelile! De muuult n-am mai citit un text asa de plicticoso-academic ca asta de mai sus! 😀 Nu mai bate campii cu intelectualitate, ca acusi te desfid! Critica proasta proaspata ai vrut, critica proaspata proasta ai avut!

  33. ErRon 1 August, 2011 at 23:02

    @Cms: Critici??? A indraznit cineva sa te critice???
    Eu credeam ca sunt doar comentarii, nici pe departe critici!:P

  34. Cms 1 August, 2011 at 23:07

    @Insignifianta:
    Insi, ce spui tu e critică de dragul criticii şi nu o iau în considerare! 😛

    @ErRon:
    Stai liniştită, am avut parte de o primire foarte bună din partea cotcodacilor. E adevărat că iniţial vreo două comentarii mi s-au părut oarecum nejustificate, aşa, citite la cald (vorbesc de ultimul meu text), dar pe urmă am revenit şi mi-am dat seama că nu sunt criticat ci, mai grav, se râde de mine! :))

  35. sendroiu 2 August, 2011 at 23:51

    🙂 sunt in vacanta, in Romania, unde mi se pare foarte misto 🙂
    in august & septembrie promit sa fiu mai prezent pe blog 🙂
    ps: jul, a fi prezent pe blog nu implica neaparat a fi umoristic, sau – Doamne fereste! – chiar literar 😉

  36. JULIUS 2 August, 2011 at 23:56

    @sendroiu: pai nu se fac glume aici de mult, am depasit faza asta. in schimb, de cand sunt pieton, beau bere zilnic – deci, suna-ma!

  37. Cms 3 August, 2011 at 00:27

    @JULIUS:
    Voiai să zici: nu se mai fac de mult glume pe seama autorilor… ;))

    @sendroiu: Bine ai venit în ţară, Doctore! Ştiu măcar o fată de aici, de pe DC, care regretă că nu e acum în România. 😀

  38. Ina_adevarata 3 August, 2011 at 00:47

    @JULIUS:
    da’ nu ne povestesti cum ai ajuns tu pieton? pare interesant.

  39. Stai în banca ta! « diacritica 3 August, 2011 at 12:14

    […] rest, copii, bine că trăieşte Stephen Hawking; noi, în caz de ceva, ne vedem la Trei […]