Postul nu e post destul

Despre dialectică şi Gheorghe Hagi

Ovidiu Eftimie

Să presupunem că, în urmă cu vreo aproape 40 de ani, tânărul Gică Hagi n-ar fi fost văzut de Iosif Bukossi bătând mingea pe maidane, ci de Noica în timp ce zgâria hârtia în biblioteca judeţeană Săcele încercând să copieze un referat la “Puiul” de Al. Brătescu-Voineşti. Impresionat de tenacitatea tânărului, Noica l-ar fi luat sub aripa sa.

Şi s-ar fi dovedit că nu greşeşte, tănărul Hagi debutând în revistele literare ale Constanţei la doar 16 ani, direct cu un eseu despre fragilitatea epistemologică a fiiinţei. Revistele din Bucureşti l-ar fi ochit din prima şi ar fi ajuns, cât ai zice peşte, în echipa naţională de retorică.

După ’90, odată cu renunţarea la şpriţuri şi deschiderea spre occident, Hagi ar fi ajuns să scrie în reviste de renume internaţional, la Paris şi Roma, ar fi fost coechipier cu Pascal Bruckner. Cei rămaşi în ţară ar fi scandat, la vederea volumelor sale de filosofie, “Hagi Preşedinte”. Prin exemplul său ar fi tras după el o întregă generaţie de intelectuali, care ar fi umplut spaţiul cultural european cu ideile româneşti. Ar fi fost nenumărate dispute despre cine a fost mai bun, Eliade, Cioran sau Hagi.

Iar spre finalul carierei, cel supranumit deja Regele, “Cel mai bun filosof român din toate timpurile” sau “Kant din Carpaţi”, ar fi ajuns consilier la Cotroceni. Iar când bişniţarul preşedintele Traian Băsescu ar fi comentat ceva cu intelectualii, regele i-ar fi tras o flegmă între ochi de nu i-o mai curăţau slugoii din preajmă nici cu şmirghel. Asta aşa, pe final de carieră.

Morala: Nici măcar Pleşu n-are voie să comenteze despre dialecticianul Hagi, de ce aţi avea voie voi, muritorii de rând?

Share:

19 comments

  1. Pentru de dimineață | aghiuţă 16 August, 2011 at 08:20

    […] Ovidiu Eftimie și o fabulă despre relația președinte-Pleșu. […]

  2. Cami 16 August, 2011 at 08:33

    Am zis noi ceva?!

  3. Lecteriţa 16 August, 2011 at 08:45

    Cartarescu sa te judece!

  4. m 16 August, 2011 at 08:47

    asteptam, deci, continuarea, cum sa zic, deci, un interviu in exclusivitate “Despre dialectica cu Gheorghe Hagi” sau ” Manolescu si Liiceanu au dat totul, dar Patapievici si-a dorit mai mult victoria”

  5. kilroy 16 August, 2011 at 09:00

    Deja caut un butoi in care sa ma ascund. Si sa caut un om, in liniste.

  6. nina 16 August, 2011 at 09:06

    Bine ca plec in concediu, ca cine stie ce ziceam. 🙂

  7. Cms 16 August, 2011 at 09:27

    @kilroy: Un vestiar, se zice…

    @nina: În deplasare, se zice…

  8. Răzvan Ionuț Dobrică 16 August, 2011 at 10:31

    Hagi! Hagi! Hagi!

    Îți dai seama cum ar fi arătat România All-Stars: Mircea Djuvara în poartă, linia de patru fundași alcătuită din Eliade, Cioran, Al. Dragomir, Noica, patru în linia de mijloc, HAGI (căpitan), Blaga, D.D. Roșca și A.D Xenopol și două vârfuri: Vulcănescu și Claudiu “Bloc Notes” Răducanu. Parfum !

  9. Belle d”Imagination 16 August, 2011 at 11:44

    Jos Băsescu!

  10. RoseN 16 August, 2011 at 11:46

    @Belle d”Imagination: =)) Nici macar asta nu cred ca trezeste pe nimeni! se pare ca toti sunt distrusi 😀

  11. N.A. 16 August, 2011 at 11:56

    Da’ macar machidonimea din Constanta are voie? Ca n-am vazut unu’ care sa nu fie ruda cu el!

  12. cotcodacii si romanii 16 August, 2011 at 12:45

    In Japoneza, Hagi inseamna rusine. El e insa printre putinii oameni cu care ne putem mandri pe toate continentele si probabil daca romanii ar ajunge pe Marte si ar descoperi extraterestrii , si aia ar intreba de Hagi.
    Respect , Hagi. Cinste tie ca esti nascut in aceeasi zi cu nevasta mea.

  13. kilroy 16 August, 2011 at 13:14

    @cotcodacii si romanii: Cica in turca boc inseamna rahat. Si sa mai zici ca nu exista predestinare.

  14. Mortyse 16 August, 2011 at 14:25

    Abia acum mi-am facut curaj sa citesc textul asta…
    Nu pot sa zic decat
    O, Doamne! Atat!

  15. mifty 16 August, 2011 at 14:44

    … îmi explicați și mie ce mama dracului a scris pleșu așa de… dărâmător de-l tot pomeniți???
    nu de alta, dar am făcut greșeala să-i citesc 2 cărți (ar trebui să-i cer despăgubiri pentru alea 4-5 ore pierdute din viață), și omul mi s-a părut un brazofag banal, cu un nivel nedepășind ”poșta redacției”.

  16. dyers_eve 16 August, 2011 at 15:25

    @mifty:
    Da’ tu ce citesti, frate, de o arzi asa in arogante si elitisme? Pai 2 carti in 4-5 ore le poti citi doar daca-s scrise de Bircea Madea 🙂

  17. dyers_eve 16 August, 2011 at 15:38

    Gresit: Hagi este “Hegel din Carpati”, daca tot vorbim de dialectica si de Noica. Desi, mai nou, a inceput sa se creada si Platon, ca si-a tras Academie.
    Dar oricate eforturi ar face, tot n-ar reusi sa-si depaseasca conationalul si finul, singurul filosof autentic din istoria fotbalului, nascut filosof, si nu invatat de altii, Jiji. Intre altele, singurul consilier-filosof care i s-ar potrivi lui Basescu.

  18. Raluca 16 August, 2011 at 22:34

    Insuportabila usuratate a fiintei.

  19. Dragos B 18 August, 2011 at 00:20

    “Desu si Kant” de Ion Baiesu